Opel Club Macedonia

Член од
20 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здр, дали има некој со сличен проблем се работи за опел корса Ц 2005 1.3 цдти.
1.Кога е ладна пали супер а загреана многу тешко.
2. ако ја стиснам до крај туражата во возење гасни.
- Репарирани дизни , пробав и пумпа за висок притисок , регулатор и пума потопна во резервоар и пак исто
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
27
Поени од реакции
3
Opel Corsa D 1 .3 cdti 2007 год. преголема потрошувачка околу 8-10 литри. чаре ?
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.177
Поени од реакции
833
Мислења и искуства за Astra GTC 1.7 CDTI? Планирам да ја пазарам како прва кола, а баш ми спаѓа тука во ценовниот ранг до кај ~3500 еура.
 
Член од
25 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Имам Оепел вектра Б 96 год. со шалт табла без обратомер,прашањето ми е дали ке работи обратомер ако ставам шалт табла со обратомер .

фала
 
Член од
18 август 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Astra H 1.7 125 ks 2008

1. Кога ја претиснам над 2000 rpm им треба време да забрза (turbo lag) потоа чади одпозади многу црно-сивкаст чад (не троши уље) и ја нема таа моќност како порано на забразување што би можело да е проблемот ? и како да се среди.

2. Под мала туража на тргнување сецка.

3. Кога стое у место обратаите играат нагоре-надоле и не е добар звукот на моторот.

4. На тргнување во 1ва брзина тресе/вибрира целата кола.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
5
Astra H 1.7 125 ks 2008

1. Кога ја претиснам над 2000 rpm им треба време да забрза (turbo lag) потоа чади одпозади многу црно-сивкаст чад (не троши уље) и ја нема таа моќност како порано на забразување што би можело да е проблемот ? и како да се среди.

2. Под мала туража на тргнување сецка.

3. Кога стое у место обратаите играат нагоре-надоле и не е добар звукот на моторот.

4. На тргнување во 1ва брзина тресе/вибрира целата кола.
Турбото ти е отидено другар ваљда, а тоа дека ти чади треба да ја издуваш колата на автопат едно 15тина минути на 120 и ќе се среди.. Имам Astra H 1.7CDTI истиот проблем го имаше дури полошо кај мене поише од 80 не идеше па ти колку сакаш стискај на гас.. Мислам дека е турбото проблем, поздрав
Автоматски споено мислење:

Мислења и искуства за Astra GTC 1.7 CDTI? Планирам да ја пазарам како прва кола, а баш ми спаѓа тука во ценовниот ранг до кај ~3500 еура.
Се освен 1.7CDTI, моторите ич не им се погодени, од искуство знам
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.000
Поени од реакции
528
Турбото ти е отидено другар ваљда, а тоа дека ти чади треба да ја издуваш колата на автопат едно 15тина минути на 120 и ќе се среди.. Имам Astra H 1.7CDTI истиот проблем го имаше дури полошо кај мене поише од 80 не идеше па ти колку сакаш стискај на гас.. Мислам дека е турбото проблем, поздрав
Автоматски споено мислење:


Се освен 1.7CDTI, моторите ич не им се погодени, од искуство знам
Nesto se imas zbrkano....Mojava ima nad 300 000 pa nema so nisto maka, od slovenia ja donesov.
Автоматски споено мислење:

Astra H 1.7 125 ks 2008

1. Кога ја претиснам над 2000 rpm им треба време да забрза (turbo lag) потоа чади одпозади многу црно-сивкаст чад (не троши уље) и ја нема таа моќност како порано на забразување што би можело да е проблемот ? и како да се среди.

2. Под мала туража на тргнување сецка.

3. Кога стое у место обратаите играат нагоре-надоле и не е добар звукот на моторот.

4. На тргнување во 1ва брзина тресе/вибрира целата кола.
Usis ili izduvot ti e zatnat. Vadi dpf, isklucuvas softverski, proveruvas dizni. Ako e turbina problem ke pisti ke sviri.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
5
Nesto se imas zbrkano....Mojava ima nad 300 000 pa nema so nisto maka, od slovenia ja donesov.
Па добро, мене така ми се погоди.. Баба ја возела хаха прв газда хаха домаќински одржувана хаха, свашта..
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
5
pozdrav zainteresiran sum vo opel astra 2005 1.9 120 ks pa bi sakal da znam kakvi avtomobile se posto ne sum ima nikakov kontakt so opel pa ako ima nekoj iskustvo neka kaze sto znae so niv . imam i sliki od kolataПрегледај го приврзокот 217057Прегледај го приврзокот 217058Прегледај го приврзокот 217060Прегледај го приврзокот 217061Прегледај го приврзокот 217062
За 1.9 120 коња не сум запознаен, али како што зборат се нај добро за колата значи би требало да е добра.. Ама тоа се зависи од газдата како ти ќе ја третираш таква и ќе биде.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
За 1.9 120 коња не сум запознаен, али како што зборат се нај добро за колата значи би требало да е добра.. Ама тоа се зависи од газдата како ти ќе ја третираш таква и ќе биде.
mislam uste ne sum go kupil no planiram da go zemam pa se dumam kako e odrzuvanje so delovi dali se eftini ili ogan za oderzuvanje inace ne kupam nova za da mi bide glavata raat . ama endo povrsinsko iskuatvo bi bila dobredojdena
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
5
mislam uste ne sum go kupil no planiram da go zemam pa se dumam kako e odrzuvanje so delovi dali se eftini ili ogan za oderzuvanje inace ne kupam nova za da mi bide glavata raat . ama endo povrsinsko iskuatvo bi bila dobredojdena
Епа види другар, јас имам Астра 1.7CDTI веќе 5 години првиот пат кога ја земавме ич не била домаќински возена шо знам може газдата и еб**ал мамата вака убо си работеше првите неколку дена ама после наеднаш откажа цел мотор (чурна).. И најдовме исти мотор 1.7 100коња за евтино од Германија сеа си е раат.. Еве веќе 4 години со новиот мотор нема гајле.. Се е тоа како ти ке ја третираш.. Гледај да биде што подобра состојба за понатаму да немаш проблеми
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Епа види другар, јас имам Астра 1.7CDTI веќе 5 години првиот пат кога ја земавме ич не била домаќински возена шо знам може газдата и еб**ал мамата вака убо си работеше првите неколку дена ама после наеднаш откажа цел мотор (чурна).. И најдовме исти мотор 1.7 100коња за евтино од Германија сеа си е раат.. Еве веќе 4 години со новиот мотор нема гајле.. Се е тоа како ти ке ја третираш.. Гледај да биде што подобра состојба за понатаму да немаш проблеми
dobro ti blagoradam jas otidov da go vidam denes okolu motor nemase zamerki samo imase mnogu karosersike nedostatoci i kaj bese farbana mislam sam ja imase farbano so cetka i onaka imase farbano mnogu a trebase ushte da se farba . . a i okolu cenata vika ne ispod 3000 evriqi vikam so zdravje da ja vozite ova ne mozam .
 
На врв Bottom