Зошто сте сами?

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Курац почувствувале, имам и други примери, колешки од факултет што ме одбивале кога сум бил помлад, после кога стигнавме 4та година, ќе ти пише кај си што правиш добар си? Да се видиме? Па кога ќе се видиме одоколу ќе те испитува каква ти е врската што ја имаш како ова како она. Некоја што пичката не ја болело за тебе 4 години и одеднаш кога треба да се врати дома у градчето свое почнуваат пеперутки да и летаат?
Те чекале да пораснеш. :)
Автоматски споено мислење:

Не заборавајте и дека личност која престанала да го добива вниманието што го добивала, почнува да покажува интерес за да добие назад она што изгубила. Ова е присутно без разлика на пол, долга врска, удварање и слично, али за тоа во друга прилика, на друга тема.
 
Последно уредено:
  • Љубов
Reactions: wot
D

Deleted member 12196

Гостин
Јас досега немам чуено некоја да му отишла на некој кој не ѝ е воопшто привлечен во ниеден поглед, само затоа што, ете, се нема со кој.
Со ова не можам да се согласам. Има многу девојки кои додека биле помлади живееле како сакале, влечеле за нос кого сакале... потоа времињата се менуваат, па нив ги влечат за нос и ги користат само за секс. Одеднаш ќе сфатат дека единствен излез им е да се омажат за првиот што ќе се согласи, па се обидуваат со разни финти да го вовлечат во брак. Како оружје се користи лажна или вистинска бременост, лажење дека е многу заљубена во него... Никаква хемија не постои, само очајничка желба за брак.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Со ова не можам да се согласам. Има многу девојки кои додека биле помлади живееле како сакале, влечеле за нос кого сакале... потоа времињата се менуваат, па нив ги влечат за нос и ги користат само за секс. Одеднаш ќе сфатат дека единствен излез им е да се омажат за првиот што ќе се согласи, па се обидуваат со разни финти да го вовлечат во брак. Како оружје се користи лажна или вистинска бременост, лажење дека е многу заљубена во него... Никаква хемија не постои, само очајничка желба за брак.
Жалосно ако е така. Како дојде до овој заклучок? Ти се доверила некоја, или под предпоставка? :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас од многу жени сум чул за хемија и флуиди и квантна физика така да и жена ви кажува ваљда знае што зборува. А машкиве теории незнам сум чул и за нив...ама не се замарам многу и ме мрзи и нема поента од генерализации...јас си правам како си мислам и чуствувам...палело не палело тоа е без игри на шах и гоу.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
791
што значи созреана mature матурирана(има завршено матура ):) личност, и во која смисла ,пример дали некоја на 16 има дечко или забремени , е созреана ,а пак некој шо игра видео игри не е созреан за таа работа на иста возраст ,или индивидуално независен има посао и кола и друг работи или се дрогира и има тетоважи .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Сами сте (не сте у брак/врска)?
Не е бре тоа хендикеп, идиоти. Тоа е лепеза на можности!

Знам, знам, секој си има лична перспектива исклесана од личниот развоен пат. Ако сте од оние луѓе кои немаат соодветна перспектива која ќе им овозможи да ја користат таа погодност, веројатно гледате на неа како хендикеп. (се додека не ја избрусите, фокусирате личната перспектива по тоа прашање, што можеби никад нема да се деси :().
Значи, ако сте од тие, ако више до толку неќете да сте сами, тогаш е многу веројатно да правите неколку грешки во односите со жените:
Прво и основно, (а толку повторувано да станува патетично више) е тоа што гарант ги ставате на пиедестал жените, како да се нешто повеќе од луѓе. Не. Увек треба да личи дека се однесувате кон нив како да се луѓе. Како да ви се рамни. Не повеќе од луѓе, но и обратно, не треба ниту да се биде груб и да им се тресне у лице вистината за нивната позиција у светот. Значи све најкултурно и по бон-тон, бечка школа и тоа. Значи како да се рамноправни суштества со луѓето.
Голема вистина е дека луѓето се визуелни битија и заради таа своја карактеристика носат често нерационални одлуки. На пример, 80% од купувачите на кола својата одлука за модел ја базираат исклучиво врз визуелниот дојам, а не според тоа што има под хауба, колку троши или трае.
Епа кога се во прашање жените, кај нив тоа робување на визуелното на сметка на рационалното е пута десет у однос на луѓето. Иако има пуна вреќа причини за нивната нерационалност, сепак оваа е број еден.
Но, ако сте и вие роб на визуелното тогаш како можете да приговарате на други?

(to be continued)
a, до тогаш еден мал тест за тоа дали и колку сте роб на визуелноста на животот:
За што би се одлучиле? Кој број би го избрале? Традиција или постмодернизам? Суштина или форма?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
791
Сами сте (не сте у брак/врска)?
Не е бре тоа хендикеп, идиоти. Тоа е лепеза на можности!

Знам, знам, секој си има лична перспектива исклесана од личниот развоен пат. Ако сте од оние луѓе кои немаат соодветна перспектива која ќе им овозможи да ја користат таа погодност, веројатно гледате на неа како хендикеп. (се додека не ја избрусите, фокусирате личната перспектива по тоа прашање, што можеби никад нема да се деси :().
Значи, ако сте од тие, ако више до толку неќете да сте сами, тогаш е многу веројатно да правите неколку грешки во односите со жените:
Прво и основно, (а толку повторувано да станува патетично више) е тоа што гарант ги ставате на пиедестал жените, како да се нешто повеќе од луѓе. Не. Увек треба да личи дека се однесувате кон нив како да се луѓе. Како да ви се рамни. Не повеќе од луѓе, но и обратно, не треба ниту да се биде груб и да им се тресне у лице вистината за нивната позиција у светот. Значи све најкултурно и по бон-тон, бечка школа и тоа. Значи како да се рамноправни суштества со луѓето.
Голема вистина е дека луѓето се визуелни битија и заради таа своја карактеристика носат често нерационални одлуки. На пример, 80% од купувачите на кола својата одлука за модел ја базираат исклучиво врз визуелниот дојам, а не според тоа што има под хауба, колку троши или трае.
Епа кога се во прашање жените, кај нив тоа робување на визуелното на сметка на рационалното е пута десет у однос на луѓето. Иако има пуна вреќа причини за нивната нерационалност, сепак оваа е број еден.
Но, ако сте и вие роб на визуелното тогаш како можете да приговарате на други?

(to be continued)
a, до тогаш еден мал тест за тоа дали и колку сте роб на визуелноста на животот:
За што би се одлучиле? Кој број би го избрале? Традиција или постмодернизам? Суштина или форма?
Ова 5 и 7 некој дрољи као она со таксисто хахах,нема некојa скоевка партизанка :) ili лавица од унија на жени :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Жалосно ако е така. Како дојде до овој заклучок? Ти се доверила некоја, или под предпоставка? :)
Од личен пример. Двапати се обидоа да ме насанкаат. Прв пат во тинејџерските години (и’ опростувам, мислеше дека сум толку наивен), втор пат кога имав 30 години (овде не опростувам, пола свет го имав поминато, а се најде едвај полнолетна да се обиде), дури и полиција вмешаа.
Со првата немав ништо, ме одби кога и се додворував. Се сети на мене кога и загусти (несакана бременост, па да најде „татко“ на детето).
Втората ја рендаше кој ќе посака (и јас) па ми намести мајка и’ да ме фати на дело и ме обвинија за силување. Сакаа со помош на полиција да ме оженат.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Абе човече не си глуп зашто мислиш така, сега може да си сам зашто неможе да ја однесеш на некоја плажа у грција за да може да се сликал полугола ... и додека ти ке ја гушкаш таа си наога нови кандидати за ебење кој и ставаат лајкови и и пишуваат на скриен чат...не сте вие криви 100 пати пишав у таков временски период живееме ... а демек од морални вредности да и беде демек чист образот ке ти рече ова веке не оди не сум срекна и оп за неколку месеци ја гледаш тагирана у Кушадаси... Капитализам јебига
Најако е кога ке стави на нет. слика реков да :) А таа јадната решето направена и е у 7 месец,а овој иде по неа со труби и песната ти донесов "млада невеста" не дека е млада но таков е адетоте сега ние кој го свакаме тоа сме си сами и ке се самозадоволуеме и ако улета некоја курвиче ке ебеме нешто се додека не влетиме на скалилото да можеме да однесеме некоја на Маврови Анови која ке биде срекна од тоа...
Искрено се надевам дека на ова ке му дојде крајот,ама не вреувам само што видов слика од бившата рекла да на еден понизок од неа,бајаги келав ама некаде у Шведска иселен вози камион...
 
Член од
3 август 2019
Мислења
91
Поени од реакции
110
hahaha, dobri se komentarive. Eve jas ke kazam deka sum sam posto samo sto dojdov od stranstvo pa ne mozam da najdam nekoj aktivan chat sajt da zapoznam nekoja za druzenje. Moe mislenje za temava e deka premnogu se zamarate so nepotrebni raboti makar sto mislam deka ste vo pravo za se sto e iskazano ovde ama ke vi kazam deka zivotot e kratok pa podobro bi bilo da bidete pozitivni i da se prepustite na uzivanje. Sekoja osoba si ima dobri i losi strani i ne mislam deka nekoj e idealen pa zatoa probajte da ja vididte samo dobrata strana kaj osobata. Nie go pravime obratnoto i sekogas gi barame manite ili losata strana.
 
Член од
3 август 2019
Мислења
91
Поени од реакции
110
Vo kontekst na temava moze li nekoj da kaze informacija za nekoj aktiven makedonski chat sajt. Idividi nema nikoj, prazen e. moze li da preporacate sajt kade bi se druzel online so nasi lugje? Blagodaram.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Затоа што уживам сам, отсекогаш сум бил предодреден за сам да бидам. И има добри работи по Скопјево.


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Да надополнам неколку работи од ланскиот пост. Момци, ако сте фини дечки, влегувате во 30-ти и одеднаш почнуваат некои девојки на таа возраст да се интересираат за вас, не сте станале одеднаш поубави или поинтересни или похаризматични. Во главно тоа е објаснето тука
Нешто слично како и со муабетот со бившите. Ги знаете оние момци што влегуваат во френдзоната, што ги имаше на мемиња по 9гаг, редит медит? Сум видел како излегуваат од френдзоната и конечно ја добвиаат жеснката што им се свиѓа. Ама во 30-ти години. Од кога она се изнаживеала, изнаебала со се што сакала а понекогаш и не сакала. Он секогаш стоел тука како златна резерва, и сите планови да пропаднат и ниеден асален да не се најде Перо е барем фин ќе ме гледа како кралица и барем од таа страна сум обезбедена. Дечки кога ќе дојдете на 30-ти, не се изненадувајте ако девојки на кои порано сте им се пуштале и не ве ебавале почнуваат да ве контактираат. Женско не заборава кој бил заинтересиран за неа низ годините и откако ќе се изнаужива, ќе проба да чукне на врати на кои има најголема статистичка веројатност за отварање. И исто како и со бившите, максимална внимателност ако се најдете во таква ситуација, не дозволувајте да и бидете шлагот на тортата во нејзиниот љубовен живот, хепи ендот што го сака или што може и го нејќе, но со кој мора да се помири. Посебно ќе го приметите тоа, ако почнува да нафрла мубает на теми брак, прво од околу и демек случајно а после и се поинтезивно. Немојте да мислите дека вас ве избрала затоа што вие сте љубовта на нејзиниот живот. Објаснето во пасусот со економската логика на функционирање на жените тука

Јас тоа го нарекувам Форест Гамп ефект. Спојлер алерт за понатаму. За тие што не го гледале во филмот Форест Гамп кој е лице со пречки во менталниот развој цел живот ја сака Џени од моментот кога ја упознава во основно. Во меѓувреме Џени го френдзонира, оди у хипи атеобудистички живот се дрогира, се ебава и во еден таков момент на очај, изфиксана, изебана од некоја н-та бараба, решава да скокне од балконот на барабата и да заврши со се. И дури е веќе качена на гелендер пред да скокне и текнува дека има еден идиот што секогаш ќе ја прифати и сака и после се, му иде на Форест Гамп го жени и му раѓа дете. Секако во филмот тоа е претставено романтично, се удира на емотивен ефект за нас како публика да ни се стоплат срцата и да кажеме-Ооо душички љубовта на крајот победува и си го наоѓа патот. Но ако го погледнеме тоа рационално без нашминканите сценски ефекти и романтики останува заклучокот дека Форест Гамп е стварно идиот. Не дозволувајте да ви се случи Форест Гамп ефектот, не бидете идиоти, кога ќе влезете во 30-ти и ако почнат да ви се случуваат вакви некои работи, внимателно.

Да се вратам на главното прашање на темата. Пак ќе се повторам-Ако сакате да си ги зголемите шансите дека нема да завршите со погрешен човек, научете се да живеете сами, да сте си доволни сами. Ако го победите очајот и стравот од самотија, ќе ставите полесно крај на сите лоши врски кои ќе ви се појават на патот. Работите ќе ги рационализирате, ќе анализирате дали со Перо, Трајче, Станка, Златка ви е убаво затоа што сте компатибилни и имате слични погледи и насоки или само затоа што ти се испразнети ташаците па другото и не е толку битно. Од друга страна ако ви остане тој страв и очај во поголемиот процент вината за лошиот избор паѓа на вас. Со каков год идиот или опајдара да сте биле, вие не сте знаеле да направите избор, не сте ја процениле ситуацијата добро, не сте одвоиле време објективно да анализирате што у ствари ви се случува во врската. Од тие причини мислам дека прашањето е погрешно и води во многу погрешна насока. Да си сам е дефолтниот моуд на постоење, не можеш (во секој момент) да бираш дали ќе бидеш со некого, ама затоа секогаш можеш да одбереш да бидеш сам. Се раѓаш сам, умираш сам. Вистинското прашање што треба да си го поставите не е "Зошто сте сами" туку "Зошто сте во врска/брак"?

Твоите постови од секогаш се биле borderline сељачки но секогаш палеле кај публиката бидејќи се зашеќерени со некоја твоја виртуелна харизма на кажување апсолутни "вистини", бидејќи секој еден евентуално е бил заебен од некоја пошо нели за нив тоа не е нормално, кога двајца не се компитабилни или ќе се разминат со интереси и привлечност и врските знаат да завршат гадно, тогаш за нив курвата ги сјебалаи и се поистоветуваат со муабетите ти, оти не знаат дека дејтањето е trial & error. Тоа, плус и менталитетот ни е сељачки и затоа беа општо прифатени. Но постов ја помина таа граница на сељачизам. Без пасошка контрола. Без проверување ѓепек. Директно катапултирање преку граница во другата страна и просерување у националниот парк на истата. Најмногу впечатокот остана ради постираното видео, малку се избедирав кога видов од какви ликови ти е мотивацијата, да се зберат сите коперации од земјава и нивното искуство да се преточу во човек - овој од видеото би бил резултатот. Поголем комплексаш од него на јутуб до сеа немам сретнато, очај е, се снима у подрум најверојатно на неговите каде се гледаат кутии од правосмукалки и тостери и сере за 30 посто од моментална цела женска популација само оти некоја го напуштила за некој подобар. Повратив малку во себе. Овој е еквивалентот на дебеливе со кратки тиркизни коси и self made тетоважи oд хороскопски знаци под неизбричани мишки кои велат дека земјата нема потреба од машката популација. Језиво е што не го гледаш тоа.


Ајде да ги разгледаме проблемите, генерално. Те побарала некоја на 30 што те одбила на 25. Проблемот е во тоа што се ебавала умеѓувреме? А зошто не би? Ти у меѓувреме шо си правел, плачел по форуми дека е курва пошо не ти дала баш тебе кога ѝ се давало? Ти оти не си се ебавал? И како реагираш на тоа? Одбиваш некоја која те привлекува, за да ѝ вратиш. Е многу јако ќе и направиш со тоа, ќе ѝ ја искривиш хахахах. И го негираш со тоа хепиендингот, ти, што не си бил доволно интересен за еднаш пијана да ти даде, ќе и скратиш живот преполн со среќа, љубов и деца. Шлагот на тортата ќе сте ѝ биле. Хахахахне. Која self centered делузија човече. Settling down не е ексклузивитет на едниот пол, колку недоквакани познаваш шо сакаат А и го ставаат у се шо мрда за кога цело друштво ќе напумпаат некои и они бараат, а што бараат? Девици. Мирни девојки шо едвај дечко имале некад. Чисти. Што не си ги погледнувал умеѓувреме оти не носеле танги у кафиќ коа ти си искачал. Две различни страни на спектрумот се тоа, сите што се наоѓаат на краевите треба да се остават да си живеат така и со време си наоѓаат тоа што вснушност се и они. Све измеѓу знае како функционира светот, знаат дека не е страшно ако не ти дала кога си бил 18, не водат рачун кои не им дале за да ги одбијат после они на 24 како овој Рон кој мисли оти има станче од 50 квадратчиња у Скопјево сите дојдени таму на факултет треба одма да сакаат да му го испушат. А тој кутриот може од 1ва до 4та на факс се променил, допораснал физички, пуштил брада, сменил стил, она сменила стил, се пројавиле заеднички интереси, сменил размислувања и ставови и све тоа... он ќе ја кешира оти памте на 18 кога бил му мавнала корпа. Која е идеалната излезна ситуација од ова? Да му даде на 18 и да се оженат? После да го вара, да сака да виде како би било со некој поамбициозен, со некој поискулиран, со некој љубоморен, со некој кој НЕ е љубоморен? Со помал кур, со поголем, со вагина? Зарем ебавањето во тие години е толку страшно? Да се пронајдеш и видиш со кој сет на карактеристики функционираш најдобро, да се изнаебаш и вкусиш сите благодети од сексот, да истражуваш и да смениш поглед на светот 10 пати на ден се дур не се уходиш со нешто што најмногу ти штима?

Јас велам обратно. ДЕЈТАЈТЕ ги баш тие девојки во тие години. Таму е пазарот. Во тие години некои раѓаат некои си одат патос дома од вотка секој ден. Некои имаат кариериште веќе некои уште имаат предмети од 3та. Можеш да најдеш најлесно тоа што бараш. Имаш тетки и имаш прави модели на тие години. Ќе најдеш за нетфликс и еднаш неделно секс и пушење трева за 90/60 притисок имање до нимфоманки кои нема да те остават да дишеш и ќе ти дигаат притисок за да ги запознаеш нејзините и да се земете. Домаќинки и спонзоруши. Каков и да си во тие години ќе најдеш баш тоа што го бараш. Освен ако си огорчено злопамтило на кое не му дале и сака да умре сам oти било дефулт стејт за да ѝ ја искриви на некоја со тоа и уништи животот кој можела да го има со него(?). Тогаш... вред, farewell captain. Потони со бродот. Its only fitting.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
За секоја кола има соодветна дунда.
Ферари и Ламборџини ќе ти ја донесат најјаката спонзоруша, некоја си старлета, водителка или шо ти ја знам.
БМВ, Мерцедес и Ауди нешто близу до врвот, Голф 4ка, 5ка некоја таква скромна ама од добра фамилија. А Варбург и Југо некоја од село, ама пак, ќе ти донесе. :)
А ако немаш кола тогаш каква дундла носе тоа ? :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom