Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
238
Уредбата за зaдолжитeлно носење маски е објавена во Службен весник бр.107 на 22. април.
Таму во неа се наведени некои исклучоци, без да се наведе било каков исклучок за лица кои доживуваат влошување на здравствената состојба како резултат на носење маска. Тоа ми паѓа во очи како различно од регулативи за носење маски во други земји... пример: https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-safer-travel-guidance-for-passengers#exemptions-face-coverings
НЕ знам дали по 22. април, имало некоја *дополнителна* уредба која го уредува прашањето на
лица со проблеми во дишење, астматичари, лица со попречености, ...а и за бебиња и мали деца.

Исто е феноменално како уредбата горе наведена, исклучува од обврска лица кои се движат на јавни места и површини од отворен тип ... како УЛИЦИ, - а улиците се полни со луѓе со покриени лица.

....

Сабајлево на татко ми го пратив овој список, па си реков е згодно да го споделам и со заинтересирани читатели на форумов

ЗА ЕФЕКТИ НА МАСКИ

1. Општ преглед, составен од експерт за респираторна заштита:


2. Студии за ефективност на хируршки маски :



3. Хируршки и Н95 маски:


4. Преглед на шест најквалитетни обемни студии во последниве години:

https://vixra.org/abs/2006.0044

5. Еве ја и единствената студија со заклучок кој отстапува од другите на списоков:


6. Група медицински експерти базирана во Германија

https://www.mshfd.org/de/positionpaper, релевантниот цитат на горниот линк е во овој дел:

7. Поопсежен преглед на штетни ефекти на маските


8. Уште еден преглед на разни студии


9. Писмо на обичен доктор со негово видување


10. од New England Journal Of Medicine, May 2020:


11. За новите глупости од WHO :




Научен пристап е да бараш докази дека ГРЕШИШ. Дека ТИ грешиш. Така и јас
БАРАМ докази - квалитетни - дека грешам што мислам дека од носење маски има повеќе штета отколку корист во поглед на јавното здравје.

А сигурно дека од нив и овака може да има користи од други аспекти :

Да потсетам,

Барам информации за евентуални уредби објавени во Службен гласник со кои се исклучуваат од обврска за покривање лице категории на лица како што се бебиња, и луѓе за кои носење маска представува здравствен ризик.

.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
ГОБ 8 Септември на душман не му посакувам да се најде таму...

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се 9 лица, двајца пациенти на возраст од 54 години, останатите на возраст од 60, 61, 75, 45, 74, 57 и 65 години.

Две лица од Скопје и Гостивар се починати дома на возраст од 65 односно 82 години. Во болница во Струга е почината пациентка на 67 години.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.350
Вчера на респиратор 11 лица а денес 13 умрени....Не е нормална оваа динамика.Некој ке рече кога се тестира многу ке се најдат повеќе случаи...Да ама ова се изгледа многу случаи во тешка состојба.Господ нека не чува кога веќе самите не сакаме ( барем повеќето ) Оваа ситуација само ке се влошува :(
Во Македонија мислам има друг пристап, секој што умира со корона како причинител на смрта го наведуваат коронавирусот.

Во Русија само тие кои немаат некое друго посериозно заболување ги регистрираат како умрени од коронавирус. Па така 60% од умрените воопшто не ги регистрираат дека се умрени од коронавирус, иако биле инфицирани со истиот.

Исто и во Србија, во Нови Пазар граѓаните јавуваа дека има повеќе смртни случаи него што официјално властите кажуваат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.946
Србија 359 нови случаи. Вечерва се одлучува дали да се затвори Београд, затоа побрзајте додека е уште отворено, спасете се...
Леле човече, Србија колку се лоши. А за Русија да не праиме муабет...
А како бе толку добри, од друга страна, се Саудиска Арабија, Косово, ИСИС и Албанија.
До што може да е работата?
:toe:
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
И гробот на Џими Хофа ќе го најдат некои, само маска да не носат. Ок, прајте што сакате само не викајте после брза помош. Ексик...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.332
Поени од реакции
21.806
Уредбата за зaдолжитeлно носење маски е објавена во Службен весник бр.107 на 22. април.
Таму во неа се наведени некои исклучоци, без да се наведе било каков исклучок за лица кои доживуваат влошување на здравствената состојба како резултат на носење маска. Тоа ми паѓа во очи како различно од регулативи за носење маски во други земји... пример: https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-safer-travel-guidance-for-passengers#exemptions-face-coverings
НЕ знам дали по 22. април, имало некоја *дополнителна* уредба која го уредува прашањето на
лица со проблеми во дишење, астматичари, лица со попречености, ...а и за бебиња и мали деца.

Исто е феноменално како уредбата горе наведена, исклучува од обврска лица кои се движат на јавни места и површини од отворен тип ... како УЛИЦИ, - а улиците се полни со луѓе со покриени лица.

....

Сабајлево на татко ми го пратив овој список, па си реков е згодно да го споделам и со заинтересирани читатели на форумов

ЗА ЕФЕКТИ НА МАСКИ

1. Општ преглед, составен од експерт за респираторна заштита:


2. Студии за ефективност на хируршки маски :



3. Хируршки и Н95 маски:


4. Преглед на шест најквалитетни обемни студии во последниве години:

https://vixra.org/abs/2006.0044

5. Еве ја и единствената студија со заклучок кој отстапува од другите на списоков:


6. Група медицински експерти базирана во Германија

https://www.mshfd.org/de/positionpaper, релевантниот цитат на горниот линк е во овој дел:

7. Поопсежен преглед на штетни ефекти на маските


8. Уште еден преглед на разни студии


9. Писмо на обичен доктор со негово видување


10. од New England Journal Of Medicine, May 2020:


11. За новите глупости од WHO :




Научен пристап е да бараш докази дека ГРЕШИШ. Дека ТИ грешиш. Така и јас
БАРАМ докази - квалитетни - дека грешам што мислам дека од носење маски има повеќе штета отколку корист во поглед на јавното здравје.

А сигурно дека од нив и овака може да има користи од други аспекти :

Да потсетам,

Барам информации за евентуални уредби објавени во Службен гласник со кои се исклучуваат од обврска за покривање лице категории на лица како што се бебиња, и луѓе за кои носење маска представува здравствен ризик.

.
Najnova studija: http://www.fau.edu/newsdesk/articles/efficacy-facemasks-coronavirus.php

Zaklucok: Nema 100% zastita ama nosenje maska e podobro od ne nosenje. Najdobri ispadnaa stofeni so 2 sloja. Aerosolite so niv ne stignuvaat tolku daleku kako bez maska, ete ima i video.

 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Мислам дека треба да прекинат да ни зимаат пари за пензиско. Нема смисла кога веќе ги покосија овие со 50+
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
ГОБ 8 Септември на душман не му посакувам да се најде таму...
Мислам дека повеќето кои треба да бидат на респиратор или кислородна подршка се носат во ГОБ 8ми Септември.
Таму се најтешките случаеви и затоа е и голема смртност.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
Официјално +173 нови, 15 починати
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.491
Поени од реакции
36.069
Ти може да се надеваш и ок е тоа, ама зашто кај нас преживеани ставени на машина е само 1 човек (може и повеќе се, ама не сум прочитал) и тоа беше 30-40год, а кај другите земји поголем е процентот. Колку ресурси ( човечки, материјални, време) си потрошил, а во меѓувреме си можел на други да им помогнеш.Демек западот се нехумани и глупи, а од друга страна ги фалите дека пациентот им е пред се.
... протокол на „ставање на машина“ и преживеани не се кажува така грубо толку на респиратор толку преживеале во МКД, а толку во ЕУ, тука треба да се спомнат и приложат предходните параметри на сатурација на крвта со кислород и воопшто респирацијата на пациентот кога се поставува на респиратор, оти не е сеедно ако пациент со 60 % сатурација се поставува на респиратор или со 30 % сатурација што е на граница на преживување, како што би било споредбено шанса на некој да преживее со 70% изгоретини на телото или пациент што искрварил па дошол со едно литро крв во телото, какви се нивните шанси да преживеат? исто како би било и на овие пациенти кои касно се јавиле во болница со потешкотии во дишење и со сатурација испод 30% на крвта со кислород што е животно загрозувачки и е прашање на време кога ќе настапи гушење...
...за другото, нема да се дообјаснувам, оти изгледа не ми ја разбираш поентата, можеби така дадов дојам во самото објаснување, ама проблемите што до сега ги има МКД во економски бизнис план, политички, образовен, финансиски се уште не е причина болеста КОВИД19 појавена во месец март, туку неправилното водење на МКД од партиски челници и неспроведување и измените на уставните закони и безредие од владеачка коалициска структура!
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.078
Поени од реакции
14.993
Србија 359 нови случаи. Вечерва се одлучува дали да се затвори Београд, затоа побрзајте додека е уште отворено, спасете се од клетите шипт@ри.

Кога ќе прочитате 9 заразени во Тетово, треба да рачунате дека се работи за овие општини : Тетово, Боговиње, Желино, Брвеница, Теарце, Јегуновце, а тоа се речиси 200000 жители.

А од друга страна овие Ресен и Пробиштип имаат по 10000 жители.
Eden primer kolku ne si vo pravo. Ovie denovi ako e sve vo red, treba da odam vo Niš za da zemam eden albanec od Kičevo koj treba da doleta od Švajcarija, bidejki skoro nikoj od negovata familija ne mu se nafaća ova da go napravi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.454
Поени од реакции
2.802
Во Србија бројкава е таа, а ме плаши и изјавата на Кон дека не се тестираат многу контакти, само оние кои имаат симптоми. Пепел ќе биде таму. Вториов бран на балканов покоси. Незнам како зошто, на почеток бевме доста подобри од цела Европа, ама сега не е така. Ај да речам дека е само кај нас, но... Хрватска денес 80 и нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom