Најекономично греење (затоплување)

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Тацната служи да му даде насока. Ништо повеќе
Без луле а со самото тоа и без црево ќе прави страшен неред по фасада. Да не зборувам дека долу ќе направи планина од мраз
Тацната пошто има широк отвор од долната страна (и широки цевки, нормално) фино лепо ќе го спроведат сето тоа.

Фикше нема тацна ама нели читаш горе дека му натрупало мраз па перката гребела. Била на чекор да се искрши.

Ако Фикше внимателно го читал упатството за монтажа ќе видел дека Mitsubishi велит тоа лулето да не се става кога има услов за мрзнење.
Е сега те разбрав. Значи на монтажерите да им кажам да не ставаат луле туку кондензатото да капе слободно од повеќе места а одоздола да си ставам сам тацна.
А Фикше како што го разбрав му капело од кровот на куќата па морал да стави покрив. Фала за советот

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Ова се тие ноќни мори од @Fikshe1989

@останати
Климата од Fikshe1989 нема гумици под надворешната. Тоа може само кај Mitsubishi, клима за одлични.

@Cannon
Тацната служи да го спроведе кондензатот за време на дефрост без да шлака наоколу. Ако го оставиш лулето под -5 ќе имаш проблеми заради тесниот отвор.
Тогаш не помага ни греач на тацна ни ништо. Ако има греач ќе помогне да не натрупа мраз за да ги скрши перките
А не сакаш да останеш без перки среде зима.
Прочитај го постот од Fikshe1989
Грешка и грешка.

Хансолот кај мене нема гумици и не се осеќа.
Кај мене е лулето ставено и поврзано во олук и не замрзна лани, годинава ќе видиме.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Епидемија од клими во последниве две недели кај мене по комшии 4 клими наместија :) like thist no more Чадој !!!

п.с изгледа почнаа испорака на Daikin
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.988
Епидемија од клими во последниве две недели кај мене по комшии 4 клими наместија :) like thist no more Чадој !!!

п.с изгледа почнаа испорака на Daikin
Super narodov poleka no sigurno se osvestuva kolku e ekonomicno ekoloski i kvalitetno greenjeto so inverter klimi.
Sto klimi bea koja marka model ?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Епидемија од клими во последниве две недели кај мене по комшии 4 клими наместија :) like thist no more Чадој !!!

п.с изгледа почнаа испорака на Daikin
Neka TI go premestat REK BITOLA na 10km od mestoto na ziveenje PA drug muabet Ke pravime.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Neka TI go premestat REK BITOLA na 10km od mestoto na ziveenje PA drug muabet Ke pravime.
Мислиш Битолчани ке ги осетат инверторите?на кантар кога ке ставиш што е подобро 1000 оџаци у маало да чурат весници,даски,пластични шишиња или еден оџак надвор од градот на јаглен?
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Neka TI go premestat REK BITOLA na 10km od mestoto na ziveenje PA drug muabet Ke pravime.
Во право си за РЕК тешко вас во БТ. Кај мене има проблем две фамилии незнам што горат (не се социално загрозени) ко ќе запали оџакот гори ептен мириса неможеш алишта да поставеш на тераса.
Автоматски споено мислење:

Super narodov poleka no sigurno se osvestuva kolku e ekonomicno ekoloski i kvalitetno greenjeto so inverter klimi.
Sto klimi bea koja marka model ?
х2 Daikin една Vivax ... Другата незнам на незгодно место е ставена не се гледа убо (нее битно што марки се важно нема да гора дрва)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Odma Strelec mi pomina pred ochi i go vidov u faca kako mi se smee i vika "HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!! EVE TI GO HIPERINVERTEROT TVOJ!!!! U GAZ DA SI GO NACHUKASH SEGA SOSE 60TE BONA ZA NEGO SHO GI PLATI!!!!!! JAPANAC!!!!HAHAHHAHAHAHAHHAHA".
Priznaj deka se seti na Strelec i koga ti smrznaa lulinjata :P

@FlegmaFX @Cannon
Jas lulinjata na trite moi klimi gi imam izvadeno od ko se kupeni klimite. Ziveam vo kukja, nek techit voda kaj sakat. Prvata zima ko gi kuliv, mi zamrznaa lulinjata vnatre, pola dupche vo mraz beshe, pa gi otkornav.
Ko ti vikase Strelec so greac da si zemes klima da na stanuvas sred nokj da proveruvas da ne otisla perkata (oti vodata mrzne na 0C nemora da cekas do -30C :D )
15122010370.jpg
Vakva li bese sto te natera da gi vadis lulinjata ?
0c6cfd15d2755732ed8e41fd976db047c6ed9be6.jpg
ili vakva
LC1.jpg

Zatoa Mitsu ima i serija FH ama VEHZ model so mnogu poveke otvori i plus grejac :)
Vidis kako ti preskrtale deka ke mrzne tacnata :)
LC2.jpg
Eve ja tacnata na FH35 VEHZ so mnogu poveke i pogolemi otvori, isto kako sto imaat i GREE modelite Hansol Amber Crowni red drugi, klimi optimizirani za Greenje a ne samo za ladenje ;)
Gjaba luleto sto ti e izvadeno...mal otvor ima i ako ne e nivelirana kako sto treba pak na 0C ke ti ostanuva voda vnatre i ke mrzne...navij budilnikot u 5 i proveruvaj ja sekoe sabajle ;)
8.jpg 9.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec Brat, budala si??? Vaka da vidam nekoja od klimite da e smrznata, policija vikam. Luleto brat, to plastichnoto sho izlegvit od pod nadvoreshnata beshe pola dupche smrznato. Teceshe voda, ama poslabo, se pojke i pojke se zatveshe dupcheto i gi istadov lulinjata PRED da se zatnat celosno.
 
Член од
3 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Дали има некој тука конкретно мерено потрошувачка на електрична енергија на Tundra?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали има некој тука конкретно мерено потрошувачка на електрична енергија на Tundra?
Ако мислиш на мерење со видеа снимени или барем слики тоа за 3.5ката нема да најдеш овде. Имаш постови со џомти мерења на жими мајка од Жмигавецот кој ја има 5 год и ниеднаш непокажал мерење(уште некупил мерач :facepalm: ).
п.с Гарант сега ке напише како е задоволен :)
Автоматски споено мислење:

@Strelec Brat, budala si??? Vaka da vidam nekoja od klimite da e smrznata, policija vikam. Luleto brat, to plastichnoto sho izlegvit od pod nadvoreshnata beshe pola dupche smrznato. Teceshe voda, ama poslabo, se pojke i pojke se zatveshe dupcheto i gi istadov lulinjata PRED da se zatnat celosno.
Site neziveat vo kukja kako tebe i klimite ne im se pred vrata za da primetat kako sto ti si primetil deka nekape dovolno za da go izvadat cepot ili bilo sto.
X luge klimite im se pod prozor ili na balkon na 5ti sprat i tesko ke primetat dali nadvoresnara fatila mraz ili luleto e zapuseno.
Budali site ne pravis takoreci sto vadis zaklucok spored edno tvoe licno iskustvo i tvoja montaza.
Ova e Forum i ja i ponataka ke spodeluvam iskustva vo X varijanti (ne samo vo tvojata) za da nekogo mu pomogam...a ti gi generaliziras rabotite kako site da se vo tvojata situacija, na site klimite ne im se namontirani nisko za da mozat da primetat i reagiraat navremeno....nemas blage veze so realnosta.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
A gde je @Ludi.maks gledam nesto vo posledno vreme nema go da se pofale za klimata jel je dobil il je montiral kolku e vozduhot cisti pa se pofalje vo slovenija kako ide i tako dalje :ROFLMAO:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво,

Кога спомнувате заштита на надворешна единица и негативност ако дува ветар во неа.

Дали ваква конструкција би била корисна или може да и сметаат во работењето, дали ја намалува ефикасноста?


Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Konstrukcijata mozela da bide so potesni resetki ama postrasno e sto se namontirani edna vrz druga a ne se gleda od slikite kondenzot kako e resen za koga ke pocnat defrostite....najgornata koga ke napravi defrsot cela voda ke ja isturi na klimata pod nea i taka sve nadole.... ako kondenzot ne e resen kako sto treba najdolnata prva ke stane santa led.
Автоматски споено мислење:

Дали ќе има проблем што климата треба да се стави на ово ѕид, кој е на северна страна (не го грее сонце), и нема покрив. Значи ќе биде изложено на снег, дожд, мраз, дали ќе има ефекти тоа врз работењето во смисла на дефрости и сл.
И дали ќе биде подобро да ставам некој мал покрив над климата ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Најкултурно би било да си платиш некој лимар да ти изработи тацна и си спроведеш одвод за кондензот од надворешната.
Нешто како оваа изведба
IMAG0620.jpg b9c87afe37urn-jpg-800-600-cc-dri-y467r2br67.jpg
посебно ако мислиш климата да ја намонтираш високо кај прозорот. Вака ке немаш проблем со години, во спротивно ке ти треба висока скала за да проверуваш дали лулето е запушено од прашина која со години ке стане земја, листови што ветерот ги издувал внатре или од муви и бубачки што ке ги најдеш внатре и кои ке го запушат и отворот и лулето.
А за сеирџиите за решението со кутијата од сладолед има и поефтини изведби за да не ти ја мокри фасадата или да му тече на прозор на комшијата испод.
DSC00335.JPG dbstatic.no.jpg 10929630-origpic-f4c0be.jpg 87696.jpg

За покрив над климата еве еден нацрт со димензии кој ке го прилагодиш на твојот габарит на клима, Нагибот на аголот глеј да е бар 70 за да може да лизга водата и снегот.
kozir.jpg kozirek.jpg kozirek_condicionerov.jpg
Ако те бива со дрво може и сам да си ја изработиш
11bl17p.jpg 24xmnte.jpg

Само ке додадам за сликава најдоле, све убаво што кондензот е решен како што треба, но како ке се сервисира оваа клима на оваа висина без да се плати дигалка?? Конекцијата струјна и фреонска е од десната страна и нема прилаз кон неа од прозорот...алпинисти или дигалка ке мора да се плати за сервис.
IMAG0620.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom