Влада на Македонија

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Значи профаќаш да бидеш Бугар за да влезеш во ЕУ ? Слободно земи пиштол и рокни се, поштеди не од твојата патетика. Ако не е Гоце утре ќе биде некој друг проблем и се така до вечност додека не станеш Бугар.

Јас никаде не напишав во мојот коментар директно дека прифаќам.

Но тоа е реалноста, самиот знаеш, дали сега ги прифатиме терористичките услови на Бугарите или за 20-тина години прифатиме исто ни се фаќа.
Ние како држава ќе ги прифатиме сите условувања од Бугарија порано или подоцна, од тоа нема бегање.

Мислевме дека и со Грција ќе тераме шах играње со децении, и на крај ние попуштивме, а само изгубивме 2,5 децении со Грција.

Зборот ми е, така и сега да не направиме, да не изгубиме одново неколку децении, за пак на крајот ние да попуштиме на терористичките услови од соседната држава.

Кога ЕУ молчи, а немаме искрен сојузник во светот, што да се прави.

Вака само се повеќе народ ќе ни оди по Бугарија за државјанства да зема.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Очигледно многу слабо функционираат предавнициве, ете откако Делчев ги забележал пред 100 години, а државава уште си ја имаме... како во овие 100 години не успеавме тотално да ја шитнеме ќе остане енигма. Ама кај и да е ќе се деси.
Па, за волја на вистината, оваа територија на која се наоѓа денеска „нашата држава“ е одземена од Србија. Во Букурешкиот договор, Бугарија ја добила денешна Пиринска Македонија, Грција Егејска, а Србија оваа, Вардарска. Од 1944-45 на Вардарската е формирана денешнава наша т.н. држава. Ме чуди зошто Србија не скокнала да бара свој дел, кога БГ и ГР парче не прават.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.400
Поени од реакции
20.154
Со отворени листи ќе се почне на локалните избори, партиите главно согласни
„Директниот избор ќе значи поголема врска на избраните претставници со нивните сограѓани“, изјави Маричиќ.

Отворените листи и една изборна единица претставуваат солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик, локалните избори да се одржат во еден изборен круг, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Во однос на предлозите на Маричиќ за една изборна единица и отворени листи, Арсовски вели дека СДСМ треба и официјално да соопштат дали тоа е нивниот конечен став, со оглед на тоа што во минатото повеќе работи биле договорени во таа насока, па потоа се предомислиле и го промениле мислењето.

„Сметаме дека отворените листи и една изборна единица претставуваат солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик, како и нашиот предлог локалните избори да се одржат во еден изборен круг со цел да се заштедат пари на граѓаните во период на тешка економска криза и да се заштеди време во кое ќе се спроведе изборниот процес. Исто така, бараме, еднаш засекогаш да се регулира гласањето на дијаспората“, рече Арсовски.

И од коалицискиот партнер на СДСМ, од Демократскиот сојуз велат дека периодот по завршувањето на изборите и формирањето на владата е вистински момент за промена на изборниот модел и за следните парламентарни избори. Од ДС предлагаат да се формира работна група составена од пратеници и експерти која во наредните три месеци ќе ги подготви измените на Изборниот законик. Работната група треба да подготви темелна анализа на изборниот модел и да предложи измени кои ќе создадат еднакви шанси за изборен натпревар на сите политички партии.

За отворените листи и една изборна единица многу се дебатираше пред изборите на 15 јули, но на крајот не се дојде до никаков договор.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не знам дали со отворени листи директно ќе влезат оние личности со најголем број на освоени гласови или секоја партија (листа) ќе добие пратеници како и до сега со таа разлика што нема да добијат првите на листата, туку оние со најголем број на гласови од истатта листа.
И како би се постапило при следна (хипотетска) ситуација: да претпоставиме дека на избори од 10-на листи, сите гласови ги добиле 50-на личности, а треба да се изберат 120 пратеници. Ова го зборувам за Собраниски избори, слично може да биде и за локални, 2-3 популарни локални ликови да ги освојат сите гласови, а Советот треба да има 15, 20, 25... советници.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.215
Значи профаќаш да бидеш Бугар за да влезеш во ЕУ ? Слободно земи пиштол и рокни се, поштеди не од твојата патетика. Ако не е Гоце утре ќе биде некој друг проблем и се така до вечност додека не станеш Бугар.
Pa so ogled na toa deka golem del od gragjanite na republikata veke imaat bugarski pasos na osnov na bugarski koreni, toa bas i ne ispadna deka e nekoj problem.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Realno, vladata na Zaev bukvalno sve prodade sto mozese, sve prifati i za sve popusti. Ne resi nitu eden problem, prodolzuvaat so glupostite. Od sofer do vazna drzavna institucija. Od huligan do vicepremier od terorist do sve. Banki propagjaat, sumi se kosat, ezera gubat voda abe sve nasobrano nema nikakvi znaci deka nesto ke se podobri ili barem rabotat na resavanje na krupnite problemi. Ocaj.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2011
Мислења
647
Поени од реакции
1.776
Да си влезевме во ЕУ и НАТО први од Балканов после Грција сега ќе игравме к.рот со сите соседи и сите Македонци што се во соседните земји ќе си земеа мк пасош, соодносот со другите етнички заедници ќе беше во наша корист, пазарот отворен, Македонија посилна... Ама...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Да си влезевме во ЕУ и НАТО први од Балканов после Грција сега ќе игравме к.рот со сите соседи и сите Македонци што се во соседните земји ќе си земеа мк пасош, соодносот со другите етнички заедници ќе беше во наша корист, пазарот отворен, Македонија посилна... Ама...
Да бевме ние толку паметни ќе влезевме во ЕУ и НАТО со главен град Солун,а не сега да се бориме да ја задржиме во Скопје десната страна на Вардар во иден Мини Шенген.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Pa so ogled na toa deka golem del od gragjanite na republikata veke imaat bugarski pasos na osnov na bugarski koreni, toa bas i ne ispadna deka e nekoj problem.
Ако знаеме дека уште пред неколку години Антонио Милошоски, Александар Николовски, Илија Димовски и еден куп други добиле бугарски пасош а сега се фолираат за начинот на преговори и докажување на љубовта кон Македонија што треба да мислиме?
Мизерен народ со уште помизерна власт. Ова како пример ги кажав имињата, што не значи дека нема СДС нема високи функционери со бугарски пасоши (Струмица е еден од поголемите центри за посредништво).
И сега сакате да кажете дека некој ќе се бори за националните интереси а се продал за бугарски пасош?
Многу дволично и лицемерно. Нека кажат дека двете земји имаат поддеднакво право на користење на името на Гоце Делчев и нека ја завршат бруката.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Да си влезевме во ЕУ и НАТО први од Балканов после Грција сега ќе игравме к.рот со сите соседи и сите Македонци што се во соседните земји ќе си земеа мк пасош, соодносот со другите етнички заедници ќе беше во наша корист, пазарот отворен, Македонија посилна... Ама...

Не зависеа нештата од Македонецот во тие времиња после втора светска војна кога се делеше Европа на блокови.

Далеку отиде ти во твоите претпоставки.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Realno, vladata na Zaev bukvalno sve prodade sto mozese, sfe prifati i za sve popusti. Ne resi nitu eden problem, prodolzuvaat so glupostite. Od sofer do vazna drzavna institucija. Od huligan do vicepremier od terorist do sve. Banki propagjaat, sumi se kosat, ezera gubat voda abe sve nasobrano nema nikakvi znaci deka nesto ke se podobri ili barem rabotat na resavanje ja krupnite problemi. Ocaj.
Таа траекторија се тера од 91 година, кој стигне ја краде и ја продава државата уште од тогаш. Ова што го прави Заев не е ништо ново, Заев само стисна гас до даска да не фрли во провалија што побрзо.
Да си влезевме во ЕУ и НАТО први од Балканов после Грција сега ќе игравме к.рот со сите соседи и сите Македонци што се во соседните земји ќе си земеа мк пасош, соодносот со другите етнички заедници ќе беше во наша корист, пазарот отворен, Македонија посилна... Ама...
Таква опција реално и никогаш не постоеше, Грција правеше проблеми уште од самата независност на Државава. А тоа што можеше да се направи е да се влезе во тогашното "European Community" уште во 80тите. Па за предстојните геополитички промени во 90тите, веќе ке бевме запишани на запад без оглед дали Југославија би се распаднела или не.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Има некоја партија тука што отворено е анти-НАТО и анти-ЕУ и го содржи тоа во нивната програма? Гласајте си за неа и завршена работа...
Тоа ќе е Интегра (претпоставувам). Ама и таа на стаклени нозе...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Да си влезевме во ЕУ и НАТО први од Балканов после Грција сега ќе игравме к.рот со сите соседи и сите Македонци што се во соседните земји ќе си земеа мк пасош, соодносот со другите етнички заедници ќе беше во наша корист, пазарот отворен, Македонија посилна... Ама...
Imavme opcija vo prviot ustav za priklucuvanje na druga drzava ama ete, ne sakale Grcite :(

Tuku i posle 30 godini ne sfati izgleda deka ne ni pomaga samo "da vlezeme vo EU i NATO". Ete sme vo NATO sto se smeni? Tuku problemot e drug, kako ja sakame nasata drzava da bide, sto sme spremni da vlozime za toa itn. ednostavno da imame sredena i prosperitetna drzava. Sto napravivme nie za toa kako drzavjani na taa zemja? Mnogu malku. Ni vlez vo nekoi organizacii nema da ne spasat od ovie gluposti. Da ne bidam pogresno sfaten, ne mislam na toa sto napavi poedinecot za drzavata tuku opsto kako narod. Ima narodi se krevaat ako drzavata ne odi vo pravecot koi sto treba. Imame izbor za licnostite koi gi birame. Imame izbor ako od denes za utre staneme lugje so odgovorna funkcija da ne ja zloupotrebime, imame izbor da ne odime po mitinzi i da ja poddrzime ovaa partiska drzava imame izbor da ne frlame dzubre kaj sto stigneme. Znaci do mentalitetot e, do disciplinata, do sakanje na toa parce zemja koe e nase i da se borime solidarno za zaednickata drzava. Mnogu mi e glupo zvucam kako nekoj fejk-socijalist ama vo susnost toa e. Fakt e, deka kako nacija mnogu malce pravime za da odi drzavata napred, ne ja gledame ednostavno kako nasa nemam drugo objasnenie.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ако знаеме дека уште пред неколку години Антонио Милошоски, Александар Николовски, Илија Димовски и еден куп други добиле бугарски пасош а сега се фолираат за начинот на преговори и докажување на љубовта кон Македонија што треба да мислиме?
Мизерен народ со уште помизерна власт. Ова како пример ги кажав имињата, што не значи дека нема СДС нема високи функционери со бугарски пасоши (Струмица е еден од поголемите центри за посредништво).
И сега сакате да кажете дека некој ќе се бори за националните интереси а се продал за бугарски пасош?
Многу дволично и лицемерно. Нека кажат дека двете земји имаат поддеднакво право на користење на името на Гоце Делчев и нека ја завршат бруката.
Знаеме или муабети?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Kajgana Shop

На врв Bottom