Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
:cautious:Од друга страна е економската пандемија многу пострашна.Еве во комшии брачен пар со две деца останаа без работа и сега?Дали можиш да сватиш во каква ситуација се многу љуѓе во државава?
Ниту можи, ниту му е гајле.
А и да можи ретко кој типкач на тастатура ќе ти признае дека не е во ред ова заради ваквите како во твојот пример.
Едноставно не се засегнати т.е. не заиграла мечката кај нив во дворот. ;)

јбг, двојни аршини.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.146
Поени од реакции
20.522
Јас барем не се жалам за кафичите дека се затворени :)
Леле, алал да ти е. Нема како тебе.

Будали луѓе, се жалат кафаните и кафичите биле затворени. Наместо да киснат дома затворени, тие решиле да се дружат во кафани, дрога да им ставаат во пијачките и вешалиците. Бруки невидени.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.216
Поени од реакции
16.793
Леле, алал да ти е. Нема како тебе.

Будали луѓе, се жалат кафаните и кафичите биле затворени. Наместо да киснат дома затворени, тие решиле да се дружат во кафани, дрога да им ставаат во пијачките и вешалиците. Бруки невидени.
Така јеее бацее удри бригу на весеље, каква корона какви бакрачи, ја ставам наочарата на мене, седнувам на кафе и киснам 3 сати со лајчето в уста, нема врска шо немам две по пет во џебот, битно ќе ме видат сите и ќе се сликам за на стори со кафето ;)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.293
Така јеее бацее удри бригу на весеље, каква корона какви бакрачи, ја ставам наочарата на мене, седнувам на кафе и киснам 3 сати со лајчето в уста, нема врска шо немам две по пет во џебот, битно ќе ме видат сите и ќе се сликам за на стори со кафето ;)
Доста примитивна верзија имаш за луѓе што идат на кафе. Може треба да подобриш свој социјален круг? Ти никад немаш отидено на кафе, или увек кога идеш го џвакаш лажичето затоа што според тебе тоа е норма кога се иде на кафе?

Прашање до истомислениците на Чолисимо што ги хејтаат другите, не ве заинтересира бе барем малце да ѕирнете истражувања, интервјуа и слично со доктори кои се на "другата страна"? Не да смените мислење него да ѕирнете и други погледи малце.

Еден куп нобеловци излегоа со тврдење и докази научни дека каранинот како таков не е добра опција, дека има подобри модифицирани опции по принцип на Германија и Холандија кај што се оди на смарт карантин. Ако веќе опцијата на Шведска ви е престрашна.

Или како кажал чичко Филипче мора така (немам ништо лошо против човекот)?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.216
Поени од реакции
16.793
Доста примитивна верзија имаш за луѓе што идат на кафе. Може треба да подобриш свој социјален круг? Ти никад немаш отидено на кафе, или увек кога идеш го џвакаш лажичето затоа што според тебе тоа е норма кога се иде на кафе?

Прашање до истомислениците на Чолисимо што ги хејтаат другите, не ве заинтересира бе барем малце да ѕирнете истражувања, интервјуа и слично со доктори кои се на "другата страна"? Не да смените мислење него да ѕирнете и други погледи малце.

Еден куп нобеловци излегоа со тврдење и докази научни дека каранинот како таков не е добра опција, дека има подобри модифицирани опции по принцип на Германија и Холандија кај што се оди на смарт карантин. Ако веќе опцијата на Шведска ви е престрашна.

Или како кажал чичко Филипче мора така (немам ништо лошо против човекот)?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ни ти не ми ја сфати поентата на постот за кафето, ама нема везе,мака ми е да се објаснувам. :)
Само едно ќе кажам, немам ништо против тие кои одат по кафани и кафичи и немам ништо против оние кои се контра мисленици за вирусот, само штета голема, искрено се надевав дека оваа ситуација ќе не промени малце како луѓе, дека ќе извлечеме некоја поука од сето ова и конечно ќе сфатиме кои се нештата кои не прават навистина среќни, вистинските вредности на животот, дека се можи и без кафе, и без кафана и без коцка ама ете не сите размислуваат исто фала Богу. :)
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Доста примитивна верзија имаш за луѓе што идат на кафе. Може треба да подобриш свој социјален круг? Ти никад немаш отидено на кафе, или увек кога идеш го џвакаш лажичето затоа што според тебе тоа е норма кога се иде на кафе?

Прашање до истомислениците на Чолисимо што ги хејтаат другите, не ве заинтересира бе барем малце да ѕирнете истражувања, интервјуа и слично со доктори кои се на "другата страна"? Не да смените мислење него да ѕирнете и други погледи малце.

Еден куп нобеловци излегоа со тврдење и докази научни дека каранинот како таков не е добра опција, дека има подобри модифицирани опции по принцип на Германија и Холандија кај што се оди на смарт карантин. Ако веќе опцијата на Шведска ви е престрашна.

Или како кажал чичко Филипче мора така (немам ништо лошо против човекот)?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ама зашто продолжувате да се споредувате со други држави поготово со тие што ги спомна ? Кога више праиш споредба, спореди ги и нашиот здравствен систем со нивниот. Германија ја спомна, они имаат капацитет дури и да примат пациенти од држави каде што колабираше здравствениот систем како Италија пример. И баталете тоа со нобеловци и секакви експерти. Ете го тој од Србија на Вучич другарот што прво викаше жените да иделе за 8ми март на шопинг во Италија за после со Вучич да плачат на прес. Најлесно е да се јаде гомна и да се паметува од позадина теретот е на тој што одлучува тој ја носи одговорноста.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Разбирам против 5г или полициски час. Секој си има свое мислење и право да протестира. Ама против корона протест:???? :ROFLMAO:

97545034_10220727831319348_6918632417624326144_n.jpg
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Еден куп нобеловци излегоа со тврдење и докази научни дека каранинот како таков не е добра опција,
Мене ме интересира и читам, па ако не ти е проблем да ги споделиш тие статии од еден куп нобеловци.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.043
Значи излезе дека страшната корона ја однела Шведска во ТОП 1 земја по највеќе умрени, значи немат карантин, а до март се со нормални бројќи
Па до март скоро и да немаше вирус бе што тропаш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Јас нешто не сфаќам, ај помогни ми. :) Како може да се одржи протест кога има забрана за групирање?
хаха, ќе им дозволат да не испадне им бранат...со дистанца, вака.
Ама после ќе го играат овчеполското за истерување чума

Isteruvanje_na_chumata.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom