Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
За кафана не знам ама за во кафе бар не гледам кој е проблемот да се седи по двајца на маса.
Ако ме прашуваш мене не гледам логика воопшто да се оди во кафана во овој момент, поготово не кај нас.
Автоматски споено мислење:


Сфаќам шо сакаш да кажиш јас туку ти дали ме сфаќаш дека е време на пандемија и тие се единствени услови за да се отворат рестораните и кафичите.
Друг муабет е шо на ништо не личеа кафулињата кај нас со по 200 маси наакани во тераса небаре на кино сме, вака барем ќе заличат на нешто
Автоматски споено мислење:


Дај кажете бе кај да се пријавам да ме пишат и мене од корона болна, како ќе ми легнат 2000 евра сега :D
Немој ќе треба да починеш прво :( Освен ако имаш некоја комшика/комшија што ти скока на живци па да средиш работа

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
За тие што ги интересира Коронава има скриена статистика.

Вирусов напаѓа по овие клучни зборови:
постар, маж, срце, притисок, дебел, крвна група А

Да си знаете за кога ќе се отвориме, со оглед дека тоа за брзо ќе биде гледам спремаат монтажна болница со 70 кревети.
Се спремаат за вториот пик кој ќе букне накај 25 септември и ќе направи поснопица.

Ама ти не му се секирај,дреми дома до 2022ра и немаш мука.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Се спремаат за вториот пик кој ќе букне накај 25 септември и ќе направи поснопица.

Ама ти не му се секирај,дреми дома до 2022ра и немаш мука.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Јас си мислам се спремаат да ги ослободат болнициве, посебно 8 септември за нормална функција.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Јас си мислам се спремаат да ги ослободат болнициве, посебно 8 септември за нормална функција.
Не,не.За поснопицата е.
Башка вчера во Кам кај мене продавачката многу јако се закашла,а и замириса после(најверојатно испушти и гасови).А замисли внатре преку 40 луѓе бевме во моментот.

Поснопица ќе биде тоа,има луѓе по улици да умираат ко во Бреша и Вухан.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Не,не.За поснопицата е.
Башка вчера во Кам кај мене продавачката многу јако се закашла,а и замириса после(најверојатно испушти и гасови).А замисли внатре преку 40 луѓе бевме во моментот.

Поснопица ќе биде тоа,има луѓе по улици да умираат ко во Бреша и Вухан.
Што е тоа поснопица? Не се сеќавам дека сум го чула зборот :)
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Што е тоа поснопица? Не се сеќавам дека сум го чула зборот :)
Поснопица е термин кој после дооолги години повторно го прочитав на темава.
Со него падавичарите сакаа да ја опишат ситуацијата која следи поради вирусов.

Буквален превод валда е - масовна смрт.

Па сеа ти види до кај им идел паметот...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
За тие што ги интересира Коронава има скриена статистика.

Вирусов напаѓа по овие клучни зборови:
постар, маж, срце, притисок, дебел, крвна група А

Да си знаете за кога ќе се отвориме, со оглед дека тоа за брзо ќе биде гледам спремаат монтажна болница со 70 кревети.
Упм, јас сум на тач да ги исполнам сите критериуми, скоро ниеден не ми бега, освен срцето, пу пу скраја да е!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Што е тоа поснопица? Не се сеќавам дека сум го чула зборот :)
Поснопица е стар македонски збор кој е изведен од една етапа од жнеење! Кога житото е изврзано во снопови, тие си остануваат расеани по нивата кој каде бил направен(врзан). Терминот се употребува за масовно паѓање на земја или недај боже умирање, кој каде што се нашол. snopje.jpg
За жал не можев да најдам македонска слика , до толку сме напреднати ;), овие највеќе личат на нашите !
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
За кафана не знам ама за во кафе бар не гледам кој е проблемот да се седи по двајца на маса.
Ако ме прашуваш мене не гледам логика воопшто да се оди во кафана во овој момент, поготово не кај нас.
Автоматски споено мислење:


Сфаќам шо сакаш да кажиш јас туку ти дали ме сфаќаш дека е време на пандемија и тие се единствени услови за да се отворат рестораните и кафичите.
Друг муабет е шо на ништо не личеа кафулињата кај нас со по 200 маси наакани во тераса небаре на кино сме, вака барем ќе заличат на нешто
Автоматски споено мислење:


Дај кажете бе кај да се пријавам даме пишат и мене од корона
На тие вашите на Широк Сокак ни во мирно време не е да се седни, сардините во конзерва имаат повеќе простор.
Автоматски споено мислење:

Сериозно мислиш дека некој ќе иде у кафана со вакви услови ? Луѓето идат за социјализација, не за храната или ради кафето. Најверојатно ќе бидат ради реда меркиве, колку да имаат оправдување да ги отворат.Они една забрана за пушење не можат да спроведат, ќе гледаат кој келнер маска носи или колку растојание има:icon_lol:
Ќе имаш, барем такви имаме колку ти душа сака, живеат за да се кадросаат вмеана или да го сликнат јадењето, а голем дел од истите се и теоретичари кои знаат дека нема Корона туку ова е од Г5.
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
109
Поени од реакции
209
Има информации до кога се планира да се туркаат џандарскиве часови?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
За Белорусија нешто ве нема, дали Лукашенко крие бројки или што зна
И не тестираат,и кријат бројки.
Ако некој имал хронична болест + корона, му пишуваат дека умрел од хроничната болест.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
На тие вашите на Широк Сокак ни во мирно време не е да се седни, сардините во конзерва имаат повеќе простор.
Автоматски споено мислење:


Ќе имаш, барем такви имаме колку ти душа сака, живеат за да се кадросаат вмеана или да го сликнат јадењето, а голем дел од истите се и теоретичари кои знаат дека нема Корона туку ова е од Г5.
Знам, затоа пишав, барем ќе заличат на нешто кафичите.
Буквално маса до маса беа залепени, келнер да не можи да помини, муабет не можи да си напрај чоек рает.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Eве букна во Босна и Данска дека олабавија.
И Шведска е букнато.

пс.Знаев дека ќе се игра на картата - лажат,поише има заболени. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom