Заби и сѐ во врска со забите

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ај вечното прашање да го поставам..најквалитетни ординации/забари у градов кои се?
Да не спамирам,ама и мене ме интересира..? Someone?
Може и во ПП да добијам мислење.

П.С.уште едно прашање до стручњаците тука.Дали е подобро ставање протеза(долгорочно решение),или коронки(брзо)? За возрасен.
Фала
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Да не спамирам,ама и мене ме интересира..? Someone?
Може и во ПП да добијам мислење.

П.С.уште едно прашање до стручњаците тука.Дали е подобро ставање протеза(долгорочно решение),или коронки(брзо)? За возрасен.
Фала
Е тоа е вечната дилема во стоматологијата. И зависи од случај до случај (возраст, положба на заби, време, желба на пациент, финансии и сл)

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.479
Мислењa за Ендомак? Генетиката не ме надарила со забиве, па имам бајаги за правење.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Ве молам препорачајте асален стоматолог во Скопје, по можност да работи со фонд. Пред 13 месеци, поправав 3 заба во рок од еден месец, и точно за 13 месеци на сите им паднаа пломбите..
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
531
Поени од реакции
279
Мислев дека нема лек за парадентоза, но прочитав постојат некакви нано парадонтални филтери (https://www.nanoklinika.rs/estetska-stomatologija-implantologija/)

Дали некој знае за што се работи, имам почетен стадијум на парадентоза и ми велат дека нема спас од тоа, освен мало забавување на процесот преку пастио со флуор
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Нај ефикасно белење на забите некој да предложе природно или по хемиски пат;
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
За дентистот -ЗАБИ

Неколку дена (за среќа поминаа) , имав таа чест да истовремено ме стегне растење на умњак и болка на корен во шестка. Филингот е незаборавен.. со тоа што , можеби само морфиум може да те смири друго ништо :)

Е сеа,
Кажи мило дентистче, шо мислиш за следново:
од заболекарот имав на рецепт некакви капсули за смирување болка, како и некои таблетки обични стил парацетомол и сл..
и сеа, не поминува болката и не поминува , и у тие моменти така на криза испробавав да директно тоа што е во капсулата го клам на непцето .. иако сум информирана дека од тоа нема никакво фајде.
И сеа, у тој еден момеент, од кога го ставив правот ми пројде болката за некоја минута и бев болка-фрее едно 45мин !!!
Другарче,батали аптеки,земи си вода за плакнење уста од КАМ-зелена боја е од фирмата La Ligne-Mintfresh,евтино а ефикасно с-во,жубуркај 1-2 минути и исплакни ја устата,второ каранфилче многу помага,тоа што го ставаат старите кога прават грејана ракија со шеќер,купи си оригинал не мелено и трето,лукот помага исто така ама и мириса,ќе го исецкаш со нож на ептен ситно да пушти мирис и тогаш го џвакај во устата и жубуркај ја течноста,устата ќе ти биде скроз дезинфицирана и болката сто-посто ќе ти се намали,барем на мене ми е помогнало многупати
Во краен случај ако не пмага ништо а е недела приквечер кога ниеден забар не работи,сваи си чај од маточина,појака доза и има да заспиеш како топ,ова е како дрога за спиење,хаха
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Со киселина во ординација.
Ова претпоставувам не е тоа и е некоја фејк цена, или што е работава?

 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Ова претпоставувам не е тоа и е некоја фејк цена, или што е работава?

Ова е сигурно цена за една сеанса. Подоле пишува дека треба минимум 3 за да има некој ефект. Што значи останатите 2 ќе ги платиш фул цена.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Дали некој знае која протетика во Скопје прави златни заби ?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дечки може може ли негде да се набави некаква протеза за преку ноќ да се става на забите. Премногу стружам дури спијам.. понекогаш се разбудувам со скроз здрвена вилица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom