Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дечки имам Фелиција и едно прашање :) Зашто кога ке олади малку моторот (или целовечерно стоење) на плин не пали од прва туку како да пали и одма гаси,и прави 2-3 пати така и после ќе запали или понекогаш па ич нема да запали колку и да верглаш(можеби пресисува).Свеќици има сега сменето,филтер за воздух сменето буквално се е сменето,уље сменето,гаста е е штелувана,плинот е штелуван исто така,сум пробал со плинови од 2-3 бензински исто е од секаде неможе плинот секаде да е толку шит,ова првпат ми се има случено во Маврово за 1-2 Мај и од тогаш натака нонстоп прави вака.На бензин ќе пробам деновиве затоа што сум немал време до сега :)
Прашањево адресирај го до Плимонт или Онак... тие се по плинојте, така да од нив чекај одговор постручен.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Прашањево адресирај го до Плимонт или Онак... тие се по плинојте, така да од нив чекај одговор постручен.

:pos2: Јас сакав да видам прво општо па после стручно мислење затоа што и онака треба да ја носам да ми мењаваат мембрани али за некоја недела до две тоа :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
да пробаш дизел варијанта од истово да најдеш, JTD на пример...
Не го пратиш муабетот. Прашувам за фаровите и штоповите како можам да ги одлепам на Бравото, па ја постирав сликата пошто ме прашаа за која кола станува збор.
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Дечки имам Фелиција и едно прашање :) Зашто кога ке олади малку моторот (или целовечерно стоење) на плин не пали од прва туку како да пали и одма гаси,и прави 2-3 пати така и после ќе запали или понекогаш па ич нема да запали колку и да верглаш(можеби пресисува).Свеќици има сега сменето,филтер за воздух сменето буквално се е сменето,уље сменето,гаста е е штелувана,плинот е штелуван исто така,сум пробал со плинови од 2-3 бензински исто е од секаде неможе плинот секаде да е толку шит,ова првпат ми се има случено во Маврово за 1-2 Мај и од тогаш натака нонстоп прави вака.На бензин ќе пробам деновиве затоа што сум немал време до сега :)
Decko tebe ocigledno ne ti objasnile tie so ti go mestele plinot deka laden motor se startuva isklucivo na benzin, posebno vo zima. Zosto? Eve vaka, plinot sto e vo bocata e vo tecna sostojba, a vo cilindrite vlaga vo vid na gas koj ima mnogu niska temperatura, sea ne mi tekinja kolku bese no e pod 0 i normalno motorot ne moze da zapali. E sea zasto prvoto palenje treba da e na benzin. za da plinot ne vlaga u motorot so teperatura pod 0 niz rasplinjacata pominuvaat creva niz koi tece tecnosta so koja se ladi motorot, koja go zagreva plinot da ne vleguva laden vo motorot. Zatoa tie sto ne go praktikuvaat ova vo zima im zamrznuva raslinjacata i menjaat membrani po 2 pati godisno. Znaci pali na benzin povozi na benzin 1 kilometar kolku malku da zagree motorot pa potoa prefrli ja kolata na plin.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Decko tebe ocigledno ne ti objasnile tie so ti go mestele plinot deka laden motor se startuva isklucivo na benzin, posebno vo zima. Zosto? Eve vaka, plinot sto e vo bocata e vo tecna sostojba, a vo cilindrite vlaga vo vid na gas koj ima mnogu niska temperatura, sea ne mi tekinja kolku bese no e pod 0 i normalno motorot ne moze da zapali. E sea zasto prvoto palenje treba da e na benzin. za da plinot ne vlaga u motorot so teperatura pod 0 niz rasplinjacata pominuvaat creva niz koi tece tecnosta so koja se ladi motorot, koja go zagreva plinot da ne vleguva laden vo motorot. Zatoa tie sto ne go praktikuvaat ova vo zima im zamrznuva raslinjacata i menjaat membrani po 2 pati godisno. Znaci pali na benzin povozi na benzin 1 kilometar kolku malku da zagree motorot pa potoa prefrli ja kolata na plin.
Јас 5 години го имам плинот вградено,скоро ниту еднаш не сум го практикувал ова(многу ретко) и ниедна зима не сум имал проблеми со палењето нити пак сум менувал мембрани или било што во врска со плинот.И потрошувачката ми е околу 9 литри така се движи.Него последен пат во Маврово за 1-2 Мај несакаше да запали незнам зашто,само верглаше и најверојатно пресиса па запали после 10-на минути и од тогаш прави понекогаш така еве ја возам на бензин сега ок е,факт е дека после 5 години редно е да ги сменам мембраните.А и ова со палењево освен во Маврово(друг е воздухот,повеќе влага има едно друго) кога несакаше истово се случи и во Скопје пред неколку денови кога врнеше и денот после него ми правеше проблеми.
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
MOze i vlagata da ti prai problemi alma siguren sum deka i membranata ti e otidena veke, a nemora da znaci deka ako palis na plini u zima ke ti se zaebe membranata odma, moze i da trae ali i go skratuvas rokot na traenje na toj nacin, ja u golfot iam plin vise 6-7 godini stalno koa e laden si go palam na benzin i nemam nikakov problem ni so membrana ni so niso drugo so ima vrska so plinot se si raboti kako novo.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
На колку време или километри се менуваат мембраните на расплињачата?
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Каде има продавница или некој магацин за авто козметика? На пример за сонакс.
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
Ми треба глава од Опел Кадет 1.6д, да не има некој тука или да не знае од каде може да најдам да купам?!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Дечки имам Фелиција и едно прашање :) Зашто кога ке олади малку моторот (или целовечерно стоење) на плин не пали од прва туку како да пали и одма гаси,и прави 2-3 пати така и после ќе запали или понекогаш па ич нема да запали колку и да верглаш(можеби пресисува).Свеќици има сега сменето,филтер за воздух сменето буквално се е сменето,уље сменето,гаста е е штелувана,плинот е штелуван исто така,сум пробал со плинови од 2-3 бензински исто е од секаде неможе плинот секаде да е толку шит,ова првпат ми се има случено во Маврово за 1-2 Мај и од тогаш натака нонстоп прави вака.На бензин ќе пробам деновиве затоа што сум немал време до сега :)
сиромашна смеша на гриво во клип... тоа нај више алудира.. чим на ладно е запали-изгаси, тоа значи дека нема доволно плин во клиповите, а од друга страна кога е загреан моторот фино си работи и пали... а тоа се рефлектира нај често кога мембраните се појдени т.е. дојдени за мењавање... време му е за нови мембрани...

--- надополнето ---

Decko tebe ocigledno ne ti objasnile tie so ti go mestele plinot deka laden motor se startuva isklucivo na benzin, posebno vo zima. Zosto? Eve vaka, plinot sto e vo bocata e vo tecna sostojba, a vo cilindrite vlaga vo vid na gas koj ima mnogu niska temperatura, sea ne mi tekinja kolku bese no e pod 0 i normalno motorot ne moze da zapali. E sea zasto prvoto palenje treba da e na benzin. za da plinot ne vlaga u motorot so teperatura pod 0 niz rasplinjacata pominuvaat creva niz koi tece tecnosta so koja se ladi motorot, koja go zagreva plinot da ne vleguva laden vo motorot. Zatoa tie sto ne go praktikuvaat ova vo zima im zamrznuva raslinjacata i menjaat membrani po 2 pati godisno. Znaci pali na benzin povozi na benzin 1 kilometar kolku malku da zagree motorot pa potoa prefrli ja kolata na plin.
па не се согласувам со тебе во целост... до некаде си во право ама и грешиш малку.... тоа за палење на бензин па на плин зависи од возилото, типот на расплињача и изведбата... значи ако се погодени 3 фактори битни, никогаш нема да имаш мака за палење на плин нити пак проблеми, како и последици. ниската температура што ја спомињаш е негде околу -70 степени. на толку замрзнува расплињачот ако ти смрзне воопшто... значи индивидуално е. јас цел живот, сите коли ги палам на плин дури и надвор кога е -25... како што реков, зависи од уредот, изедбата а и возилото... што е нај битно за да палиш на плин одма? нај битно е да имаш чист антифриз-не мешан со вода, понатака добра водна пумпа и што пократки црева и секако соодветна расплињача...

--- надополнето ---

Каде има продавница или некој магацин за авто козметика? На пример за сонакс.
хубо маркет, сонакс и некои други фирми со комплетни продукти за авто козметика... спреми си доста кеш, зашто очи ке ти се напунат од избор... ке се подлажеш ке посакаш се да земеш... има ама баш се...

--- надополнето ---

На колку време или километри се менуваат мембраните на расплињачата?
дискутабилно е ова... од фирма до фирма производител, домакинското одржување на уредот и секако квалитет на гориво... од 50 до 200 илјади киломатри... кај нас 50 до 100 илјади е максимумот...
 
T

Tetro

Гостин
Ми треба глава од Опел Кадет 1.6д, да не има некој тука или да не знае од каде може да најдам да купам?!
За секој случај да прашаш друг, јас мислам дека одговара и од Астра 1.7 (93-97).
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Ај кога сме веќе кај плинот...
Мене секогаш ми е на бензин па на плин....
т.е. автоматски е демек ама секогаш иде на бензин прво.
Како да се смени тоа ? Или да префрла на плин на помала температура, што мора да загрева толку мајкуму скап е бензинот :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ај кога сме веќе кај плинот...
Мене секогаш ми е на бензин па на плин....
т.е. автоматски е демек ама секогаш иде на бензин прво.
Како да се смени тоа ? Или да префрла на плин на помала температура, што мора да загрева толку мајкуму скап е бензинот :)
прво треба да кажеш каков плин имаш па после солуцијата се дава... а дека се прави секој плин се прави... само секој на свој начин...
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
прво треба да кажеш каков плин имаш па после солуцијата се дава... а дека се прави секој плин се прави... само секој на свој начин...
Ланди ЛСИ (блу) 4 цилиндри.
Ford fiesta 1.3
во плимонт местен...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Drzi go prekidacot pritisnat 10tina sekundi mislam bese moze i vise i ke startuva na plin kolata
No mozno e softverot da ima ogranicen broj na vakvi startuvanja(staveni se za ako imas problem na benzin da mozes sepak da se dovozis do servis)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom