Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.301
Поени од реакции
3.671
od @Strelec gt1 svb se dileri za marza i nikoj ne moze da ocekuva od niv relaen odgovor. tuku samo da se prodade galickoto sto e na zaliha dodeka NE SE RASIPE. posto im stojat kolicinite i mora da se otvaraat profili i da se blue po se drugo. inaku ima tolku mnogu kineski proizvoditeli na klimi sto e smesno tolku da velicate eden brend. kako kaj kolite da mi kaze nekoj deka samo eden proizvoditel e najdobar vo svet.
taka da za vasite pari vie si odlucuvate ama se znae tuka koj raboti za marza.

inaku imav i porano napisano, deka 400euro za galicka klima so vkluceni marzi za uvoznikot so marzi za botovive na forumov i carina od15% i ddv od 18% i transporti i drugi sitni trosoci, presmetajte kolku e toa vo $ nabavna cena. i sto moze za tie pari da ima toj ured vnatre. samo tenekija. (n):unsure:
Druze sto polnac koristis za litiumov???od brzite ili wi-fi....???Nekako brzo ti se trosi baterijava 100%e, P.r.c
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Daikin FXTF50 види ако можеш да набавиш, тоа би било идеално за кај тебе. Знам дека е нешто над буџет во моментов, ама исто така знам со сигурност дека нема да грееш 30м2 туку 60м2. Зошто стан од 30м2 не постои, а вратите се секогаш отворени и топлината оди накај другите соби. А и да не оди првата година кога ќе стекнеш доверба во греење со инвертер (дека е скоро бесплатно) ќе ги отвориш вратите насекаде. Згора на се во тие 60м2 ти немаш соларни придобивки заради северната страна - па соглсано тоа и мојот предлог.

Ако случајно сакаш да се одржиш на тој буџет и не го земеш горниов предлог во предвид, тогаш ти остануваат како опција:
- Gree Ucrown 12ka
- Panasonic Z35TKE
- Haier Tundra 18
- Vixax AERI 18
Jas ja imam Daikin FTXF50A mi topli 60-tina m2 vo kuka vo Kicevo i trosi mnogu malku.
Potocno za 8 meseci mi potrosi 12 900 den. vklucena 24/7. Ti vo stan ke nemas gajle, no posto si na sever ti treba pojaka klima, a ovaa itekako ke zadovoluva. Na -15°C dava 4.2 kw izlezna toplinska mok. Kaj tebe nema da bide preopteretena, a ke si topli.
Pozdrav @palpem

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Се работи за помал стан, 45м2, не е проблем за буџетот само да грее саглам :),
еве во суштина каков е распоредот, јас првенствено мислев за дневнава само, но ако со отворена врата се догрева и другата соба, одлично.
 

Attachments

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Се работи за помал стан, 45м2, не е проблем за буџетот само да грее саглам :),
еве во суштина каков е распоредот, јас првенствено мислев за дневнава само, но ако со отворена врата се догрева и другата соба, одлично.
Malce tesko ke vrti vozduhot do pomalata soba, vo dnevna ke bide mnogu toplo, dodeka vo pomalata soba drasticno pomala temperatura 3-5C.
U-Crown 12, GREE konzolna (parapetna) 18k, ista cena se.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.146
Поени од реакции
5.003
Се работи за помал стан, 45м2, не е проблем за буџетот само да грее саглам :),
еве во суштина каков е распоредот, јас првенствено мислев за дневнава само, но ако со отворена врата се догрева и другата соба, одлично.
Bidejki imas moznost za pogolem budzet togas odi na dokazana inverter klima odlicen model
LINK
Ili pak ako sakas i LG DUAL INVERTER
LINK
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Член од
5 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво. Нов член. Мило ми е.
Сега за сега се грееме на парно систем на дрва. Истиот котел има опција и за струја. Но сепак се мислиме за алтернативно греење, поради тоа што не ни е сигурно дека во наредните 3-4 години ќе има дрва за греење и за продажба. Партнерот запнал за инвертер, ама јас сум малце скептична дали ќе успееме да загрееме спрат од куќа 90+ квадрати со инвертер. Се работи за постара куќа која е во тек на реновирање и нема баш добра изолација. Нашиот спрат ќе биде изолиран колку што може, но изведувачот ни рече дека ако сакаме внатрешна изолација ќе треба да земе некаде 20 цм од надворешните ѕидови за да стави изолација и зид од тула.(што реално не ми одговара). Друга опција е на постоечките ѕидови да стави изолација и одозгора гипс картон, што пак не одговара зошто тие ѕидови ќе бидат ептен меки и малце да преместиш нешто има шанси да ги оштетиш(гипс картонот е мек). Значи останува надворешна фасадна изолација што сега за сега нема да сме во можност да ја направиме, за некоја година можеби. Значи прашањето ми е дали и како би загреале простор од 90+ м2 со инвертер и дали постојат други начини на внатрешна изолација освен тие што ни ги спомна нашиот изведувач.

п.с. Постот ми е не знам од кај да почнам.. Ама градење спрат и цел товар на младите е малце застрашувачи особено што немам никакво искуство.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Здраво. Нов член. Мило ми е.
Сега за сега се грееме на парно систем на дрва. Истиот котел има опција и за струја. Но сепак се мислиме за алтернативно греење, поради тоа што не ни е сигурно дека во наредните 3-4 години ќе има дрва за греење и за продажба. Партнерот запнал за инвертер, ама јас сум малце скептична дали ќе успееме да загрееме спрат од куќа 90+ квадрати со инвертер. Се работи за постара куќа која е во тек на реновирање и нема баш добра изолација. Нашиот спрат ќе биде изолиран колку што може, но изведувачот ни рече дека ако сакаме внатрешна изолација ќе треба да земе некаде 20 цм од надворешните ѕидови за да стави изолација и зид од тула.(што реално не ми одговара). Друга опција е на постоечките ѕидови да стави изолација и одозгора гипс картон, што пак не одговара зошто тие ѕидови ќе бидат ептен меки и малце да преместиш нешто има шанси да ги оштетиш(гипс картонот е мек). Значи останува надворешна фасадна изолација што сега за сега нема да сме во можност да ја направиме, за некоја година можеби. Значи прашањето ми е дали и како би загреале простор од 90+ м2 со инвертер и дали постојат други начини на внатрешна изолација освен тие што ни ги спомна нашиот изведувач.

п.с. Постот ми е не знам од кај да почнам.. Ама градење спрат и цел товар на младите е малце застрашувачи особено што немам никакво искуство.
Имам изолација со гипс картон и воопшто не е мек за тоа не се секирај. Изолацијата е тоа колку за илустрација греам куќа (салон) 38 квадратни метри со ломо еко . Супер изолација не само топлинска туку и звучна.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
5 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
2
Имам изолација со гипс картон и воопшто не е мек за тоа не се секирај. Изолацијата е тоа колку за илустрација греам куќа (салон) 38 квадратни метри со ломо еко . Супер изолација не само топлинска туку и звучна.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Навистина не знам. Сега за сега како што ни имаат кажано губиме 40% топлина од системот на дрва, затоа што куќата не е изолирана и затоа што направен е само спратот на кој живееме со старите. Приземје (гаража, подрум) и подкровје е во карабина фаза. Ние го реновираме поткровјето и знам дека ќе се зачува колку толку од тие 40% што ги губиме.
А досега со сите што сме правеле муабет за инвертер, сите се во станови, што според мене е многу различно од ќуки, затоа што колку толку имаш околу тебе други станови што ги греат соседите.
Друга опција ни е да се приклучиме на гасоводот и да се грееме на гас, но и тоа не е загарантирано решение. Само за поставување на котел и систем за гас ти требаат околу 3-4000 евра, што реално за нас се многу. Плус сметките за гас за месец велат дека достигнуваат и по 18 000 ден. во најладните месеци.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Jas ja imam Daikin FTXF50A mi topli 60-tina m2 vo kuka vo Kicevo i trosi mnogu malku.
Potocno za 8 meseci mi potrosi 12 900 den. vklucena 24/7. Ti vo stan ke nemas gajle, no posto si na sever ti treba pojaka klima, a ovaa itekako ke zadovoluva. Na -15°C dava 4.2 kw izlezna toplinska mok. Kaj tebe nema da bide preopteretena, a ke si topli.
Pozdrav @palpem

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
дали го користете wifi optional и ако го користете дали сте задоволни од функцијата или не...
Автоматски споено мислење:

Навистина не знам. Сега за сега како што ни имаат кажано губиме 40% топлина од системот на дрва, затоа што куќата не е изолирана и затоа што направен е само спратот на кој живееме со старите. Приземје (гаража, подрум) и подкровје е во карабина фаза. Ние го реновираме поткровјето и знам дека ќе се зачува колку толку од тие 40% што ги губиме.
А досега со сите што сме правеле муабет за инвертер, сите се во станови, што според мене е многу различно од ќуки, затоа што колку толку имаш околу тебе други станови што ги греат соседите.
Друга опција ни е да се приклучиме на гасоводот и да се грееме на гас, но и тоа не е загарантирано решение. Само за поставување на котел и систем за гас ти требаат околу 3-4000 евра, што реално за нас се многу. Плус сметките за гас за месец велат дека достигнуваат и по 18 000 ден. во најладните месеци.
интересно за гас сметките за греење 18000 ден... ке може да споделите тука колку кошта метар кубан гас или како се наплаќа.... некако ценава за гасот за физички лица за наш стандард излева дека е премногу...
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
дали го користете wifi optional и ако го користете дали сте задоволни од функцијата или не...
Автоматски споено мислење:


интересно за гас сметките за греење 18000 ден... ке може да споделите тука колку кошта метар кубан гас или како се наплаќа.... некако ценава за гасот за физички лица за наш стандард излева дека е премногу...
За секој стандард е висока , не се исплати ,до пред 5 години беше ниска цената сега ни Војводина ни Украина користи гас за загревање.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво. Нов член. Мило ми е.
Сега за сега се грееме на парно систем на дрва. Истиот котел има опција и за струја. Но сепак се мислиме за алтернативно греење, поради тоа што не ни е сигурно дека во наредните 3-4 години ќе има дрва за греење и за продажба. Партнерот запнал за инвертер, ама јас сум малце скептична дали ќе успееме да загрееме спрат од куќа 90+ квадрати со инвертер. Се работи за постара куќа која е во тек на реновирање и нема баш добра изолација. Нашиот спрат ќе биде изолиран колку што може, но изведувачот ни рече дека ако сакаме внатрешна изолација ќе треба да земе некаде 20 цм од надворешните ѕидови за да стави изолација и зид од тула.(што реално не ми одговара). Друга опција е на постоечките ѕидови да стави изолација и одозгора гипс картон, што пак не одговара зошто тие ѕидови ќе бидат ептен меки и малце да преместиш нешто има шанси да ги оштетиш(гипс картонот е мек). Значи останува надворешна фасадна изолација што сега за сега нема да сме во можност да ја направиме, за некоја година можеби. Значи прашањето ми е дали и како би загреале простор од 90+ м2 со инвертер и дали постојат други начини на внатрешна изолација освен тие што ни ги спомна нашиот изведувач.

п.с. Постот ми е не знам од кај да почнам.. Ама градење спрат и цел товар на младите е малце застрашувачи особено што немам никакво искуство.
Или надворешна изолација или чекајте кога ќе можете да направите таква! Да правите внатрешна кога ситуацијата дозволува надворешна е нонсенс!
90 м2 неизолирани? Ќе се намачите да најдете решение!
Џабе купување Порше ако немате асфалтирани патишта.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Се работи за помал стан, 45м2, не е проблем за буџетот само да грее саглам :),
еве во суштина каков е распоредот, јас првенствено мислев за дневнава само, но ако со отворена врата се догрева и другата соба, одлично.
Ако не ти се вишок парите, можеш да поминеш со Хансол, сега е 37, најефтино стигна до 35к. Јас во Фев/Март успеав да загревам толкава површина ((25м2 дневна + 5м2 ходник, + 9м2 спална +4м2 тоалет повремено на поткровје), со полош распоред од тебе и температурата помеѓу двете собо беше 1-2 степени разлика (на ладење моментално е 1 степен)
Malce tesko ke vrti vozduhot do pomalata soba, vo dnevna ke bide mnogu toplo, dodeka vo pomalata soba drasticno pomala temperatura 3-5C.
U-Crown 12, GREE konzolna (parapetna) 18k, ista cena se.
Како бе тешко, воздух е, и јас мислев нема да врти, ама врти, барем ти треба да знаеш.
3-5ц разлика? Да не рачунаш со отворен прозор?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.301
Поени од реакции
3.671
дали има некој искуство со оваа клима http://timcomputers.mk/product/f3860b8b
Sega druze ke se javat sledbenicite koi gi velicat japonskite klimi vo kineska sasija......ke ti objasnat deka toa e zver od klima , deka podobra i pojaka nema za parite i deka ima Mitsubusi kompresor(ama kakov i koj kompresor nikoj ne znae) a btw.klimava e poevtina vo setec i imaSE/ 2 varijanti dali se greska bukvite dali nesto e marketing trik nikoj ne otkri#
 

Kajgana Shop

На врв Bottom