Коронавирус (COVID-19)

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Доста беше и за милениците и за Русија/Кина/Американците. И јас имам куче, го шетаме во 20:40 и сабајле го симнуваме во 6 и некоја минута. Почнува да плаче некое време кај 5, ама тоа е, мораме да се прилагодиме сите. Да бевме дисциплиниран народ може и ќе имаше некаква логика да се направи исклучок, ама вака како што веќе неколку луѓе пишаа, прво еден ќе рече дека е дискриминација, после друг ќе каже дека сакал да трча, трет „само да праша“ и отиде редот. Со полициски час не може „компромисно решение“, барем не кај нас во земјава.
И чисто да ве потсетам, во овој подфорум границата на толеранција на вулгарен и простачки речник е ниска.
Да не добивате казнени за несоодветно однесување, по цела година траат, бидете културни и дискутирајте на цивилизирано ниво.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Има случаи каде што нема температура, таков случај е пациентот од Дебар кој вчера почина. Бил хоспитализиран со сува кашлица и отежнато дишење.
Temperaturata e najgolem znak za vospalenie, pri sekoja anamneza se prasuva ne samo za kolkava temperatura se raboti tuku i kako se dvizi,oscilira. Temperatura nad 39 stepeni ednostavno gi blokira patogenite organizmi vo teloto i pomaga vo borbata protiv niv. Podataokot deka pacientot nemal temperatura za mene e znak deka nemal vospalenie predizvikano od virus ili bakterija, a ti i ostanatite kako sakate tolkuvajte, dale e korona ili nesto drugo.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.581
Поени од реакции
7.712
Temperaturata e najgolem znak za vospalenie, pri sekoja anamneza se prasuva ne samo za kolkava temperatura se raboti tuku i kako se dvizi,oscilira. Temperatura nad 39 stepeni ednostavno gi blokira patogenite organizmi vo teloto i pomaga vo borbata protiv niv. Podataokot deka pacientot nemal temperatura za mene e znak deka nemal vospalenie predizvikano od virus ili bakterija, a ti i ostanatite kako sakate tolkuvajte, dale e korona ili nesto drugo.
Човекот е со потврден случај на корона и бил во контакт со заболениот пар од Дебар.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Ne e li vreme javnite parkinzi da bidat besplatni a nivnite vraboteni pobezbedni-posto so edna maska i eden par narakvici nit se tie bezbedni nitu lugeto so se vo kontakt so niv.Isto taka i tehnickite pregledi i osiguruvanja ,za da registriras kola ke bidis denes vo kontakt so najmalku 15 luge,cisto za sporedba vo Slovenija se zatvoreni najmalku veke nedela dena a registraciite se prodolzuvaat do zavrsuvanje na krizata
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.160
Поени од реакции
15.153
Аман со драмиве, кажаа дека тие од симпозиумот ќе се тестираат од денес до крај на неделава. Слушајте малце на прес, намалете фејк њус
Ubavo pišav deka informacijata mi e od tatkoto na doktorot....a ne od nekoi poratli i slični raboti

Na Tv odese emisija kade nekoi ,,bardovi,, kazuvaa deka nikoj ne se zarazil od doktorkata...a vistinata e deka nikoj ne e testiran od niv

Možebi ke izleze nula....no nikoj ne e testiran

PS. zli jezici tvrdat deka poradi Ordanovski cela germanska ambasada i cela Vlada se vo strav...imal.kontakt so italijanec a go premolčil toa
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Човекот е со потврден случај на корона и бил во контакт со заболениот пар од Дебар.
I toa e za tebe dokaz deka umrel od korona ???? iako nemal temperatura ????
Aj ova komentiraj go
Албанското Министерство за здравство синоќа соопшти дека поради компликации предизвикани од вирусот Ковид-19 починал 71-годишен маж од градот Кучово, што е трет смртен случај од вирусот.
Пациентот починал во болница во Тирана, каде што бил сместен пред една недела, и имал напреден карцином на белите дробови покрај коронавирусот.
I tuka e sigurno koronata kriva ???
Dali znaes kolku se zivee od dijagmosticiranje karcinom na beli drobovi, a ne pa od napreden slucaj, da ne recam terminalen ????
 
C

CoolIris

Гостин
Има ли некаде официјални податоци кои се почетните симптоми на вирусов?
Кога почнав да пребарувам по нетов, изгледа дека сум три пати веќе заразен (а веројатно и починат). Најдов податок дека и носот тече уште во почетната фаза. Порталите пишуваат што ќе им дојде на памет, колку да имаат нешто за пишување.

Затоа ми се потребни веродостојни податоци.
Официјално основните симптоми се: температура (почетен симптом), сува кашлица и отежнато дишење. Секако дека може да се појават и болка во мускулите, главоболка, затнат нос, болка во грлото. Секој пациент си е приказна сама по себе и секој организам различно си го поднесува вирусот. НО, од секое правило, има и исклучоци.

Во време на пандемија и рапидно ширење на вирусот, пациент со покачена температура или некој од другите симптоми е сомнителен (што не значи и дека е позитивен на корона вирусот) и треба да се пристапи претпазливо со него. Најдобро би било, да се самоизолира на некое време. Повеќе течности и чаеви, мирување, парацетамол (за температурата), витамини.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ubavo pišav deka informacijata mi e od tatkoto na doktorot....a ne od nekoi poratli i slični raboti
Портали? Човеку министерот лично вчера кажа дека неделава ќе ги истестираат сите учесници на симпозиумот затоа што им заврши карантинот. Засега, никој од посетителите не прикажал симптоми и затоа владее асумција дека не се заразени. Не се тестовиве неограничени па по 9325432 пати да тестираме лица кои веќе се во карантин.

Дајте малце имајте осет пред да исфилмате нешто овде, не мора и форумов да е курир и република.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Vcera dodeka bev vo panicna-manicna potraga po zastitni maski,rakavici,alkoholi itn,naletav na majka i sin koi izleguvaa od salon za bela tehnika ,nemaa nikakva zastita na niv i dodeka sinceto od dvaeset i kusur godini se otepuvase od kaslanje majkata go prasuvase uste vo kolku prodavnici saka da odat i kakvo televizorce saka.Poveke ne mi e jasno dali so mene nesto ne e vo red zasto krevam panika ili se ovie skroz nenormalni
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.700
Поени од реакции
29.317
Vcera dodeka bev vo panicna-manicna potraga po zastitni maski,rakavici,alkoholi itn,naletav na majka i sin koi izleguvaa od salon za bela tehnika ,nemaa nikakva zastita na niv i dodeka sinceto od dvaeset i kusur godini se otepuvase od kaslanje majkata go prasuvase uste vo kolku prodavnici saka da odat i kakvo televizorce saka.Poveke ne mi e jasno dali so mene nesto ne e vo red zasto krevam panika ili se ovie skroz nenormalni
Procitaj si go mislenjeto, i vidi deka stvarno so tebe ne e vo red.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Навистина не знам што правите со толку алкохол, на крај алергии ќе испофатите од што ќе го научите организмот на стерилно :D
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Уште не ми се разјасни зошто носат луѓево ракавици, што заштитуваат, кого заштитуваат и како спречуваат ширење на вирусот со ракавиците?

Девојками работи во зегин, вика за ракавици, маски и дезинфекциски средства ке се потепат луѓето као џабе да ги даваат, ај за маски и дезинфекциски средства до некаде има логика, но за ракавици не ми е јасно.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Procitaj si go mislenjeto, i vidi deka stvarno so tebe ne e vo red.
Mozi da si vo pravo ,ama dodeka jas se pridrzuvam do site preporaki i se razmisluvam vo koja prodavnica za hrana e najbezbedno da pazaruvam za da imam sto pomalku kontakt so luge,na moite doma uste pred edna nedela im sprovediv policiski cas pa bas i ne sakam luge sto ne mislat na okolinata se setkaat po prodavnici za banalni raboti a plus i bolni(nezavisno dali obicna nastinka ili obicen grip)mislam deka kolku i jas da sum vo pregolema panika tie se ponesalam od mene
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.700
Поени од реакции
29.317
Mozi da si vo pravo ,ama dodeka jas se pridrzuvam do site preporaki i se razmisluvam vo koja prodavnica za hrana e najbezbedno da pazaruvam za da imam sto pomalku kontakt so luge,na moite doma uste pred edna nedela im sprovediv policiski cas pa bas i ne sakam luge sto ne mislat na okolinata se setkaat po prodavnici za banalni raboti a plus i bolni(nezavisno dali obicna nastinka ili obicen grip)mislam deka kolku i jas da sum vo pregolema panika tie se ponesalam od mene
Ti so tvoeto hordanje narakvici, maski, alkoholi, lekovi, toaletni, lebovi i brasna si daleku pogolem rizik od nekoj sho ke kupi televizor vo prodavnica so bela tehnika kaj sho sporedbeno nema tolku guzva kako apteki, i marketi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom