Коронавирус (COVID-19)

Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Мене у маркет навјвеќе ме нервираат, ако исклучам негогаш на каса ќе биде. Абе не те остава да платиш човече се бута ти прај фаци демек ај побрзо полни тоа ќесите - бог да чува.
Следно некој ако ми дише на врат на каса има пола саат да ме чека.
Ако можеш избегувај ги поголемите маркети и пазари во помали локални продавници , добро се снабдени и често нема никој внатре(сеуште) само земајте по можност кеси/торби од дома дека навиката да се лиже прст пред да се земе кесе кај продавачите тешко дека ќе се тргне брзо :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.198
Поени од реакции
18.010
Постои, републиканците во САД кои мислат дека ова е еден голем hoax кој има за цел да му наштети на Трамп. :place: Мада се поклопуваат они и антиваксерите,
Затоа во америка ќе биде хаос, глумци, нба играчи, му се болни, тоа значи кај народот кизнај колку има заразени.

Зборуваа дека Кина се заебавала на почеток,ама изгледа кај американциве ќе биди лудница, ова стопирањево на летовите од Европа е како да гасиш шумски пожар со кофа вода.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Ако можеш избегувај ги поголемите маркети и пазари во помали локални продавници , добро се снабдени и често нема никој внатре(сеуште) само земајте по можност кеси/торби од дома дека навиката да се лиже прст пред да се земе кесе кај продавачите тешко дека ќе се тргне брзо :)
Друже буквално идат за мочана лименка пиво у огромен маркет кај шо има премногу луѓе, кај шо се размножуваат вируси и бактерии ко зајци .. ама иди докажи му на просечен баја
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Затоа во америка ќе биде хаос, глумци, нба играчи, му се болни, тоа значи кај народот кизнај колку има заразени.

Зборуваа дека Кина се заебавала на почеток,ама изгледа кај американциве ќе биди лудница, ова стопирањево на летовите од Европа е како да гасиш шумски пожар со кофа вода.
И јас мислам дека Америка тотално несериозно го сфати проблемов. Вчера гледа некој конгресмени се караа со доктори, едниот вика како јас ќе им објаснам на граѓаните од Њу Орлеанс дека најсилната нација на свет нема тестови, нема ова, нема она. Бреј си викам овие од ароганција ќе процркаат.
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Ичера куде мене на пумпу дојде Иван Исцелител и ми кажа дека работи на случај против Корону, за брзо и лек! ;):cool:
(сг за сг, само ракија за домашни услови!)
Да се тргне данок за производство на ракија во домашни услови како мерка одма
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Филипче денеска изјави дека иако станува збор за препорака, приватните компании задолжително мора да ослободат вработен со дете помало од 10 години. Тој појасни дека товарот ќе падне на компаниите, односно тие ќе мора да го платат ова отсуство.
И покрај тоа што е правно формулирано како препорака, мерката да се ослободат од работа родители чии деца до 10 години нема кој да ги чува зашто се затворени градинките и училиштата до 25 март, таа е задолжителна и за приватните компании, појасни Филипче.
- Мерката задолжително важи за сите. Ако се наметне потреба, ќе има владини мерки за финансирање - рече министерот Филипче.
Со владина мерка е дозволено платено отсуство за 1.


Што ви реков дека кој го ЕБЕ приватниот сектор.
Од државно нека лежат на товар на приватниот сектор, а приватниот сам ќе си покриел.
Ало муфљуз обратно треба да е, во државно ќе дадеш неплатен а во приватен ќе платиш бидејќи за 10 год со овој ум фирма нема да остане, ќе шетаат по контејнери пензионерите сегашни и идни.
Автоматски споено мислење:

Ичера куде мене на пумпу дојде Иван Исцелител и ми кажа дека работи на случај против Корону, за брзо и лек! ;):cool:
(сг за сг, само ракија за домашни услови!)
Он мајонез, две лажици на глава препорачува.
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Филипче денеска изјави дека иако станува збор за препорака, приватните компании задолжително мора да ослободат вработен со дете помало од 10 години. Тој појасни дека товарот ќе падне на компаниите, односно тие ќе мора да го платат ова отсуство.
И покрај тоа што е правно формулирано како препорака, мерката да се ослободат од работа родители чии деца до 10 години нема кој да ги чува зашто се затворени градинките и училиштата до 25 март, таа е задолжителна и за приватните компании, појасни Филипче.
- Мерката задолжително важи за сите. Ако се наметне потреба, ќе има владини мерки за финансирање - рече министерот Филипче.
Со владина мерка е дозволено платено отсуство за 1.


Што ви реков дека кој го ЕБЕ приватниот сектор.
Од државно нека лежат на товар на приватниот сектор, а приватниот сам ќе си покриел.
Ало муфљуз обратно треба да е, во државно ќе дадеш неплатен а во приватен ќе платиш бидејќи за 10 год со овој ум фирма нема да остане, ќе шетаат по контејнери пензионерите сегашни и идни.
Автоматски споено мислење:


Он мајонез, две лажици на глава препорачува.
Со денешните мерки уште повеќе ќе се зголеми товарот на приватните компании
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Голем товар е ова на приватен сектор, треба да се воведат некој ослободувања како што има во Италија.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.061
Поени од реакции
13.562
Друже буквално идат за мочана лименка пиво у огромен маркет кај шо има премногу луѓе, кај шо се размножуваат вируси и бактерии ко зајци .. ама иди докажи му на просечен баја
според мене обратно. Во малите локални продавници сите сте многу поблиску еден до друг, во големите можеш да си се држиш на страна. Тука во Милано малите се преполни и не ни влагам внатре, големите се празни 74E54813-A1FE-40CE-9F10-28DA007816A3.jpeg 51B259D7-A3C6-403B-9CA6-A8418F382599.jpeg 1E0AFEAC-685D-449F-B2E1-28F1AF7D1AF0.jpeg
Автоматски споено мислење:

Голем товар е ова на приватен сектор, треба да се воведат некој ослободувања како што има во Италија.
во Италија нема апсолутно ништо...можда нешто сум утнала ако имаш линк може да ми пратиш?
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
според мене обратно. Во малите локални продавници сите сте многу поблиску еден до друг, во големите можеш да си се држиш на страна. Тука во Милано малите се преполни и не ни влагам внатре, големите се празниПрегледај го приврзокот 237598Прегледај го приврзокот 237599Прегледај го приврзокот 237600
Автоматски споено мислење:


во Италија нема апсолутно ништо...можда нешто сум утнала ако имаш линк може да ми пратиш?
Абе сеа ти Милано остај Милано - збориме за КАМ ,Тинкес и ко. кај нас тие се големите маркети :) Како е ситуација во Милано?Дали си некако(како) си затегната од мерките?
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.860
Поени од реакции
3.335
Канада одвои 1 милијарда долари во борба против коронавирусот. Средствата се за помагала за докторите, сестрите, па превентиви (маски, средства за дезинфекција, тестирања..), а и за истражување за евентуална вакцина.

Поголема р'ѓа од антиваксериве не постои. Change my mind.

Прегледај го приврзокот 237590
Аиии, јас мислев американциве се закржлавени и веруваат и во ова и во тоа дека Земјата е рамна.. а еве и во Македонија има ова и плус има луѓе што мисла дека Земјата е рамна. Од каде ли никнаа луѓево? :popce::shok2:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.957
Па логиката вика дека побрзо ќе влезам во Тинекс и Веро неголи во Кам и Стокомак. Вториов е толку мал во населбава што и без сезона на грипови и вируси ме нервира да се шуткам во метро простор, а камоли пак сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom