Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Врска нема муабетот дека французите воопшто, посебно Рено, имаат скапи делови и се терсене за одржување!
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Да не знае некој од што се прави она што го ставаат низ пералните за сјај на гумите .. нешто со уље е ама не знам што е точно ... иначе земав такво за сјај на гуми од самад ама не чини .. еден ден трае !! :))
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Да не знае некој од што се прави она што го ставаат низ пералните за сјај на гумите .. нешто со уље е ама не знам што е точно ... иначе земав такво за сјај на гуми од самад ама не чини .. еден ден трае !! :))
тоа што трае 1 ден е со уље... одма лепи прашина на себе и се заматува, па изгледа и полошо од само добро исперена гума... што точно има, не сум се заинтересирал да прочитам, ама знам дека има некои силикати и силикони во себе, кои не лепат прашина и маснотии...
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
тоа што трае 1 ден е со уље... одма лепи прашина на себе и се заматува, па изгледа и полошо од само добро исперена гума... што точно има, не сум се заинтересирал да прочитам, ама знам дека има некои силикати и силикони во себе, кои не лепат прашина и маснотии...
Гуглав вчера .. и глеав што како пишувале .. има едно што се правело од маслиново масло и сок од лимон ... ама не знам не сакам да тепам време за џабе .. пошто ова не е толку течно .. ја мислам дека по мирисот има гресмас и нешто друго ама што е тоа другото нз :))
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
NA guma osven nesto provereno drugo nisto ne bi stavil. Ulje i takvi govnarii koi moze da ostetat strukturata na gumata pa uste i na stranicniot zid, ne fala.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
NA guma osven nesto provereno drugo nisto ne bi stavil. Ulje i takvi govnarii koi moze da ostetat strukturata na gumata pa uste i na stranicniot zid, ne fala.
Pa ako imash doma kupecki sjaj .. procitaj mu gi sostojkite .. tecen sapun nekoj, ulje za kocnici, i ushe silikonski vlakna nekoi .. taka bar pishuva na moeto ! :))
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
eee tuka se lazes toj glicerin(ulje za kocnici) sto go citas tamo e medicinski glicerin ako stavis ulje za kocnici na guma otide gumata...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ај некој нека ми помогне да исконктактирам со фабриката ОПЕЛ која е во германија. ми треба начин да исконтактирам преку интернет значи маил адреса скајп или шо и да е али ми треба строго од фабриката каде што се произведуваат колите...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Дали можеби знаете некој да може да обнови пластичен рефлектор од фар?Тоа сребреното(ко хромирано) е избледено..
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Дечки да прашам дали постои некое средство (на пр. се сипува во хладњак, работи колатата одреден период, па потоа се отпушта целата разладна течност) за чистење на хладњак и целиот разладен систем кај автомобилски мотор?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дечки да прашам дали постои некое средство (на пр. се сипува во хладњак, работи колатата одреден период, па потоа се отпушта целата разладна течност) за чистење на хладњак и целиот разладен систем кај автомобилски мотор?
Сода бикарбона :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Сода бикарбона :)
содата знае и талог да направи... есенција е уште подобра... онаа за туршија што е, само ке треба повеке пати плакнење за да се изгуби реата на кисело... едно шишенце од 200 милилитри сипај во вода, повози нај малку 30 минути не подолго од 3 дена и испушти... да видиш што ке излезе... на очите свои да не веруваш... а инаку есенцијата е нај добар разложувач на каменец... меѓутоа не го препорачувам на постари коли, затоа што токму тој каменец може да ги држи напукнатините низ хладњакот, или семерингот на пумпата, па може да протече одпосле...
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
дали знаете некоја веб страна каде што има цртежи тоест слики за да испринташ нова шара за брзино метар на кола...мислам дека ме разбирате за што сакам да ви кажам за тоа хартијата само во друга тунинг варијанта не е битно за која кола
 

Kajgana Shop

На врв Bottom