Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.302
Кој критичен месец и сметки? Од 21ви јануари до 31ви јануари? А останатите 5.5 месеци? Каде ќе е COP? Работат со 4-6 COP климите. 6 месеци се грее во МК, а не 1.
Прочитај убаво,пишав за два месеца само,и за една соба!
Сам знаеш колку луѓе на форумов бараат клима за една соба.
Климите апсолутно не ги исклучив од равенката,баш за останатиот период било каква клима брка работа.

Повторно повторувам:не сите живееме во станови греени од сите страни или куќи со супер изолација.Се си има зошто и затоа,а инвертерот не е магично решение секаде.

Една спална што ми е (одвоена со ходник па не се грее од ќумбето),ја греам со ТА 4.5ка декември и јануар. Печката на 1.5 (до двојка понекогаш) и само навечер полнета.Држи ~20ц без дување,а сметка 1500-2000 плус од неа(точно неможам да знам,ама полни 3-4 саата само). И сега да се залетам инвертер да ставам таму?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Така е @filipinec @mdeni ама секој со својот случај и искуство. Дени плаќал скапа индустриска струја,па дури и коп2 таму е огромна заштеда,електричен котел=горење на пари.Вакви примери има многу.
Јас се бунам оти во секоја ситуација се препорачуваат инвертери,и кај што треба и кај што нетреба! Божем некое магично семожно открите се тие.
Ако не излезе како што треба,тогаш или корисникот е крив,или марката не чинела,или монтажата лоша била...
Луѓето заборавија на термо-акумулационите печки од прикаски и хвалоспеви за инвертерите.Јас се кладам дека ТА во критичниот месец-два ќе биде исто ефикасна или макс 500ден на сметка од било кој low-mid level инвертер за до 20-25м2 соба.Плус мирна глава ни дефрости ни надворешна Т гајле да ти биде.Комфорот настрана кај кај поарен.За остатокот од сезоната и он-офф или ефтин инвертер врши работа.Ама жив да бидам да видам некој ова да го препорача!?
So pecka probano e kaj mene ,i nedovolno bese da se stopli prostorijata 6 pecka,od CER cacak.
neizinata akomulacija bese 40 kw na nokna tarifa,i do kaj 17casot se drzese toplinata i sekogas bo neize ostanuvaa 7-10 kw nwisporacana toplina zatoa sto posle toa duvase mlako,ne zadovoluvase a kaj Tosibata mozev da ispustam po 3,5 kw na cas ili 85kw na den i bev stoplen. toa e neiziniot mksimum vo teska zima-Bitolska.
Ne mozis so pecka akomulaciona da se stoplis vo Bitola 40 m2-nema sansi a a SUZUMI16 za kaj mene e idealno.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
ТА е добро решение за ДОПОЛНА на инвертер ако има некои преладни денови под -7 степени. За да и крене ЦОП на климата и во тие моменти.

Јас сакав за спална да ставам ТА печка со тајмер средена цакум пакум од 1KW. Демек ете уште повеќе ќе штедам. Ама не ми излегува логично зошто ТА е 90000, а има послаб ЦОП од инвертер. Предноста и е само што е тивка за во спална, ама 90000 само за спална е претерано многу.

Еве оваа одма би ја ставил и во спална и во детска кај што се спие, да беше 8000 денари. Ќе и помага на климата со акумулацијата, а навечер бесшумно ќе ги грее спалните. Нема да морам да држам отворена врата. Башка што климите греат преку конвекција и ТА ќе ми додаде малку радијација на топлина во просторот.

Кај нас има некои вакви, ама не се толку практични.

Ама цениве се отров.


Затоа и се чудам од каде исплатливост за ТА кога се ненормално скапи да ги купиш, а немаат којзнае каква ефикасност за нашиве поднебја. Каде каде послаби од инвертер. За 90000 ќе си земам два Дајкина ФТХФ50! Железо ќе топат со 1KW потрошња. Двата по 500W да влечат со 5цоп ќе работат на -7 и ќе испорачаат 5KW топлина!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.302
ТА е добро решение за ДОПОЛНА на инвертер ако има некои преладни денови под -7 степени. За да и крене ЦОП на климата и во тие моменти.

Јас сакав за спална да ставам ТА печка со тајмер средена цакум пакум од 1KW. Демек ете уште повеќе ќе штедам. Ама не ми излегува логично зошто ТА е 90000, а има послаб ЦОП од инвертер. Предноста и е само што е тивка за во спална, ама 90000 само за спална е претерано многу.

Еве оваа одма би ја ставил и во спална и во детска кај што се спие, да беше 8000 денари. Ќе и помага на климата со акумулацијата, а навечер бесшумно ќе ги грее спалните. Нема да морам да држам отворена врата. Башка што климите греат преку конвекција и ТА ќе ми додаде малку радијација на топлина во просторот.

Кај нас има некои вакви, ама не се толку практични.

Ама цениве се отров.


Затоа и се чудам од каде исплатливост за ТА кога се ненормално скапи да ги купиш, а немаат којзнае каква ефикасност за нашиве поднебја. Каде каде послаби од инвертер. За 90000 ќе си земам два Дајкина ФТХФ50! Железо ќе топат со 1KW потрошња. Двата по 500W да влечат со 5цоп ќе работат на -7 и ќе испорачаат 5KW топлина!
A0DF4BCD-880C-4A51-BC75-5743485E2D44.png
Ова на прва,а сум гледал по 2000ден ги продаваа.Од каде сега 1500€ испадна?! Нови? Зошто? Па овие се неуништливи!
И да,одлични се за кревање скоп,ама во тој случај не ти треба 1000€ клима! И најефтината е супер комбинација со ТА.
Плус можеш и алишта да сушиш на неа :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Bidete srekni sto monterite ne se organiziraa kako vo okolnive drzavi, pa da napravat montaza 150-250 evra.
Ama mislam deka ke dojde skoro takvo nesto.
Pa da stavat oficijalni ceni I za dopolnitelni uslugi, doaganje za greska I neznaenje na korisnikot kako se koristi klima ured, deka treba da se smenat baterii, deka filterot ne go iscistil.....itd.
:pos:во околниве држави
Во Бугарија
installation included

The most effective air-conditioners are wall-mounted units, which often have a heat pump attached for economical heating in winter. A good-quality air-conditioner costs around 1,000 to 1,500 lev (€500–750), plus 100–150 lev (€50–75) for installation. Cheaper brands, such as the Turkish-made Beko, cost around half this and can be very noisy.

We looked for promotions where the installation was free - in Bulgarian 'Bezplaten Montax'. We also went for a make that we were familiar with, which gave us peace of mind. We got a two year guarantee with our machine.

Greece
free installments

Доста е шеги со вакви финти, со споредба со држави со многу поголеми плати. Нема потреба.
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Да го образложам мојот "проблем" со Даикин Сенсира 5ка. Неможев да ја натерам климата да повлече повеќе од 1000вати. Но некако постигнуваше 24 степени, што беше потребно за да нема тензии дома, зошто сме ја продале печката на пелети. Овие два три дена не одеше повеќе од 850вати никако, што беа доволни за 22.5 степени и одма проблем како живи сме измрзнале. Климата има 3 месеци како е купена, филтерот до сега не сум го чистел. Не верував дека ќе има толкава прашина на него, кога го извадив едниот филтер како да се отпушти цела клима, ќе полеташе од дување. Цело време она била задушена, и веднаш потрошувачката скокна на 1200 вати со што за брзо време се постигна мир во куќата :) Значи не за џабе било зборењето дека треба да се чисти филтерот еднаш месечно.
И почесто.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Прегледај го приврзокот 232831
Ова на прва,а сум гледал по 2000ден ги продаваа.Од каде сега 1500€ испадна?! Нови? Зошто? Па овие се неуништливи!
И да,одлични се за кревање скоп,ама во тој случај не ти треба 1000€ клима! И најефтината е супер комбинација со ТА.
Плус можеш и алишта да сушиш на неа :D
Имав вакви ги продадов. Ги користевме пред парното, значи пред 20 години. Да, неуништиви се и се добри. Само прво и основно немаат тајмер, а ТА без тајмер е тотално бескорисна работа. Тотално! Нема шанси да искористиш само ефтина струја со рачно подесување. Ќе ти забегува во скапа стално и ќе летаат 1000рки низ прозор.

Згора на тоа канцерогено полнење имаат ако дуваат.

Да зборувам за нови се разбира. Многу се помали, многу се послаби 1KW и полесно се менаџираат со тајмери.

Како и да е и стариве не се лоши, ако инвестираш уште 100-200еур за тајмер добар.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Имав вакви ги продадов. Ги користевме пред парното, значи пред 20 години. Да, неуништиви се и се добри. Само прво и основно немаат тајмер, а ТА без тајмер е тотално бескорисна работа. Тотално! Нема шанси да искористиш само ефтина струја со рачно подесување. Ќе ти забегува во скапа стално и ќе летаат 1000рки низ прозор.

Згора на тоа канцерогено полнење имаат ако дуваат.

Да зборувам за нови се разбира. Многу се помали, многу се послаби 1KW и полесно се менаџираат со тајмери.

Како и да е и стариве не се лоши, ако инвестираш уште 100-200еур за тајмер добар.
Ne mora 100 -200 evra ,moze so obicen taimer ako e 3kw,a ako e pogolema so obicna CP sklopka so ke ja aktivira tajmerot,ja tak porano ja imav napraeno pred 20 godini, a i ja povrzuvame i na crvenoto sijalice vo satot so svetese za evtinata ,pa pak preku sklopka so poseben kabel.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Прегледај го приврзокот 232831
Ова на прва,а сум гледал по 2000ден ги продаваа.Од каде сега 1500€ испадна?! Нови? Зошто? Па овие се неуништливи!
И да,одлични се за кревање скоп,ама во тој случај не ти треба 1000€ клима! И најефтината е супер комбинација со ТА.
Плус можеш и алишта да сушиш на неа :D
Ovie mislam se polni so asbestos, begaj podaleku od vakvi.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne mora 100 -200 evra ,moze so obicen taimer ako e 3kw,a ako e pogolema so obicna CP sklopka so ke ja aktivira tajmerot,ja tak porano ja imav napraeno pred 20 godini, a i ja povrzuvame i na crvenoto sijalice vo satot so svetese za evtinata ,pa pak preku sklopka so poseben kabel.
skopka nekoja podobra 1000den i tajmer 300-350den kaj mene taka bese napravena termoto 3kw
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Абе каква ТА какви бакрачи има да лета низ тераса напролет. Некни стаса сметката 5к за мојата соба кај што мие климата 2хх kw .. 14м2 кај мојте во 17м2 соба ТА потрошила над 6хх kw ето на ефтина тарифа што е по трагично сменија греач годинава појак може е влече kw на 2 + не беше годинива некоја зима WoW .. со 5к ќе беше цел спрат топол со 3 клими.. Така да здравје боже на пролет има да ЛЕТА на улица ќе ставам втора клима !
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.302
@Pew Pew се си има свое,ако кај тебе нешто одговара,кај друг не и обратно.
@galaxys точно,штетни се ако дуваат.Ама па и климите имаат јонизатори,и воздухот надвор е со пм200-300...
@mdeni мене не ми треба тајмер оти на легнување ја палам,сабајле ја гасам.Не дополнувам од 2 до 4h.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
точно,штетни се ако дуваат.Ама па и климите имаат јонизатори,и воздухот надвор е со пм200-300...
Asbestos e zabranet sekade vo evropa. Bolje ti e pm200 otkolku asbestos u gradi. Zirni na gugl i ke vidis kolku e steten.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да зборувам за нови се разбира. Многу се помали, многу се послаби 1KW и полесно се менаџираат со тајмери.
Има ЦЕР печки, 3,5-ки, кои со шант (премостување) можеш да ги претвориш во монофазни и јачина од 2,4 или едноставно можеш да извадиш греач па да биде ем 1,6kW ем монофазна ем со тајмер.

Јас терам ваква печка во мала соба (10m2) и само на евтина троши околу 1200 денари.

Ја вадиш стаклената волна и ја менуваш со камена, инсталацијата ја менуваш до силиконски жици и нови стопи и итн.
Супер решение кое се продава по огласиве за смешни пари и мало во димензии.
 
Член од
7 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
21
Site ve pozdravuvam i vi posakuvam klimite sto podolgo vreme dobro da ve toplat.
Pred nekoj den bev kaj dedomi (ne sum domazet)i onaka uz ponekoja rakiicka praevme muabet za greenjevo i resivme da si kupi klima.
28 kvadrati so visina 2.6 ima pvc vrati i prozori bez nadvoresna fasada.
Dosega trosel okolu 6 kubici drva za 23-24 sobna t. budjet 800-900e
Pa bi ve zamolil ako moze predlog za dobra klima.
Posebno ako mozi @Strelec a i @Sv B bidejci on ima najmnogu zborovi so zborot strucen.Odnapred im blagodaram.
Da ne zaboravam!
Gi procitav pravilata na forumot i ce se pridrzuvam do niv se nadevam deka i drugite ce se pridrzuvaat do istite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom