Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
аман немој со вашето едно опшество, на секој со два грама мозок му е јасно дека не е фунционално.
Ти не живееше баш у некоја таква држава бе? Зашто вака двоен аршин, таму ти чини општеството тука не.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ДУИ, Алијанса.... никој од нив не ни е крив. Зошто секогаш албанските партии ги гледаме како да ни се кривци за сите отстапки кои се направени од сите досегашни влади, за сите тие подметнувања...? Еве и ти или јас да сме албанци сигурно ке играме како што играат валкано ДУИ а ако бидат во позиција исто ке играат и Алијанса, и тогаш тоа од наша перспектива би било исправно. Не е ли проблемот повеке кај македонските партии? Не е ли проблемот во тоа што вмро и сдсм немаат минимум догвор за да се заштитат од уцените на дуи или било која друга партија? Кој и да победеше на овие избори (сдсм или вмро), или на наредните, исто како и на претходните, се судрува со истиот проблем- уцени од албанската партија која е неопходна за формирање намнозинство од 61 пратеник. Сега ке коленичел Заев а ако попбедеше вмро секако ке коленичеше Мицковски. Зошто таму некаде зад кулисите (никако јавно или со јавна понуда) не се договорат вмро и сдсм, без никакви меѓусебни условувања за било што, едноставно еден дил за кој ке знаат само лидерите и во секоја прилика истиот би се негирал дека постои, а тој дил да биде дека македонската партија која ке победи на изборите ако се соочи со уцена од страна на партија од типот на дуи, автоматски добива од опозиционата македонска партија контингент на доволен број на пратеници за да може ефикасно да се одбрани од уцените. Тој контингент на пратеници од македонската опозициона партија ке биде во форма на ,,фракција,, ,,незадоволници од лидерот на опозицијата,, ,,реформисти,, и слични ,,театри,,. Доволно е еднаш или два пати да се одигра тој театар и албанските партии ке го сватат, ке сватат дека уцените не им поминуваат и едноставно ке се вратат во реалноста.
Не верувам дека некој се сеќава, јас слично на ова се залагав и 2016-17. Ама, Зоки тогаш беше во филмот за уништување на Македонија, па...
Автоматски споено мислење:

А кај ДПМНЕ само нивни се гласовите или имаат удел уште 20тина помали партии кои беа во нивна коалиција ? Што се фаќате за ситници не ми е јасно
Имаат коалиција со партии кои поединечно имаат по 2-3000 гласа. Такви има и СДСМ. Ама ЛДП и БЕСА сепак заедно може и 30,000 гласа имаат. „Није свеједно“.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Ти не живееше баш у некоја таква држава бе? Зашто вака двоен аршин, таму ти чини општеството тука не.
ваму има ред, се знае кој е официјален јазик а каде и како може да се користи другиот јазик ако не се познава официјалниот, и да не редам други работи, не ни вреди, да ти се црта, не си ни мал ни неписмен.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Не верувам дека некој се сеќава, јас слично на ова се залагав и 2016-17. Ама, Зоки тогаш беше во филмот за уништување на Македонија, па...
Тоа не се прави со понуда преку медиуми како што тогаш дпмне наводно се понудиија а целта им беше сосема друга а не спас на сдсм од уцени на дуи..... Тоа се прави тајно и со категорично негирање дека такво нешто постои...
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
ваму има ред, се знае кој е официјален јазик а каде и како може да се користи другиот јазик ако не се познава официјалниот, и да не редам други работи, не ни вреди, да ти се црта, не си ни мал ни неписмен.
Баш ми е мило што ти е супер таму. Ај остај не сеа нас да си бркаме работа, чим ти се имаш снајдено. Непристојно е вака од висока столица да кажуваш како треба како не треба.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Поголемиот дел околу изборите па и резултатите е овде само сеуште не ми е јасно зошто овие од ДПсНЕ учествуваат во играта која ја гледа целиот народ, и колку од нив се вмешани во изборната измама и фалсификат.
Инаку ова не се резултати туку фалсификати!
Не верувам дека некогаш ќе ги дознаеме резултатите, убеден сум дека има многу учесници во инжењерингот, ова е многу крупна операција.
Ама јас мислев на некои работи од пред (приближно) една година...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Баш ми е мило што ти е супер таму. Ај остај не сеа нас да си бркаме работа, чим ти се имаш снајдено. Непристојно е вака од висока столица да кажуваш како треба како не треба.
ајде бе, овие од висока столица од швајцарија може да ви кажат? т.о може и да ви се серат на глава.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.661
Не, сериозно, ај буљашите од другата страна на Вардар, ама кој ги продаваше становите и куќите од оваа страна на Вардар?
Прашај некој од Арачиново или Сингелиќ зашто продавале имоти после 2001 и дојди овде ќе правиме муабет.

Те молам не ги начнувај овие муабети зашто не си во право.

Живеам со нив откако сум роден и знам и јас и моите низ што све сме проаѓале. Сум пропуштал намерно по 2 автобуси за да не јадам ќотек и сум доаѓал дома од школо во 10 саат наместо во 7 и пол. Затоа кога ќе видам дека некој ми тера агенда за соживот ми се повраќа и ми се сере во исто време, а најчесто тие ликови се или од градови кај што ги нема шипците или од градски населби во Скопје, кај што никогаш не виделе мака од нив. Да ги видам како ќе реагираат само една вечер кога ќе им дојде детето модро од игралиште зашо поминале два-тројца со шест кеца во уста и го акнале од земја ничим изазвани, можда и тогаш ќе бараат соживот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Кај виде национализам ти во муабетов? Тоа што се кажува дека одредени мафијашки-исламистички структури бркаат жители од одредени населби е за тебе национализам? Што е следно, да кажеш дека си Македонец ќе е национализам ?
Не знам јас што е, што не е национализам, што би било, кад би било...

Ама се сеќавам кога околу изборите двете лајна од главните националистички партии пуштаа Македонци и Албанци да се тепаат низ град, и да ги користат у политички игри. Некако трауми имам уште од тоа, па затоа све ми се гледа ко национализам изгледа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
глупачо една пола форум живее надвор од северна па коментира, пола швајцарска ви гласа таму, тоа не ти смета, јас ти сметам.
Сељак еден припази на речникот, кој рече дека ми сметаш дека коментираш од надвор, прашање ми беше дали живееш во Македонија оти очигледно е дека не си запознаен со некои работи тука.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Не знам јас што е, што не е национализам, што би било, кад би било...

Ама се сеќавам кога околу изборите двете лајна од главните националистички партии пуштаа Македонци и Албанци да се тепаат низ град, и да ги користат у политички игри. Некако трауми имам уште од тоа, па затоа све ми се гледа ко национализам изгледа.
не постои македонска национслистичка партија за жал... постојат 2 куртонски полтронски партии
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Прашај некој од Арачиново или Сингелиќ зашто продавале имоти после 2001 и дојди овде ќе правиме муабет.

Те молам не ги начнувај овие муабети зашто не си во право.

Живеам со нив откако сум роден и знам и јас и моите низ што све сме проаѓале. Сум пропуштал намерно по 2 автобуси за да не јадам ќотек и сум доаѓал дома од школо во 10 саат наместо во 7 и пол. Затоа кога ќе видам дека некој ми тера агенда за соживот ми се повраќа и ми се сере во исто време, а најчесто тие ликови се или од градови кај што ги нема шипците или од градски населби во Скопје, кај што никогаш не виделе мака од нив. Да ги видам како ќе реагираат само една вечер кога ќе им дојде детето модро од игралиште зашо поминале два-тројца со шест кеца во уста и го акнале од земја ничим изазвани, можда и тогаш ќе бараат соживот.
За среќа ги имаме комитите и останатата фанатична багра на навивачи да не брани од овие, така?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Кој сака што сака нека рече ама за нашиве шупелки, дуи, беса, аа, се доктори на политички науки, Али за Мицко и Заев е јебени Черчил. Еве ги се консолидираат меѓу себе, свикуваат лидерски средби за меѓусебна координација како ќе настапат во преговорите за формирање влада, нивната кауза на крајот од денот е заедничка и обединувачка.
Од другата страна Мицко седи во подрум, го нема нигде, Заев ќе одел на одмор до Август, а ние овде гаиме фантазии за политичко обединување контра максималистичките барања на албанците, нивниот национал шовинизам и сецесионизам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom