Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

П

Пепси_

Гостин
Ајде совет дајте...сакам да земам кола до 2-2500 евра настаро увозна од бугарија или словенија... што би ми предложиле за таа цена ( знам дека е малце :toe: )
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Ајде совет дајте...сакам да земам кола до 2-2500 евра настаро увозна од бугарија или словенија... што би ми предложиле за таа цена ( знам дека е малце :toe: )
Јас си земав опел корса 2000 год. бензин основен мотор, со добра опрема сочувана кукла со малку поминати км ... за тие пари се купува таква кола само или некоја поголема ама постара, пример можеш да земеш корса, астра од постариот модел, пунто, саксо, твинго, клио ... и што уште не само одбери си што ти одговара
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ајде совет дајте...сакам да земам кола до 2-2500 евра настаро увозна од бугарија или словенија... што би ми предложиле за таа цена ( знам дека е малце :toe: )
За до 2500 евра можеш да земеш некоја постара Opel Corsa или Fiat Punto. Јас за тие пари би земал corsa и гледај да не биде од Бугарија зашто до сега сите коли што сум ги гледал од Бугарија се крш, словенските се сепак посочувани.

Е сега и јас да прашам за совет. Подолго време барам да купам Honda Civic hatchback од 96 до 99/00, ама никако да најдам некоја асална. Значи де се китирани, префарбувани... Сега гледам на пазар3 на плац неколку такви со по околу 200 000 пројдени. Прашањето ми е колку издржуваат v-tec моторите за да знам дали воопшто да одам да ги гледам колите или да не си губам време.
Втора варијанта ми е Rover 25/200. Проблемот со роверите ми е за делови како се движат цените и дали лесно се наоѓаат ?

Е сега вие дајте совет што е подобро да купам, или пак некоја трета опција .... бтњ буџетот ми е 4000 евра.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
За до 2500 евра можеш да земеш некоја постара Opel Corsa или Fiat Punto. Јас за тие пари би земал corsa и гледај да не биде од Бугарија зашто до сега сите коли што сум ги гледал од Бугарија се крш, словенските се сепак посочувани.

Е сега и јас да прашам за совет. Подолго време барам да купам Honda Civic hatchback од 96 до 99/00, ама никако да најдам некоја асална. Значи де се китирани, префарбувани... Сега гледам на пазар3 на плац неколку такви со по околу 200 000 пројдени. Прашањето ми е колку издржуваат v-tec моторите за да знам дали воопшто да одам да ги гледам колите или да не си губам време.
Втора варијанта ми е Rover 25/200. Проблемот со роверите ми е за делови како се движат цените и дали лесно се наоѓаат ?

Е сега вие дајте совет што е подобро да купам, или пак некоја трета опција .... бтњ буџетот ми е 4000 евра.
И за хондата и за роверот деловите се скапи и ретки
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
И за хондата и за роверот деловите се скапи и ретки
Знам за хондата све како е. Имам зборено со луѓе што возат хондa долги години и никој немал некои посериозни проблеми, а затоа прашав дали воопшто се исплати да се земе хонда со 200 000 км дека ако земам таква и треба да се праи ремонт на моторот нема да биде дури ни средно жалосно :D.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Знам за хондата све како е. Имам зборено со луѓе што возат хондa долги години и никој немал некои посериозни проблеми, а затоа прашав дали воопшто се исплати да се земе хонда со 200 000 км дека ако земам таква и треба да се праи ремонт на моторот нема да биде дури ни средно жалосно :D.
Не се сите со 200.000 ... еве ти пример неколку, првава не е увезувана и изгледа солидно за добра цена

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=940763

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=539628

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=811326

Е и за оваа од блиски извори знам дека е добра, од радишани е типот

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=1027033
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Не се сите со 200.000 ... еве ти пример неколку, првава не е увезувана и изгледа солидно за добра цена

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=940763

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=539628

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=811326

Е и за оваа од блиски извори знам дека е добра, од радишани е типот

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=1027033
Скоро сите што се на пазар3 ги имам гледано. Конкретно таа првата што ја имаш постирано типот ја даваше 3100, ама за тие пари не вреди. Сега ја симнал на 2800 ама таа баш не ми се бендисува. Префарбувана е цела освен кровот, а и моторот не и беше нешто нај нај. Се гледаше дека ептен била мачена... За таа последната незнам каква е, ама 200 000 км не е малце.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
4000 EUR, имаш Opel, VW, Audi, ...земај се што е застапено на пазарот. Зошто? Се увезуваат голем број на резервни делови, нема монопол за делови и резервните делови се со ниска цена, барем пониска од јапонски, корејски и сл.

Ете јас ти сум жив пример. Возал Daewoo Nubira а ставам делови од Opel оти ми се поефтини од оригиналните Daewoo. Исти скрос, но ете поскапи се. Дали транспорт дали не знам што.
Плус тоа повеќе верувам во квалитетот на механиката од фабрика специјализирана за Опел производ од Daewoo. Иако се двете компании со исти стандарди за производство, сепак Opel си е Opel. Немаат право на утка ;)
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Што ќе биди со колата ако подолго време не се смени ребрасти каиш?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Што ќе биди со колата ако подолго време не се смени ребрасти каиш?
ако недај боже се скине ребраст каиш, можеш да го фрлиш моторот одма. незнам за која кола станува збор, ама и небитно е, зашто за сите е исто... ке се заковаат клиповите во вентилите... епилог:
-искривени вентили
-скршени клипови
-пукната глава
-искривена брегаста
-и во 50% ситуации пука и радилица...

значи, ова веке не е ремонт туку цел мотор...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
ако недај боже се скине ребраст каиш, можеш да го фрлиш моторот одма. незнам за која кола станува збор, ама и небитно е, зашто за сите е исто... ке се заковаат клиповите во вентилите... епилог:
-искривени вентили
-скршени клипови
-пукната глава
-искривена брегаста
-и во 50% ситуации пука и радилица...

значи, ова веке не е ремонт туку цел мотор...
Имаш милион фактори шо влијаат на ова... мене ми се скина во возење на Кадетот (1.6 дизел) па само скрши 2 клацкалици кои се по 240 денари една. Ни глава, ни брегаста ни вентил, ни ташак. Ги сменав клацкалиците, од тогаш 30.000 км помина. А моторите на Ауди/Голф дизелите се дизајнирани да не се стигаат венилите, и да ти се скини каиш, никому ништо. Ќе го смениш и вози.

Така да неможиш од ракав да кажиш шо можи да се расипи. Во најлош случај, тоа што го опиша е точно.
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
Што ќе биди со колата ако подолго време не се смени ребрасти каиш?
Може ништо да не биди, но знчајно се зголемува ризикот од пукање на истиот. Се случува (многу ретко) и со нови каиши, а ако не го менуваш подолго време - си го бараш со боринче.

Кога тој каиш ќе пукне, настанува непријатна ситуација пошто колата ќе застане без шанса да тргне - ќе мора да доаѓа камионче или некој да тегне... компликации и нервози безврска. А уште полошо е што пукањето типично предизвика нови, секундарни расипувања на моторот на колата кои можат да битат прилично скапи. Не е само цената на нов каиш! Но, налошо од се е што пукањето на каиш може да ти се случи и во крајно незгоден момент (напр, претекнување шлепер на маг. пат) и - пу пу недајбоже - може да ја загрози физичката безбедност на возачот и патниците.

Затоа - менувај, не туку прашувај по форуми!
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
не се скапи каишите смени ги. и ребрастиот и тој другиот, мислам оти два беа
јас некни гуми ставив задни, резевна си купив друга оти старата пукна, антифриз ставив па дури и од тоа за бришачите ми ставија и никако да ми текне
да го измијам џамот :kesa:

сакав да прашам со што да го залепам тоа тепихот или како се вика што е под хаубата над моторот? почна да ми оди на долу да не прави проблеми, да ми загрева и слично?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Сепак никој не даде совет на колку километри треба да се менува :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom