Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
3 мај 2019
Мислења
18.096
Поени од реакции
9.735
Сега сигурно сите мерки ќе се вратат како бумеранг, Затварање на угостителските објекти, моловите, враќање на полицискиот час
не ми се верува дека полицискиот час ќе го вратат, може само под карантин некои општини да бидат ставени.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
не ми се верува дека полицискиот час ќе го вратат, може само под карантин некои општини да бидат ставени.
Мене ми е нелогично да се стават општини под карантин. Еве за пример ќе ја земам општина Гази баба ако ја стават под карантин како ќе функционира народот од оптините Илинден и Петровец. Како автобусите ќе поминуваат низ гази баба да отидат до илинден и петровец
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мене ми е нелогично да се стават општини под карантин. Еве за пример ќе ја земам општина Гази баба ако ја стават под карантин како ќе функционира народот од оптините Илинден и Петровец. Како автобусите ќе поминуваат низ гази баба да отидат до илинден и петровец
Не само тоа, пола Скопје има ЛК со стари адреси на живеење.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Па јбг Грците не се глупи ко Македонците.

 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене ми е нелогично да се стават општини под карантин. Еве за пример ќе ја земам општина Гази баба ако ја стават под карантин како ќе функционира народот од оптините Илинден и Петровец. Како автобусите ќе поминуваат низ гази баба да отидат до илинден и петровец
Добра забелешка...Ќе легитимираат а пола од личните карти се со неточни адреси на живеење... Кога беше актуелна ситуацијата во Куманово ако не се лажам имаше изјави дека е сложен и скап процес.
Баш ме интересира како оперативно би го извеле. Дебар беше едноставен и географки и инфраструктурно.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Општината да ја затворат има начин како да не се биде у карантин еве пример мојата општина ако ја стават во карантин пред да ја стават јас ќе си отидам во станот во карпош или во друга општина кај што имам познанства. Или пак тие што имаатт викендички во други градови пред да ја стават во карантин таа општина што планираат луѓето се си отидат во викендички На секое поле е нелогично да ја затворат општината
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Ситуацијата е под контрола
- Пола од народов нејќе да се тестира, верува дека бог ќе го спаси.
- 70% се познати кластери, тие другите 30% се безопасни, не пренесуваат.
- Бројите се намалувале, во Сарај имало намалување, за да од еднаш стигнеме и до 120.
- Општините нејќат да соработуваат, им се закануваат ако ги затворат.
- Џамиите се ставаат пред државата, се повикуваат на џихад,
- И тие држави што ни ги отворија границите ни ги затворија одма.
- Кафаните не почитуваат никакви мерки, си прават забави.
- Фирмите не ги рецкаат, ги возат ко сардини своите вработени во еден автобус.

Ако ова е под контрола може да замислам што е надвор од контрола.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Општината да ја затворат има начин како да не се биде у карантин еве пример мојата општина ако ја стават во карантин пред да ја стават јас ќе си отидам во станот во карпош или во друга општина кај што имам познанства. Или пак тие што имаатт викендички во други градови пред да ја стават во карантин таа општина што планираат луѓето се си отидат во викендички На секое поле е нелогично да ја затворат општината
Доста со тие викендици и литургии бе слепци,гледате ли што се дешава?
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.502
Поени од реакции
2.632
Најтажно во оваа ситуација е што реално кај нас надлежните не ни знаат како да го решат овој проблем со оглед на тешката соработка со повеќето нови заразени.Со сила и не сакаат а и не смеат а од друга страна ова само се шири и ке се шири...Сега ке почнат да искачаат и од Бајрам со оглед дека 10 дена поминаа од тогаш.Плус и избори гледаат па има многу тактизирање и тука...Комисијата ке се состанала во поширок состав??За што,да излезат после на ТВ да кажат дека 100 души се произлезени од веќе познати кластери!!Па тоа се минимум 1000 луѓе исконтактирани меѓу себе бе....Више од пола ти кријат и ти уште чекаш четврток да дојде да кажеш нешто.Срам да им е поради добрите луѓе кој максимално сериозно ја сфатиле работата а ке бидат колатерална штета поради дивјаци и неспособни инвалиди :(
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
На крај ја средија кривата на Венко, од горе доле за само една недела.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.665
Поени од реакции
5.290
ПротеС ќе праиме ? :D
Стварно нема да биде у ред ако лупнат за викенд за нашиве полициски час...
Ако е народов малце компактен сите ќе си искачаме ко шо правеа албанците минатиот викенд па ајде нека апсат сите да ги видам.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
59 биле само Скопје, значи ескалирано е и на другите места.
 
M

Macedon1um

Гостин

:toe:

Sweden’s top epidemiologist has admitted his strategy to fight Covid-19 resulted in too many deaths, after persuading his country to avoid a strict lockdown.

“If we were to encounter the same illness with the same knowledge that we have today, I think our response would land somewhere in between what Sweden did and what the rest of the world has done,” Anders Tegnell said in an interview with Swedish Radio.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom