Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Интересен G-Tech само незнајме како е со модулација?
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
16
Поени од реакции
10
12
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Nov sum na forumov i bi ve zamolil za vas sovet. Starata klima mi rikna i planiram da zemam inverter bidejki sakam da se gream na nea celo zimo. Stanot e okolu 65 kvadrati a sakam da gream dnevna, kujna i pretsobje otprilika 36 kvadrata so moznost i ponekogas i druga soba plus.PVC dzamovi sekade . Prethodno se greev na el.pecka 3kw i da ne se lazeme ne bev stoplen a smetki pod 6500 naucna fantastika.Nekogas i 7800. Koj bi bil najdobar izbor dali inverter 5kw sto bi mozel da gree do 50kvadrata pa bez problem da si postignuva temperatura za da ne se molime da kaci temperatura.Bidejki gledam deka tuka ima lugje shto si ja poznavaat rabotata i bi gi zamolil za niven sovet. I dali e dobro bidejki jas sakam da ja stavam vnatresnata edinica nisko dole a da ne bide konzolna edinica. ODNAPRED blagodaram
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
12
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Nov sum na forumov i bi ve zamolil za vas sovet. Starata klima mi rikna i planiram da zemam inverter bidejki sakam da se gream na nea celo zimo. Stanot e okolu 65 kvadrati a sakam da gream dnevna, kujna i pretsobje otprilika 36 kvadrata so moznost i ponekogas i druga soba plus.PVC dzamovi sekade . Prethodno se greev na el.pecka 3kw i da ne se lazeme ne bev stoplen a smetki pod 6500 naucna fantastika.Nekogas i 7800. Koj bi bil najdobar izbor dali inverter 5kw sto bi mozel da gree do 50kvadrata pa bez problem da si postignuva temperatura za da ne se molime da kaci temperatura.Bidejki gledam deka tuka ima lugje shto si ja poznavaat rabotata i bi gi zamolil za niven sovet. I dali e dobro bidejki jas sakam da ja stavam vnatresnata edinica nisko dole a da ne bide konzolna edinica. ODNAPRED blagodaram
Зградата во шо состојба е? Стара, нова, изолација има?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
12
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Nov sum na forumov i bi ve zamolil za vas sovet. Starata klima mi rikna i planiram da zemam inverter bidejki sakam da se gream na nea celo zimo. Stanot e okolu 65 kvadrati a sakam da gream dnevna, kujna i pretsobje otprilika 36 kvadrata so moznost i ponekogas i druga soba plus.PVC dzamovi sekade . Prethodno se greev na el.pecka 3kw i da ne se lazeme ne bev stoplen a smetki pod 6500 naucna fantastika.Nekogas i 7800. Koj bi bil najdobar izbor dali inverter 5kw sto bi mozel da gree do 50kvadrata pa bez problem da si postignuva temperatura za da ne se molime da kaci temperatura.Bidejki gledam deka tuka ima lugje shto si ja poznavaat rabotata i bi gi zamolil za niven sovet. I dali e dobro bidejki jas sakam da ja stavam vnatresnata edinica nisko dole a da ne bide konzolna edinica. ODNAPRED blagodaram
Kolkav budzet imas za inverter klima ?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
12
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Nov sum na forumov i bi ve zamolil za vas sovet. Starata klima mi rikna i planiram da zemam inverter bidejki sakam da se gream na nea celo zimo. Stanot e okolu 65 kvadrati a sakam da gream dnevna, kujna i pretsobje otprilika 36 kvadrata so moznost i ponekogas i druga soba plus.PVC dzamovi sekade . Prethodno se greev na el.pecka 3kw i da ne se lazeme ne bev stoplen a smetki pod 6500 naucna fantastika.Nekogas i 7800. Koj bi bil najdobar izbor dali inverter 5kw sto bi mozel da gree do 50kvadrata pa bez problem da si postignuva temperatura za da ne se molime da kaci temperatura.Bidejki gledam deka tuka ima lugje shto si ja poznavaat rabotata i bi gi zamolil za niven sovet. I dali e dobro bidejki jas sakam da ja stavam vnatresnata edinica nisko dole a da ne bide konzolna edinica. ODNAPRED blagodaram
Во секој случај ќе ти треба 5,5ка само каква е прашањето.
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
16
Поени од реакции
10
Зградата во шо состојба е? Стара, нова, изолација има?
Stara i nema izolacija
Автоматски споено мислење:

Kolkav budzet imas za inverter klima ?
Pa okolu 40 k plus nekoja iljadarka ☺
Автоматски споено мислење:

Во секој случај ќе ти треба 5,5ка само каква е прашањето.
E kakva be bato zatoa ve prasuvam
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Уште за амберот да имаше некој попуст...
:P
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Stara i nema izolacija
Автоматски споено мислење:


Pa okolu 40 k plus nekoja iljadarka ☺
Автоматски споено мислење:


E kakva be bato zatoa ve prasuvam
Bidejki e stara zgradata bez nikakva izolacija i budzetot ti ogranicen na 40.000den togas ovaa inverter klima

Ako imas moznost za zgolemuvanje na budzetot togas ovaa klima
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Здраво, сакам да ставам клима, па да ми помогнете во изборот околу овие 4-5 клими. За ладење знам дека
ќе завршат работа повеќето ама битно ми е и за топлење зимно време. Значи вака:
Зградата е стара, но станот е реновиран(има супер изолација во сите соби), а сакам да се загрева 30м2 отворен простор и по можност плус една мала спална(6-7м2).

Буџетот не е ограничен но добив совети дека до некои 30 000 може да се направи добар избор. Се мислам помеѓу овие клими, па ако некој може да ме советува што би било најдобро би бил благодарен. Исто така може да понуди и некој нешто ново што нема да го набројам, доколку има.

1. https://klimi.mk/product/118?fbclid=IwAR3tzzb5VehLMMWriH_iZOcta-1eeB6jhjpA1m2NwHVuMh1s5HAEJzQnI6E
2. https://klimi.mk/product/332
3. https://www.tehnomarket.com.mk/product/3446052/neo-pure-g18r32-inverter-18000btu
4. https://klimi.mk/product/406
5. https://klimi.mk/product/357

Јас реално се мислам помеѓу избор 2 и 4, па ако може некој да ми каже што е по паметно(која повеќе би затоплила, која би потрошила помалку струја и слично). Фала однапред.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Некој бараше модулација?
Грее Fairy Модулација
130W просек за 4мин.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom