Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ние ги отворивме границите и Аеродромите, ама кај и да ќе ги забранат летовите кон Македонија и границите ќе ги затворат за нас.
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Не сaмo вo Дебaр,и вo Стругa изгледaaт дaлеку пoцивилизирaни oд шљaмoв пo Скoпје штo се,aли тoa дур не им нaмигне глaвниoт a пoсле се сите исти.Инaче си имa прoтoкoл зa зaкoп нa лицa пoчинaти oд кoвид 19,a не верувaм дa е зa џaбе.Тaкa и се ствoри хaoсoв,едни бaрaaт лешевите дa си ги земaт,други не сaкaaт дa се тестирaaт a трети не јa признaвaaт Кoрoнaтa.Нaјбoље решење е дa ги буцкaaт декa aкo ги oднесaт у бoлницa ке ги убијaт тaму, пa пo дoмoвите дa си умирaaт
Kosovari se od Skopje dodeka od Debar i Struga so vekoj ziveet ovde
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
238
И гробот на Џими Хофа ќе го најдат некои, само маска да не носат. Ок, прајте што сакате само не викајте после брза помош. Ексик...
Зборувам загрижен за лице со вистински здравствени проблеми за носење маска. Како се случи да друштвово стане до толку без емпатија и рационалност.
Автоматски споено мислење:

КАКО НЕ ТИ Е СРАМ да ми кажуваш како мој најблизок не заслужува медицинска помош!
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Зборувам загрижен за лице со вистински здравствени проблеми за носење маска. Како се случи да друштвово стане до толку без емпатија и рационалност.
Автоматски споено мислење:

КАКО НЕ ТИ Е СРАМ да ми кажуваш како мој најблизок не заслужува медицинска помош!
Не знам како не сфаќаш дека ако постои човек со такви проблеми, да фати корона бетер ќе го снајде отколку проблемите ако носи маска, затоа лицата со хроника се (или беа периодов) изземени од одење на работа.

Пак ќе кажам што сакате правете, само да не биде после докторите ништо не направија да го спасат, итн.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Државен карантин или самоизолација?
Самоизолација со проверки и забрана за работа/излегување/пазарење итн. Казна за непочитување е 10.000 и спроведување во државен карантин на свој трошок.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Самоизолација со проверки и забрана за работа/излегување/пазарење итн. Казна за непочитување е 10.000 и спроведување во државен карантин на свој трошок.
Јасно и во Словенија е вака само не знам колку е паричната казна.

@мкд владе Годинава ко да им се затегнати критериумите на работодавците нивни, зборам за занаетите што ги работат тие. Може имаше испуштања и што не ама сега е борба да се испорача по градилишта и што не на време и не знам чив работодавец би му дозволил на некој брат уште 10 дена одмор во стан со самоизолација. Барем мое мислење, не знам како е во Швајцарија со нив.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.925
Поени од реакции
3.484

..ѓи навредувавме пензионерите, се противевме за собирање на задушница, па ифтари..секојдневно ја бараме кај кого е вината..чудо едно...А студентите од Алабама мува не ги лази, си прават корона забава со лутрија..
Браво бе Американчишта, браво..се што е лошо од кај вас доаѓа:vozbud:
Да се надеваме дека ваква глупост опасна по живот нема да им текне и нашиве млади:(
Затоа Канада не ги пушта, а веројатно ни Мексико. :kluc: И во ЕУ им е забранет пристап. Башка и протестиве со "Black Lives Matter" - сега се на ниво на Авганистан.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Епа така де, тоа и ми беше муабетот. Кај виде курчење не знам. Ако одиш на следен пост ќе видиш и што мислам за образованието кај нас, не за друго, оти сум го поминал и едното и другото. Оди кажи му сега ти тоа на овие самобендисаните рајски птици што се знаат. Јас еве не знам и си ќутам. Најди некое стручно предавање мое за вирусологија на форумов, кај што делам памет ќе те честам. Ко што реков и пред тоа, ниту прам чалам ни пак се прам оти знам. Ама по што сум видел нешто, гледам како одат работиве во здравството и образованието кај нас, се осеќам компетентен бар да кажам како не треба. Ако се вреѓа некој, ондак преку стојко ливадите, шо да речам друго?
Тоа што не знаеш, е ок, ништо страшно, ни срамота. Бидејќи не знаеш, а и не те интересира, нормално не ни прашуваш, не ни коментираш, а и тоа не е голема работа штом не те интересира, личен избор.
Ама во таков случај најблаго кажано немаш основа да се исмејуваш со тие што поставуваат логички прашања (превземени читајќи исто стручни лица), случаеви каде очигледно теоријата и реалноста не се поклопуваат, споделуваат информации од стручни лица и од реалниот живот (бројки, факти) кои не одговараат со тврдењата од медиумите.

Земи во обзир и фактот, дека за се и сешто го критикуваш системот, а од друга страна слепо му веруваш и си послушен, можеби ќе сфатиш колку си контрадикторен и која иронија лежи кај тебе. А тоа кажување како не требало, јасно ни е, гледаме и сме осетиле, најлесна работа е да плачеш ко беспомошно бебе (рѓавом ку*цу и длаке сметају). Земи направи/предложи нешто врска тоа, ама за да направиш треба да знаеш, а на почеток констатиравме.

Тоа за самобендисани, не си ни сфатил поентата на постовите, а тоа е да се сподели друга верзија, опција, начин на гледање на работите, па после кој сака нека прифати тоа што смета дека му носи позитивни резултати, ама пусто социјалистичко комунистичко.
70% од машките не ги исполнуваат критериумите за во војска (претходно многу помал бил тој%), голем број (10-30 %) на деца имаат хронични болести, да не збориме за обични (претходно исто помал % бил), ама нема што да гледаме и да се прашуваме, подобро како исплашени ноеви. Само на темава да читаш, излезе 1/5 од младите (<30г) имале хронични здраствени проблеми, а тек над 30 години. Сите пишувате цивилизацијата иде во надолна линија, ама зашто како и што, не е битно, терај магарето.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.752
Поени од реакции
9.909
Затоа Канада не ги пушта, а веројатно ни Мексико. :kluc: И во ЕУ им е забранет пристап. Башка и протестиве со "Black Lives Matter" - сега се на ниво на Авганистан.
Готово, нз што ќе прават Американците заглавени на скоро 10 милиони км2 територија со Хаваи, Флорида, Калифорнија :( Не е дека има луѓе заглавени на 22-23.000 км2, територија ко село у Тексас, еден ипол саат од граница до граница.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Инаку работава во Австралија, поточно Мелбурн ја заебале ифтари (не мислам на албанци, овде сигурно се некој од блиски исток, за кој сметам дека нашиве албанци се цивилизација) и сега голем дел од Мелбурн оди под карантин. Колку е точно не можам да кажам, ама тоа го слушнав од луѓе туку Австралци, не да мислите од некој македонци кој зборват за инает.
Ништо чудно и Сиднеј да го јаде, некој идиот заболен дошол од Мелбурн и правец на работа, дур го забележал менаџерот сигурно партал има направено, 50 души од вчера во изолација.
Абе ајде цел Малбурн под клуч... братучетками живее таму и она е во смаоизолација, т.е и најмал симптом да имаш те ставаат во самоизолација, уствари како и овде.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Тоа што не знаеш, е ок, ништо страшно, ни срамота. Бидејќи не знаеш, а и не те интересира, нормално не ни прашуваш, не ни коментираш, а и тоа не е голема работа штом не те интересира, личен избор.
Ама во таков случај најблаго кажано немаш основа да се исмејуваш со тие што поставуваат логички прашања (превземени читајќи исто стручни лица), случаеви каде очигледно теоријата и реалноста не се поклопуваат, споделуваат информации од стручни лица и од реалниот живот (бројки, факти) кои не одговараат со тврдењата од медиумите.

Земи во обзир и фактот, дека за се и сешто го критикуваш системот, а од друга страна слепо му веруваш и си послушен, можеби ќе сфатиш колку си контрадикторен и која иронија лежи кај тебе. А тоа кажување како не требало, јасно ни е, гледаме и сме осетиле, најлесна работа е да плачеш ко беспомошно бебе (рѓавом ку*цу и длаке сметају). Земи направи/предложи нешто врска тоа, ама за да направиш треба да знаеш, а на почеток констатиравме.

Тоа за самобендисани, не си ни сфатил поентата на постовите, а тоа е да се сподели друга верзија, опција, начин на гледање на работите, па после кој сака нека прифати тоа што смета дека му носи позитивни резултати, ама пусто социјалистичко комунистичко.
70% од машките не ги исполнуваат критериумите за во војска (претходно многу помал бил тој%), голем број (10-30 %) на деца имаат хронични болести, да не збориме за обични (претходно исто помал % бил), ама нема што да гледаме и да се прашуваме, подобро како исплашени ноеви. Само на темава да читаш, излезе 1/5 од младите (<30г) имале хронични здраствени проблеми, а тек над 30 години. Сите пишувате цивилизацијата иде во надолна линија, ама зашто како и што, не е битно, терај магарето.
Чекај, чекај...ти дечко да не си мазохист? Ти изгледа уживаш да бидеш навредуван и исмејуван.
Па нормално дека не ми е срам да речам нека не сум вирусолог. Кај можам јас да дојдам тука со некои познавања од општа култура и да убедувам пола форум, вкучително и луѓе кои што очигледно владеат со материјата, со "интернет факти" од крајно сомнителни извори, како еве ти што правиш. Па знаеш ли ти ако нешто е на интернет не мора по дифолт да е вистина?
И не е проблемот еве што те интересира, ќе речеме дури и дека убаво е тоа. Тебе проблем ти е стилот на дискусија. Ти не си како прво објективен, ниту информациите ти се релевантни, изворите крајно сомителни и непроверени а ги презентираш како факти и притоа си крајно агресивен и ригиден ако некој ти го воочи спротивното. Му тераш на луѓето со ад хоминем испади, пола постови ти се со тоа и оттука се чудиш зошто паѓаш во очи ТИ како лик на форумов а после и твоите ставови, кои што гледам секој ги заобиколува, почнаа да те ребрат, си правиш мубет еве со мене и со пар други, остатокот не ни ти реплицираат, не за друго, туку за наравот кој што го имаш.
Ама штом си начекал село без кучиња, терај. Јас еве ќе си продолжам со критики а ти...со што и тоа да правиш и како и да го нарекуваш.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.343
Поени од реакции
37.026

Кина dropping viruses like mixtapes
Дај нека ги забранат како држава и народ све да им ебам жуто.

Кина заслужува да јаде тужби и да плаќа оштета на цел свет од невидени размери се додека стварно не би имале потреба да јадат љиљаци, желки и дабари.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Тoa вoспитaње и тaкви ствaри, здрaвје кoгa oдaм пo Еврoпa,тукa се прилaгoдувaм нa шљaмoт пo институциите зa дa не oстaнaм бел у oчите.Кoј ке глуми вoспитaн и прaвичен,ке гo јaде зa сите пaри.
Тој менталитет е останат уште од турско.А богами и во предходниот систем си пушти корења.И во право да си фин само во Финска.Овдека ако си фин ќе те направат будала.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Ти изгледа уживаш да бидеш навредуван и исмејуван.
Кога ќе ме исмејуваат луѓе со знаење и факти, тогаш нормално ќе земам да ги прочитам нивните тврдења, за да видам каде се грешни претходните кои ми биле прифатливи, тоа ми се случило многу пати (како инаку би учел нови работи), а таквите ко тебе сте ми смешни, а некои и патетични. Освен што одма етикирате теории на заговор, што имате споделено ... ништо, затоа и најлесно ви е етикета залепи и терај животот. Се смеевте/ме (и мене би беше нелогично и несфатливо зашто тоа би правеле) за кемтрејлс, ама излезе вистина и никој не се запраша што, како зашто.

Тие што викаш "ребраат" треба прво да знаат (Пеџа му признав, го бива за хумор), дел посебно кога им ги знаеш претходни мислења, си викаш секоја чест за желбата за хумор при толку тежина во животот, нивен избор, многу од нив во многу теми кукаат, офкаат, дел почнуваат после некоја година да прифаќаат тоа што сум го пишувал, ко Емка и стрес/исхрана, ко Јамајка, Тенеке и слични за кој систем е поефикасен и човечкиот капитал, ко Не Сум Јас и моќта на УК, а катастрофалната состојба на ЕУ итн итн, секој со свој памет. Ставовите и прогнозите што сум ги пренел, важно се остваруваат, нормално народ не им се допаѓа, сакаат надеж, сепак верници.
За изворите мои, кога ќе кажеш што не држи вода и отприлика зашто, тогаш, а видовме реалноста испадна дека е таа. Сега продолжи да критикуваш, за друго сам си кажа и така немаш знаење, ниту сум те спречувал, ниту ми смета, напротив смешен си ми.

Еве и оваа докторка си излезе искрена:

Без маска само дома, 5 месеци работа-дома, но имунитетот попушти. Хроничниот стрес и премореноста си го направија своето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom