Коронавирус (COVID-19)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Пишман аџија Џонсон, zuruck сега...ќе воведувале мерки и британците, а ќе ствараа herd immunity пред една недела.
Само кога ќе ми текне дека имаше членови овде на форумов што го глорифицираат brexit уште.....и тоа од мајтап настана, идеја ко од вухански пазар.
Какви неодговорни луѓе во моментов се на клучни позиции во светскава политика...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Уште не ми се разјасни зошто носат луѓево ракавици, што заштитуваат, кого заштитуваат и како спречуваат ширење на вирусот со ракавиците?

Девојками работи во зегин, вика за ракавици, маски и дезинфекциски средства ке се потепат луѓето као џабе да ги даваат, ај за маски и дезинфекциски средства до некаде има логика, но за ракавици не ми е јасно.
Jas mozam za sebe da kazam,do vcera nemase nikade vo BT nisto od ovie sredstva,kupiv 20 maski i 20 para rakavici i sise alkohol,e sega jas vleguvam na posta i banka minimum ednas vo denot i rakavicite i maskata gi frlam otkako se vrakam vo kancelarija.Mislam deka ne sum preteral so kupuvanje a so toa sto nosam maska ako ne za sebe sum pobezbeden za okolinata
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Уште не ми се разјасни зошто носат луѓево ракавици, што заштитуваат, кого заштитуваат и како спречуваат ширење на вирусот со ракавиците?

Девојками работи во зегин, вика за ракавици, маски и дезинфекциски средства ке се потепат луѓето као џабе да ги даваат, ај за маски и дезинфекциски средства до некаде има логика, но за ракавици не ми е јасно.
Ракавици носам бидејки со нив не се чешам по носот, не се допирам по лицето. Без ракавици, тоа го правам инстинктивно и несвесно.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Ti so tvoeto hordanje narakvici, maski, alkoholi, lekovi, toaletni, lebovi i brasna si daleku pogolem rizik od nekoj sho ke kupi televizor vo prodavnica so bela tehnika kaj sho sporedbeno nema tolku guzva kako apteki, i marketi.
Izvini ama jas ne skladiram nikakvi zalihi i vleguvam samo vo prodavnica ili apteka kade nema guzva a od takvi kako tebe sto mislat deka e vo red da se svrckas po prodavnici bez nekoja pogolema potreba brojkite sto gi kazuva Filipce samo ke rastat od den na den
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.758
Поени од реакции
71.538
Not sure if, луѓево ми ѕвонат затоа што се загрижени за моето здравје или затоа што се загрижени за себе затоа што биле во контакт со мене. Ова фаќање температура и некои симптоми во време на пандемијава ќе те пошамдрца целосно. Си играв курташак до пред два дена, сега заборавам да дишам од страв :D
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Има ли негде во државава да се купат вакви или слични маски ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Izvini ama jas ne skladiram nikakvi zalihi i vleguvam samo vo prodavnica ili apteka kade nema guzva a od takvi kako tebe sto mislat deka e vo red da se svrckas po prodavnici bez nekoja pogolema potreba brojkite sto gi kazuva Filipce samo ke rastat od den na den
I ne mislam deka da kupis televizor e grev ama toa mozis i online da go napravis
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.677
Поени од реакции
28.123
Онде кај канал 5 циганине,таму ке букне 100% Од кога рекоа да не се групира народ како за инат се собираат у групи по 20тина на 3-4 места.Што ги собра баш сега на куп све да им ебам.Кој ке помине од таму сам ке се увери.Све се у чопори собрани
Автоматски споено мислење:

Има ли негде во државава да се купат вакви или слични маски ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Абе каде живеете вие бре луѓе? Нели гледате слушате дека никакви нема,а не па баш такви или слични
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Има ли негде во државава да се купат вакви или слични маски ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Јас имам иста ваква, за среќа купена пред да почне зимава и не ми беше воопшто користена, па сега ја употребувам. Кога почна целава фрка, татко ми веднаш проба да купи уште неколку по ист канал и инстант доби „доџи сутра“ од докторот кој му ги даде.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Онде кај канал 5 циганине,таму ке букне 100% Од кога рекоа да не се групира народ како за инат се собираат у групи по 20тина на 3-4 места.Што ги собра баш сега на куп све да им ебам.Кој ке помине од таму сам ке се увери.Све се у чопори собрани
Автоматски споено мислење:


Абе каде живеете вие бре луѓе? Нели гледате слушате дека никакви нема,а не па баш такви или слични
Би требало да почне дистрибуција по аптеките деновиве. Повеќето од фирмиве имаат известување преку Сојуз на стопански комори и Мила Царовска да достават списоци за неоппходна опрема (маски, ракавици и заштитни одела).
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.286
Поени од реакции
17.019
Имам впечаток дека на луѓето им е фенси-шменси да шетаат надвор накитени со ракавици и маски, како во некој дистописки, постапокалиптичен филм. Има ли некој на луѓето да им објасни дека нема никаква поента да носиш маски на отворено? Истотака со леснотија би се кладел дека праат повеќе штета, затоа што немаат никаква корист, од носењето на ракавици. Има две работи за тоа, се викаат сапун и вода. Како и да е, веројатно огромен дел од нас ќе се заразиме со коронавирус, и тоа треба луѓето да го знаат, зашто забележувам, психички ги отепаа со психозава која ни се случува, и мислат дека ќе се спасат од нешто кое е скоро неминовно да им се случи - порано или подоцна, малце нефер е, нели.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Расте бројот на починати од грип, пет нови случаи за една недела - досега починаа 28 лица


Не се телевизични сезонскиве мутации, иначе паничариве ќе се загрижеа барем малку за кутрите јадни немоќни лица кои умираат ко муви.
0-02-05-47b34f81f1ebc132a58c28ef2e396facc6393fe8cde301a2f2886e4ca5e2a3b8_6b965a51.jpg



Време е фолијашите да се одјават од темава.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Имам впечаток дека на луѓето им е фенси-шменси да шетаат надвор накитени со ракавици и маски, како во некој дистописки, постапокалиптичен филм. Има ли некој на луѓето да им објасни дека нема никаква поента да носиш маски на отворено? Истотака со леснотија би се кладел дека праат повеќе штета, затоа што немаат никаква корист, од носењето на ракавици. Има две работи за тоа, се викаат сапун и вода. Како и да е, веројатно огромен дел од нас ќе се заразиме со коронавирус, и тоа треба луѓето да го знаат, зашто забележувам, психички ги отепаа со психозава која ни се случува, и мислат дека ќе се спасат од нешто кое е скоро неминовно да им се случи - порано или подоцна, малце нефер е, нели.
Не ми е ич фенси-шменси да носам било каква маска, морам, стоматолог сум.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom