Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Денес во една од локалниве продавници имаше попуст за членови па бев да погледнам некои модели. Од оние што се наменети за трчање имаше понижење на Најк zoom gravity (од 100 на 60 евра) (ок патика со не мн приметлива грбка што се жалев од пргасус 36 ама сеуште ми сметаше) и Адидас Senseboost Go (од 120 на 50€) искрено не ми беше за цената ама ѓончето на најк како што гледате се жалам, адидасов ми легна повеќе.
Па после неколку трчање ќе ви пишам ривју на патиката
Chisto da nadopolnam, sakav prvo da zemam od decathlon brendot sto im e za trchanje, znam nivnite bea okolu 60-70 evra "dobrite" modeli i da vidam kolku dali vredat (realno jas sum prezadovolen od se ostanato sto sum kupil od decathlon), ama koga otvoriv na svedskata strana i vidov deka venite se 100ka nekako ne mi se kupuvase. Pogotovo sto najbliskata Decathlon prodavnica tuka mi e na 400-500km oni imaat celi ebavni 2 prodavnici tuka vo Stockholm ( i edna vo Uppsala sto za tukasni standardi e kako da recam deka se naoga u Belimbegovo), zatoa i go napraviv izborot sto go napraviv.
Ke pisam kako se odnesuvaat i na asfalt i na zemja (poveke ke bide na zemja uste odma da kazam jer imam samo 2km pateka na asfalt, a 18km na zemja [so usponi za bildanje kondicija boli glava :) ])
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
За бренд Кандер какво мислење имаш? Иначе и јас преферирам офроуд трчање, мислам дека за аматерски потреби перфектно ќе ти завршат работа и оние Адидас trail моделите што се во ценовен ранг 2000 - 3000 денари или тој брендот на Декатлон.
Не ми се познати, не сум имал.
Исто и јас за аматерско трчање зборам цело време.
За Decathlon воопшто не реков дека се лоши, посебно ако облеката е некаков репер за квалитет, би требало да се добри.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Здраво другари, сакам да почнам да трчам, со оглед на тоа дека теретаните не работат, а и да почнат да работат, пак нема да е тоа - тоа.
Висок 185, дебел 95, сакам да спуштам до кај 85...

Дали можете да препорачате патики за трчање за тотален почетник како мене? Ценовен ранг 2-3-4 илјади... Претпоставувам ова е средна класа по нашиве продавници?
Имам ,,лопата“ стопало т.е делот каде што почнуваат прстите ми е широк и таму најчесто знаело да ме стега ако утнам патики.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво другари, сакам да почнам да трчам, со оглед на тоа дека теретаните не работат, а и да почнат да работат, пак нема да е тоа - тоа.
Висок 185, дебел 95, сакам да спуштам до кај 85...

Дали можете да препорачате патики за трчање за тотален почетник како мене? Ценовен ранг 2-3-4 илјади... Претпоставувам ова е средна класа по нашиве продавници?
Имам ,,лопата“ стопало т.е делот каде што почнуваат прстите ми е широк и таму најчесто знаело да ме стега ако утнам патики.
Провери ги овие модели, ако те бендиса трчањето и ти стане навика, ќе се почастиш со поскапи :D




Јас ја почнав кариерата :D со слични како последниов модел, доста долго траеа, до ден денес мајка ми ги носи за до продавница.
Автоматски споено мислење:

Да беше денес маратонот ќе изгиневме како пилци, каква корона, какви бакрачи..
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Фала @Ilumious !
А мислење за Downshifter? Еден другар ги зел пред некое време, ги фалеше...

Се сеќавам дека @FilipMKD007 има пишувано нешто за моделот и нешто објаснуваше за U и V стопала хахах
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Adidas Duramo 9, Nike Revolution 5 & Nike Winflo 6 -- имаат добри цени. Мене Adidas Duramo 9 најмногу ми се свиѓаат, добра поддршка, добар cushioning и цената им е 2000 денари.

Исто земи ги предвид овие модели на New Balance, длабоко во твој буџет се. Ако сакаш некој trail да истрчаш, ќе ти завршат работа.


Во Arthurs имаат Saucony, може и таму да се најде нешто, ама не знам колку избор имаат и какви модели...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Chisto da nadopolnam, sakav prvo da zemam od decathlon brendot sto im e za trchanje, znam nivnite bea okolu 60-70 evra "dobrite" modeli i da vidam kolku dali vredat (realno jas sum prezadovolen od se ostanato sto sum kupil od decathlon), ama koga otvoriv na svedskata strana i vidov deka venite se 100ka nekako ne mi se kupuvase. Pogotovo sto najbliskata Decathlon prodavnica tuka mi e na 400-500km oni imaat celi ebavni 2 prodavnici tuka vo Stockholm ( i edna vo Uppsala sto za tukasni standardi e kako da recam deka se naoga u Belimbegovo), zatoa i go napraviv izborot sto go napraviv.
Ke pisam kako se odnesuvaat i na asfalt i na zemja (poveke ke bide na zemja uste odma da kazam jer imam samo 2km pateka na asfalt, a 18km na zemja [so usponi za bildanje kondicija boli glava :) ])
Се цитирам сам себе чисто за да не изгубиме траг за што зборам, би било убаво и другите ако пишувате некое слично ривју да правите за да биде поврзано за кој модел се збори.
Како што пишав пред некој ден може има и полна недела веќе земав Адидас Senseboost Go. До сега 3х10км првични импресии или поплаки.
(овдека поголем дел од стазата ми е земја само еден мал круг околу езерце е асфалт дали има 1.5км кругот)

Позитивни страни:
- доста лесна патика споредено со претходните модели кои ги користев (асикс)
- добар грип има и на асфалт и на земја (денес трчав на влажна подлога и беше исто така одлична)
- response-от е доста добар и овозможува подобар одраз или по нашки полесно за трчање и како да те мотивира да одиш на поголеми чекори
- mash-от (мислам така беше горниот слој) прилично добро се лепи на нога и дава доста добро чувство при трчање (пак ќе речам доста различно од асиксот кој се малку по крути во тој дел)
- доста добро дишење има ногата

Негативни страни:
- за места со доста влажност и дожд како Гетеборг мн лесно водата доаѓа до стапалото (ама како што пишав горе има придобивки со дишење на стапалото на суви места)
- осетливост преку ѓонот, на земјениот дел од патеката има места со остри камења кога трчам таму како бос да сум, буквално секое камче се осеќа што може да пречи

Не знам дали и другите членови практикуваат нешто слично ама јас секогаш купувам малку поголем број за трчање (обично пола број) чисто поради комфор и удобност (и никогаш не се водам по оние ЕУ или УС броеви на производителот сите се различни, кога купувам патики/кондури за шетање или фудбал секогаш барам 28см, а за трчање користам 28.5см што прави околу 1см разлика од моите стапала едното ми е 27.4 другото 27.7)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тука сме со стапалата и мене 99% од патиките за трчање ми се 26цм :D
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Се цитирам сам себе чисто за да не изгубиме траг за што зборам, би било убаво и другите ако пишувате некое слично ривју да правите за да биде поврзано за кој модел се збори.
Како што пишав пред некој ден може има и полна недела веќе земав Адидас Senseboost Go. До сега 3х10км првични импресии или поплаки.
(овдека поголем дел од стазата ми е земја само еден мал круг околу езерце е асфалт дали има 1.5км кругот)

Позитивни страни:
- доста лесна патика споредено со претходните модели кои ги користев (асикс)
- добар грип има и на асфалт и на земја (денес трчав на влажна подлога и беше исто така одлична)
- response-от е доста добар и овозможува подобар одраз или по нашки полесно за трчање и како да те мотивира да одиш на поголеми чекори
- mash-от (мислам така беше горниот слој) прилично добро се лепи на нога и дава доста добро чувство при трчање (пак ќе речам доста различно од асиксот кој се малку по крути во тој дел)
- доста добро дишење има ногата

Негативни страни:
- за места со доста влажност и дожд како Гетеборг мн лесно водата доаѓа до стапалото (ама како што пишав горе има придобивки со дишење на стапалото на суви места)
- осетливост преку ѓонот, на земјениот дел од патеката има места со остри камења кога трчам таму како бос да сум, буквално секое камче се осеќа што може да пречи

Не знам дали и другите членови практикуваат нешто слично ама јас секогаш купувам малку поголем број за трчање (обично пола број) чисто поради комфор и удобност (и никогаш не се водам по оние ЕУ или УС броеви на производителот сите се различни, кога купувам патики/кондури за шетање или фудбал секогаш барам 28см, а за трчање користам 28.5см што прави околу 1см разлика од моите стапала едното ми е 27.4 другото 27.7)
Не сум го сретнал овој модел на Адидас по дискусииве на Интернет, ама со здравје да ги носиш. Од Адидас најпозитивни оцени читам за Aдидас Boston и општо целата adizero линија.

Околу удобноста (иако е доста релативно ова), многу луѓе се фалат од Altra дека им натепале по 1000+ km. Конкретно Altra Escalante, а исто и trail моделите како Altra Superior.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Не сум го сретнал овој модел на Адидас по дискусииве на Интернет, ама со здравје да ги носиш. Од Адидас најпозитивни оцени читам за Aдидас Boston и општо целата adizero линија.

Околу удобноста (иако е доста релативно ова), многу луѓе се фалат од Altra дека им натепале по 1000+ km. Конкретно Altra Escalante, а исто и trail моделите како Altra Superior.
Искрено и јас на страни со рецензии не сум го сретнал, појма немам како ќе биде ама за рекреативно трчање вредеше да се проба. Имаше некои попуст тука и отидов да видам два модели овие што ги земав и Nike Zoom Gravity (двата не сум ги сретнал на рецензии) убаво ми легнаа на нога кога ги пробував а беа стварно смешна цена под 50€ искачаат и викам ајде ќе ги пробам па што биде биде. А ова со рецензијата го пишав чисто за да почнам некоја иницијатива каде ќе шеруваме искуства па нови дечки што сакаат да се приклучат да може на иницијативата за трчање да може полесно да одберат модел кои им е удобен и со пристапна цена.
Иначе пред да ги земам овие сакав на декатлон брендот Кајени или како и да беше да ги пробам ама коа ги видов дека тука ги продаваат 100€, плус најблиската продавница на 450-500км да неможам ни да пробам одма чао им направав
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Фала @Ilumious !
А мислење за Downshifter? Еден другар ги зел пред некое време, ги фалеше...

Се сеќавам дека @FilipMKD007 има пишувано нешто за моделот и нешто објаснуваше за U и V стопала хахах
Ако имаш лопата стапало како што пиша, тогаш Lunarglide е патика за тебе, тоа со U и V што имам зборено, беше дека Pegasus V форма е напред, додека Lunarglide е U. Ама овие што ти ги кажав не се во истиот ценовен ранг со Downshifter, Downshifter е во ценовен ранг со Revolution пример од Nike. Претпоставувам дека сакаш рекреативно од време на време да се бавиш со трчање, па гледаш нешто ефтино да убодеш, едната опција ти е во Лисиче аутлетот (првиот од улицата) да висиш цело време бидејќи јас сум купил и Lunarglide и Pegasus за 2к-2.5к, а обично се 4к-5к-6к, новите модели ги бустаат и до 10к (што нормално ако даваш веќе толку пари за патика за трчање нема теорија за овие два модели да се даде), а и двете се каде каде подобри патики од Downshifter. Другата опција ти е да одиш со патиче како Downshifter, e сега Downshifter многу често се наоѓа за таа цена, бидејќи и нормалната ако не се лажам обично им е 3.7к така да често ги спуштаат. Не сум сигурен дека Downshifter ќе е добра за твоето стопало, мислам дека би имал мака напред според ова што пиша (тесно би ти било на прстите, ноктот од едниот ќе ти се забива во кожата на другиот прст, гној, рани и такви ствари), но најдобро е да пробаш, напред би требало да е нешто измеѓу Lunarglide и Pegasus, е сега за другото, лесна патика е, брзо се троши според мене (се губи заштитата и веќе ако лошо трчаш немаш никаква подршка, и оптеретуваш зглобови и колена, на бетонот на кеј би било многу лошо, ако имаш вишок килажа + истрошена патика + бетонот има шанси за сериозна беља). Пак ќе ти кажам ако трчаш еднаш во неделата, или еве 6-7 пати месечно некој просек, и секако ако ти е добра на нога, зимај ја, но ако трчаш почесто 5-6 пати во неделата на пример, те советувам да не ја зимаш и да начекаш нешто на попуст поквалитетно. И секако, зимајте на попуст повеќе пара кога има добри зделки, за да имате тогаш кога ќе нема попусти.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Па од утре би почнал со Couch to 5K планот, се трча три пати неделно. Плус, ќе избегавам да трчам на бетон/асфалт, во Штип има 3-4 игралишта на трева...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Па од утре би почнал со Couch to 5K планот, се трча три пати неделно. Плус, ќе избегавам да трчам на бетон/асфалт, во Штип има 3-4 игралишта на трева...
Во Штип за жал нема истиот избор на патики за трчање како што има во аутлетот во Скопје во Лисиче, се некој стари модели гледав, а и 80% од моделите воопшто ги нема. Е сега нема поента за патики за трчање специјално да одиш до Скопје, бар не сега во ваква ситуација, ако веќе одиш да биде кога некој ќе ти каже дека има попусти и дека има бројче и се тоа, па да одиш и да си испазариш некој пар. Вака најдобро е да отидеш во продавница, да ги земеш ако се добри, па ако ти се погоди трчањето и се пронајдеш во него, понатаму да инвестираш во подобри патики кога ќе ги докрајчиш овие.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Да, во Штип што гледав онлајн што имаат е катастрофа, но ги имаат Downshifter, па...
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Здраво другари, сакам да почнам да трчам, со оглед на тоа дека теретаните не работат, а и да почнат да работат, пак нема да е тоа - тоа.
Висок 185, дебел 95, сакам да спуштам до кај 85...

Дали можете да препорачате патики за трчање за тотален почетник како мене? Ценовен ранг 2-3-4 илјади... Претпоставувам ова е средна класа по нашиве продавници?
Имам ,,лопата“ стопало т.е делот каде што почнуваат прстите ми е широк и таму најчесто знаело да ме стега ако утнам патики.
Другарче сеа зема UA Charged Bandit 3 (слична ситуација како тебе) , иако не сум трчал никогаш со нив, он ги зема прилично ефтино (2480ден.) од Аутлетот у Лисиче.
https://runrepeat.com/under-armour-charged-bandit-3
0-02-0a-2fbb953de0eb4bfab3708ba7d51b79433d8fe08c5905d7f0900f1e5ed8d0ea44_809a16b5.jpg

Јас му препорачав нешто од следниве патичиња, малце се поскапи :

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom