Какво сирење јадете?

Од што јадете најчесто?

  • Крајво

    Гласови: 107 49,1%
  • Овчо

    Гласови: 91 41,7%
  • Козјо

    Гласови: 13 6,0%
  • Никакво

    Гласови: 7 3,2%

  • Вкупно гласачи
    218
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.188
Поени од реакции
19.266
Најубаво е од некое бачило да се земе. Знаеш дека 100% е исправно.
Ејјј нема промашај ова. Пред неколку години се враќавме од Охрид низ Западна Македонија и нешто ни текна да поминеме до Гари. Најдобро сирење во живот што сум јадел, купивме леб и 2 кила сирење со план во Скопје да го носиме. Застанавме во Јован Бигорски и демек ај да го пробаме, да го пробаме и цело сирење го изедовме за Скопје ни грам не остана.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Знам јас како се прави и каков вкус имаше биеното сирење на мајка ми, ама тоа е сложена процедура!
Се сомневам дека некоја млекара се замара со процесот на сушење(потпекување)!
Основен проблем е што и тоа биено што го прават, го пуштаат во продажба недозреано.
И често го заебуваат и им е „потскиснато“, чим има ситни дупчиња, а не големи шупелки како тоа на цртаните филмови утнале во процесот.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И често го заебуваат и им е „потскиснато“, чим има ситни дупчиња, а не големи шупелки како тоа на цртаните филмови утнале во процесот.
Сирење може да скисне само во периодот на цедење или пресување(ова само за биеното). Очигледно или не успеваат навреме да ги засолат или па си викаат, гурај и вакво ќе пројде. Кога еднаш се засоли, нема опасност од прокиснување. Има штос ако сакаш да биде со поголеми шуплини, не се става во раствор(пресол)одма ами се засекува и се соли со крупна сол обилно, одозгора. Така надворешниот слој е конзервиран а внатре ферментацијата сеуште продолжува, извесно време. За тоа треба грижа и раце, сега све е сведено на мижибутај техника.
Инаку што поголеми шуплини позапуштен бил процесот. Нормално сирење има средни до мали дупчиња(меурчиња)
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Никој не го става биеното сирење дирекно во пресол тоа не е точно прво треба убаво пиша ти да дехидрира и да се заштити со сол ако го ставиш дирекно во канти со пресол тоа ке стане меко и ке скисне за 3 дена неверувам дека некоја млекара го прави тоа пошто ако го рипне тој чекор тоа веке не е б. с
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не знам кој го препорача сирењето на Вардарец, ама боље сирење нема моментално. Ги пробав сите врсти, козјо, кравјо и овчо. Сите се топ.
Мислам дека од Удово е фирмата, барем така пишуваше на амбалажата.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Не знам кој го препорача сирењето на Вардарец, ама боље сирење нема моментално. Ги пробав сите врсти, козјо, кравјо и овчо. Сите се топ.
Мислам дека од Удово е фирмата, барем така пишуваше на амбалажата.
Пушти ми слика во пп ако моеш.
Инаку на President сирењето Traditional многу ми се завсиѓа. Во Охрид го купив во Тамаро. Во Скопје уште го немам најдено.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Овчо на Ѓеоргиеви. Убаво ми е и најконзистентно во вкус и квалитет. Кашкавалот на Кораб со нане и босилок е многу добар.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пушти ми слика во пп ако моеш.
Инаку на President сирењето Traditional многу ми се завсиѓа. Во Охрид го купив во Тамаро. Во Скопје уште го немам најдено.
Во Тинекс го имаш Президент. Јас од таму го купив. Добро е и тоа.
2vardarec_mleko_mlecni-proizvodi_gal_s1.jpg

Ги пробав сите сирења од Вардарец. Одлични се. А одличен е и кашкавалот.
Во Стокомак ги има и не се многу скапи.
Автоматски споено мислење:

Овчо на Ѓеоргиеви. Убаво ми е и најконзистентно во вкус и квалитет. Кашкавалот на Кораб со нане и босилок е многу добар.
Сирењето на Кораб Трница како е?
Гледам го донеле во Стокомак ама не го земав.

Го имаше пред неколку месеци само во некои месари, а сега гледам го донеле и во Стокомак.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Многу често сам одам дирекно на бачило...и си земам канта овчо сирење. Оваа година купив од едно бачило на планината Стогово...над с.Врбјани-охридско

 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
@Marick14 од Кораб Трница земав биено сирење и е пре пресолено, значи ова е нешто екстремно па така и вкусот не доаѓа баш до израз
е сеа некои практикуваат да го измијат со вода за да ја намалат солта


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
@Marick14 од Кораб Трница земав биено сирење и е пре пресолено, значи ова е нешто екстремно па така и вкусот не доаѓа баш до израз
е сеа некои практикуваат да го измијат со вода за да ја намалат солта


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако не грешам Кораб Трница имаат своја фарма во Овчеполието, а самиот угостителски објект им е во Трница.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
@Marick14 од Кораб Трница земав биено сирење и е пре пресолено, значи ова е нешто екстремно па така и вкусот не доаѓа баш до израз
е сеа некои практикуваат да го измијат со вода за да ја намалат солта


Sent from my iPhone using Tapatalk
Прееска бев во Кораб Трница но не земав сирење од таму, бидејќи земав од едно бачило пред Галичник и топ е сирењето. Вреди за сите пари. Да го изедам ќе одам пак да си земам бидејќи не носел до Скопје.
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
кравјо оно ваљда и најефтино е го има у сите маркети хаха мешано :)
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Од бачило директ, овчо, нема поубаво. Би можела да мезам секој ден даска со сирење ако тоа не се покаже на моите бутки. Сиренце, сиренце, сиренце, понекое крекерче, грозјенце и лубеница, па да си пукнам од убавини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom