Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Проштавам чедо :popce:
Туку, @santelli , кај ги има овие ампули кај нас? Порано ги имаше во Виола ама одамна ги немам видено.
Јас ги користев пред година-две.. ги земав од Еурофарм. Гледам дека ги има на страната на Зегин. Инаку видете дали има опција на комад, јас земав цело пакување а искрено престана да паѓа после 2-3 ампули.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Се најде ли решение за ова чаре ?
Сакам да го земам шампонот од Тианде, во зеленкасто шишенце на база на тревки, околу 1500 денари е негде гледам. Го користел ли некој ? Дали има ефект ? Или уште едно фрлање на пари во вода ?
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
516
Поени од реакции
261
Zašto je transplantacija kose jeftinija u Turskoj?


Mnogi muškarci, ali i pripadnice lepšeg pola, danas se susreće sa problemom ćelavosti.
Činjenica je da većina njih ne može da se pomiri sa ovim problemom, već žele da imaju kosu. Kao jedino trajno rešenje je transplantacija koja je kao tehnika izuzetno napredovala u poslednjih nekoliko godina. Prethodna FUT, STRIP metoda je bila invaznivna i bolna dok je AHT metoda presađivanja kose bezbolna
Zašto je transplantacija kose jeftinija u Turskoj?
Pored odabira klinike i doktora koji će obaviti intervenciju, sasvim sigurno, jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja je koliko transplantacija kose košta? Upravo zbog cene, mnogi pacijenti se odlučuju da ovu intervenciju obave u Turskoj, jednoj od vodećih država gde je presađivanje kose rutinska procedura. Turska je zemlja sa najrazvijenijim medicinskim turizmom – preko 500 klinika godišnje u transplantaciji kose zaradi oko 40 miliona evra. Cena presađivanja je jeftinija nego u razvijenijim zemljama ali svakako za nisku cenu postoji razlog. Obzirom na broj odrađenih procedura i veliku konkureciju, kvalitet nije na prvom mestu. Veoma često, operaciju ne obavljaju doktori, nego tehničari ili medicinske sestre. Osim toga, neke ordinacije uprkos činjenici da svaki pacijent treba da ima svoj „medical kit“ sterilišu već upotrebljen materijal, ne koriste bioelemente i upotrebljavaju jeftine separatore za PRP terapiju.
Loši uslovi u jednoj od klinika u Turskoj za presađivanje kose, krevet za proceduru
Većina ovih klinika nema nikakvu reputaciju i kako bi privukli veliki broj pacijenata iz celog sveta, veoma mnogo ulažu u marketing. Pacijente najviše privlače VIP uslugama, prevozom od aerodroma, hoteli sa 5 zvezdica koji su uračunati u cenu, prevodilac i mnoge druge pogodnosti. Pacijent zapravo ne dolazi ni zbog jednog od pomenutih servisa koji oni obezbeđuju, on dolazi zbog kose. To je veoma vešt i dobro smišljen marketinški trik. Obzirom da je transplantacija kose estetska intervencija, niža cena ne sme da bude razlog zbog koje se pacijent odlučuje za odabir klinike. Loše urađena intervencija će zahtevati korektivne procedure koje su složenije, a samim tim i znatno skuplje.
Loše urađena intervencija
Loše urađena ekstracija folikula
U Srbiji i okruženju samo se AHT ordinacija za transplantaciju kose izdvaja po kvalitetu, iskustvu i referencama. AHT metod je vodeći na Balkanu, prati najveće standarde kvaliteta kao i inovacije u transplantaciji kose. Procedura daje prirodne rezultate, bezbolna je i nema vidljivih ožiljaka nakon presađivanja dok donatorski deo ostaje neoštećen. Radi se po najvišim standardima upotrebom najsavremenijih instrumenata i tehnologije.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Кои хормони се испитуваат за утврдување на косопад?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кои хормони се испитуваат за утврдување на косопад?
... тестостерон или ДХТ (Dihydrotestosterone) да речеме се еден од факторите за ќелавост, но најважен фактор е наследниот, ако генетиката е таква да личноста има осетливи фоликули чии рецептори реагираат на присуството на тестостеронот или разградениот тестостерон со ензим (5-alpha reductasе)т.н ДХТ и тие фоликули реагираат на најмала количина независно ако се има нормален, намален или покачен тестостерон!

1567802120154.png

ако родителот е ќелав, нема тука што неговиот наследник „хормонски“ што да превземе за тие влакна што веќе се паднати, освен да се потруди тие што се останати да ги негува колку што може, нормално, ако се може!
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.963
Од се досега што имам видено мислам дека Серкан Ајдин е врвот...









Мислам дека ликот ги носи на граница на совршенство... Повеќе на https://www.instagram.com/serkanaydinhairtransplant/
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
абе ова нуларица закон било, како не ми текнало до сеа се глупирам покирам со години, али навика јбг. Најбитно е да се решиш после ти чуе курот, кој те прифаќа те прифаќа кој не кој го ебе. Плус дома се шишам и не го частам тој мазноглавец 200 денари месечно.
Јас уште одам по бербери....интересен ми е маалскиот муабет таму, башка не се замарам сам да се стрижам цело време. Не ми дошло до 200/400 денари (два пати во месецот), башка и брадата ми ја обликува подобро него јас што ќе си ја направам сам.

Нуларица е закон, да ми ја вратат косата некако магично пак ќе си ја носам вака.

Момци, ако ви паѓа коса турете кур. Терајте некои фризови дур може да се тера, после кога ќе стане мака да мораш да пазиш на секое влакненце само машинката на кец или нула и раат сте. Со тек на време сите ќе ве прифатат, па ќе заборавите и вие и другите дека некад сте имале коса.
 
Член од
21 јуни 2019
Мислења
10
Поени од реакции
5
zdravo, mozev da pobaram tuka niz diskusijava ama teska mrza sum, primetiv deka okelavuvam na vrvot na glavata, t.e. ne primetiv jas tuku drugarite, iako imam mnogu gusta kosa, nekako ova kako da me zamisli, nikad toa nikoj ne mi go kazal, a i me sram drugi da prasuvam, znam deka ima nekoi samponi protiv opagjanje na kosa ama ne znam kako se vikaat i dali gi ima tuka vo Makedonija, se nadevam nekoj ke odgovori, fala mnogu.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.358
Поени од реакции
38.333
zdravo, mozev da pobaram tuka niz diskusijava ama teska mrza sum, primetiv deka okelavuvam na vrvot na glavata, t.e. ne primetiv jas tuku drugarite, iako imam mnogu gusta kosa, nekako ova kako da me zamisli, nikad toa nikoj ne mi go kazal, a i me sram drugi da prasuvam, znam deka ima nekoi samponi protiv opagjanje na kosa ama ne znam kako se vikaat i dali gi ima tuka vo Makedonija, se nadevam nekoj ke odgovori, fala mnogu.
Прашај алпецин во аптека, 550 денари е еден но трае 3-4 месеци. Ниеден шампон нема да направи да престане да ти паѓа, само може да го забавиш процесот и првут ако имаш да ти го исчисти, исто Кетоконазол е добар за тие работи.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
И кај мене истото се дешава ама јас се помирив со тоа. Знам дека нема ништо за спречи, така да си се стрижам кратко и ко ќе дојди коса до камен ќе се "мавнам" со брич и то е то. Jason Stathan to be!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom