Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Мислења и искуства за Opel Astra H GTC 1.9 CDTI 150ks ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
А 1.6 бензин 116кс нешто за овој мотор ?
Ќе имаш помалку главоболкиотколку со дизелот
Редок мотор е ... види има една во хит ауто со 1.8 плава 3500 евра бензин тој е најдобар мотор со 140 коња
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Имам проблем со километражата брзинометаро не ми работе стрелката не мрда повеке од 20 кмч кога возам
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Имам проблем со километражата брзинометаро не ми работе стрелката не мрда повеке од 20 кмч кога возам
брзинометарот ако е со стрелка и механичко мерење, треба да е поврзан од полжавчиња или пружини кај километражникот преку сајла и пињонче на крајот со менувачката кутија колку што се сеќавам. Ако е таква, зависи колку си вешт, можеш да провериш дали е проблемот кај менувачка кутија, дали е скината сајлата. Ако покажува 20, мислам дека не е скината, можда е зарибана ама ѓавол ќе го знае. Ако не е до тие 2 причини, поарно не го чепкај километражникот, види со мајстор, оти јас купував друг километражник, стариот целосно го раштелував.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
брзинометарот ако е со стрелка и механичко мерење, треба да е поврзан од полжавчиња или пружини кај километражникот преку сајла и пињонче на крајот со менувачката кутија колку што се сеќавам. Ако е таква, зависи колку си вешт, можеш да провериш дали е проблемот кај менувачка кутија, дали е скината сајлата. Ако покажува 20, мислам дека не е скината, можда е зарибана ама ѓавол ќе го знае. Ако не е до тие 2 причини, поарно не го чепкај километражникот, види со мајстор, оти јас купував друг километражник, стариот целосно го раштелував.
Иначе работе се за сеат ибица 1.9 сди 2001г бев кај двајца мајстори првио кај шо бев кажав му шо како и без да провере шо е проблемо ми вика земи километража од растурена кола ке сменеме после ојдов кај друг мајстор и тај без да провере шо е проблемо вика ми до пињоно е купи нов ке средеме раб и сеа нз шо да правам дали е лесно некако сам да си проверам и да направам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Иначе работе се за сеат ибица 1.9 сди 2001г бев кај двајца мајстори првио кај шо бев кажав му шо како и без да провере шо е проблемо ми вика земи километража од растурена кола ке сменеме после ојдов кај друг мајстор и тај без да провере шо е проблемо вика ми до пињоно е купи нов ке средеме раб и сеа нз шо да правам дали е лесно некако сам да си проверам и да направам
Ако си чепкал по коли.....откачи ја сајлата од кај пињонот(на мењачот се наоѓа)....земи една акумулаторска бормашина, стави го врвот како бургија во акумулаторката и заврти. Ако километражата врти,.....до пињонот е
Ако не врти....до километражата или сајлата
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Ако си чепкал по коли.....откачи ја сајлата од кај пињонот(на мењачот се наоѓа)....земи една акумулаторска бормашина, стави го врвот како бургија во акумулаторката и заврти. Ако километражата врти,.....до пињонот е
Ако не врти....до километражата или сајлата
Фала мн ке пробам така да направам
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
[/URL]

Ми треба некое количе од овој тип докај 3500-4000 евра, дали некоја од овие е добар избор ? Или некој друг предлог за таа цена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
[/URL]

Ми треба некое количе од овој тип докај 3500-4000 евра, дали некоја од овие е добар избор ? Или некој друг предлог за таа цена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако веќе си загреан за астра најдобар мотор ти е 1.8 со 140 коња ... освен ако не си почетник па да мораш до 100 кс.

Оваа е најопремената астра ... ја возеше газдата на плацот

Имаш и чист бензин 1.8 ама ако ставиш регистрација, плин и сервис ќе те фати 800-900 евра на оваа цена

Инаку голфот е со озлогласениот мотор 2.0 140 коња и со 2 врати

Нешто поскапо имаш круз

Ако имаш мерак на некоја друга слободно пиши
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Денеска бев на сервис да ми центрират предните тркала направија шо направија мајсторите платив си 600ден улавам у колата да си одам и колата па БЕГА на лева страна врнав се у сервисо и викат ми гумите се криви иначе гумите се нови сеа некој ако се разбира да каже до шо може да е
Автоматски споено мислење:

Сакам да сменам ребраст каиш пошто колата ја имам 2 недели не верувам мн на продавачите они можат да кажат и дека пред еден месец правено е сервис на неа ама ја за сигурно сакам па да си направам е сеа на сервис ми викат за ребрестио коштало негде околу 7000 - 12000 шо на мене ми е многу ја како шо знам мислам дека е негде околу 2000-3000 или па ич не се разбирам да каже некој колку кошта одприлика дали се мене само каишо или и др работи иначе работе се за сеат ибица 1.9 сди 50кв
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Денеска бев на сервис да ми центрират предните тркала направија шо направија мајсторите платив си 600ден улавам у колата да си одам и колата па БЕГА на лева страна врнав се у сервисо и викат ми гумите се криви иначе гумите се нови сеа некој ако се разбира да каже до шо може да е
. Дали занесувала и пред центрирање? Дали била удрена (па поправана, извлекувана) од едната страна пред да ја земеш?
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
. Дали занесувала и пред центрирање? Дали била удрена (па поправана, извлекувана) од едната страна пред да ја земеш?
Да колата бегаше пред центрирање затоа и ја однесов на сервис да ми ја средат иначе колата не е удирана нема нигде скапано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom