Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Кога беа актуелни православните празниците тука најмногу се коментираше и за лажичката и за тоа колку е погрешно сето тоа.
Ама мора да бидеме сите ние реални и да ги погледнеме бројките. Празниците и адетите не беа со собирање на многучлени семества и тоа е клучната разлика.
Дополнително, се имаше колку толку ред во однесувањето за разлика од Чаир и сличните општини.
Разликата е шо ние почитуваме закон, а кај нив закон не проаѓа, за тоа се виновни нашите кои им дадоа слобода да прават шо сакаат.
Инаку да ги олабавуваа мерките и кај нас за празниците, да не лупаа казни и кај нас ќе видевме исто сценарио.
Јас глава сечам да излезат на тв да кажат дека од другата недела отвораат дискотеки дека игла ќе нема кај да се фрли.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Од минатата недела кога имаше мала цифра на заразени 7,10,15 резултатите ги објавуваа 12 до кај 13 час а сега имаме над 60 резултати оште чекаме за по општини.
Што доколку дојде до 200 у понеделник ќе тестират а резултати у петок ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Види, прво напаѓаш па после ми враќаш со „се најде прозван“. Нормално, кога алудираш на администрација на форумов.
Мац може не ми дава пари али ми мести курви по гостиварски села и тоа ми е доволно.

Сега, ако си праведен како што велиш дека си, одговори на прашањето, дали Ѓоко беше казнет.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.144
Поени од реакции
5.275
Ако само албанците (или скоро само последните страни) "се виновни" за состојбиве последните денови, зошто во Албанија се намали бројот на случаи, мислам скоро и да нема. Дали не ги тестираат веќе заради приходи од туризмот или е нешто друго во прашање?
Второ, ако владата сакаше да намали новозаразени по вештачи пат, лесно ќе намалеше со бирање намерен примерок (т.н. кластер) кој ќе покаже помалку нови.
Патем, оставете на страна охридски или не знам каков договор. Во вонредна состојба и посебно полициски час нема (не треба да постои) такво нешто. И војската излезе или требаше да излезе и пак ништо.
Затоа што пола и повеќе од Албанија се католици а и муслиманите се од друго племе. Кај нас углавном се од Косово дојдени и со мутации на безредието кое што е во нашава држава го имаме победничкиот ментален склоп. Тажно е само што староседелците Албанци јадат етикетирање ради овие.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Градоначалникот на Чаир позитивен.
Еве што ти значи политика и во оваа ситуација...Тие што до вчера пцуеа и реагираа бурно дека нема вирус,денес му искажуваат сочуство на фејсбук и да се излечи што побрзо....Значи не барајте да се почитува наука,здравство и комон сенс...Се е до политиката :)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Секако, и најголемиот дел од случаите се асимтомски, што би рекол Заев.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Види, прво напаѓаш па после ми враќаш со „се најде прозван“. Нормално, кога алудираш на администрација на форумов.
Мац може не ми дава пари али ми мести курви по гостиварски села и тоа ми е доволно.

Сега, ако си праведен како што велиш дека си, одговори на прашањето, дали Ѓоко беше казнет.
Мило ми е од една страна шо се запали ко млад мајмун па зеде да реплицираш, ама од друга не ти е баш продуктивно пошто немајќи аргументи ми вадиш муабет од контекст.

Не те спомнав, не спомнав администрација во првиот мој пост кој зеде да го цитираш во однос на исмејувањето (туку лајкнувачи на објавата на сајбер) и тоа беше поентата. Дека Сајбер не е исмеан, а Ѓоко беше за ИСТАТА работа.

Еве го постот на кој ми реплицираш:

1. Никаде не спомнав дека сум или не сум правичен.
Тоа ти инсистираш да го наметниш како мислење за себе си, иако за жал си далеку од таа самопрокламирана правичност.

2. На Сајбер му реков дека Ѓоко го ИСМЕЈУВАВТЕ за ист пост како неговиот, а не дека го казнивте.
Има разлика, воочлива е, не вади муабет од контекст. Постираното е погоре.

Така да Ѓоко е спомнат за исмејувањето што јавно му го правевте, а НИКАДЕ дека е баниран.

Тоа се вашите, ете толку ако инсистираш, ТВОИТЕ двојни аршини на форумот. Другарот соборец од редакција не го исмејуваш ама рандом член шо не ти се свиѓа од некоја причина го прајш подолу од ништо.

И СУПЕР бе чоек, продолжи така, исмејувај, банирај, прај шо сакаш - крај краева и не е крај на свет некој од тебе да крка бан или казнени АМА немој да се буниш кога некој друг ќе напиши за твоите двојни аршини и лицемерие кон Ѓоко.
Значи не мора ниту да признаеш, ниту јавно да му се извиниш, ништо. Но немој со сила будали да ги прајш и останатите, да си поќутиш и да преминиш преку истото штом не сакаш да му се извиниш е ТОКМУ ТОА што треба да го направиш штом толку пропагираш правда и правичност.

3. На Маркез му реков да проба ТОЈ (маркез) да пиши инфо "од терен" па да види дали и како ќе помини (казнени/бан) за што барем ти имаш по темите за корона напишано 50 пати и се имаш обраќано со зборовите "кој е следен крка казнени", мислам глупо е да се цитираме ене има срч опција, секој можи да укуца и да види.
Е тука ме вадиш од контекст и викаш кај е Ѓоко баниран, а јас никаде не го спомнувам него за истото. Богами и ти не го спомнуваш во однос на исмејувањето од очигледни причини - треба да исркаш се' што тогаш дробеше.

На крај, останува уште ти или другарка ти да дојди и да речи ако толку нешто имаш против нас дојди мод ќе те ставиме.

А пресмешно е и тоа само по себе пошто немам против тебе лично (ни те знам, ни ѕе познавам) туку смешни се ставовите дека глумите некоја непристрасност и финоќа од една страна, а онде член кој долги години е тука член јавно го исмејувавте како да е некое детенце од 13 години.
Самиот тој член е повозрасен од вас и има допринесено активно во неколку теми на форумот. Ако не ви се свиѓаат неговите ставови или тој како личност (иако НЕ знам шо замерки можи да имате бидејќи со никој не се фатил вгуша на форум - напротив, доста членови го почитуваат), тоа не е доволна причина да го исмејувате јавно - туку е доста ниско и недолично, особено ако иди од личност/јузер кој треба да воведува некој ред тука.

Мене не мора ни извини, ни океј, опцуј, банирај, прај што сакаш стварно не е проблем ниту го доживувам како таков ама човекот заслужи да му се извиниш најмалку во приватна порака ако не сакаш тука јавно.
Тоа е лицемерието кое постои. Признал ти или не.

п.с. Мац (како што ти го ословуваш) нигде не го спомнав, повторно имиња пишуваш ТИ, а не јас.
Тоа дали ти мести курви, дали си скокате еден со друг, се сакате, се неќите, што и да правите... ваша работа.
Впечатокот кој го оставате со таа ваша надменост и куроболие е ваш проблем, мој не е сигурно.
Дали и колку ќе ве болат зборовите на некој член околу некоја тема на форумот е исто ваш проблем.
Исмејувањето, особено јавното исмејување, е тоа е исто ваш ама не проблем туку срам како на возрасни личности.

И ај не можиш пак парцијално да ме цитираш и да ми извадиш од контекст нешто кажано.
Или можиш?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Спомна дека ако @Marquess пише нешто, ќе биде казнет со кое што администрација не би се согласила, би бил казнет (алудираше на ширењето дезинформации на Ѓоко), затоа, јас те прашав, дали Ѓоко е казнет.

Да сум малокурец и да ме пали моќ, до сега ќе добиеше казнети за арогантниот однос, само што те множам со нула. Не би ни ти реплицирал али кога напаѓаш неосновано, морам да се одбранам.

Затоа, по трет пат ќе те прашам, дали Ѓоко беше казнет?
Автоматски споено мислење:

П.С. Не е прв пат кога член нема аргумент, се закачува на тоа дека администрација на форумов нема живот, глупи сме и не' користат и мразиме одредени членови затоа што интелектуално не можеме да ги достигнеме. Ќе ме допираа муабтиве да беше 2012та.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.153
Кога беа актуелни православните празниците тука најмногу се коментираше и за лажичката и за тоа колку е погрешно сето тоа.
Ама мора да бидеме сите ние реални и да ги погледнеме бројките. Празниците и адетите не беа со собирање на многучлени семества и тоа е клучната разлика.
Дополнително, се имаше колку толку ред во однесувањето за разлика од Чаир и сличните општини.
Гласов на разумот што го читам кај тебе, е губење време при комуникација со лик на кој свеста и разумот му непознати поими.
Автоматски споено мислење:

Затоа што пола и повеќе од Албанија се католици а и муслиманите се од друго племе.
Не. Муслимани се мнозинство.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Спомна дека ако @Marquess пише нешто, ќе биде казнет со кое што администрација не би се согласила, би бил казнет (алудираше на ширењето дезинформации на Ѓоко), затоа, јас те прашав, дали Ѓоко е казнет.

Да сум малокурец и да ме пали моќ, до сега ќе добиеше казнети за арогантниот однос, само што те множам со нула. Не би ни ти реплицирал али кога напаѓаш неосновано, морам да се одбранам.

Затоа, по трет пат ќе те прашам, дали Ѓоко беше казнет?
Не можи да ми кажиш на што алудирав кога црно на бело е напишано во постот.
Никој ни те нападна, ни те прозва во првиот пост.
Ако си писмен прочитај, ако си глуп нека ти протолкува некој попаметен.
Можиш пак да вадиш од контекст али јбг мака ќе ми е да ти реплицирам пошто си досаден веќе.

Многу јасно пиши, а и веќе ти објаснив погоре, на сајбер му напишав дека лајкувачите на објава му се дволични пошто дел од нив го исмејуваа јавно Ѓоко.
Тебе ТОА ти беше тригер да ми реплицираш, само не можеш за исмејувањето пошто си кабает па проба за банот.

Btw. До кај си ти со извинувањето? Му се извини на човекот или како?

На Маркез му напишав дека ако постира нешто слично ќе јади казнени или бан за што ТИ имаш како мод напишано страници наназад дека ќе го казнуваш секој што пласира информации од за тебе НЕпроверени извори.

И што тука не ти е јасно?

п.с. I'll give you points for trying ама толку само, пошо колку год да вадиш од контекст си постои се' постирано црно-на бело (под услов да не бришиш и едитираш).

Позз и со здравје
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.153
Кога имаше вирус по Карпош, Кисела Вода и останати македонски општини, во Чаир и Сарај речиси немаше ниеден.

Во непочитување на мерките предничат албанците, но македонците не се светци, кога муслиманите 2 месеца немаа стапнато во џамија, православните никогаш не ги затворија црквите и не ги прекинаа литургиите.

Кога сме кај светците :



Еве и посвежи :

31.05.2020, Ресен



28.05.2020, Брусник


28.05.2020, Лакочереј


28.05.2020, Велес



27.05.2020, Крушево


24.05.2020, Битола


06.05.2020, Охрид



На секоја од овие литургии е извршено причесна од една лажица како и бакнување на икони. А овие литургии се само еден дел што јас ги поставувам, на интернет има многу повеќе, а сигурно и не се сите литургии сликани.

Овие православни верници мора да влечат албански корени, нели од тие асимилираните, иначе како тоа македонец во време на забрана да оди во црква, без да почитува растојаните и без маска.

Објектите на МПЦ уживаат екстериторијалност ? Во нивните објекти важи законото : Забрането влегување со маска и забрането одалечување повеќе од 0,5 м.
Се сложувам дека ова е непотребна пракса во време на корона.
Сепак, колку заболени и кластери од ова добивме?

Новиот бран не е резултат ни на лажичиња ни на литијата, туку на ифтарски вечери (многу почести и помасовни од шетањето по улица воСтруга). Затоа бројот на новозаразени е накај 90% муслимани, највеќе Албанци и нешто Роми и други.
Најголем број на заразени има токму таму кај што јавно и смело се прекршуваше полицискиот час (што не е случај со литијата во Струга и причестите).
Така да, дури ни некој опериран од објективност како тебе или Пуно, би се сложил со тоа (не јавно, туку во себе си), од каде и зошто доаѓа новиот бран.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom