Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
27 јули 2020
Мислења
16
Поени од реакции
8
Нема никаква опасност, ја не познавам никој во опсег од 1км исток-запад, север-југ, да имало некој "заразен" од ова, ај да не го именувам
Башка да речат од утре нема казни за неносење маска, носете по своја свест, одма фрлам маска, џандариве се праат џекови, и кај шо нема живо пиле маска бараат...
Па поради такви како тебе сѐ уште има корона, дури сега ќе видиме за Илинден и Бајрам. Какви собирачки ќе има охохо.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.655
Bog da cuva i da brani kao ne mozam da pisam od kafic, kafana, od na klupi vo park ili bukvalno od sekade kade imam mreza. Baska valjda ne ocekuvas po cel den da dremi nekoj vo kafic, si imaat kukji ljugeto. Ne se na ulica najdeni.
Ако сум во кафана нема грешка дека ќе седнам криви дрини да исправам со некој рандом лик на кајгана :)
Не верва во корона нека не отвпра тема за корона.
Мене ако некоја тема не ме засега не ја ни отворам, тоа сакам да кажам.
Автоматски споено мислење:

Јас па знаеш што нееомжам да разберам од четврток навечер како ме пуштија одма отидов на роденден и од дтогаш секој ден посетував по некој угостителски објект, па и сега само што се враќам од кафана, веруј ми луѓе си има нормално, односно петок/сабота одвај место најдов, во недела исто во рибниот ресторан во нежилово дури чекав 10 минути да се ослободи маса и нееможаам да разберам како таму се е фино и нормално само овде во виртуелниот свет има атмосфера дека никој не излегува од дома и сите се чуваат.
Е за ова си прав, ќе излези ќе скита по кафани и вечерта ќе твита како не се почитуваат мерките :toe:
 
C

CoolIris

Гостин
Да бе, мозочен удар, срцев удар, откажување на бубрези, проширување на вени, тромб, реумаа, остеопороза, дијабетис, хепатитис... но мислама дека највеќе предизвикуваа психички поремеќаји.
.....кај најтешките случаи има мултиорганско зафаќање.... што во превод значи дека се зафатени повеќе органи... бели дробови, црн дроб, срце, бубрези, панкреас и централен нервен систем...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.253
Поени од реакции
27.640
Не, Вело читал научни трудови од Кина до Америка, нели мачкин кашаљ ти е тоа.
Aha ok.
Znaci Velo e profesor na UGD, pretpostavuvam ne e momentalno na infektivna, kade sho e pekol i rabotnicite se prekrsheni.

Super sho ima vreme da chita nauchni trudovi, pa gi kazuva na tv, za da moze lugeto koi i onaka se skeptici za virusot, da moze da go koristat kako argument "Velo taka rece", bez i samite da imaat vrska sho zboruva.

Steta sho mediumive ne se raspolozeni da povikaat nekoi od medicinskite lica koi se momentalno na infektivna kaj respiratorite, toa nema da dobie klikovi, a treba da se zaplashi narodot, bidejki cajkanite se idioti.

Iako ne sum za pandemonium i opsta panika, poveke bi ja odbrala taa opcija, otkolku ova lagano "hehe ne postoi virus".
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Он има тврдено дека раце не треба да се мијат освен ако не се умацаш во гомна па дури и тогаш зависи дали се гомната од животно или човек пошто едните годеле на организмот на човекот
Ако навистина кажал вака и ако навистина е забар, блазе си им на пациентите негови.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
И после го критикуваат човекот што викаше короништа...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Aha ok.
Znaci Velo e profesor na UGD, pretpostavuvam ne e momentalno na infektivna, kade sho e pekol i rabotnicite se prekrsheni.

Super sho ima vreme da chita nauchni trudovi, pa gi kazuva na tv, za da moze lugeto koi i onaka se skeptici za virusot, da moze da go koristat kako argument "Velo taka rece", bez i samite da imaat vrska sho zboruva.

Steta sho mediumive ne se raspolozeni da povikaat nekoi od medicinskite lica koi se momentalno na infektivna kaj respiratorite, toa nema da dobie klikovi, a treba da se zaplashi narodot, bidejki cajkanite se idioti.

Iako ne sum za pandemonium i opsta panika, poveke bi ja odbrala taa opcija, otkolku ova lagano "hehe ne postoi virus".
веќе нееможам да реплицирам дека никогаш немам јас кажано дека вирус не постои, дека даваат 1000 евра за да се епишеш како болен, 5г, марсовци, илуминати и незнам што још.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.253
Поени од реакции
27.640
веќе нееможам да реплицирам дека никогаш немам јас кажано дека вирус не постои, дека даваат 1000 евра за да се епишеш како болен, 5г, марсовци, илуминати и незнам што још.
Ne, ama spored toa sho go pisuvas, deluvas si uveren deka virusot e obichna nastinka sho se lechi so supa, oti ti lesno si pominal.

I go koristis kako stit Velo, a odbivas da razmisluvas kriticki za drugi situacii, bidejki ne se sovpagaat so tvojte ubeduvanja.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Ако навистина кажал вака и ако навистина е забар, блазе си им на пациентите негови.
Да ти кажам имам другар забар и тоа ептен еден од најдобрите, ама за хигиена беше :facepalm:
Кога го носев детето ми се креваше косата на главата, ама немаше подобар од него.

Така да ова забариве не се репер за хигиена.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.310
Поени од реакции
7.445
Ако навистина кажал вака и ако навистина е забар, блазе си им на пациентите негови.
Го измислив тој дел намерно, пошто он многу сака да преувеличува работи, па да види како е на негова кожа.

Ептен е лесно на форумов да се вадат работи од контекст и сметам дека он тоа што го прави е многу поопасно него ова јас за него што го измислив.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.655
Го измислив тој дел намерно, пошто он многу сака да преувеличува работи, па да види како е на негова кожа.

Ептен е лесно на форумов да се вадат работи од контекст и сметам дека он тоа што го прави е многу поопасно него ова јас за него што го измислив.
Абе ако има приватна ординација матер ќе му е... чоек нема да се сврти кај него,не за нешто друго :pos:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ne, ama spored toa sho go pisuvas, deluvas si uveren deka virusot e obichna nastinka sho se lechi so supa, oti ti lesno si pominal.

I go koristis kako stit Velo, a odbivas da razmisluvas kriticki za drugi situacii, bidejki ne se sovpagaat so tvojte ubeduvanja.
Тоа го вели и Караџовски дека 80 посто од случаите се со лесна клиничка слика кои се прележуваат со супа, за кои други ситуацији одбивам да разислувам критички, за тоа дека се пишуваат корона починати од сосема други причини, затоа што март и април имаме помала смртност од прошла година според официјална статистика, за тоа што маски на отворено, ракавици и останати дебилни мерки не помагаат... кои други ситуации еве кажими, еве јас од лично искуство кажувам дека не сум зараазил никого освен девојками, а маска сум носел на отворено само полиција кога видам, толку... и сега што рпавиме да верувам на сам себе или да верувам на луѓе како крв им текло од очи позитивни на вирус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom