Opel Club Macedonia

Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Decki zdravo, nekoj so slicen problem.
Imam Zafira 2.2 dti, kolata kako da ja gushi nesto nad 2500 obrtai. Nema dimejne, lesno pali samo ne odi vo preteknuvajne i vo mesto ne turira.
Probav da gi isklucam egr ventilot i maf senzorot no nema nikakva promena.
Check engine lambata sveti postojano.
Vi blagodaram
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Decki zdravo, nekoj so slicen problem.
Imam Zafira 2.2 dti, kolata kako da ja gushi nesto nad 2500 obrtai. Nema dimejne, lesno pali samo ne odi vo preteknuvajne i vo mesto ne turira.
Probav da gi isklucam egr ventilot i maf senzorot no nema nikakva promena.
Check engine lambata sveti postojano.
Vi blagodaram
Luf/maf senzor 100%
Egr se iskkucuva samo softverski a mehanicki ostanuva nakola.
Maf senzorot se isklucva softverski ali se zgolemuva potrosnja za 1L.
Maf ako go isklucis samo konektorot, nema da imas promena.
Egr ako go trgnis samo vakumot, pak ke javuva check engine koga ja vozis nekolku sekundi nad 1500rpm.
Nov luf maser ti e resenie originalen bosch 9000denari a poloven 2000-3000denari.
Ti pisam od iskustvo posto tie motori gi rabotam a imam i vektra b so toj motor 2.2dth i 2.0dth.
Stavia prvo na op com diagnostika da se vidat parametrite na maf senzorot. Inace se reparirva maf senzorot.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Luf/maf senzor 100%
Egr se iskkucuva samo softverski a mehanicki ostanuva nakola.
Maf senzorot se isklucva softverski ali se zgolemuva potrosnja za 1L.
Maf ako go isklucis samo konektorot, nema da imas promena.
Egr ako go trgnis samo vakumot, pak ke javuva check engine koga ja vozis nekolku sekundi nad 1500rpm.
Nov luf maser ti e resenie originalen bosch 9000denari a poloven 2000-3000denari.
Ti pisam od iskustvo posto tie motori gi rabotam a imam i vektra b so toj motor 2.2dth i 2.0dth.
Stavia prvo na op com diagnostika da se vidat parametrite na maf senzorot. Inace se reparirva maf senzorot.
Fala drugar
Автоматски споено мислење:

Od Prilep preporaka da ja proveri i sredi?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Здраво дечки дали некој има искуство со Астра Ј 1.6 бензин 132 kw како се покажаа тие мотори дали поднесуваат плин.
Ако купуеш плин уред, купи си и дихтонзи на глава, и нов ладњак оти ќе ти меша масло со антифриз у подобра варијанта а у полоша ќе ти се запали колата. FB_IMG_16011338241767089.jpg
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Возам Опел КорсаD 1.4 екотек.Кога ја купив вагеновциве ме удавиа со вицој демек Опел бил измислен за да му бидит утеха на Форд.Ама сега за сега сум презадоволен од колава.Ефтина за одржавање а и не троши многу.Така да толку од приказните дека Опел бил за нигде а VW чудо од квалитет.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Возам Опел КорсаD 1.4 екотек.Кога ја купив вагеновциве ме удавиа со вицој демек Опел бил измислен за да му бидит утеха на Форд.Ама сега за сега сум презадоволен од колава.Ефтина за одржавање а и не троши многу.Така да толку од приказните дека Опел бил за нигде а VW чудо од квалитет.
На вагеновците само тоа му остана да си лечат комплекси од кога ќе сватат дека дале дупло повеќе пари за кола која се расипува почесто од опелот и кошта поскапо за поправање. Човечки судбини. :)
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Kazete mislenje za Opel Astra J 1.7cdti 110ks i 1.4 turbo 140ks...koja e podobra za odrzavanje, performansi , ekonomicnost?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Kazete mislenje za Opel Astra J 1.7cdti 110ks i 1.4 turbo 140ks...koja e podobra za odrzavanje, performansi , ekonomicnost?
Јас имам 1.7 CDTI, астра Ј веќе 7 години и има 250 000 км. Од мотор страна сменето, клинаст каиш со водма пумпа, филтри редовно.
Колата и моторот се многу издржливи.
За бензинците не знам. Член сум на еден фан клуб на астра ј. Повеќето се турци кои возат бензинци на плин и како сликата погоре со хладњакот се постира секој втор ден :)
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Јас имам 1.7 CDTI, астра Ј веќе 7 години и има 250 000 км. Од мотор страна сменето, клинаст каиш со водма пумпа, филтри редовно.
Колата и моторот се многу издржливи.
За бензинците не знам. Член сум на еден фан клуб на астра ј. Повеќето се турци кои возат бензинци на плин и како сликата погоре со хладњакот се постира секој втор ден :)
Uprosti situacija...povekje e sansata kvar na benzincite so plin odkolku tie so dizel???
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Некој со искуство со Астра GTC 2006 година бензин? Во потрага сум по кола откако го дадов Пежото, некако Астрата ми го има фатено окото и е во рамки на мојот буџет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Некој со искуство со Астра GTC 2006 година бензин? Во потрага сум по кола откако го дадов Пежото, некако Астрата ми го има фатено окото и е во рамки на мојот буџет.
Добра кола у секоја смисла, ако сакаш купе. Нема мани реално, плус џабе одржавање. За 2500 ден правиш мал сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom