Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.656
Поени од реакции
12.511
Едно дете да се зарази во паралелка ќе ги стави 20 и кусур деца во изолација, а со тоа и учителката покрај неа и колешки нејзини гарант, нивните семејства и пак јово на ново.
Автоматски споено мислење:

Нашиот многу споменуван доктор Вело Марковски е новиот член на ИК на ВМРО, не сакам да мислам дека сите негови изјави и несогласувања со надлежните за вирусот беа за партиски цели ама по се изгледа така е :)
Предност во одење на училиште е што ќе биде контролирано. Едно дете да кивне одма цела паралелка ќе ја пратат дома, а него на тестирање. Само со тоа ќе „си отворат“ работа, а капацитет немаат. Вака никој нит си ги контролира децата нит му е гајле „ Ајде бе кашла, дете е, нормално е да настини“.

На улица кај мене има 7 дечиња на возраст од 4 до 13. Од Март-Април наваму, од 10 сабајле коа ќе почнат до 9 навечер роварат по улица. Емто не само тие туку си викаат и од други улици. Секојденвно се преку 20-30 деца, на едно место, нит карантини нит ништо се почитува. Од еден двор во друг влегуваат, се плукаат, си делат сладолед/смоки, она да ги глеаш од траума ќе фатиш корона.

Во однос на Вело, човекот е будала и си глеа само сопствен корист. Никогаш не бил нешто особено настроен кон ВМРО, али очигледно си најде будали како него во овие па сеа си профитира. За тоа колку е кредибилен и стабилен, сигурен сум дека има на форумов фаци што го знаат или имале контакт со него, можат тие да појаснат повеќе :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А најјаки ми се овие што се подаваат од страна среќни и задоволни што биле во право дека не се остварило италијанското сценарио.

Да да, среќни сме и ние дечки. Ама муабетов ви е во стилот на " Ти реков јас " ..... Ви импонира тоа што сте во право па онака по 100 пати истото го кажувате, или што?!
Јас и уште неколку бевме тука од почеток што ни беше се сумниво, а остатокот не етикетираше како неодговорни и глупи демек цел свет се затвори ние сме нашле да дрвиме за корона и на крај излезе дека тие неколкумина бевме во право, инаку не дека нешто сме попаметни туку само требаше малку да се вклучи мозок а не да се шљапа глупости бидејќи на тв караџовски и филипче кажале така...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.486
Поени од реакции
79.627
Јас и уште неколку бевме тука од почеток што ни беше се сумниво, а остатокот не етикетираше како неодговорни и глупи демек цел свет се затвори ние сме нашле да дрвиме за корона и на крај излезе дека тие неколкумина бевме во право, инаку не дека нешто сме попаметни туку само требаше малку да се вклучи мозок а не да се шљапа глупости бидејќи на тв караџовски и филипче кажале така...
што сте биле бре у право?
:lolzz: :lolzz: :lolzz:



у право сте биле, оти така пиша?


ама баш ништо не сте у право, а како доаѓа есента, уште повеќе ќе бидете неуправо
исто ко она - дека Шведска добро испаднало....:facepalm:
 
C

CoolIris

Гостин
Јас и уште неколку бевме тука од почеток што ни беше се сумниво, а остатокот не етикетираше како неодговорни и глупи демек цел свет се затвори ние сме нашле да дрвиме за корона и на крај излезе дека тие неколкумина бевме во право, инаку не дека нешто сме попаметни туку само требаше малку да се вклучи мозок а не да се шљапа глупости бидејќи на тв караџовски и филипче кажале така...
Секоја чест, навистина...

Pixa за министер за здравство. :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас и уште неколку бевме тука од почеток што ни беше се сумниво, а остатокот не етикетираше како неодговорни и глупи демек цел свет се затвори ние сме нашле да дрвиме за корона и на крај излезе дека тие неколкумина бевме во право, инаку не дека нешто сме попаметни туку само требаше малку да се вклучи мозок а не да се шљапа глупости бидејќи на тв караџовски и филипче кажале така...
Сега навистина не замолчи со интелектуалното визионерство...
Превенција никогаш не била погрешна одлука, нарочито во состојба на недоволно информации врзани со болеста. Ентропијата се зголеми оној момент кога политиката стана посилна од стручноста и препораките.
Целата ситуација се забибери со јаките стручњаци кои секој втор ден имаа лични „Кјубрик“ теории кои нашето авангардно население едвај ги дочека да имаат тема за twitter и facebook...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.176
Поени од реакции
25.803
што сте биле бре у право?
:lolzz: :lolzz: :lolzz:



у право сте биле, оти така пиша?


ама баш ништо не сте у право, а како доаѓа есента, уште повеќе ќе бидете неуправо
исто ко она - дека Шведска добро испаднало....:facepalm:
Седми месец како вирусот хара низ цел свет, бројот на мртви под милион. Од 7 милијарди луѓе. Имаме вакцина во трета фаза. А економски последици потешки од тоа да имаше глобална војна.

Кризава со ковид ќе влезе во учебници за тоа како светот погрешно реагирал на страв.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
што сте биле бре у право?
:lolzz: :lolzz: :lolzz:



у право сте биле, оти така пиша?


ама баш ништо не сте у право, а како доаѓа есента, уште повеќе ќе бидете неуправо
исто ко она - дека Шведска добро испаднало....:facepalm:
Шефе кога се расправавме тука со 90 посто од форумот дека вирусот не е толку опасен као што се претставува, дека повеќе ке наебеме економски од колку здравствено, кога маските и ракавиците се дебилна работа а посебно на отворено, кога тој штаб или како и да се вика на чело со караџовски предлага политички мерки а не здравствнеи, кога се расправавме дека мерките се дебилни на пример до 9 часот слободно од 9 карантин демек навечер фаќа вирусот, дека не се така ленсо пренесува како што се претсавува, тука не правеа будали... епа тоа сме биле управо и мило ми е што сме биле управо, но тоа не не прави многу паметни, туку само малку што во тој хаос вклучувавме мозок, а останатите делуваа врз основ на паника.
Автоматски споено мислење:

Сега навистина не замолчи со интелектуалното визионерство...
Превенција никогаш не била погрешна одлука, нарочито во состојба на недоволно информации врзани со болеста. Ентропијата се зголеми оној момент кога политиката стана посилна од стручноста и препораките.
Целата ситуација се забибери со јаките стручњаци кои секој втор ден имаа лични „Кјубрик“ теории кои нашето авангардно население едвај ги дочека да имаат тема за twitter и facebook...
Доволна превенција беше некоја дистанца и откажување на јавни собири, се останато беше непотребно и штетно.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Моронскава кардиологија нема ни количка за пренес на пациент ни дезинфекциско средство на врата „се потрошило“ а бе сфееееее
 
C

CoolIris

Гостин
Кризава со ковид ќе влезе во учебници за тоа како светот погрешно реагирал на страв.
Па и треба да ја има. Како НЕ треба да се постапува при кризни состојби.

Џабе сега има лекции по учебниците "Како треба да се постапува при кризни состојби", ништо од пишаното не се испочитува. Колективна себедеструкција.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Да. Кај нас у маало почнаа со динари од краљевина Југославија да плаќаат и писма преку гаврани да праќаат.
Клисару, читајќи колку си вознемирен од муслиманите, дефинитвно сме 1900. Нејасно е само кога ќе извадиш камата и кубурата :toe:
Гавраните се интелигентни животни, испод чест им е да се курири.

Момчето на 19 години со повеќе знаење и искуство од сите лекари и научници во светот.
19ката не е бојка која се однесува на годините.

Непредвидлив е само за тие што сакаат така да изгледа, за да ја постигнат својата цел. Во реалноста НЕ е така.
Јас пак ќе повторам, повеќето постови/тврдења врска короната беа поткпрени со изјави и тврдења баш од научници и лекари, но од оние кои се со морал, чесност, кои макотрпно стигнале на тие позиции каде што се и нешто постигнале во своите професии, а не само папагалско повторување на книги напишани од пред 60г.

За делбите си во право, но тука повеќе вина имаат тие учените со официјални дипломи, поставени на позиции. Штом таквите прават вакви почетнички грешки/прогнози, јасно е на каде иде овој брод.

За идните карантини и полициски часови, согласна си да се повторат или си против ?
 
C

CoolIris

Гостин
Непредвидлив е само за тие што сакаат така да изгледа, за да ја постигнат својата цел. Во реалноста НЕ е така.
Па многу розево размислување имаш за некој кој што тврди дека нема 19 години. Добро, може и да си помлад.


За идните карантини и полициски часови, согласна си да се повторат или си против ?
Се разбира дека сум против. И јас не би сакала да седам дома и да немам право да трчам и шетам после 10ч навечер.

Но, ако ситуацијата налага да биде така, не би се бунела. На крајот на краиштата, некултурата на нашиот народ е толку голема, што на некој начин (милом или силом) мора да се сузбие.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
656
Поени од реакции
1.820
Моронскава кардиологија нема ни количка за пренес на пациент ни дезинфекциско средство на врата „се потрошило“ а бе сфееееее
Уште ли одите на државно освен за полесни прегледи, рентген, крвна слика, ...?o_O
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.261
Поени од реакции
16.856
Знам дека ќе речеш "ако нема пари" ама ако се работи за живот само приватно.
Те сфаќам, ама на приватно е изгор.
Не можи секој да си дозволи макар и да се работи за обичен преглед.
Ко ќе се нема пари се нема, не за живот за шо сака нека се работи, има луѓе едвај крај со крај поврзуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom