Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Вчера прв пат стаив радио во колата и го укљичив она се си работеше а звук никаков не даваше колата има ISO прикључоци сигорно е добро поврзано. Си помислив да не нема звучки ама во упаството на колата пишува дека има радио предопрема шо може да биде?
Да нема антена...
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Антената не е прикључена зошо не е таков пикључокот ГЛУПИ ФРАНЦУЗИ ама пробав со ЦД со Усб пак ништо
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Како се Opel Kadett C кај нас со делови? Дали лесно се наоѓаат? Планирам на пролет да земам некој ако најдам посочуван...
Јас имам кадетт ц може да го погледнеш го има во темата за олдтајмери.
За делови има не се проблем толку многу пред се бидејќи и не треба нешто многу да се менува. Конкретно на мојот освен лагери и ауспух во последниве 10 години не е ништо сменето. Пред тоа му е променет менувачот некаде 98 година и тоа е се во последниве 20 години. А за лимарија незнам што подразбирате за тоа ако мислите на готови крила кај нас нема ама имаш во хрватска се за кадет оргинално изработено и ново за не толку големи суми. Двете крила се 150 евра може и помалку.
А за мотор имаш поголеми можности бидејќи кај кадетт ц под хауба имаш место колку сакаш и може да ставеш што сакаш ама за тоа треба и доста пари. Но и тој што си го има е сосема солиден бидејќи кадетот тежи едвај 800 килограми.

И зимај не му ја мисли заден погон имаш и доста е интересно да се управува со кадетот.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Да да ти го имам видено кадетот одличен е. Немам голем буџет за земање нешто којзнае што ама би требало да најдам некое кадетче за ~500 еу.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Вчера прв пат стаив радио во колата и го укљичив она се си работеше а звук никаков не даваше колата има ISO прикључоци сигорно е добро поврзано. Си помислив да не нема звучки ама во упаството на колата пишува дека има радио предопрема шо може да биде?
кога ке се каже дека има радио предопрема, тоа се подразбира дека има пуштено електрична инсталација, за напојување на радиото, и има спроведено кабли за звучници... но не и звучници... значи, ке треба да си купиш и монтираш и звучки... за секој случај, прво отвори ги пластиките кај што треба да стојат звучниците и види како е внатре изведено, џекови ово оно...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Антената не е прикључена зошо не е таков пикључокот ГЛУПИ ФРАНЦУЗИ ама пробав со ЦД со Усб пак ништо
Што кола ? а за антената имаш адаптер одприлика 100-150 ден чини
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
ooo zasto be 13cm? samo tolkacki se? dobri 13cm tesko da izvadat ubav zvuk
Па ја колку што барав на интернет пишува 13цм и за у предни и за узадни врати барем ја колку шо видов ако има некој искуство со звучници за меган нека ме попраи ако грешам.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Некој да ми даде препорака за некој добар дреар во Скопје?
пс-треба една клипњача да ми обработи
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Па ја колку што барав на интернет пишува 13цм и за у предни и за узадни врати барем ја колку шо видов ако има некој искуство со звучници за меган нека ме попраи ако грешам.
да не се 13 инчи?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718


ми даде инспирација снегов да честитам на сите автомобилџии и членови на форумов
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
чек бре, рано е уште за честитање :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Не бе... 13 инчи е за назад, напред 5 до 8 инчи се монтира, (12-17 цм) ако нејќиш вратата да ти падни сосе звучник и тапацир.
А дали знаеш на ескортот напред на вратите, точно колку инчи беа фабричките звучници? Многу мали ми изгледаат некако и никаде досега не сум налетал на слични толкави, а се думам понатаки да земам некои подобри... исто и за назад кај тоа елипсите се мислам да нагодам некои што одговараат точно на дупката, да не сечам и упропастувам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom