Белорусија

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Вајда од Украина.
Ете и сега размисли дали случките во Белорусија е испланирано и диригирано од западните мешетари ?! Ај состави мистерии како мозаик па ќе разбереш


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Извини ама не гледам јас североисточно, кутлеш и црвеножолтото повеќе ми гледа јужно ... А иначе само укажувам колку е лицемерен либтард центризмот .... Јас порано ги викав либералофашисти, но ете ми рекоа дека самиот поим бил оксиморон, мада мене ми изгледа попрецизна, али ајде се префрлив на тард формулацијата, веќе прифатена од цел свет....

Имаме показатели дека во Белорусија сиромаштијата е на многу ниско ниво, едно најниските во светот, класната разлика исто така... куповната моќ на граѓаните импресивна (мали плати ама и ниски цени). Квалитетот на живот во склоп на топ 50 земји во светот, образование бесплатно и квалитетно, здравство исто така... безбедноста е беспрекорна..... Збориме за исто ниво на живот како дел од земји од ЕУ... Видовме и дека за разлика од луѓето во прибалтичките земји и Полска, луѓето не бегаат од сопствената држава... и притоа додека е Лукашенко на власт Белорусија бележи непрестано нагорен раст.... Зошто побогу западниве земји сакаат да го сменат Лукашенко ? Ова се фактите, без разлика која била Франција со нејзините републики и империи... тоа не го прави Макрон релевантен... Ниту пак нејзината демократија, догма која не смее да се дискутира...

Прво и основно јас не верувам во функционална демократија, тоа мислам дека сме го дискутирале, а апропо на тоа ниту на приказните за демократизација на Белорусија или на демократијата во Франција. А Франција и Германија ги споредувам во контекст на мешањето во внатрешните работи на земјата, а во суштина ништо поразлично не се дешава кај нив (како и сам што кажа комунистичка тактика). Во Франција може се смениле 4 преседника за овие 25 години, ама ништо суштински не се сменило, на власт немало националисти, како и да се нарекувале тие на власт, во суштина биле само популисти... а неоколонијализмот продолжил да вирее, дома за плашење постојат мигрантите како бесни кучиња... а олигархијата непречено владее и понатаму...

Во Лепен генерално не верувам(можда грешам), пошто Лепен ми личи дека служи за манипулација и канализирање на незадоволството (а го има многу на последните избори 10М гласачи, следните ќе видиме)...
Mode: Still calm а? Ок добро, јас немам проблем со тоа што ти ќе го критикуваш либтардофашизмоцентризмот или како сакаш си го формулирај, кој и те како има многу за критика, ама ти почна да ја браниш белоруската бркократија и убавиот живот во екс-УССР утопијата...
Аргументите од статистика не ти се баш добри. Минималната плата во Белорусија е 100 евра, куповната моќ е ок ако Белорусија се наоѓаше на Марс и цело производство им беше домашно, ама у глобална економија со таа куповна моќ белорусинот на одмор во Швајцарија ќе може само леб и сол да си купи, а швајцарецот на одмор таму може цел хотел да му го купи... да не зборуваме за аута и остала трговија... Ама тоа е комунизмот, исти систем и во Куба и во Венецуела и Северна Кореа... Економски затвор.
Луѓето бегаат од балтичките земји оти им е отворена вратата кон цела Европа, а белорусите можат да бегат само во Русија и Казахстан... Не многу привлечно. Исто БДПто е помало од 2014, слабо растежот тука...
Западните земји (не сите, не целосно) пред се имаат агенда да ја ослабнат и изолират Русија, тоа значи и отстранување на руско влијание врз европски земји како Белорусија... Опортунизам?
За Франција, нека проба Макрон да пушти бркои и ќе видиш за колку кратко ќе монтират некоја гилотина на Пљас де ља Конкорд... Плус тоа Макрон веќе направи неколку отстапки кон жолтоелеците...

И тука е проблемот што ти не веруваш во фунционална демократија, туку само во функционална автократија... Франција и Германија се ЕУ и нормално ќе се мешат во секоја европска држава, се додека постои ЕУ... туку остај французите, они и онака се ефеминати... кажи нешто за британската демократија, и дали Брексит референдумот не смени ништо?
Автоматски споено мислење:

П.С. инаку Белорусија има 20.000 долари БДП пер капита тоа не е лошо во никој случај. Сега не е Холандија и Меркеланд...ама и САД имаат многу повисок БДП пер капит ама се нали недемократски и зли...така да.
Тоа е БДП со паритет на куповна моќ, за домашна употреба, додека реалното БДП пер капита е 6600 долари, измеѓу Северна Македонија и Србија...
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.594
Поени од реакции
11.755
Mode: Still calm а? Ок добро, јас немам проблем со тоа што ти ќе го критикуваш либтардофашизмоцентризмот или како сакаш си го формулирај, кој и те како има многу за критика, ама ти почна да ја браниш белоруската бркократија и убавиот живот во екс-УССР утопијата...
Аргументите од статистика не ти се баш добри. Минималната плата во Белорусија е 100 евра, куповната моќ е ок ако Белорусија се наоѓаше на Марс и цело производство им беше домашно, ама у глобална економија со таа куповна моќ белорусинот на одмор во Швајцарија ќе може само леб и сол да си купи, а швајцарецот на одмор таму може цел хотел да му го купи... да не зборуваме за аута и остала трговија... Ама тоа е комунизмот, исти систем и во Куба и во Венецуела и Северна Кореа... Економски затвор.
Луѓето бегаат од балтичките земји оти им е отворена вратата кон цела Европа, а белорусите можат да бегат само во Русија и Казахстан... Не многу привлечно. Исто БДПто е помало од 2014, слабо растежот тука...
Западните земји (не сите, не целосно) пред се имаат агенда да ја ослабнат и изолират Русија, тоа значи и отстранување на руско влијание врз европски земји како Белорусија... Опортунизам?
За Франција, нека проба Макрон да пушти бркои и ќе видиш за колку кратко ќе монтират некоја гилотина на Пљас де ља Конкорд... Плус тоа Макрон веќе направи неколку отстапки кон жолтоелеците...

И тука е проблемот што ти не веруваш во фунционална демократија, туку само во функционална автократија... Франција и Германија се ЕУ и нормално ќе се мешат во секоја европска држава, се додека постои ЕУ... туку остај французите, они и онака се ефеминати... кажи нешто за британската демократија, и дали Брексит референдумот не смени ништо?
А зошто баш Белорусинот би одел во Швајцарија на одмор ?

Што би можел да направи со 100 евра Белорусинот на одмор да речеме, во Македонија или во некои други држави кои не спаѓаат меѓу најбогатите и најразвиените во Европа и/или во светот ?

Сакаш да кажеш дека Франција и Германија оправдано си го пикаат носот насекаде каде што никој не ги поканил, а Русија не треба да ги брани сопствените интереси во источна Европа ?

Добро ете животот во Белорусија е никаков со минимална плата од 100 евра, а зошто балтичките народи бегаат во побогатите држави членки на ЕУ ?

Не е една од основните цели на членство во ЕУ подобрување на економските и животните услови во сите држави членки на ЕУ, или тоа е чисто само најобична пропаганда ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.559
Поени од реакции
21.398

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.161
Mode: Still calm а? Ок добро, јас немам проблем со тоа што ти ќе го критикуваш либтардофашизмоцентризмот или како сакаш си го формулирај, кој и те како има многу за критика, ама ти почна да ја браниш белоруската бркократија и убавиот живот во екс-УССР утопијата...
Аргументите од статистика не ти се баш добри. Минималната плата во Белорусија е 100 евра, куповната моќ е ок ако Белорусија се наоѓаше на Марс и цело производство им беше домашно, ама у глобална економија со таа куповна моќ белорусинот на одмор во Швајцарија ќе може само леб и сол да си купи, а швајцарецот на одмор таму може цел хотел да му го купи... да не зборуваме за аута и остала трговија... Ама тоа е комунизмот, исти систем и во Куба и во Венецуела и Северна Кореа... Економски затвор.
Ете овие бројки јас на пример не ги знаев, дај да видиме од кај идат, па да земеме да дискутираме за нив... Досега никој не најде доблест да најде некои издржани докази за лошиот живот во Белорусија...сите кои тука го критикуваа Лукашенко, лошиот живот во Белорусија го претсавија како догма... Дај да збориме за куповната моќ на Белорусија и за животот таму... многу висок Human development index не се постигнува со лош живот, туку со чиста статистика, а тоа не лаже...

Луѓето бегаат од балтичките земји оти им е отворена вратата кон цела Европа, а белорусите можат да бегат само во Русија и Казахстан... Не многу привлечно. Исто БДПто е помало од 2014, слабо растежот тука...
Хммм, добар обид за иселувањето, ама не држи вода... Најголемиот број мигранти во Европските земји се од држави на кои не им е отворена вратата... На кој не му се свиѓа наоѓа начин да се исели. Сакав уште прошлиот пат да го дадам примерот за Куба и тоа колку бегалци имало од Куба во САД, иако нели биле вратите им биле затворени, ама ете како да претпоставував дека некој ќе се истрча со примеров „биле затворени“

Западните земји (не сите, не целосно) пред се имаат агенда да ја ослабнат и изолират Русија, тоа значи и отстранување на руско влијание врз европски земји како Белорусија... Опортунизам?
Значи сепак протестите не се од социо-економски карактер, туку се тригерирани од запад?

За Франција, нека проба Макрон да пушти бркои и ќе видиш за колку кратко ќе монтират некоја гилотина на Пљас де ља Конкорд... Плус тоа Макрон веќе направи неколку отстапки кон жолтоелеците...
Сепак збориме за протести кои се одвиваат 2 години во кои има 11 мртви, 3000 повредени од кои 100тина трајни инвалиди.


И тука е проблемот што ти не веруваш во фунционална демократија, туку само во функционална автократија... Франција и Германија се ЕУ и нормално ќе се мешат во секоја европска држава, се додека постои ЕУ... туку остај французите, они и онака се ефеминати... кажи нешто за британската демократија, и дали Брексит референдумот не смени ништо?
Кај сум напишал дека верувам во функционална автократија? Значи јас сметам дека било кој начин на практицирање на власт е подолжен на манипулации и злоупотреба, вклучително и демократијата, па дури и да се менува кловнот што е на власт на секој месец. Единствено нешто посебно за демократијата што сум напишал е дека ја сметам за лицемерна.

Како и доста од тука луѓе ти влегуваш со предрасуди за моите ставови.. Што да кажам за Британија? Британија ја сметам како многу негативна земја што заедно со другите Европски земји имаат многу лошо посеано на Балканот. Треба да ја ги сакам Британците? Мислење за Брегзитот сакаш? Според мене генерално голем удар за евро-атланските структури во глобала, лично за Британија, на крај ќе излезе позитивно.

Брегзит референдумот смени некои работи, меѓутоа гледајќи како се одвиваа кампањите, со шпекулации, напади и глупости... На основа на што гласаа? На лагите што ги слушаа од политичарите. Мислиш дека народот смени нешто? Не, сменија оние кои имаа појака кампања...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.321
Зошто си дозволуваш да паднеш така ниско?
Зарем не мислиш дека ги губиш основните човекови вредности?
Човек кој поддржува апсење и фрлање луѓе како вреќа со компири во камион, само затоа што не се задоволни од власта, ти кажува за човекови вредности? Абе оди скриј се некаде..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.161
Човек кој поддржува апсење и фрлање луѓе како вреќа со компири во камион, само затоа што не се задоволни од власта, ти кажува за човекови вредности? Абе оди скриј се некаде..
Пак се враќаме на првичното, значи и ти треба да се скриеш негде по таа логика, зошто подржуваш апсење на луѓе во Франција и Германија и носење како вреќи компири, и влечење за коса на жена само затоа што протестира за животната средина...
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Човек кој поддржува апсење и фрлање луѓе како вреќа со компири во камион, само затоа што не се задоволни од власта, ти кажува за човекови вредности? Абе оди скриј се некаде..
Onaka cisto od radoznalost, vaka si zagrizen samo za Belorusija ili opsto sekade kade sto ima nepravdi po svetot, posto ne gledam deka se ispotepa i za drugite pomalce sreknite od nas da go tupis.
Ete Severna Koreja ubav primer e. Da ti otvoram tema ili znaes i sam da si otvoris? Aj da vidime kolku si stvarno zagrizen za napatenite i ugnetenite sekade po svetot. Belorusija za tamu e mackina kaslica.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.129
Не сум во тек, која е фората со тие бело-црвени знамиња кои ги носат демонстрантите на протестите во Белорусија?
Зошто не носат државни знамиња на Белорусија?

Кое е значењето на тие бело-црвени знамиња? Какви се тие знамиња?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
Не сум во тек, која е фората со тие бело-црвени знамиња кои ги носат демонстрантите на протестите во Белорусија?
Зошто не носат државни знамиња на Белорусија?

Кое е значењето на тие бело-црвени знамиња? Какви се тие знамиња?

delije minsk
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.321
Onaka cisto od radoznalost, vaka si zagrizen samo za Belorusija ili opsto sekade kade sto ima nepravdi po svetot, posto ne gledam deka se ispotepa i za drugite pomalce sreknite od nas da go tupis.
Ete Severna Koreja ubav primer e. Da ti otvoram tema ili znaes i sam da si otvoris? Aj da vidime kolku si stvarno zagrizen za napatenite i ugnetenite sekade po svetot. Belorusija za tamu e mackina kaslica.
Секаде сум против неправди, дали било во САД дало во Сирија,Белорусија или Монголија.

Белорусија не е Северна Кореа ама нека го остават Лукашенко на добар пат се да станат.
Автоматски споено мислење:

Не сум во тек, која е фората со тие бело-црвени знамиња кои ги носат демонстрантите на протестите во Белорусија?
Зошто не носат државни знамиња на Белорусија?

Кое е значењето на тие бело-црвени знамиња? Какви се тие знамиња?
Линк
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.161
Секаде сум против неправди, дали било во САД дало во Сирија,Белорусија или Монголија.

Белорусија не е Северна Кореа ама нека го остават Лукашенко на добар пат се да станат.
Автоматски споено мислење:


Линк
Го оставија 26 години и уште не станал... Колку ќе му треба да стане Северна Кореја? 200 години ли?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.321
Го оставија 26 години и уште не станал... Колку ќе му треба да стане Северна Кореја? 200 години ли?
Ако не успеат протестите, рачунај за едно 5 години сигурно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom