Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Од ЕВН доајѓаат и ни го менуваат струјомерот
( на 10 год се менувал )
И по една недела ни стига сметка 500 ЕВРА
зошто прашуваме ЗОШТО ни рекоа дека струјомерот ни затајувал струја
а плаќаме 3-4000 денари месечно ПОМОШ ИДЕИ ...

Извинете знам дека не е темата таа тука но неможев да најдам таква тема
ви благодарам
Pred da ti go smenat broiloto ( saatot ) kakvo broilo ( saat ) imase digitalno ili analogno ?

Mene lani mi go smenija digitalniot saat ( strujomer ) za struja pominale 10 godini i mi stavi isto nov digitalen strujomer.

nemav nikakov problem sekoj mesec doaga inkasator si go cita broiloto.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Некој да каже што клими се ова дали се добри ми треба за затоплување на простор некаде 30 кавадрати ? Искуства нека сподели некој ако има . ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Некој да каже што клими се ова дали се добри ми треба за затоплување на простор некаде 30 кавадрати ? Искуства нека сподели некој ако има . ?
Dobra klima e Midea ako imas PVC prozori i izolacija ke nemas nikakov problem za greenje.
 

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.147
Поени од реакции
458
Dobra klima e Midea ako imas PVC prozori i izolacija ke nemas nikakov problem za greenje.
Имам значи све и пвц прозори и изолација, патем ја земам за комбинација пошто кога е поладно т.е кога ќе бидат минус темпратурите си уклучувам парно греење имам централно на пелет, ама ја земам за да комбинирам кога ќе бидат по поповолни денови да ја уклучувам климата, е сега ме интересира како е со потрошувачка на струја од прилика ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Имам значи све и пвц прозори и изолација, патем ја земам за комбинација пошто кога е поладно т.е кога ќе бидат минус темпратурите си уклучувам парно греење имам централно на пелет, ама ја земам за да комбинирам кога ќе бидат по поповолни денови да ја уклучувам климата, е сега ме интересира како е со потрошувачка на струја од прилика ?
Bidejki imas izolacija i ti treba za 30m2 bez problem ke te gree iako imas parno koga ke se uveris vo ekonomicnosta na inverter klimite 90% od zimata ke se grees na inverter klima bidejki e 3.5kw inverter klima potrosuvackata na mesecno nivo samo za klimata bi bila okolu 3.000 denari maksimum 3.500 denari za najekonomicno greenje so klima treba klimata zimno vreme da ne ja gasis odnosno da rabori 24/7 koga si doma peimer na 25°C koga ne si doma na 20°C taka e najekonomicno ako klimata ja rabotis vaka 24/7 poveke od 3.000 denari ( samo za klimata ) na mesecno nivo klimata nema poveke da ti potrosi.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.578
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
да бидам искрен не ја отворив, а вака по модел не ги препознавам која е инвертер а која не, ми се појави и ја споделив тука ама ете не било баш добра понуда.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.578
да бидам искрен не ја отворив, а вака по модел не ги препознавам која е инвертер а која не, ми се појави и ја споделив тука ама ете не било баш добра понуда.
Uzivaj tuka sme da spodelime se sto znaeme,i ne znaeme*
Inaku momentalno najdobra ponuda na pazarot e 18k,za 12tosot eco. Za soba so izolacija i pvc do25~30m2 max ke si brka raboticka*
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Јас сум човек од збор.
Специјално за @Strelec
Да не е малку едно, па еве уште едно од ноќеска...
Убаво и беше си крцкаше 40+ минути со 50сетина вати и 8 степени разлика меѓу усис и издув.
Интересното е од 32:00 до 35:00 минута кај што крева до 60w и пополека намалува температура на издув
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Pred da ti go smenat broiloto ( saatot ) kakvo broilo ( saat ) imase digitalno ili analogno ?

Mene lani mi go smenija digitalniot saat ( strujomer ) za struja pominale 10 godini i mi stavi isto nov digitalen strujomer.

nemav nikakov problem sekoj mesec doaga inkasator si go cita broiloto.
Да и кај мене си доаѓа инкасатор секој месец ,сега со вирусов нели каснеа
ама нема врска 10 години ми беше струјомерот ( дигитален )
фино лепо си го сменија
и бум 500 евра ми опнаа сметка МИ ЗАТАЈУВАЛ СТРУЈА СТРУЈПМЕРОТ
Значи и 5000 евра можеа да ме фукнат
Ми нема никаква логика чиста превара ми прават
Како вака ова како
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.578
Да и кај мене си доаѓа инкасатор секој месец ,сега со вирусов нели каснеа
ама нема врска 10 години ми беше струјомерот ( дигитален )
фино лепо си го сменија
и бум 500 евра ми опнаа сметка МИ ЗАТАЈУВАЛ СТРУЈА СТРУЈПМЕРОТ
Значи и 5000 евра можеа да ме фукнат
Ми нема никаква логика чиста превара ми прават
Како вака ова како
Toa nee mozno ,strujomerot ako ti zatajuval toa e nivni problem ne tvoj,tie si go bazdarat (kontroliraat itn) i nivni montiraat''ne davaat da se montira drug strujomer da si kupis ti sam, kako za pocetok ti si osteten sto ne mozes da si kupis merno broilo bazdareno so dokument so se i da ti go montira evn..! Stram i rezil ....
Ps, broiloto bese Iskra.?ili Itron.??
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Да не е малку едно, па еве уште едно од ноќеска...
Убаво и беше си крцкаше 40+ минути со 50сетина вати и 8 степени разлика меѓу усис и издув.
Интересното е од 32:00 до 35:00 минута кај што крева до 60w и пополека намалува температура на издув


Drugar snimaj video denje okolu 14h pa togas ke pravime muabet deka ne e konstantna potrosuvackata od 60w sigurno denje ke bide okolu 300-400w.
Mojava 7kw klima denje trosi okolu 950-1000w imam e pustano nasabajle okolu 7h klimava ne mrda od 300w.kako se stopluva nadvor taka taa pokacuva so potrosuvackata.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Нормално бе друже, никогаш не реков дека нонстоп вака работи со овој минимум, ама ова е интересно за снимање :)
Инаку имав споделено стрим од 24 часовен графикон од Broadlink мерачот за 31.07 - најтоплиот ден годинава до сега.
Еве го уште еднаш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom