Најекономично греење (затоплување)

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
@Strelec Фала ти за советите. Најверојатно ќе викнам лимар да направи и тацна со одвод за кондензатот и покрив за климата да изработи.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Сакам да снимам клипче за работа на климата, е сега има ли некоја програма на андроид телефон која можам да ја искористам за да го снимам екранот на телефонот ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали има некој тука конкретно мерено потрошувачка на електрична енергија на Tundra?
Глејте класика БОТ што значи.

Едно не ми е јасно, како тоа ти цркнал компресор на најскап модел Даисекаи купен од Eнергија и сега пак од нив сакаш да купиш клима ?
Второ неможам да сватам како може да си член на форумов од 2011 а прв пост да имаш во 2019. Умре циганката што ги фалеше па ке се размножувате ?
Истиов муабет за расипан Даисекаи и бараш Тундра го тераш и на ИТ под псевдоним darko1010...пак си дарко нели.
3.jpg
Немој да не јебеш :kuracc:
2.jpg

Ау како не израдува што оваа ја зимаш...земи две :)
1.jpg
И фала на тоа Енергетичарите дека најслабата можна верзија на Тундра ја донеле овде кај нас, 2.19kw na -10 :)
AS35TACHRA Energy Label.jpg LOT10 TundraGreen_AS35TACHRA.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
@Strelec свака част!Како ги откриваш ботовиве алал вера!Овој ме насанка убаво,а откога напиша ти ми текна дека стварно еден порано се пењавеше со турбината од Даисекаи...

Здраво,

Кога спомнувате заштита на надворешна единица и негативност ако дува ветар во неа.

Дали ваква конструкција би била корисна или може да и сметаат во работењето, дали ја намалува ефикасноста?


Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Ова нема врска со заштита на надворешната,уште помалку од ветар!
Градежен код! Во нормални земји не е дозволено да стрчат надворешни како-кој сака.Посебно на стари згради заштитени со закон.Замисли кај нас некој да ја начичка Ристиќева палата со надворешни како тумори на фасадата?!
Дури и нови згради имаат предвидени места за тоа,а ако неможе поинаку,тогаш вака естетски и вкусно се затскриваат надворешните.
П.С.тоа е одговорот и на едно често поставувано прашање(тука на форумов),зошто мултисплит кога повеќе посебни единици е подобро.?На запад може и да немаш избор!Едно предвидено место за една надворешна... и крај.Затоа и мултисплитот постои.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec
Noviot model sto se prodava vo MK e Haier Tundra MEEFRA
HAIER TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U33MEEFRA
Ne e BEEFRA !!!
I sto so toa?
Citas ti na slikava sto pisuva i kolku dubari ima ?
4.jpg
Ставиле икона Греење до -15C a десно стои работна температура од -25C....као згрешиле место кец двојка пишале :)
4.1 SCOP се обележува со A+ (а напишани им се A++) пак дубара, ама SEER ладењето е A++ што делумно ги вади за класите.
А ги вади зошто само една Енергетска класа имаат наведено што е нонсенс, мора да има две класи една за ладење и барем една за греење за Умерена зона.
Smart WiFi Control стои лого на панелот-климата....па подоле има од функции икона WiFi Ready за да накрај во Опис стои "можност за WiFi управување"... штом е можност значи со доплата е WiFito...вртат сучат само да се продава.
Ни со Митсубиши компресорот Зелената Греен Тундра не се покажа ете читај погоре колку е јака таа од Енергија.
А новата ти Тундра Плус е на Хитачи компресори како што пишав и порано па ме правевете дека лажам, сеа ни Митсубиши нема а не па да е појака.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
I sto so toa?
Citas ti na slikava sto pisuva i kolku dubari ima ?
Прегледај го приврзокот 220559
Ставиле икона Греење до -15C a десно стои работна температура од -25C....као згрешиле место кец двојка пишале :)
4.1 SCOP се обележува со A+ (а напишани им се A++) пак дубара, ама SEER ладењето е A++ што ги вади.
Smart WiFi Control стои лого на панелот-климата....па подоле има од функции икона WiFi Ready за да накрај во Опис стои "можност за WiFi управување"... штом е можност значи со доплата е WiFito...вртат сучат само да се продава.
Ни со Митсубиши компресорот Зелената Греен Тундра не се покажа ете читај погоре колку е јака таа од Енергија.
А новата ти Тундра Плус е на Хитачи компресори како што пишав и порано па ме правевете дека лажам, сеа ни Митсубиши нема а не па да е појака.
Na klimi mk ima pecatni greski eve ja tundra MEEFRA vo Setec

 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
More @Strelec , posle 2 godini na forumov, konechno nauchiv zosho te viket shizofrenik..... Jas ne te vikam, za da ne ispadnit navreda pa da jadam nekoj ban ili predupreduvanje, ama gledam zoshto drugive te viket shizofrenik.

Kaj prochita ziti eden Gospod deka mi mrznela tacnata? Kaj prochita, ziti eden Gospod deka spomvam drugi lugje i im delam soveti shto da pravat so lulinjata? Jas samo kazav sho mi se desi mene lichno i sho napraviv jas. Za toa e forum, za da se spodelat LICHNI iskustva i da se pomogne kaj se mozi i jas spodeliv lichno iskustvo. Pa ti si bil be brat........
 
Член од
27 октомври 2019
Мислења
22
Поени од реакции
25
Zdravo drustvo sakam da kupam klima inverter do 55000 budzet se raboti za prostorija od 40 m2 kade sto ima izolacija i fasada i koj modeli bi me posovetuvale da gi razgledam

Fala Sekoe dobro
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.948
Zdravo drustvo sakam da kupam klima inverter do 55000 budzet se raboti za prostorija od 40 m2 kade sto ima izolacija i fasada i koj modeli bi me posovetuvale da gi razgledam

Fala Sekoe dobro
Bidejki imas super budzet i imas izolacija togas odi na proveren brend
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Zdravo drustvo sakam da kupam klima inverter do 55000 budzet se raboti za prostorija od 40 m2 kade sto ima izolacija i fasada i koj modeli bi me posovetuvale da gi razgledam

Fala Sekoe dobro
Врати се назад на темава (неколку страни не многу) беше тема попуст на Daikin Sensira 5.5ka од 65,000 на 55,000 таман ти се вклопува во буџетот! Toshiba Suzumi 13 е многу солидна клима, но сепак мал капацитет за 40м2. Daikin Sensira FTXF (мислам беше ознака) 5,5кW...
има многу задоволни корисници на форумов од таа клима... тоа е најдобар избор за твојот буџет и соодветно за простор од 40м2 ICS верувам уште трае попустот https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-sensira-ftxf-a-r-32/
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Дечки, јас се одлучив за Gree U-Crown, 3,5 KW. Климата е нарачана и чекам за испорака и монтажа.
Одлуката падна на неа како највисока класа од Gree, одлични перформанси и единствена декларирана за работа до -30 С а бидејќи сум од Битола, кај нас често, скоро секоја зима, паѓа температурата до таа вредност.
Сега останува да стигни климата, да се монтира и секако да грее.
Фала на сите за мислењата и советите.
P.S. Ќе сликам и поставам слики од климата и самата монтажа. Сѐ најдобро до тогаш.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
На запад може и да немаш избор!Едно предвидено место за една надворешна... и крај.Затоа и мултисплитот постои.
Конкретно во Виена, кога се работи за центарот, доаѓа комисија да даде одобрение под услов да имаш место од задната страна каде не се гледа.
На големите објекти се поставени на покрив или во подрум (со канали за усис и издув)

Интересно е што имаат правила и за поставување на соларни панели па така не може да ги насочуваш на каде што сакаш. Стриктно како што ти е насочен покривот.
Ама тоа е Аустрија

Овдека може да те убињ мразулец од нечија клима.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Конкретно во Виена, кога се работи за центарот, доаѓа комисија да даде одобрение под услов да имаш место од задната страна каде не се гледа.
На големите објекти се поставени на покрив или во подрум (со канали за усис и издув)

Интересно е што имаат правила и за поставување на соларни панели па така не може да ги насочуваш на каде што сакаш. Стриктно како што ти е насочен покривот.
Ама тоа е Аустрија

Овдека може да те убињ мразулец од нечија клима.
Валенсија е така. На 30ц навечер нема клима зошто им е прескапо да влечат од кров до станот цевки.
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Слушај @Strelec, изгледа не ме разбра:

а) Не ми цркна компресорот на Daiseikai-to, него кога бучи климата, моментално продуцира некој звук што шкрипи. Дојдоа од еден асален сервис, и рекоа дека можно е да е прашина, и дека климата е 60-70% загушена со прашина. Така што може да е тривијален проблем.

б) Мојата дилема е следнава...дали да инвестирам 250е во нов мотор, или да ја продадам климава, еве за 350евра (под услов тоа што бучи да е моторот), и да додадам еве да речеме, 100-500 евра и да си земам модел како Тундра (пошто гледам доста е фалена тука) или нз, сузуми плус?

в) На ит.мк тоа што пишав е како резултат од мислењава и слично што ги читав низ форумов и што ме убедија до негде. Плус знам дека во многу случаеви, над одреден price point, едноставно не вреди да инвестираш повеќе пари и бенефитите што ги добиваш се 10-20% повеќе за 300% поголема цена.

Не терам никаква агенда, само барам совет :D А ако имаш совет со оглед на овие работи погоре што ги кажав, плз пиши.

Иначе Енергија ја спомнав за Тундра пошто нивниов модел е BEEFRA (а не MEEFRA како клими.мк). А иначе имаш добра поента за нив, неколку работи што не ми се свиѓаат:

а) 3 години гаранција за најскапи клима уреди, wtf. LG, за споредба, во сеттек имаат 10 год гаранција на компресор.

б) Сервисот изгледа дека им е тиња. Типовиве што дојдоа се чудеа како толку високо била наместена климата, обично и во упатството пишувало дека минимум 10цм треба да има од таван до клима. Така што проблемов искрено може да е од долгорочно лошо наместена инсталација.

Во мојов случај, сега единствено што ми останува е да почекам да се исчисти климата и да се види дали е стварно до моторот (што btw, од сервисот на Енергија ми кажаа пред година со 5 секунди гледање....а овие као рекоа дека нема врска) или само треба наједноставно чистење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom