Коронавирус (COVID-19)

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
741
Поени од реакции
1.592
Фала пак, супер е што даваш информации.
Ме интересира и дали давате интравенозно витамин Ц во случаите со сепса? И ако некој нема историја на коагулопатија, а сепак има проблем... d-dimer тест бара многу време/ресурси? Или со итноста при таквите случаи нема шанси за такви тестирања пред ставање на респиратор?
D dimer pri infekt e sekako zgolemen (predstavuva signifikanten diagnosticki test pri belodrobna embolija, aortna disekcija,globoka venska tromboza kaj pacienti bez znaci za infekt). Sto znaci kaj takvi pacienti e nesenzitivna metoda i so toa i nediagnosticka. Kaj nas ne e praksa i.v vitamin c , se dava vo per os oblik.
Pri akutna dekompenzirana respiratorna sostojba vo prehospitalnite edinici direktno se analgosedira,relaksira, intubira i se stava na ventilator. Se sledat vitalnite parametri i prema toa se dodava vazopresor ili po potreba druga terapija. Na teren imame isto ultrazvuk kade se diagnosticira belodrobna embolija, disekcija , ruptura na torakalna/abdominalna aorta i i stat za definiranje na metabolniot status preku gasna analiza na arteriska krv. Ona sto sakam da ti kazam e deka nemame potreba od d-dimer osven vo hospitalniot del kade e poen plus pri diagnosticiranjeto na odredeni bolesti.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Елаборирај
Што да се елаборира? Ставив линк за сите да прочитаат.
Направиле 3000 тестови на рандом луѓе низ целa држава Њујорк и нашле дека 14% од нив имаат антитела. Во самиот град бројакта е 21% позитивни.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Што да се елаборира? Ставив линк за сите да прочитаат.
Направиле 3000 тестови на рандом луѓе низ целa држава Њујорк и нашле дека 14% од нив имаат антитела. Во самиот град бројакта е 21% позитивни.
Сака да му нацрташ, или друкчие кажано, да му го изџвакаш за да може да го голтне.
Автоматски споено мислење:

Сака да му нацрташ, или друкчие кажано, да му го изџвакаш за да може да го голтне.
Кај си бе трупчо, коштаплер еден, еден поздрав за тебе
korona maska.png
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.453
Поени од реакции
109.394
За жал брат не може... Верувај ни мене не ми се чекаше 40+ минути надвор... :)
За жал брат може. Постои нешто што се нарекува електронско банкарство, али добро чекај ти по 40 минути ред. И ова е господска ствар и кога нема корона, буквално се можеш да платиш преку тоа и далеку поедноставно е отколку кога одиш во банка. Пример сметка ако плаќаш само повикувачкиот број го пишуваш и самото цела сметка ти ја отвара, ти само потврдуваш уплата и тоа е тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
За жал брат може. Постои нешто што се нарекува електронско банкарство, али добро чекај ти по 40 минути ред. И ова е господска ствар и кога нема корона, буквално се можеш да платиш преку тоа и далеку поедноставно е отколку кога одиш во банка. Пример сметка ако плаќаш само повикувачкиот број го пишуваш и самото цела сметка ти ја отвара, ти само потврдуваш уплата и тоа е тоа.
Да не збориме дека можеш и да го зачуваш темплејтот и секој месец само load и клик на "плати". Буквално два клика ама тоа е, како народ тотална аверзија кон технологија имаме.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.238
За жал брат може. Постои нешто што се нарекува електронско банкарство, али добро чекај ти по 40 минути ред. И ова е господска ствар и кога нема корона, буквално се можеш да платиш преку тоа и далеку поедноставно е отколку кога одиш во банка. Пример сметка ако плаќаш само повикувачкиот број го пишуваш и самото цела сметка ти ја отвара, ти само потврдуваш уплата и тоа е тоа.
Najzaebano e za promet vnesuvanje, vo site banki, poradi toa shto mora da otidesh na shalter. Znam deka vo nlb davaa kartici na pravni lica, za da mozhe da se vnese prometot, ama odi ubedi gi klientite deka e najdobro taka. A ovaa opcija ja dava samo nlb.. kade se drugite banki.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.453
Поени од реакции
109.394
Najzaebano e za promet vnesuvanje, vo site banki, poradi toa shto mora da otidesh na shalter. Znam deka vo nlb davaa kartici na pravni lica, za da mozhe da se vnese prometot, ama odi ubedi gi klientite deka e najdobro taka. A ovaa opcija ja dava samo nlb.. kade se drugite banki.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Добро брат не е само прометот има и други работи за кои мораш да одиш во банка, работата е да си олесниш себе си, особено во време на корона.

Иначе другар ти со капитал банка, ако имаш ти сметка во друга банка можеш да си го платиш кредитот без проблем, може и татко ти, мајка ти, брат ти, сеедно. Небитно ај да не забегуваме поентата е таа и факт е дека народот има аверзија према технологија у земјава.

Нас општо ко народ голема маана ни е неинформираноста, во сите сфери од животот. Земал вади кредитна картичка а поима нема колку провизија му зема банката и како идат процедурите и после ќе дојде на шалтер ќе се чуди од кај сега овие 1000 денари повлечени бла бла.. :facepalm:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.941
Поени од реакции
17.759
Никој нема да умре од глад, овде барем нема (а за други држави ај да не правиме филмови дека толку не интересира).

На крај одлуката е меѓу економски загуби или повеќе жртви. Мене другар, луѓето ми се поважни. Не знам за вас другите ама јас имам и најблиски со коморбидитет и постари родители со повеќе коморбидитети. Повеќето мои пријатели имаат блиски со коморбидитети. Во државата имаме многу луѓе со коморбидитети. Доколку не се контролира брзината на заразувањето, еден куп луѓе ќе умрат без воопшто да бидат примени во болниците во кои нема да има место.

Жал ми е и за тие што ќе изгубат работа. Или нема да земаат плата неколку месеци (или привремено ќе им ја намалат платата). Но никогаш нема да ги ставам парите пред шанса за да се изгубат најблиските.

Од глад никој нема да умре овде. Границите нема да се затворат за трговија, дури и да се деси тоа на некое време (ајде worst case scenario) државата има државни резерви на храна. Верувај дека нема да умреш од глад. А штом не умираш бе другар, не можам да ти го жалам џебот повеќе од некој што умира.
Покрај самиот живот, има нешто што се вика и квалитет на живот. По последната изјава на филипче, не праиме муабет за 2 месеци туку извесни две години дур да стигне вакцината. Ја лично не планирам да живеам 2 години у страв само за да јадам и да преживеам. Баба ми иако е позагрозена од мене, нема да се сложи последните години од живот да ги помине во изолација и да не може да си ги види внуците и правнуците. Сепак никој не знае колку ќе биде тука, дури ни ние помладите.

Инаку економијата не е само дали ќе јадеш, и понатака стигаат истите сметки за струја, креди за стан и тн. Доколку сите се осиромашиме ќе е далеку помал проблем од тоа што следува. Некој (вклучувајки ме и мене) земаме и понатака нормална плата, меѓутоа некој луѓе ќе останат без скршен денар и цел животен труд ќе им пропадне у вода. Мислиш дека тие луѓе ќе се помират дека бар нема да умрат од глад, додека некој и понатака си живее нормално?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Вистина е тоа дека починатата жена од Њу Јорк го имала вирусот уште во Февруари? Ако е така, како не се запрашале властите зошто е зголемена смртноста (како што се тврди сега)? Ај кај нас не ги заприметија 17 000 поќе случаи на грип од лани, ама и во Америка му избега ?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.825
Поени од реакции
10.077
Ин е во моментов да си алтруист и да лежиш на кауч дома за да спасиш живот. А најголем дел од истите тие загрижени бабите и дедовците ги гледаат на први заедно со поштарот кога стига пензија
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Вистина е тоа дека починатата жена од Њу Јорк го имала вирусот уште во Февруари? Ако е така, како не се запрашале властите зошто е зголемена смртноста (како што се тврди сега)? Ај кај нас не ги заприметија 17 000 поќе случаи на грип од лани, ама и во Америка му избега ?
Знаеме дека Коронавирусот не е од сега присутен, туку години наназад (прво како САРС, па МЕРС и т.н. други корона вируси)



Ме интересира како од тестовите (PCR или серолошки) можат да утврдат дека дали се работи за Ковид-19, а не за некој друг тип на коронавирус? Или се тоа оди на една сметка пр. Ковид-19?

Одговорот ме интересира, заради многу различни симптоми на кај различни луѓе од кои некои и два пати заболуваат од корона вирус?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кеш од џеб брат. Од друга банка изваден.
За сметки струја, телефон/нет си плаќам онлајн. Само во Капитал Банка е кредитот. Запознаен си со нивното он лајн банкарство ? :) Пред 1 месец ми е тргната таа административна забрана, и тоа ме преебува мене.. Ама да не идам оф-топик..
Што е со нивното онлајн банкарство? Гледам преку апликацијата може да се врши уплата на кредит.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Знаеме дека Коронавирусот не е од сега присутен, туку години наназад (прво како САРС, па МЕРС и т.н. други корона вируси)



Ме интересира како од тестовите (PCR или серолошки) можат да утврдат дека дали се работи за Ковид-19, а не за некој друг тип на коронавирус? Или се тоа оди на една сметка пр. Ковид-19?

Одговорот ме интересира, заради многу различни симптоми на кај различни луѓе од кои некои и два пати заболуваат од корона вирус?
Ама и мене ме интересира одговорот на прашањето кое го поставив. :) Жената за која прашав умрела од Ковид уште во февруари, ако добро разбрав.
А одговори за твоите прашања јас не знам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom