Што после COVID-19

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Можда имаме ураснати ниви со трња, ама тоа не е најголемиот проблем во овој момент, во овој момент поголем проблем е водата во акумулациите за наводнување, они до пред претходниот снег беа на минимум,
сега дури и да ги изораме нивите ќе нема со што да ги наводнуваме.

Имаме земји без карантин, до крајот на април ќе видеме што како ќе биде, ама мислам дека ќе ги укинат сите карантини, па кој преживее ќе раскажува.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Тоа нормално дека не, затоа што газдите Камчев и Панделески си произведуваат пченка силажа, за да од неа прават струја т.е пари :) Баш ги заболе за државата јас мислам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
... и кога ќе се додаде општокорисна работа наместо казни или затвор ехеее хеее, сите ниви ќе се обработат, сите улиците ќе бидат чисти, ама тоа ќе, ќе ќе донесат законски решенија ќе направиме...ќе ќе уште „ќе“ „ќе“ остана! :(

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Тоа нормално дека не, затоа што газдите Камчев и Панделески си произведуваат пченка силажа, за да од неа прават струја т.е пари :) Баш ги заболе за државата јас мислам
Таа пченка ја јадат кравите, и потоа ја „тофтат“ и тоа после е гориво, така прават и Везешари прават струја од кокошките.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Тој увоз да не е само на хартија? За перење пари?
Не бе немаш претстава колку зедоа и тоа имаа претходно само за ја препродадат.
Така да има и механизација останува да се канализираат парите кон земјоделците.

Глупо ќе биде да се задолжиме и да плаќаме за земјоделски производи од Србија.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
... и кога ќе се додаде општокорисна работа наместо казни или затвор ехеее хеее, сите ниви ќе се обработат, сите улиците ќе бидат чисти, ама тоа ќе, ќе ќе донесат законски решенија ќе направиме...ќе ќе уште „ќе“ „ќе“ остана! :(

Општокорисна работа е многу корисно нешто, не знам зошто го нема кај нас тоа
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Не бе немаш претстава колку зедоа и тоа имаа претходно само за ја препродадат.
Така да има и механизација останува да се канализираат парите кон земјоделците.

Глупо ќе биде да се задолжиме и да плаќаме за земјоделски производи од Србија.
Види, тоа пак е оптимистичка варијанта... во услови на криза каква што проектиравме, која држава би продавала храна ?
Автоматски споено мислење:

Тоа нормално дека не, затоа што газдите Камчев и Панделески си произведуваат пченка силажа, за да од неа прават струја т.е пари :) Баш ги заболе за државата јас мислам
Во услови на вонредна состојба, законите можат да се заобиколат. На Орце и на Целе, може без никакви правни последици да им се каже што ќе посадат...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Не многу луѓе размислуваат на оваа тема, а како поминува времето све е поизвесно дека ова брзо нема да помине.... Епа ете можеме да дискутираме кој какви мислења и ставови има околу овас тема...

Еве за почеток ОН предупредуваат на недостаток на храна кога ќе помине кризата...


Ако имаме во предвод дека поголем процент од потребната храната ја увезуваме, а тешко дека некоја држава во ситуацијава би извезувала храна.... ни претстојат многу тешки моменти...
следува во најлоша варијанта и ВВ3, Уса си зема за право да тужи други држави, па веќе во уса суд им тужби против ПРЦ...
а по ВВ3 следува
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
следува во најлоша варијанта и ВВ3, Уса си зема за право да тужи други држави, па веќе во уса суд им тужби против ПРЦ...
а по ВВ3 следува
не верувам дека ќе има mad max сценарио...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
... и кога ќе се додаде општокорисна работа наместо казни или затвор ехеее хеее, сите ниви ќе се обработат, сите улиците ќе бидат чисти, ама тоа ќе, ќе ќе донесат законски решенија ќе направиме...ќе ќе уште „ќе“ „ќе“ остана! :(

Општокорисна работа е многу корисно нешто, не знам зошто го нема кај нас тоа
ima i kaj nas postoi i sega AMA... dobivas nalog za opstokorisnna rabota poradi nekoj prekrsok,odis tamu kaj sto ke te ispratat, i nema rabota nikoj ne raboti nisto samo se slaaat natamu-navamu i gledat da fatat nekoja klupa na sonce ili pod senka zavisi od vremeto.I tamu mnogu gi ima i si prekumeren no ima LEK,nosis kilo rakija i dobivas potvrda deka si ja zavrsil taa rabota a metla ili gribli ne se fatil.E taka odi toa kaj nas.
- A za ona drugoto,mislam ke pocnat posle KORONAVA ovie admistritavni pacovi sto se naklaposaa tuka politicki od drugi naseleni mesta da se masovno vrakaat po penzioniranje a i pred vreme ako ova se povtori vo K-20.Ovaa generacija sega sto e tuka 25-35g i ima kaj da se vrati zatoa sto nivnite se uste ne se otkazale od tie mesta.A za nekoj e docna onaa postara prva generacija dojdenci,a sega nivnite tuka treto- 4 koleno i nema kaj da se vratat.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Види, тоа пак е оптимистичка варијанта... во услови на криза каква што проектиравме, која држава би продавала храна ?
Автоматски споено мислење:


Во услови на вонредна состојба, законите можат да се заобиколат. На Орце и на Целе, може без никакви правни последици да им се каже што ќе посадат...
Србија ќе продава пченица, тие имаат многу многу многу повеќе од што му треба. Сега прашањето е дали ќе сакаат да ни продадат нам. Србија има и многу други земјоделски производи, многу повеќе од тоа што им треба.

Главен проблем е повторно на отворен пазар со цени на производите до небо, кој ќе ја спречи Германија или Британија да надава за да купи тоа што им треба?

Дури и нашиве земјоделци може се да извезуваат наместо да продаваат дома.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Таа пченка ја јадат кравите, и потоа ја „тофтат“ и тоа после е гориво, така прават и Везешари прават струја од кокошките.
I ti sega pogodi :(
Автоматски споено мислење:

Зк Пелагонија од Битола има огромни капацитети и механизација за производство на храна, не се секирајте.
Da da , imaat samo sto momentalno na silaza se preorentirani.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јебено е тоа што место вирисолози и епидемиолози да ја менаџираат кризава,кризава ја менаџираат,политичари.Сакати и неписмени политчари.
Едини секоја чест и поддршка за Венко Филипче. Страв ми е да помислам што ќе беше да беше Тодоров или Таравари.
Послем кризава,треба да стегнеме сите коланот,зашто нема да биде лесно!
 
И

Избришан член 133799

Гостин
Пандемијата ја раскажа играта на цел свет, голем број системи крахираа на многу подобро организирани и постабилни држави, последиците ќе бидат страшни секаде.

Кај нас, освен што економски (ќе) имаме огромен пад и ќе треба со години да го надминува држава како нашата, туку се покажаа и сите слаби алки во целиот систем.
Видовме дека скоро се увезуваме, иако повеќето можеме и самите да го произведуваме. Имаме повеќе од доволни фактори за да ја развиеме индустријата и индустриското производство на повисоко ниво, особено храна и прехранбени производи, само треба некој(повеќе некои всушност) кои знаат што праваат да почнат од некаде. Едни маски и заштитни одела, колку време само требаше да помине луѓето да одат незаштитени пред конфекции да почнат да ги шијат?
Видовме колку целиот систем е "стар" и неадаптивен зошто скоро се' се крепи на тоа што било инвестирано во него пред години и години, почнувајќи од здраство и образование како едни од најважните. Во какви услови работат медицинските лица, мала криза е доволна да ги дебалансира, а не пак пандемија...
Колку непрактично работи образовниот систем исто, колку време им требаше да почнат со оналјн настава? И платформата се' уште не е многу стабилна и практична, на страна фактот што некои пак не знаат да ја користат, а добра третина просветни работници само праќаат материјали на и-маил адреса, без одражување на никакви лекции.

Ако има шанса нешто да смени на подобро, по идеална можност после пандемијата нема. Иако е кризно време, сите недостатоци излегуваат на поврашина и можат да пробаат да се санираат на момент добар процент од нив. Со реорганизација да се проба, ако ништо друго...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Има една стара струмичка: "Ќе се сликаме кај Бурчо на ќирбитна ламба".
Е тоа после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom