Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кога ќе ме исмејуваат луѓе со знаење и факти, тогаш нормално ќе земам да ги прочитам нивните тврдења, за да видам каде се грешни претходните кои ми биле прифатливи, тоа ми се случило многу пати (како инаку би учел нови работи), а таквите ко тебе сте ми смешни, а некои и патетични. Освен што одма етикирате теории на заговор, што имате споделено ... ништо, затоа и најлесно ви е етикета залепи и терај животот. Се смеевте/ме (и мене би беше нелогично и несфатливо зашто тоа би правеле) за кемтрејлс, ама излезе вистина и никој не се запраша што, како зашто.

Тие што викаш "ребраат" треба прво да знаат (Пеџа му признав, го бива за хумор), дел посебно кога им ги знаеш претходни мислења, си викаш секоја чест за желбата за хумор при толку тежина во животот, нивен избор, многу од нив во многу теми кукаат, офкаат, дел почнуваат после некоја година да прифаќаат тоа што сум го пишувал, ко Емка и стрес/исхрана, ко Јамајка, Тенеке и слични за кој систем е поефикасен и човечкиот капитал, ко Не Сум Јас и моќта на УК, а катастрофалната состојба на ЕУ итн итн, секој со свој памет. Ставовите и прогнозите што сум ги пренел, важно се остваруваат, нормално народ не им се допаѓа, сакаат надеж, сепак верници.
За изворите мои, кога ќе кажеш што не држи вода и отприлика зашто, тогаш, а видовме реалноста испадна дека е таа. Сега продолжи да критикуваш, за друго сам си кажа и така немаш знаење, ниту сум те спречувал, ниту ми смета, напротив смешен си ми.

Еве и оваа докторка си излезе искрена:

Без маска само дома, 5 месеци работа-дома, но имунитетот попушти. Хроничниот стрес и премореноста си го направија своето.
Тоа што пишало медицинско лице дека се заразило и покрај тоа што носело маска на работа не порачува да не се носат... Никаде никој не кажал дека е 100% ефикасна, нарочито во самото жариште на вирусот.
Кај нив е најголем проблем баш тоа што си го болдирал...ослабен имунитет поради хроничен замор и премореност.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Na kina mozete da im se fatat site.... I sitr onir sho velat kineski virus kineski model itn... Zloto vo ovoj svet se Sad so prostitukata nivna velika britanija i normalno zapadna evropa.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Можеби оваа е новата реалност, како тргнала работата како некој да отворил Пандорина кутија и сега мораме да живееме на овај начин.

Незнам за нас но светот најверојатно не очекува да се вратиме на старото.

Вчера го читав главниот од Airbnb кој очекува да светот на туризмот се смени драстично после оваа криза, кога луѓе со толку мозок и капитал размислуваат така нешто има.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Тоа што пишало медицинско лице дека се заразило и покрај тоа што носело маска на работа не порачува да не се носат... Никаде никој не кажал дека е 100% ефикасна, нарочито во самото жариште на вирусот.
Кај нив е најголем проблем баш тоа што си го болдирал...ослабен имунитет поради хроничен замор и премореност.
А каде јас тоа кажувам дека порачува маска да не се носи :toe: ... Таа докторка кажува има позитивен резултат, иако била екстремно внимателна и не кажува дека се заразила ваму или онаму, дека некој друг е виновен, туку истоштеноста си го направила своето. Најверојатно е и асимптоматски случај, па за неколку дена ќе се врати назад.
А за позитивни и негативни резултати од квази тестови, тоа не ни вреди да се збори.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.068
Поени од реакции
14.969
Dosta pameten mi izgleda ovoj stručnjak, i što e najbitno objasnuva da mozi da go svatat obicni nemedicinski obrazovani luđe

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Dosta pameten mi izgleda ovoj stručnjak, i što e najbitno objasnuva da mozi da go svatat obicni nemedicinski obrazovani luđe

Прочитам ли зборот хипотеза и тренутно престанувам да го читам.Тези,теории и хипотези се имаме изначитано од Март до сега доволно за до крај на живот.Па уште Израелцине кога се сликаа со министерот нивни за одбрана,вакцина као измислиле :facepalm: Се превара до превара
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Dosta pameten mi izgleda ovoj stručnjak, i što e najbitno objasnuva da mozi da go svatat obicni nemedicinski obrazovani luđe

Контрадикторен, прво чудно било што имало повеќе пациенти со кардиоваскуларни влошувања, за на крај да вели дека главен проблем се белодробните влошувања...
И кај тоа умираат здрави и без претходни болести пациенти од 20-30 години?
 
B

Beginner

Гостин
До Август ќе заврши вирусот.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.729
До Август ќе заврши вирусот.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ќе се изначиташ вакви вести годинава. Ехе колку пати го најдоа лекот за ракот низ годиниве.
Ова студииве може ги правел и некој студент без две чисти во главата. Лекот во најдобар случај ќе биде нешто што намалува смртност за 20-30 посто, не очекувај магично решение.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.328
Поени од реакции
21.793
Tezi so okolu mutaciive. Deka mutira, mutira. Normalno e. ali ovoj virus imal mokj da koregira pogresni mutacii, znaci samo da se "leci" i zatoa ne mutiral tolku brzo kako primer gripot za koj sekoja godina treba nova vakcina.

Inace Merkel prv pat videna so maska. Nekni na pres ja prasale dali nosi maska. Taa izbegna odgovor i rece deka nema da kaze kade pazari. Ete denes prv pat vo javnost slikana.

1593774860140.png

Ke ima pak sporedbi Merkel-Trump posto toj ne nosi i fakticno sve sprotivno pravi nego Merkel, so poznat rezultat.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
До Август ќе заврши вирусот.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Едино што сигурно го знеме до сега е дека никој појма нема и за сега се вртат во зачаран круг...
Што искрено малце ми е чудно пошто до сега имаат убав примерок на заразени/оздравени/починати и можат веќе да излезат со некоја поиздржана статистика ако ништо друго...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.283
Поени од реакции
18.109
Инаку работава во Австралија, поточно Мелбурн ја заебале ифтари (не мислам на албанци, овде сигурно се некој од блиски исток, за кој сметам дека нашиве албанци се цивилизација) и сега голем дел од Мелбурн оди под карантин. Колку е точно не можам да кажам, ама тоа го слушнав од луѓе туку Австралци, не да мислите од некој македонци кој зборват за инает.
Ништо чудно и Сиднеј да го јаде, некој идиот заболен дошол од Мелбурн и правец на работа, дур го забележал менаџерот сигурно партал има направено, 50 души од вчера во изолација.
Yeah sure ифтари :D
Добро бе до кога ќе не правите будали вие што се во странство си мислите овде уште фрижидери немаме?

 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.414
Поени од реакции
29.917
Па да....сигурно едните викале абе затварај, од Косово ни влага тоа што најмалку ни треба......другите на чело со Илир Демири (член на комисијата) под команда на ДУИ......немој да си помислил да затвараш граница со Косово, они треба да си се дружат....да си одат едни кај други....во превод дополнително да ни ја шират заразата.
И секако крајниот збор го имаат Обиџукот и Османи.......кои насмевнато и усогласено велат -Границите остануваат отворени.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Кога ќе ме исмејуваат луѓе со знаење и факти, тогаш нормално ќе земам да ги прочитам нивните тврдења, за да видам каде се грешни претходните кои ми биле прифатливи, тоа ми се случило многу пати (како инаку би учел нови работи), а таквите ко тебе сте ми смешни, а некои и патетични. Освен што одма етикирате теории на заговор, што имате споделено ... ништо, затоа и најлесно ви е етикета залепи и терај животот. Се смеевте/ме (и мене би беше нелогично и несфатливо зашто тоа би правеле) за кемтрејлс, ама излезе вистина и никој не се запраша што, како зашто.

Тие што викаш "ребраат" треба прво да знаат (Пеџа му признав, го бива за хумор), дел посебно кога им ги знаеш претходни мислења, си викаш секоја чест за желбата за хумор при толку тежина во животот, нивен избор, многу од нив во многу теми кукаат, офкаат, дел почнуваат после некоја година да прифаќаат тоа што сум го пишувал, ко Емка и стрес/исхрана, ко Јамајка, Тенеке и слични за кој систем е поефикасен и човечкиот капитал, ко Не Сум Јас и моќта на УК, а катастрофалната состојба на ЕУ итн итн, секој со свој памет. Ставовите и прогнозите што сум ги пренел, важно се остваруваат, нормално народ не им се допаѓа, сакаат надеж, сепак верници.
За изворите мои, кога ќе кажеш што не држи вода и отприлика зашто, тогаш, а видовме реалноста испадна дека е таа. Сега продолжи да критикуваш, за друго сам си кажа и така немаш знаење, ниту сум те спречувал, ниту ми смета, напротив смешен си ми.

Еве и оваа докторка си излезе искрена:

Без маска само дома, 5 месеци работа-дома, но имунитетот попушти. Хроничниот стрес и премореноста си го направија своето.
Не не Бафра, ти не тргаш од состојба на табула раса кога ги оформуваш твоите светогледи околу проблематикава. Ти во суштина прво носиш заклучоци на слепо, во скалд со твоите предходни сфаќања, во контекстов правиш аналогија со твоите системски гледишта од други теми, што немаат врска со медицината, туку како што реков предходно во едно мое друго експозе (кога ја разглобував твојата девијантна личност) тогаш направив аналогија со доктрината на социјален дарвинизам и ти како типичен нејзин претставник. Во случајов ти настојуваш да ги поврзеш тие две нишки од старт, во интернетот бараш поткрепа, НЕ знаење, тука е разликата. Ти веќе си оформил став пред да примиш знаење, не обратно, како што прават сите условно кажано нормални луѓе. Во овој контекст земено беспредметна е секоја дискусија со тебе и таквите како тебе. Затоа сите ликови од форумов што ги наброја, просто кренале раце од докажување со тебе, не заради твоите "знаења" туку едноставно виделе со каква дијагноза си имаат работа.

Јас тебе дете би ти препорачал да намалиш малку доживљај, да шетниш малку надвор, да збркаш некое чупе, маж, не навлегувам во твоите преференции, што и да ти праи кеф. Еве не мора ни маска да носиш, не те тераме ако не сакаш. Само ако те запре полиција и те праша, ти покажи му го линкот од докторката сега што ми го покажа, вклучително и сите останати, па можи и ќе те пушти.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Yeah sure ифтари :D
Добро бе до кога ќе не правите будали вие што се во странство си мислите овде уште фрижидери немаме?

Така е тенеке,кажи им за сообраќајот намален како е поврзан со короната,па да видат дека имаш фрижидер,па дури и уште еден за длабоко смрзнување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom