Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 12196

Гостин
Каде бе 2-3 дена без струја, од 86та не се случило такво нешто. Од 3-4 сати повеќе не се случило да нема струја.
Еден ден може да се повтори ’86. Во една зимска виулица ако настрадаат два столба на Страцин, Крива Паланка два дена ќе биде без струја.
А го има и во разни бои а? Според бојата на просторијата што ја има.
Во принцип не навлегувам во празни муабети.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.531
Поени од реакции
3.881
Sakate Тосхиба Nordic ili EU verzija ? Da ne se bunite posle :)
Кратка Анализа на Toshiba Daisekai Nordik(до -30) споредена со ЕU верзијат Daisekai16 до (-15) што ја има кај нас во продажба за цена солена 90.000ен.
Daisekai Nordik35 кошта само 100евра ПОСКАПО или 1600евра во Шведска, на Alibaba и сигурно испод 1000 евра (@Lithium002 neka proveri)
Нордикот 3,5ка испорачува 4,49kw на -15Ц, а онаа кај нас за која ке платите само 100евра помалку едвај испорачува 2,5kw на -7??? wtf?
Ако некој сака да ја мења тукашнава Даисекаи16 со цена од 90к за Нордик35 верзија нека дигне рака ке му ја донесеме :)

DAisekai35 Nordik....со амплитуда- BIVALENCIJA na -15C иапорачува 4.49kw. Ко за 3,5ка доста солидно.
Прегледај го приврзокот 213199
За само 100евра помалку но сепак 1500евра кај нас ке добиете мизерија капацитет од само 2,4Kw на -15ц наместо 4.49kw....друга електроника и климата е намалена за 50% за ЕУ моделот, рекламиран божем како 16ка :)
Прегледај го приврзокот 213198к
Batica alal da ti e od kaj gi kopas ovie informacii bravo
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Ај малку математика

2.4кв топлина / 1.8 цоп = 1.33кв потрошувачка

еуровент прави пресметки на 20 степени зададена температура

1564002135574.png

Тошибата има максимална потрошувачка од 2.05кв

На Тошибите има копче HI Power кое еуровент не го пресметува

фалат уште 0.66кв потрошувачка

Кога ќе стегнеш Hi Power се губи цопот но се добива многу повеќе топлина, па оваа клима лесно ќе надмине 3кв топлина.



(работи кои нема да ви ги кажат другите препродавачи (кои и во Грција би продале Нордик варијанти) оти замина продажбата)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
Batica alal da ti e od kaj gi kopas ovie informacii bravo
Информациите се секогаш достапни, само продавачите им се лажовчини у старт па некој мора да им го извади прљавиот веш на видело!

Sakate Тошиба Nordic ili EU verzija ? Da ne se bunite posle :)
Кратка Анализа на Toshiba Daisekai Nordik(до -30) споредена со ЕU верзијата Daisekai16 до (-15) што ја има кај нас во продажба за цена солена 90.000ен.
Daisekai Nordik35 кошта само 100евра ПОСКАПО или 1600евра во Шведска, на Alibaba и сигурно испод 1000 евра (@Lithium002 neka proveri)
Нордикот 3,5ка испорачува 4,49kw на -15Ц, а онаа кај нас за која ке платите само 100евра помалку едвај испорачува 2,4kw на -7??? wtf?
Ако некој сака да ја мења тукашнава Даисекаи16 со цена од 90к за Нордик35 верзија нека дигне рака ке му ја донесеме :)

DAisekai35 Nordik....со амплитуда- BIVALENCIJA na -15C иапорачува 4.49kw. Ко за 3,5ка доста солидно.
Daisekai35 Data1.jpg
За само 100евра помалку но сепак 1500евра кај нас ке добиете мизерија капацитет од само 2,4Kw на -15ц наместо 4.49kw....друга електроника и климата е намалена за 50% за ЕУ моделот, рекламиран божем како 16ка :)
Daisekai16 Data.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Ajde decki da se pofalam, ja poracav Mitsubishi AP50, treba da mi ja isporacaat narednata nedela. Nabaviv i termometri pa zimava ke moze da spodelam pokonkretni iskustva. Celta mi da gream 50 kvadrati, dnevna trpezacija i kujna, prvenstveno vo periodni periodi a za dekemvri i januari dokolku uspee da zadovoli so nekoja ocekuvana potrosuvacka od max 40KWh za 24 casa OK, ako ne imam spremano drva.

Inace momentalnite presmetani toplinski potrebi vo KnaufTerm za prostorot se 5.5KW, ima nekoi 0.5KW presmetani dobitoci sto znaci deka greenjeto ke treba da isporaca 5KW, koga vnatresnata temperatura e barana na 23 stepeni. Ako se baraat 20 stepeni potrebite se namalkuvaat na okolu 4.25KW. So ogled deka do sega bese vo rangot na 17-20 stepeni mislam deka 23 stepeni ke bidat OK.

Vo vrska so temperaturite KnaufTerm za Prilep zema prosecna temperatura vo januari od 0-1 stepen.
Za dekemvri i januari nema da pominuvas poveke od 25kw dnevno ili od 2200 do 3000den ke ti potrosi klimata mesecno ako ja koristis 24-7.pozz
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec e toa mi se dopagja sto citas oficijalni sajtovi i tocni podatoci od seriozni brendovi, za razlika od tvoive galickive. a dali ima nekoja posebna razlika vo tie modeli ke si kaze pretstavnikot za Toshiba. koj go interesira moze da si se javi kaj sto treba i da se informira. nego kazi mi ti za tvoive galickive kaj da se informira za parametri na rabota ili treba da se veruva na tvoevo merace i tvoive ispituvanje so jak izduv od doma. :);):aplauz::aplauz:
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Здраво,
може ли совет, предлог за клима.
Ми треба за површина од 30 квадрати(дневна), станот е на втори спрат, добра изолација, северна страна, Скопје.

Првенствено ми треба за зимо, за топлење, бидејќи летно време немам некоја потреба за ладење ради северна страна на станот.

Буџет - 50 000
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Daikin FXTF50 види ако можеш да набавиш, тоа би било идеално за кај тебе. Знам дека е нешто над буџет во моментов, ама исто така знам со сигурност дека нема да грееш 30м2 туку 60м2. Зошто стан од 30м2 не постои, а вратите се секогаш отворени и топлината оди накај другите соби. А и да не оди првата година кога ќе стекнеш доверба во греење со инвертер (дека е скоро бесплатно) ќе ги отвориш вратите насекаде. Згора на се во тие 60м2 ти немаш соларни придобивки заради северната страна - па соглсано тоа и мојот предлог.

Ако случајно сакаш да се одржиш на тој буџет и не го земеш горниов предлог во предвид, тогаш ти остануваат како опција:
- Gree Ucrown 12ka
- Panasonic Z35TKE
- Haier Tundra 18
- Vixax AERI 18
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Daikin FXTF50 види ако можеш да набавиш, тоа би било идеално за кај тебе. Знам дека е нешто над буџет во моментов, ама исто така знам со сигурност дека нема да грееш 30м2 туку 60м2. Зошто стан од 30м2 не постои, а вратите се секогаш отворени и топлината оди накај другите соби. А и да не оди првата година кога ќе стекнеш доверба во греење со инвертер (дека е скоро бесплатно) ќе ги отвориш вратите насекаде. Згора на се во тие 60м2 ти немаш соларни придобивки заради северната страна - па соглсано тоа и мојот предлог.

Ако случајно сакаш да се одржиш на тој буџет и не го земеш горниов предлог во предвид, тогаш ти остануваат како опција:
- Gree Ucrown 12ka
- Panasonic Z35TKE
- Haier Tundra 18
- Vixax AERI 18
Jas ja imam Daikin FTXF50A mi topli 60-tina m2 vo kuka vo Kicevo i trosi mnogu malku.
Potocno za 8 meseci mi potrosi 12 900 den. vklucena 24/7. Ti vo stan ke nemas gajle, no posto si na sever ti treba pojaka klima, a ovaa itekako ke zadovoluva. Na -15°C dava 4.2 kw izlezna toplinska mok. Kaj tebe nema da bide preopteretena, a ke si topli.
Pozdrav @palpem

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
@Lithium002 citam ja mnogu poveke, primer citam podatok od Proizvoditelot za 2,5kata Daisekai25-ND Nordic, kaj sto Proizvoditelot (ne Eurovent) dava podatok od 3,59kw na Bivalentna temperatura od -15C.
Dais25Lot.jpg

Pa posle citam i finski test VTT sto go potvrduva istiot kapacitet.... 3,60kw na -15.
Dali bilo 3,59 ili 3,60 ne menuva nisto :)
VTTDaiseka.jpg
Pa posle citam nadole deka i za Gree Amber09 pravele Test, i gledam deka i amberot e so slicen kapacitet kako DaisekaiND, potocno 3,7Kw na -15.
VTTAmber.jpg
Ili da ti prevedam posto barase oficijalno info
Amberot ima mokj kako ND.... kako da ti nacrtam poinaku ? :)
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Lepotane @Strelec ti prevedi si go toj kineski finski test i nemoj da pomislis da sporeduvas drug pat lada so mercedes.


Inaku da trebalo ND Daiseikai da imalo vo Jugoistocna Evropa ke go imalo bidi siguren, no sigurno uvoznicite imaat dobra pricina da ne go nosat zasto se vika N O R D I C i e za Nordic podracje, ako ti zivees vo Nordic Macedonia drugite ne ziveat.

A eve ti slika od verodostoen forum za klima uredi a ne panagjur tuka sto pravis.
i idi tamu vo storot neka ti ja namalat malku marzata na galickite sto se glupiras na forumov.:) :aplauz: ;)

1564044944816.png
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
pred nedela vreme pisav deka mi e potrebna klima klima za prostor vo kuka (prizemje i podkrovje) nova gradba 42 kvadrati (salon trpezarija kujna) so storopor odnadvor 5 sm, pvc prozori(gi ima 5)sakav klima 3.5 kw... do 35-6 ciglicki... arno ama site me sovetuvaat da zemam pojaka t.e 5kw.. sovet kakva budjetot do 45-7 (iljadarki) potrebna mi e samo za zagrevanje onie periodi kasna esen i rana prolet... koga ke se minusni temperaturi ke uklucuvam parno...
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.773
@Strelec e toa mi se dopagja sto citas oficijalni sajtovi i tocni podatoci od seriozni brendovi, za razlika od tvoive galickive. a dali ima nekoja posebna razlika vo tie modeli ke si kaze pretstavnikot za Toshiba. koj go interesira moze da si se javi kaj sto treba i da se informira. nego kazi mi ti za tvoive galickive kaj da se informira za parametri na rabota ili treba da se veruva na tvoevo merace i tvoive ispituvanje so jak izduv od doma. :);):aplauz::aplauz:
Baterija, dzabe trolas, placko si I ke si ostanes placko...hahhha.
Na Strelec mozes portir samo da mu bides, nisto poveke.
A "Japankite" samo za na plaza.
Za Nordic varijantite, nosi toj koj ima muda, toj sto nema, ne nosi.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.251
Поени од реакции
5.228
pred nedela vreme pisav deka mi e potrebna klima klima za prostor vo kuka (prizemje i podkrovje) nova gradba 42 kvadrati (salon trpezarija kujna) so storopor odnadvor 5 sm, pvc prozori(gi ima 5)sakav klima 3.5 kw... do 35-6 ciglicki... arno ama site me sovetuvaat da zemam pojaka t.e 5kw.. sovet kakva budjetot do 45-7 (iljadarki) potrebna mi e samo za zagrevanje onie periodi kasna esen i rana prolet... koga ke se minusni temperaturi ke uklucuvam parno...
Za toj budzet imas odlicen inverter dokazan kvalitet ekstra cena
LINK

Ako sakas poevtina togas ovaa inverter klima
LINK
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom