Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ПИЈАМ ПИВО 30 ГОДИНИ ЕДНАС НЕДЕЛНО ВО ОБИЛНИ КОЛИЦИНИ ПИВО МАРАТОНОТ МИ Е ДВЕ КАСИ И 4 ОДОЗГОРА ИЛИ 44 ПИВА ОД 0,5 Л СЕГА ПРАКТИКУВАМ ПЛАСТИЦНО ШИШЕ 1,5 СКОПСКО,ГОРСКО ЗАМЕНА ЗА СТАР ЛИСЕЦ А ДА ИМА И ОД 5 Л БИ ЗЕЛ СИ ГИ ЦЕПНУВАМ ТРИ СКОПСКИ ОД 1,5 Л И ЕДНО ДО ДВЕ МАЛИ И ШЉАФЕН ДРУГ АЛКОХОЛ НЕ МОЗЕ РУМ ДРУГО НЕ А СУМ ПИЕЛ СЕКАКВИ ВРСТИ НА ПИВО СКОПСКО Е ЗАКОН И ЈАГОДИНСКО ЧИКА ПРОЈА ОООО ДРЕНАЗА ОДЛИЦНА И ЛЕТЕ МЕЛЕМ ЗА ДУША
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Одлично пиво! Топло го препорачувам. Не знам дали го има во МК, но во Kaufland е по одлична цена од 0.54 EUR а често е и на акција, тогаш е 0.28 EUR
Го има во Billa маркетите низ Бугарија, мене ми е ништо посебно, онака... Вреди за парите ама не е нешто баш нај. DAB дортмундски е многу јака ствар. :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Стакло си е стакло. Лименка само во зорт купувам и ме потсеќа на американизирано-инстант ѓубре.
Пиењето пиво си е ритуал. Самото наздравување со голема кригла е момент у кој се ужива.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Стакло си е стакло. Лименка само во зорт купувам и ме потсеќа на американизирано-инстант ѓубре.
Пиењето пиво си е ритуал. Самото наздравување со голема кригла е момент у кој се ужива.
А ПОДЖДРИГНУВАНЈЕТО АПЕРАТИВ
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Cans used to get a bad rap, associated with holding cheaper, more chuggable beer. But canned beers are much more likely to be fresher, and therefore taste better, than those held in a bottle. That’s because a can locks in the flavors of the beer and keeps out light, a major beer enemy, preventing it from souring or spoiling sooner. While a can of beer will still eventually also lose its freshness, it takes much longer than bottled beer to do so. This is why so many breweries are jumping on the bandwagon that Oskar Blues started over a decade ago and are canning even their highest-end beers. Because at the end of the day, beer is only good when it’s fresh, so even though a bottle may be sexier, wouldn’t you rather drink a good beer poured from a can than a bad one poured from a bottle?
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Пијам по едно пола литарско еднаш неделно. Пробав разни, Карлсбер, Пауланер, Будвајзер, Скопско Смут, Старопрамен, Кромбахер и супер ми е :)
Се разбира и Скопско класик го пијам од навика
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Некое мислење за Перони гранде ризерва што искочија по маркетиве? Има 4 врсти ама некако скапи ми се за експеримент. Што да очекувам?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.963
Некое мислење за Перони гранде ризерва што искочија по маркетиве? Има 4 врсти ама некако скапи ми се за експеримент. Што да очекувам?
Ги пробав на Пиволенд годинава. Перони роса ... нешто како црвен ирски ејл. На пиволенд беа 180 ден шише 0.5л. За вкус се ок ама не се за седнеш 3-4 да ги стегнеш по ред. Ова пиво се пие полека лезетски а башка и многу се фенси дури и со формата на шишето потсеќаат на вино.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Последнава година немам најдено некој пилс што ми прави мерак, така да најчесто Weizen пијам. Локалново Sanwald не е лошо, ама баварско си е баварско (y)
1575869125321.png
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Некое мислење за Перони гранде ризерва што искочија по маркетиве? Има 4 врсти ама некако скапи ми се за експеримент. Што да очекувам?
Го земав birra bianca пред 2-3 недели. Пивото е добро, со тоа што високата цена е заради тоа што е импорт и е произведено во Италија, а не Романија или Бугарија. 119 денари за 0,5 веќе иде у рамки на луксузирање, посебно за имиња што не се у некоја врвна лига. Мислам дека кога оригиналните пива би доаѓале од матичните места на производство, би ги имале тие цени. Тоа се случува со Erdinger, Paulaner, Urqell и малку други, додека Beck's, Tuborg, Carlsberg и слични - мислам дека во Скопје пиеме бледи копии од истите, направени по приступачни цени во локални пивари, на кои им е ебан брендот. Комерцијалата како и у секоја друга уметност - еба мајката.

Малку ја загледав Берта на Телма вчера и бев изненаден од нејзината репортажа за Корча, Албанија...прво као град, една супер-скоцкана чаршија (реконструирана со пари од ЕУ бтв, исчистена од кинеска роба, реклами, папучи, а полна со цвеќиња, вкусно одреден мебел за кафаните) и пиварата Корча. Не сум го пробал пивото додуша, меѓутоа по приказнава, чешки технолози (може маркетиншки ајде) ја прават рецептата. Си викам, еден Прилеп наш, што пука од историја, да не бевме ајвани као што сме, би бил на најмалку исто ниво, ако не и подобро....ама тоа се веќе теми у политика и психопатологија, а тука збориме за убави работи. Погледајте ја ако можете на youtube исл.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Последнава година немам најдено некој пилс што ми прави мерак, така да најчесто Weizen пијам. Локалново Sanwald не е лошо, ама баварско си е баварско (y)
Прегледај го приврзокот 224718
Вчера пред да се качам на фери идам у продавница за алкохол на терминалот (увек коа идам со фери купувам алкохол за колеги јер је страшно поефтин) и пазарам за нив кога опа супер промо на ердингер, леле викам топ за мене 24 лименки 0,5 за 15 евра,3 пакети 35. Товарам у количка идам на каса ми вика пасош, како бе пасош никогаш не ми побарале ама и викам чекај ќе идам до кола ќе го земам на тоа одговор од продавачката лименките се само за лица со скандинавски пасош, другиот алкохол може секој да купи
И така јас без пиво останав :( (уште ми е криво)
Го земав birra bianca пред 2-3 недели. Пивото е добро, со тоа што високата цена е заради тоа што е импорт и е произведено во Италија, а не Романија или Бугарија. 119 денари за 0,5 веќе иде у рамки на луксузирање, посебно за имиња што не се у некоја врвна лига. Мислам дека кога оригиналните пива би доаѓале од матичните места на производство, би ги имале тие цени. Тоа се случува со Erdinger, Paulaner, Urqell и малку други, додека Beck's, Tuborg, Carlsberg и слични - мислам дека во Скопје пиеме бледи копии од истите, направени по приступачни цени во локални пивари, на кои им е ебан брендот. Комерцијалата како и у секоја друга уметност - еба мајката.

Малку ја загледав Берта на Телма вчера и бев изненаден од нејзината репортажа за Корча, Албанија...прво као град, една супер-скоцкана чаршија (реконструирана со пари од ЕУ бтв, исчистена од кинеска роба, реклами, папучи, а полна со цвеќиња, вкусно одреден мебел за кафаните) и пиварата Корча. Не сум го пробал пивото додуша, меѓутоа по приказнава, чешки технолози (може маркетиншки ајде) ја прават рецептата. Си викам, еден Прилеп наш, што пука од историја, да не бевме ајвани као што сме, би бил на најмалку исто ниво, ако не и подобро....ама тоа се веќе теми у политика и психопатологија, а тука збориме за убави работи. Погледајте ја ако можете на youtube исл.
Не сум го пробал ова, ама затоа Peja пилснерот, не @Peja989 админот) е исто мн убаво пивце, косовско
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некое мислење за Перони гранде ризерва што искочија по маркетиве? Има 4 врсти ама некако скапи ми се за експеримент. Што да очекувам?
Ништо посебно, барем мене не ми легна! ЈБГ кај итаљани и пиво?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Последново што го извадија Скопско добро ли е?

Јас последно време си го сакам Скопско Smooth.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Мене ми е океј ова новото Скопско IPL. Има некој добар шмек. Ама повеќе би го пиел онака лежерно, по една лименка одвреме навреме. За излегување или кафана пак би избрал класично Скопско или па Smooth.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom