Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Да, ги заборавив дезинфициенсите за раце и за површини.
А кога започна темава пишав, многумина не миеја раце ниту од веце камоли нешто повеќе. Па фаќаа кваки од веце, од канцеларии па назад...ич да немаше ваков вирус, досега е чудо како нема зголемени случаи на хепатит во најмала рака. Сега истите прскаат и ако и зборнеш нешто.
A kade i kako da mijat race,KAD sam ja bio mali, koga vo selo imalo samo edna cesma a narod masala,vie moz i ne ste ziveele na selo toa vreme koga narodot bese na selo.i stvarno bese taka edna cesma na sred selo.
Ili ova Vo Pusta Reka ni postavile kacamak na sofra i vo edna kalenica kiselo mleko i srkaj site od nea,pikaj lazicata vo usta i vrakaj vo kalenicata,Ili vo Sipkovica slicno na ova , isto samo rasolnica i zdrobena suva piperkaa vnatre i od edna kalenica srkat site i domasni i gosti, i sto ostane vo lazicata vrakaj vo kalenicata drug da srkne i nemalo KORONA.
I zatoa sto go e...Jednom se zivi jednom se mre, iako sum cel den na ulica i vo guzvi imam edna maska vo djeb radi reda sto ke stavam samo policija ako vidam.
Sto mene li ke me fati,pa ne me fatilo ni do sega a sum piel voda od eden bardak *casi verijatno i nemalo tamu na toa mesto* zaedno so sote zetvari i kosaci i beraci na afion,a kako izvadi toa kocankata od grloto i digni bardakot i goltaj,a poslednata goltka vrati ja pak nazad vo stomnata i nemase KORONA. Kakvi mienje race ,sto zborite nema ni potoce po Ovce Pole a ne pak vrati i kvaki.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.170
Сум рекол дека тие што го потценија вирусот се соочиле со проблеми; САД, Британија, Русија, Турција, Белорусија, Србија итн.
очекувано, кога не го следеа примерот на мега државите,Косово и Албанија.
ОК,Косово е протекторат...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.710
Поени од реакции
8.833
A kade i kako da mijat race,KAD sam ja bio mali, koga vo selo imalo samo edna cesma a narod masala,vie moz i ne ste ziveele na selo toa vreme koga narodot bese na selo.i stvarno bese taka edna cesma na sred selo.
Ili ova Vo Pusta Reka ni postavile kacamak na sofra i vo edna kalenica kiselo mleko i srkaj site od nea,pikaj lazicata vo usta i vrakaj vo kalenicata,Ili vo Sipkovica slicno na ova , isto samo rasolnica i zdrobena suva piperkaa vnatre i od edna kalenica srkat site i domasni i gosti, i sto ostane vo lazicata vrakaj vo kalenicata drug da srkne i nemalo KORONA.
I zatoa sto go e...Jednom se zivi jednom se mre, iako sum cel den na ulica i vo guzvi imam edna maska vo djeb radi reda sto ke stavam samo policija ako vidam.
Sto mene li ke me fati,pa ne me fatilo ni do sega a sum piel voda od eden bardak *casi verijatno i nemalo tamu na toa mesto* zaedno so sote zetvari i kosaci i beraci na afion,a kako izvadi toa kocankata od grloto i digni bardakot i goltaj,a poslednata goltka vrati ja pak nazad vo stomnata i nemase KORONA.
Е немавте корона ама имавте дизентерија
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.198
Поени од реакции
16.759
Стварно немало бе :)

Не знам за другите земји како е ама во Шпанија по региони ќе оди враќањето во нормала.
Конкретно за рестораните пиши тука дека на 11 мај ќе се отворат со 30% капацитет, ама ќе започнат прво во регионите каде заразеноста е на најниско ниво или кај шо има помалце жители.
Мадрид пример дури во втората фаза би почнале да отвораат рестораните.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
75
Поени од реакции
106
Lelle kalvi gluposti covek ke procita za oyvranjevo na kafanive posle Kovid, ke se se delo samo po dvjaca pa kelnerov ke doagal samo so maska nezna sto.Abe luge kafana sekoj pat bila socijalna institucija,mesto za druzenje.Nikoj ne odi vo kafana da se iznajde , ko nenajden ,odi da se druzi da se vidi so luge.Otvaranje na kafani za po dvajca na masa , ic ne ni yreba takva merka, na motor po dvjaca ke si se vozime
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.007
Поени од реакции
14.837
A kade i kako da mijat race,KAD sam ja bio mali, koga vo selo imalo samo edna cesma a narod masala,vie moz i ne ste ziveele na selo toa vreme koga narodot bese na selo.i stvarno bese taka edna cesma na sred selo.
Ili ova Vo Pusta Reka ni postavile kacamak na sofra i vo edna kalenica kiselo mleko i srkaj site od nea,pikaj lazicata vo usta i vrakaj vo kalenicata,Ili vo Sipkovica slicno na ova , isto samo rasolnica i zdrobena suva piperkaa vnatre i od edna kalenica srkat site i domasni i gosti, i sto ostane vo lazicata vrakaj vo kalenicata drug da srkne i nemalo KORONA.
I zatoa sto go e...Jednom se zivi jednom se mre, iako sum cel den na ulica i vo guzvi imam edna maska vo djeb radi reda sto ke stavam samo policija ako vidam.
Sto mene li ke me fati,pa ne me fatilo ni do sega a sum piel voda od eden bardak *casi verijatno i nemalo tamu na toa mesto* zaedno so sote zetvari i kosaci i beraci na afion,a kako izvadi toa kocankata od grloto i digni bardakot i goltaj,a poslednata goltka vrati ja pak nazad vo stomnata i nemase KORONA. Kakvi mienje race ,sto zborite nema ni potoce po Ovce Pole a ne pak vrati i kvaki.
Го спомна селото Пуста Река...имаш некоја врска со тој крај?Сега само во Пуста Река неможиш да фатиш корона....нема жив чоек таму, тек тук по некој
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.198
Поени од реакции
16.759
Lelle kalvi gluposti covek ke procita za oyvranjevo na kafanive posle Kovid, ke se se delo samo po dvjaca pa kelnerov ke doagal samo so maska nezna sto.Abe luge kafana sekoj pat bila socijalna institucija,mesto za druzenje.Nikoj ne odi vo kafana da se iznajde , ko nenajden ,odi da se druzi da se vidi so luge.Otvaranje na kafani za po dvajca na masa , ic ne ni yreba takva merka, na motor po dvjaca ke si se vozime
А колку треба на маса да седат 200 души ?
Кафулињата само кај нас служат за џаболебари по цел ден седнати со лајчината в уста и дреми 3 сати чачара пачара на маса,па дошол едниот, па другиот па третиот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
А колку треба на маса да седат 200 души ?
Кафулињата само кај нас служат за џаболебари по цел ден седнати со лајчината в уста и дреми 3 сати чачара пачара на маса,па дошол едниот, па другиот па третиот.
Сериозно мислиш дека некој ќе иде у кафана со вакви услови ? Луѓето идат за социјализација, не за храната или ради кафето. Најверојатно ќе бидат ради реда меркиве, колку да имаат оправдување да ги отворат.Они една забрана за пушење не можат да спроведат, ќе гледаат кој келнер маска носи или колку растојание има:icon_lol:
 
Член од
28 април 2020
Мислења
75
Поени од реакции
106
А колку треба на маса да седат 200 души ?
Кафулињата само кај нас служат за џаболебари по цел ден седнати со лајчината в уста и дреми 3 сати чачара пачара на маса,па дошол едниот, па другиот па третиот.
Drugar aj sto nisto ne te te razbarav sto kazuvas,ama da, od toa sto go kazuvas nerazbirlivo, treba da dojdat luge da sednes da se vidis zatoa e kafana ako ne si sfatil.Dveste luge e koga svadba ke paravis a i toa e normalno da ,ako ne si ja razbral smislata na kafana.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.287
Најјаки ми се овие од Германија нашиве ко ќе се јават гледај бе шо ви прават бе во затвор ве држат бе, ве заебаваат, од Србија нагоре нема така :facepalm:
Автоматски споено мислење:



Еми сакавте ко ШвеЦка да бидиме. Уште пред три четири дена ви реков како ќе биди. Дури и почнав да заговарам целосно отварање, и тоа не се заебавав.
И ќе го поминиме ова.

Кој ќе си го однеси ќе си го однеси.
Луѓе, не е смртноста тплку голема се пишува се живо и диво дека е од корона кога ке почине ради пари. Ова не е лаички муабет и не верував во гласините ама вистина е, тажно е што е дешава и злоупотреба на ситуацијата ради нечии профити :/

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.198
Поени од реакции
16.759
Сериозно мислиш дека некој ќе иде у кафана со вакви услови ? Луѓето идат за социјализација, не за храната или ради кафето. Најверојатно ќе бидат ради реда меркиве, колку да имаат оправдување да ги отворат.Они една забрана за пушење не можат да спроведат, ќе гледаат кој келнер маска носи или колку растојание има:icon_lol:
За кафана не знам ама за во кафе бар не гледам кој е проблемот да се седи по двајца на маса.
Ако ме прашуваш мене не гледам логика воопшто да се оди во кафана во овој момент, поготово не кај нас.
Автоматски споено мислење:

Drugar aj sto nisto ne te te razbarav sto kazuvas,ama da, od toa sto go kazuvas nerazbirlivo, treba da dojdat luge da sednes da se vidis zatoa e kafana ako ne si sfatil.Dveste luge e koga svadba ke paravis a i toa e normalno da ,ako ne si ja razbral smislata na kafana.
Сфаќам шо сакаш да кажиш јас туку ти дали ме сфаќаш дека е време на пандемија и тие се единствени услови за да се отворат рестораните и кафичите.
Друг муабет е шо на ништо не личеа кафулињата кај нас со по 200 маси наакани во тераса небаре на кино сме, вака барем ќе заличат на нешто
Автоматски споено мислење:

Луѓе, не е смртноста тплку голема се пишува се живо и диво дека е од корона кога ке почине ради пари. Ова не е лаички муабет и не верував во гласините ама вистина е, тажно е што е дешава и злоупотреба на ситуацијата ради нечии профити :/

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Дај кажете бе кај да се пријавам да ме пишат и мене од корона болна, како ќе ми легнат 2000 евра сега :D
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.140
Поени од реакции
20.431
Еми сакавте ко ШвеЦка да бидиме. Уште пред три четири дена ви реков како ќе биди. Дури и почнав да заговарам целосно отварање, и тоа не се заебавав.
И ќе го поминиме ова.

Кој ќе си го однеси ќе си го однеси.
Никогаш не сум сакал да бидеме како Шведска, скраја да е, превисоки даноци имаат, не ми одговара. :D

Што се однесува до шведскиот модел за справување со кризава, и за тоа немам кажано дека сакам како нив да бидеме. Цитирај ме ако сум рекол такво нешто, да испитаме кој ми го хакирал профилов.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Го спомна селото Пуста Река...имаш некоја врска со тој крај?Сега само во Пуста Река неможиш да фатиш корона....нема жив чоек таму, тек тук по некој
Vo Pusta Reka (Krusevsko) bev samo ednas koga se uste imase zivi Ilindenci .
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.212
Поени од реакции
18.030
За тие што ги интересира Коронава има скриена статистика.

Вирусов напаѓа по овие клучни зборови:
постар, маж, срце, притисок, дебел, крвна група А

Да си знаете за кога ќе се отвориме, со оглед дека тоа за брзо ќе биде гледам спремаат монтажна болница со 70 кревети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom