Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...се додека постојат "вжештени" глави на лидери ќе постојат и луѓе кои ќе веруваат во истите во надеж за лична корист и просперитет
...на овие простори сеуште функционираат молитвите и политичките памфлети
...на останатите...закони и декрети :);)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
За тоа дека генерализирам. Ќе се цитирам по еден мој пост на друг член од форумов. По последната реченица од тој цитат убаво сум предвидел дека ќе ми се најде тој пост за во иднина.
Криминалот, амалските работи и понекогаш слаткарници, бурекџилници, ќебапџилници и семкарници.
Дај студија за ова!
Никој нормален (по шиптaрски стандари нормален) албанец не сака правен систем.
Ова?
За разлика од природните науки, во општествените не постои друг начин ако сакаш да дојдеш до одредени заклучоци.
Те молам елаборирај како заклучи?
Ова е ширење омраза, кратко и јасно.
-Македонките не се забулени, се облекуваат како сакаат и татко им не одредува со кој ќе се женат. А и не се шијат.
А да се шетаме по торбешките села?
-Македонците што не сакаат да постат за велигденски и божиќни пости не се кријат како криминалци.
Јас ниту се кријам за рамазан, ниту кријам дека пијам алкохол, и живеам во село со две џамии.
-Македонци немаат ѕидови од 5 метра на куќите да не им се гледаат булите.
Викаш затоа ги градат тие ѕидови а?, добар си, добар.
-Просечен Македонец не чува огнено оружје дома.
И секако просечен албанец чува.
-Македонци не се идентификуваат со фашисти во големи групи (поединци има)
За нас пофашисти беа србите, ама вие се идентификувате со нив, и заедно со нив сте правеле етничко чистење.
-Македонци се зафркаваат со корумпираноста на МПЦ и не гледаат (или ајде многу ретко гледаат) авторитети во поповите
A албанците не се зафркаваа со корумпираноста на ИВЗ?
-Македонци во странство прават многу балканштини ама тешко дека ќе ги видиш до вакво дно од понашање
За младиве имаш замерка?
Статија за Норвешките затвори о Африм, чик, чик, чик погоди кого интервјуираат: Хинт-другиот најпознат брат поред тебе на форумов 1:30 https://edition.cnn.com/videos/tv/2018/03/08/welcome-to-prison-full-doc-orig-cm.cnn
Нема албанска фаца овој, сигурно е македонец.
-Македонец послено проаѓа во општеството како атеист, хомосексуалец, хевиметалец него ли албанец
Прашај ги оние атеисти и архитекти како поминаа кога протестираа против црква на плоштад.
-Македонци не се гледаат попреку само затоа што пијат алкохол (умерено де)
Ни јас, ниту било кој албанец кој познавам.
-Македонци се совесни да не застанат позади некој криминалец само затоа што е македонец
Оди кај темата Криминалци и криминалски групи во Македонија.
-Македонци не се закануваат на други малцинства да се иселат од нивни средини
Кажи им го ова на тие малкуте албанци што живеаа по Охрид, Битола, Штип...
-Македонци сакаат еманципирани Албанци, му одат на Шачири на свирка, го ценат Артим, гласаа за Имер Селмани кога се правеше либерал и дека не го интересирало вера и националност и дека ќе работел за сите (секако на крај го извади вистинското лице и излезе дека е сепак орка)
Ама по еден на 10 години, милениче, да ви биде животот поинтересен.
-Македонци не се религиозно затуцани, барем не до ваш стадиум за да биде исти кур
Исти кур, читај по фцб статуси, сите подеднавко се антигеј, веруваат во црни магии итн.
-Македонци од искуство се пообразовани, поевропизирани и со поглолем коефициент на интелегенција од албанци
Се сложуваме, ама затоа што сте дискриминирале, додека вашите дедовци се со високо образование, мојот дедо беше избркан кон Турција -
"At a time when Germany can expel tens of thousands of Jews and Russia can shift millions of people from one part of the continent to another, the expulsion of a few hundred thousand Albanians will not lead to the outbreak of a world war. However, those who decide should know what they want and persist in achieving this, regardless of the possible international obstacles."
— Čubrilović [9]
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Expulsion_of_the_Albanians#cite_note-Mestrovic2013-9
Мојот татко мораше во Приштина да студира. Не е фер денеска нашите народи да се мерат така. Затоа што сме биле во дисавантажа за која вие сте допринеле и сега се правите наудрени.

Квантитативно пер капита Албанци сељаци имаш повеќе од Македонци сељаци. Ако на пример 40 од 100 Македонци се сељаци, кај Албанците се 75 од 100. Кај Норвежаните тој број би бил може 10 од 100 да не мислиш дека пристрасен сум како Македонец.
Како што кажав, дискриминација, со индустријализацијата вие ги фативте градови масовно пред неколку децении, ние пред 20 години сме почнале со купување на имоти со 3 пати поскапа цена.
Автоматски споено мислење:

Другата страна на проблемот е тоа што албанците не сакаат да признаат дека не се воопшто дискриминирани и дека ги уживаат сите (ако не и повеќе) права кои ги има македонецот
Дечко немој да ме јебеш бре...
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Се сложуваме, ама затоа што сте дискриминирале, додека вашите дедовци се со високо образование, мојот дедо беше избркан кон Турција
*
Мојот татко мораше во Приштина да студира. Не е фер денеска нашите народи да се мерат така. Затоа што сме биле во дисавантажа за која вие сте допринеле и сега се правите наудрени.
*
Како што кажав, дискриминација, со индустријализацијата вие ги фативте градови масовно пред неколку децении, ние пред 20 години сме почнале со купување на имоти со 3 пати поскапа цена.
Имам впечаток дека повеќето забелешки ти се поврзани со минати времиња, дедовците наши што си правеле едни на други, на пример ... Ова како сега на денешните Германци да им замеруваме уште што им правеле нивните дедовци на нашите дедовци ...
Како за почеток спроведување на законите подеднакво.
Ова сите го сакаме, зошто тогаш немаме функционален соживот?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.134
1.Дај студија за ова!

2. Ова?

3. Те молам елаборирај како заклучи?
Ова е ширење омраза, кратко и јасно.

4. А да се шетаме по торбешките села?

5. Јас ниту се кријам за рамазан, ниту кријам дека пијам алкохол, и живеам во село со две џамии.

6. Викаш затоа ги градат тие ѕидови а?, добар си, добар.

7. И секако просечен албанец чува.

8. За нас пофашисти беа србите, ама вие се идентификувате со нив, и заедно со нив сте правеле етничко чистење.

9. A албанците не се зафркаваа со корумпираноста на ИВЗ?

10. За младиве имаш замерка?

11. Нема албанска фаца овој, сигурно е македонец.

12. Прашај ги оние атеисти и архитекти како поминаа кога протестираа против црква на плоштад.

13. Ни јас, ниту било кој албанец кој познавам.

14. Оди кај темата Криминалци и криминалски групи во Македонија.

15. Кажи им го ова на тие малкуте албанци што живеаа по Охрид, Битола, Штип...

16. Ама по еден на 10 години, милениче, да ви биде животот поинтересен.

17. Исти кур, читај по фцб статуси, сите подеднавко се антигеј, веруваат во црни магии итн.

18. Се сложуваме, ама затоа што сте дискриминирале, додека вашите дедовци се со високо образование, мојот дедо беше избркан кон Турција -
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Expulsion_of_the_Albanians#cite_note-Mestrovic2013-9
Мојот татко мораше во Приштина да студира. Не е фер денеска нашите народи да се мерат така. Затоа што сме биле во дисавантажа за која вие сте допринеле и сега се правите наудрени.


Како што кажав, дискриминација, со индустријализацијата вие ги фативте градови масовно пред неколку децении, ние пред 20 години сме почнале со купување на имоти со 3 пати поскапа цена.
1. Не се понашај како членот што сум го цитирал.

2. Што тоа?

3. Ако не можеш да сфатиш зошто во социјални студии не може да има 100% апликативност како во природни јас тука не можам да ти помогнам. Ако не можеш да сфатиш дека 2 супстанци секогаш под исти услови ќе дадат иста реакција, додека еден ист човек под исти услови различно може да реагира на потполно истата ситуација јас немам таква моќ да ти ја објаснам суштинската разлика меѓу природните и општествените науки. За тоа треба да имаш основна писменост. Али еве да пробам. Замисли ти иде Кинез и ти објаснува за кинеската субкултура во некоја провинција, храна, ритуали, фестивали и слично. Што ќе му кажеш? Дека генерализира, дека не сите жители на таа провинција ги имаат тие културолошки својства? Дека за тврдењето да му е точно треба 100% сите жители да се такви? Или дека треба студија да ти достави. Затоа што ако нема таква студија направено тоа значи дека не е точно?

4. Кои торбешки села? Оние што се декларираат како Албанци и гласаат за ДУИ или Села?

5. Блазе си ти, ако не ме лажеш. Не сите твои сограѓани кои не сакаат да постат ја имаат таа привилегија отворено да јадат тој период.

6. Зошто ги градат? Да не ќе ги мава некој со катапулт?

7. Нема шанси да чува, никако, ние тука нафта пиеме. Замисли нема студија за ова. Чим нема, значи не чуваат.

8. Оние што не терале да се презивааме на иќ и што не третирале како гомно? Да те носам во Струмица, на другар ми баба му не знам дали е уште жива да ти објасни како било под Србите?

https://mk.wikipedia.org/wiki/Гарвански_масакр

9. За просечниот шќипетар оџата е авторитетот во селото. За Македонецот попот не е. Бил на времето, да, ама одамна ретко кој ги слуша.

Еве ти, Џабир Дерала во оние ретки моменти на самокритичност што вика


10. Имам, да. Ти немаш?

11. Многу аматерско лош обид за тролање.

12. Топ се, еден од нив воедно член и на форумов после прејде на страната на "непријателот" т.е. Грујо. Наводно добил и некоја добра пара за тој премин. Е сега после го наместија за 27-ми април и мораше у ќорка некое време. Тоа е кога од една страна си attention whore, а од друга не знаеш дека не треба да го пикаш газот кај што се мерат куровите.

13. Ок





Или еве ти на пример ако ги занимаваш твоите деца со каурски Дедо Мраз





А што ако на пример не си муслиман а сакаш свинско да јадеш, а си во доминантно шќипетарска населба?


14. Отидов.

15. Им кажав топ им е. Во Охрид џамија им отворија на сред чаршја, дивоградба е ама гомнарот Зоран вика дека и покрај тоа што е дивоградба ќе ја остават ради мир у куќи. Никој не смее да им писне


Нефи Усеини пола Охрид дивоградбите се негови, влакно не му фали.


Заштитени како загрозен вид mamalus shqipetariqus.

16. Толку ги имате нормални. Еден на 10 години.

17. Од тие самокритични ретки Албанци што ги знам лично или ги познавам индиректно а тоа се може 10-12 едно 4-5 се гејови, исклучиво се движат во македонската заедница, имаат исклучиво македонски пријатели, еден од нив своето име и презиме го има пишано на кирилица на фејсбук, што не сум сретнал втор таков пример. Предрасудите а неретко и физичките конфликти се неспоредливо повисоки кај албанската заедница. Ако не ти се верува лично ќе те упознаам со нив да ги прашаш која страна ја сметаат за потолерантна.

18. Види точка 8.

Исто и ова на пример.



Уствари ајде, еве ќе ти удоволам. Македонците се лоши ги дискриминирале Албанците, не им дале да се образуваат. Пошто не сакаш да ме читаш, еве да земеме една цивилизирана земја, Швајцарија. Можеби број еден земја во светот ако ги ставиме сите битни критериуми на куп. Македонците се лоши, еве да видиме далеку понапредните Швајцарци што имаат да кажат за вас и каде ве ставаат во однос на Арапите, кои се прилично некаде на светското дно. Повторувањето е мајка на знаењето, одиме втор пат.


Типична српска пропаганда. Види на пример овој очигледно српски уредник на Википедија што пишува:

The image of the groups from Former Yugoslavia in Swiss society is very poor. In a survey performed in Zurich in 2011, "Former Yugoslavs" were found to be the least popular immigrant group, followed by Turks, Arabs and Germans.[2] The Albanians have been singled out for their particularly poor image.[3] As the largest group, they tend to be the most visible, besides the factor of opposition against Islam in Switzerland, and the problem of immigrant criminality. In a 2010 statistic, young males of the former Serbia and Montenegro (which to a large extent corresponds to the Kosovar Albanians in Switzerland) were found to have a crime rate of 31% of the young males in Swiss population, while those from Croatia, Bosnia and Herzegovina and Macedonia had crime rates of 23%–24% of the Swiss value. It has been pointed out that the crime rates cannot be the only reason for the group's poor image, as the crime rate of the Sri Lankans in Switzerland was still higher, at 47%, while that group has a much better reputation.[4]

Not infrequently, the Albanian diaspora in Switzerland is affected by xenophobia and racism. Many integration difficulties and criminal offenses of some criminal Albanians has caused many Swiss to be prejudiced against Albanians, which has led to fear, hatred and insecurity.[5]

Баш да видиме какви права уживаат во ветената од Дино Мерлин држава.

Political parties that publicly oppose excessive immigration and the conservatism of traditional Swiss culture - in particular the Swiss People's Party (SVP) - strengthen this negative attitude among many party supporters. [6] These parties have already launched a number of popular initiatives, which were referred to by the Albanians as discriminatory.[7][8] In 1998, the Zurich SVP created an election poster with the words "Kosovo Albanians" and "No" in large letters when it came to financing an integration project for Albanians.[9] In 2009, the Swiss People's Initiative "Against the Construction of Minarets" was adopted by the Swiss people. Many Muslim Albanians were outraged by this result and expressed their rejection. In 2010, the so-called "expulsion initiative" followed, which was also adopted by the voters. According to the law, foreigners who have committed serious crimes should be expelled from the country. The initiative on foreigners crime should thus reduce the crime rate and make the naturalization of foreigners more difficult. The "Sheep's Poster" designed by the SVP attracted international attention and was again described by many immigrant organizations in Switzerland as discriminatory.[10]

И за крај на пуно сите оние доктори, инжинери и архитекти кои успеваат на запад а не во Македонија пошто се дискирминирани и бркани на Бит Пазар. Од пола милион шиптaри About half a million immigrants from the former Yugoslavia lived in Switzerland as of 2009, corresponding to roughly 6.5% of total Swiss population
само 67 биле запишани на факултет во 2008 за во 2017-та таа да достигне фрапантни размери од 460, нешто помалце од 0.1%,

A study by the Federal Office for Migration justifies this with in part low vocational qualifications among the older generation and the reservations that Albanian youth are exposed to when entering the world of work. In the 1990s, many well-qualified Albanians, because of unrecognized diplomas, with jobs such. B. in construction or in the catering trade, in which the unemployment is generally higher. This also has implications for the social assistance rate, which is higher for ethnic Albanians, with significant differences depending on the country of origin. The most affected are people from Albania. In contrast, the number of students with Albanian descent is increasing today. In 2008, only 67 people were enrolled at Swiss universities, there are already 460 in 2017.

Да си на дното пред Арапите е богами серизно достигнување.

Albanians in Switzerland - Wikipedia

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Лично не сум приметил нешто такво, сум живеал во зграда каде на приземјето имаше слаткарница на македонец и си работеше совршено, 90% од муштериите им беа албанци.
Затоа ти напишав да се преправаш дека си Македонец и не разбираш албански. Десет групи прашај за нешто, ако една ти одговори ќе биде добро. Најинтересно е што ќе слушаш што зборуваат за тебе мислејќи дека не ги разбираш.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Затоа ти напишав да се преправаш дека си Македонец и не разбираш албански. Десет групи прашај за нешто, ако една ти одговори ќе биде добро. Најинтересно е што ќе слушаш што зборуваат за тебе мислејќи дека не ги разбираш.
Затоа ти напишав да се преправаш дека си Албанец и не разбираш македонски. Десет групи прашај за нешто, ако една ти одговори ќе биде добро. Најинтересно е што ќе слушаш што зборуваат за тебе мислејќи дека не ги разбираш.

Смени болдираното ист резултат ќе добиваш!!!
Автоматски споено мислење:

Бидејќи темата е соживот, (тука се интерпретира како Не-соживот), еве една вест за заеднички придонес кон поубав град:
https://www.ohridnews.com/video-foto-nov-alat-za-ma-stor-kadri-za-ushte-poubav-ohrid/
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Затоа ти напишав да се преправаш дека си Албанец и не разбираш македонски. Десет групи прашај за нешто, ако една ти одговори ќе биде добро. Најинтересно е што ќе слушаш што зборуваат за тебе мислејќи дека не ги разбираш.

Смени болдираното ист резултат ќе добиваш!!!
Можеби е така, не можам да проверам.
Ако некој Албанец ме праша нешто, културно ќе му кажам дека не го разбирам, па ако разбира макдонски (а треба да разбира, учел или барем требало да учи) нека ми повтори на македонски. Колку можам ќе му помогнам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ако некој Албанец ме праша нешто, културно ќе му кажам дека не го разбирам, па ако разбира макдонски (а треба да разбира, учел или барем требало да учи) нека ми повтори на македонски. Колку можам ќе му помогнам.
Истото и пуно ќе го направи со заменети националност оф корс.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
И вие да сте малцинство некаде ќе се цмиздрите на ист начин, ако не и победен.
ти да не си од тие Македонци, за кои зборува Пуно, што отварале слаткарници у 80% албански средини и чуваат зоља на таван


(инаку сеуште не ми се веруе дека тоа го кажа)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
ти да не си од тие Македонци, за кои зборува Пуно, што отварале слаткарници у 80% албански средини и чуваат зоља на таван
Не. И мене ми звучи чудно тоа сценарио но што знаеш, може навистина се случило :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Бидејќи темата е соживот, (тука се интерпретира како Не-соживот), еве една вест за заеднички придонес кон поубав град:
https://www.ohridnews.com/video-foto-nov-alat-za-ma-stor-kadri-za-ushte-poubav-ohrid/
Читам Охрид - поубав град и си реков гарант ќе пишеш за градбата на Нефи, која е далеку попознат придонес на Албанците во тој град.

Инаку, баш се добри овие причи за соживот на Албанци, како се они све ОК и добри, али тоа се само причи кај што сте малцинство.
(патем, нема никаква врска со соживот твојов линк - никаква)


Ја ќе ти најдам миљарда новинарски документирани случаи, кај што матер им ебете на каурите со кои живеете во доминантно албански средини. Ти колку ќе ми најдеш обратни случаи?

Или ќе измислуваш бурлескни невистини, како Пуно, кој збори за некакви Македонци кои отвораат слаткарници у 90% албански средини и чуваат зоља на таван.
Треба да го банираат само заради оваа колосална навреда на здравиот ум.

А за суштества од типот на Анон, Тенеке, Чолисимо и Кулрис, не ни вреди да се збори. После еден ден живот у албански доминантни средини, би ја подбрале опашката.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
После еден ден живот у албански доминантни средини, би ја подбрале опашката.
Па кога веќе ги расипавте со вашето ширење на исламофобија... и они ќе почнат од инает неосновано да хејтаат.
У доминантно не би сакал, у 50/50 не би ми пречело.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Па кога веќе ги расипавте со вашето ширење на исламофобија... и они ќе почнат од инает неосновано да хејтаат.
анан, мрш да не те глеам
по гнасни суштества у општествово од вас релативизатори на оваа работа, едноставно нема
вие сте подолу и од Наќе, Амди...
да даде Господ да живеете со нив, па после ќе збориме
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
анан, мрш да не те глеам
Сериозно ти зборам, не мислиш дека со вашево ширење на исламофобија нема да ги расипете и оние океј Албанци кои се во 100 пати поголем број од оној што мислите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom