Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
не се изолира више со стиропор? ние па радосни во зградава, 10ка стиропор имаме, а оно капут... :pos:

Инаку Владе мислам дека не е далеку од вистината. Многу големи пари се за комплет изолација сосе кров, прозори и врати.
20 евра х 250-280 м2 надворешен ѕид се 5 ипол до 6000 евра. Не знам дали е врачунато во тие цени и скеле пошто најчесто куќи се на спрат па мора да се изнајми и скеле. Нам за менување комплет кров со лимен кров околу 80м2 ни бараа мислам дека беше негде 2500-3000 евра.
Еден прозор двокрилен, стандард 150х150, на кипање сосе местење плус ролетна, над 200 евра. Надворешна врата, малку поквалитетна прашувавме баш за нас, за станот, скоро 400-500 евра би не фатило.
И уште излегло некоја ситница...Сума сумарум околу или под 10000 евра, нормално изолирање не знам дали ќе излезе за куќа да кажееме 90тина квадрати со само 1 спрат. Е сега, ако земиш подучени мајстори што ќе ти ги искриват ѕидовите и касите на прозорците, тоа е друго.
Може да го прашам и колегата фасадер колку фаќа, ефтино да е, не е.
20€ треба да биде комплетна цена, без дополнителни трошоци. Само материјал со 5цм стиропор е 6-7€.
За стан од 50м² платив 2000€ за замена на прозори и влезна врата. Најефтината варијанта беше околу 1300€.
10000€ коштаат дрва за 20 години. Значи дека во стартот имаме 20 години. Ако сметаме дека ќе ја смалиме потрошувачката на половина ни требаат 40 години за поврат на инвестицијата. Дали се исплати или не???
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
20 евра е комплет, куќа 10×10 сосе симсови за помалку од 3000 евра ќе направиш фасада, на таван ќе нафрлаш камена волна за до тој износ. Е сега ако сакате да седите без прозори, бујрум! Инаку вака или онака, независно од типот на греење, ќе ги смените или во најдобар случај ќе ги задихтувате. Поправките и дихтувањето па чини колку едно излегување во кафана! 100 до 200 евра е еден нов прозор, не драматизирајте!
Есапете колку сакате со инвертер за 1кв добиваш минимум 2- 2.5 кв топлина, се друго е варијации на тема!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Доста со тој стиропор бе цела Европа,Германии чуда врагови почнаа да го вадат стиропорот од сегде овие тука тек сега ке го ределе.Абе на што све сте спремни за пари проклети
Prokleto si vo greshka za ova. Imam rodnini vo Ceshka i sestrata od zena mi raboti kako arhitekt za italijanski pazar. Vo Ceshka 20cm stiropor e najcesto koristena izolacija, a vo Italija se shto e nova gradba se gleda da se donese do najenergetski efikasno shto moze, a se shto e postara gradba stavaat stiropor, samo vo Italija bidejki e relarivno potoplo od Ceshka, tamu 5ka, 8ca stiropor stavaat. Imam i drugar koj raboti fasadi vo Iralija vekje dolgo vreme.
Инаку Владе мислам дека не е далеку од вистината. Многу големи пари се за комплет изолација сосе кров, прозори и врати.
20 евра х 250-280 м2 надворешен ѕид се 5 ипол до 6000 евра. Не знам дали е врачунато во тие цени и скеле пошто најчесто куќи се на спрат па мора да се изнајми и скеле. Нам за менување комплет кров со лимен кров околу 80м2 ни бараа мислам дека беше негде 2500-3000 евра.
Еден прозор двокрилен, стандард 150х150, на кипање сосе местење плус ролетна, над 200 евра. Надворешна врата, малку поквалитетна прашувавме баш за нас, за станот, скоро 400-500 евра би не фатило.
И уште излегло некоја ситница...Сума сумарум околу или под 10000 евра, нормално изолирање не знам дали ќе излезе за куќа да кажееме 90тина квадрати со само 1 спрат. Е сега, ако земиш подучени мајстори што ќе ти ги искриват ѕидовите и касите на прозорците, тоа е друго.
Може да го прашам и колегата фасадер колку фаќа, ефтино да е, не е.
Epa ako ne, neka ne se sekira nikoj za energetskata efikasnost na svojot dom, neka ostanat site so drveni prozori od 65ta, tie shto nemaat nikakva, ne mora ni da gi malterisaat fasadite.
10000€ коштаат дрва за 20 години. Значи дека во стартот имаме 20 години. Ако сметаме дека ќе ја смалиме потрошувачката на половина ни требаат 40 години за поврат на инвестицијата. Дали се исплати или не???
Brat, samiot gi pishish pridobivkite i pak se chudish. Zashto samo od isplatlivost ja gledash rabotava? Toa shto si ja prepolovil potrebata za drva, shro ke gorish duplo pomalku i ke chadish duplo pomalku ne e bitno? Toa shto nekoj kako nas shto imame klimi doma ja namalil potroshuvachkata od 1000kw struja godishno na 500kw ne e bitno? Toa shto udobnosta na ziveenje ke ti se zgolemi 10 pati ako ti e domot energetski efikasen, ne e bitno? @Наќо Скопски Ova e toa shto ne interesira, a ne pusti pari ili ne znam shto.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Друштво, за у краун u crown gree грее 18 ка да ми пишете за сензорот да се намести на 0 компезација, процедурата дали некој наместил. Пробував со то "+-" х 3 пати ама нешто не ми фаќаше. Ќе бидете љубезни подетални како оди постапката и дали може за овој модел?
Pred daja isklucis klimata stavija na 20° i taka na 20 isklucija Off,potoa pocekaj bar edno 5min,isklucija i od 220v.potoa vklucija 220v, pocekaj da dojde off displejot i na kraj ja vklucuvas On,i na brzina stegas 3x +/- na display kese menuva 20/21 i posle tretiot pat treba dase pojavi na panel 0.ako se pojavi 0 procedurata e uspesna.!
 

Attachments

D

Deleted member 12196

Гостин
Brat, samiot gi pishish pridobivkite i pak se chudish. Zashto samo od isplatlivost ja gledash rabotava? Toa shto si ja prepolovil potrebata za drva, shro ke gorish duplo pomalku i ke chadish duplo pomalku ne e bitno? Toa shto nekoj kako nas shto imame klimi doma ja namalil potroshuvachkata od 1000kw struja godishno na 500kw ne e bitno? Toa shto udobnosta na ziveenje ke ti se zgolemi 10 pati ako ti e domot energetski efikasen, ne e bitno? @Наќо Скопски Ova e toa shto ne interesira, a ne pusti pari ili ne znam shto.
Овде зборуваме за економичност во греењето. Друга тема е загадувањеето.
Ако инвестицијата се враќа за 40 години, не знам колку е исплативо. За 40 години станот ја изгубил вредноста.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Значи пошто најголем број на корисници на дрва кога се откажуваат од нив се префрлаат на инвертери, според мене, економично ќе биде греењето на инвертер се додека сметката е иста или некој процент поголема од сметката на греење на дрва.
Зошто, ќе праша некој?
Заради удобноста во живеењето. Нема цепење, редење, сушење дрва, нема носење дрва до печката секој ден, нема палење и чадење секој ден. Значи не е се до парите, комфорот нема цена.


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Значи пошто најголем број на корисници на дрва кога се откажуваат од нив се префрлаат на инвертери, според мене, економично ќе биде греењето на инвертер се додека сметката е иста или некој процент поголема од сметката на греење на дрва.
Зошто, ќе праша некој?
Заради удобноста во живеењето. Нема цепење, редење, сушење дрва, нема носење дрва до печката секој ден, нема палење и чадење секој ден. Значи не е се до парите, комфорот нема цена.


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
У никој случај климата не е поскапа од дрва
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
У никој случај климата не е поскапа од дрва
Значи зборот ми беше за најавеното покачување на струјата. Според мене поекономично би било греење на инвертер се додека не се изедначи со греење на дрва (или нешто малку над тоа)

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
10-15 iljadi evra za izolacija
Ova e tocnata suma koja a potrebna za izolacija na kuka od 200m2. Znaci komplet zamena na prozori i izolacija na zidovi i krov.

Доста со тој стиропор бе цела Европа,Германии чуда врагови почнаа да го вадат стиропорот од сегде овие тука тек сега ке го ределе.Абе на што све сте спремни за пари проклети
Vistina e deka vo Germanija i Avstrija ima trend da se odbegnuva stiroporot kaj novogradbi, ama ne deka e steten tuku od cisto ekonomski pricini. Kaj niv dimenziite na kukata se davaat bruto. Dokolku uspees da ja namalis debelinata na zidovite si dobil poveke neto vratresen prostor. Dokolku uspees da gi odbegnes tie 20cm debelina na stiroporot kaj kuka do osnova 10*10 si dobil 0.2*10*4=8m2 neto korisna povrsina po sprat poveke. Smetaj na 2000eur/m2, si ja zgolemil vrednosta za 16.000 eur kaj edno katna kuka. Plus pravis zasteda na rabotna raka kaj nadvoresnata fasada koga nema potreba od lepenje na stiropor.

Inace izolacijata e prefrlena od nadvoresnata strana vo procepite na samata tula. Kako ovoj primer.

Inace investicijata vo kompletna izolacija barem sega e neisplatliva. Dokolku e pomal objekt mozebi do nekade i e. Problemot e sto golem del od objektite vo koi sega se zivee ne se optimalno iskoristeni, pa izolacijata nema isplatlivost, ama toa e veke druga tema...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Ova e tocnata suma koja a potrebna za izolacija na kuka od 200m2. Znaci komplet zamena na prozori i izolacija na zidovi i krov.


Vistina e deka vo Germanija i Avstrija ima trend da se odbegnuva stiroporot kaj novogradbi, ama ne deka e steten tuku od cisto ekonomski pricini. Kaj niv dimenziite na kukata se davaat bruto. Dokolku uspees da ja namalis debelinata na zidovite si dobil poveke neto vratresen prostor. Dokolku uspees da gi odbegnes tie 20cm debelina na stiroporot kaj kuka do osnova 10*10 si dobil 0.2*10*4=8m2 neto korisna povrsina po sprat poveke. Smetaj na 2000eur/m2, si ja zgolemil vrednosta za 16.000 eur kaj edno katna kuka. Plus pravis zasteda na rabotna raka kaj nadvoresnata fasada koga nema potreba od lepenje na stiropor.

Inace izolacijata e prefrlena od nadvoresnata strana vo procepite na samata tula. Kako ovoj primer.

Inace investicijata vo kompletna izolacija barem sega e neisplatliva. Dokolku e pomal objekt mozebi do nekade i e. Problemot e sto golem del od objektite vo koi sega se zivee ne se optimalno iskoristeni, pa izolacijata nema isplatlivost, ama toa e veke druga tema...
Не.Со изолација од стиропор не дишат зидовите и постои можност да се појави влага која не се суши
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Логиката е една, климите се нискотемпературен тип на греење а тоа секако предпочита и солидна изолација за да биде економично со мали сметки.
Градби градени во периодот од 60ти до 90ти кога се градело со ефтини материјали и никаква изолација и во 30 или 50г невложиле ни денар во изолација ке плаќаат високи сметки за греење на било какво греење да се греат. Друга математика тука нема, соба од 30м2 изградена во 80ти со 25цм блок цигла и малтерисана однадвор неможе да се мери со сегашниве градби со минималец од 8цм стиропор надворешна изолација а и 10цм
Токму така. Сепак и да не се тие услови, пак ќе е најекономично. Зошто? Затоа што добиениот KW топлина е најефтин со инвертер. А самото тоа што цената на тој добиен KW од инвертер кај помало оптеретување ОПАЃА е уште поголемо поефтинување кај инвертерот.

Кога се прави споредбата на -7 или -10 тие две недели во Скопје муабетот со цената ќе е релативно блиска, и ќе фатат муабетите за „етееее џабе ви е клима, како е клима ефтина, глупости“. Меѓутоа реалноста е друга. Грејната сезона трае 6 месеци во Македонија. Тие 3 недели се занемарливи ценовно. Еве и да е иста цената со горење даб/гуми/ѓубре во тие 2 недели. Во останатите 5,5 месеци (со зборови пет ипол месеци) цената за греење со инвертер е стравотно мала. Сме ставале мерачи и свашта низ годиниве сме заклучиле. Мислам дека ми е 2000 денари климата за последниве 2 месеца, ќе видам точно ама тука некаде е. Тоа е 1000 денари месечно за од 20 Октомври до 20 Декември период. Кои дрва? Па и гуми да крадам од отпад или пак дрва од комшијата ќе треба да ги пренесам, да чистам, да потпалувам, да кречам, пумпата да врти, итн.

Тој „гратис“ греење што го добиваш тие 5 ипол месеци, ми дозволува што сакам да правам за тие 2 недели.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Epa ako ne, neka ne se sekira nikoj za energetskata efikasnost na svojot dom, neka ostanat site so drveni prozori od 65ta, tie shto nemaat nikakva, ne mora ni da gi malterisaat fasadite.
Можеби пресметката ми е погрешна, веројатно се наоѓа и за многу помалку од тие пари. Соседи во Бутел (додуша куќата не им беше на спрат) и кров и надворешна изолација (не знам што материјал користеа), најдоа еден мајстор им стави за помалку од 5000 евра. Меѓутоа без промена на прозорци и врати (веќе имаа пвц прозори и саглам надворешна врата). И да е 5000 евра плус врати и прозорци, колку просечни семејства може да си дозволат 6-7000 евра вложување. Инаку кој не сака енергетски ефикасна куќа ама прескапо е за просек плата од 420 евра и миљон давачки. Згора ако земе 2 инвертери со овие цени од по 40-50 илјади што се рекламираат, мора да провали некоја банка.
Значи не збориме дали некој сака или нејќе. И ја сакам тошиба од 1000 евра инвертер или беемве икс 5ка или седмица ама ти кажувам од аспект според џебот на просечен граѓанин. Посебно во некои делови од градот (Бутел пример) каде куќа над 500 евра тешко ќе продадеш, а толку ќе вложиш...
Ако буџетот на државата не се насочи кон помош на барем половина од цена на изолација кај куќите, прашање е колку луѓе ќе се одлучат со такви плати да исплаќаат толкав кредит. Впрочем зошто се прекина железарското парно со поставување. Го поставија негде граница Бутел 2-Железара и прекинаа. Бизнс, монопол...не знам.
Значи не сум против изолација ама околностите не се баш поволни за Македонецот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Мојава изгледа отпаѓа во теоријава :) изградена е 52год. со 60цм ѕид од камен два реда камења :) пола инсталација од бакарните цевки влезе во дuпката од ѕидо, мајсторо го пуште метрото да измери должина za цевки си помисли метрото во инчи му е :D :D и на крај ми наплати 5.000 ден. без дупење на ѕид и 3.60м должина на инсталација...багатела! И плус нејќеше да вакумира, имал некој негов метод на испуштање на фреон паа дури било тоa испуштање масло течело од што било ефикасно! шта да ти причам еве има монтери уклучени во темата со 2060 страни.. :)
Автоматски споено мислење:
Stevce ti ja mestese ? Ubo coece, nemas maka so nego, povekjeto monteri tuka voda mozat da mu nosat.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Не.Со изолација од стиропор не дишат зидовите и постои можност да се појави влага која не се суши
Ne e tocno. Stiroporot ne e pricina za vlaga. Vlagata vo domot moze da bide kapilarna (problem so hidroizolacija na temel) ili kondenziracka (problem so nestrucna izolacija) ili vo retki slucaevi od vodovodnata mreza vo kukata (nestrucna montaza).
Pa 99% od malterite se plasticno i ne ostavaat dzidot da disi bez ogled so sto ke izoliras.

Затоа што добиениот KW топлина е најефтин со инвертер
Dokolku se napravi detalna analiza so diskontiranje na idni paricni tekovi, ne e tolku evtin kolku sto se misli.
Racunaj deka 10KW kamin ke te kosta okolku 300EUR i ke trae 20 godini, 10KW klima tesko da te kosta ispod 1000EUR a za 20 godini poverojatno e da ti trebaat dve pa taka racunaj na trosok od 2000 EUR.

I ovie 1700 eur ke treba da ti se isplatat preku zastedata na cenata na 1KW dobien od drvo i 1KW od struja. Samo sto zastedata na razlikata po 5godini nema da bide na isto nivo so ovaa sega. Zasteda od 100EUR vo 2025 vredi mozebi 60EUR vo denesni pari.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom