Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво. Ми треба ваше мислење. Во план ми е да купам Голф 6.
Се двоумам меѓу 1.4 бензин и 1.6TDI.

Дизелите се малце поскапи и имаат малце повеќе поминато за разлика од бензинците (планирам да увезам од Германија).

Веќе 3 недели дремам по форуми, сајтови, видеа на youtube... ми треба совет што би одбрале вие и зошто?

**Да се земе во обзир потрошувачка, издржливост и кола наменета повеќе за во град.
Јас сум "дизелаш" знам дека има многу минуси во поглед на поскап дефект, сервис се разбира екологија, ама во поглед на возно задоволство јас би сакал дизел за мене, ама па јас не возам често низ град повеќе сум на отворен пат. Направи си рачун ако би ставал плин на бензинецот која би била цената.
Не ти сугерирам ти што да купиш, кажав што јас би зел.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво членови,
Би ве замолил за совет околу избор и купување половно возило.
Вака пред се возилото да биде од Б-сегментот, воглавно ќе го вози и сопругата и јас, воглавно ќе се вози во град и помалку отворено од еден до друг град или некаков излет во годината. Највеќе да минеме 10.000 км годишно.
Ги знам логичностите околу намената за купување бензин-дизел но сепак преферирам дизел варијанта.
Буџет околу 5.000-6000 еур макс.
Што е најдобра опција и кој мотор? Форд Фиеста МК7 1.4 тдци/1.6 тдци, Опел Корса Д 1.3 цдти 75кс/95кс, Цитроен Ц3 1.4 хди/1.6 хди (оние после 2009)? Или нешто сосема четврто?
Гледам меѓу другото што поново годиште да е (километрите, сервисната книшка и чесното одржување не се многу за верба во МКД). Пред се имам предвид да нема огромни трошоци околу одржување какви што се на А-класата на пример.
Ваше мислење?
Фала однапред на вашата помош.
Opel corsa 1.3 cdti EcoFlex
Најниска потрошувачка и ќе најдеш по огласи 2011-2012 мин за 4000е

Еве пример ... а ќе најдеш и редизајн за околу 5000
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3314537
 
Член од
8 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво ве молам за малку помош ако знае некој да ми каже.
Се работи за Renault Megane 1, 99год
2.0 16v бензин Williams motor.
Дали знае некој добар мајстор само со Renault што работи во врска со моторот ми е проблемот сакав ремонт да му направам, да не знае некој случајно каде можам да најдам комплет делови за ремонтот и кај кој мајстор би ми препорачале да одам.
Поздрав.
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Сега во лето ако ја возиш на отворено треба тој мотор да биди +-3.5 потрошувачка (оптимистички кажано).[DOUBLEPOST=1562530778][/DOUBLEPOST]
Од понудените кога би земал за мене би била корсата и дури би зел мотор со помала кс, сигурно и сервисот би бил поефтин, а веќе за резервни делови корсата е како некогашното југо, нема недостиг на било што. Италијански?
Здраво членови,
Би ве замолил за совет околу избор и купување половно возило.
Вака пред се возилото да биде од Б-сегментот, воглавно ќе го вози и сопругата и јас, воглавно ќе се вози во град и помалку отворено од еден до друг град или некаков излет во годината. Највеќе да минеме 10.000 км годишно.
Ги знам логичностите околу намената за купување бензин-дизел но сепак преферирам дизел варијанта.
Буџет околу 5.000-6000 еур макс.
Што е најдобра опција и кој мотор? Форд Фиеста МК7 1.4 тдци/1.6 тдци, Опел Корса Д 1.3 цдти 75кс/95кс, Цитроен Ц3 1.4 хди/1.6 хди (оние после 2009)? Или нешто сосема четврто?
Гледам меѓу другото што поново годиште да е (километрите, сервисната книшка и чесното одржување не се многу за верба во МКД). Пред се имам предвид да нема огромни трошоци околу одржување какви што се на А-класата на пример.
Ваше мислење?
Фала однапред на вашата помош.
corsa 1.3 cdti topla preporaka
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Не сум прашувал нотар него тај шо се воде сообраќајната на него ако ми ја препише на нов дог и на мене дали настанува некаков проблем оти колата ке има два купопродажниот дог од тај шо се воде сообраќајната
ако нема купопродажен договор тој што ја има колата сега законски сеуште е во сопственост на гастрабајтерот
значи он мора на нотар со тебе или полномоштво да даде на некој
затоа подалеку од такви ствари да не останеш без пари и без кола


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Zdravo.Pred mesec dena kupiv polo 1.9 tdi 74kw,kolata si e tip top,zacuvana maksimalno.E sega me interesira okolu potrosuvackava,posto pred nego vozev audi isto 1.9tdi samo 66kw,samo bez bord i nemozes tocno da kazes kolku troselo.Sega na polovo ima bord i mi pokazuva negde okolu 7 -7,5 gradska nekoj prosek na 100km,no vozeno pod klima.Dali e vo red potrosuvackata?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Zdravo.Pred mesec dena kupiv polo 1.9 tdi 74kw,kolata si e tip top,zacuvana maksimalno.E sega me interesira okolu potrosuvackava,posto pred nego vozev audi isto 1.9tdi samo 66kw,samo bez bord i nemozes tocno da kazes kolku troselo.Sega na polovo ima bord i mi pokazuva negde okolu 7 -7,5 gradska nekoj prosek na 100km,no vozeno pod klima.Dali e vo red potrosuvackata?
Горе долу нормално е. Е сега има градска и градска...друго е градска во М. Брод друго е во Скопје, тргни-застани.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
За дизел не знам колку е просек, во секој случај со клима со бензинецов во овие скопски гужви би бил презадоволен толку малку да троши :)
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво ве молам за малку помош ако знае некој да ми каже.
Се работи за Renault Megane 1, 99год
2.0 16v бензин Williams motor.
Дали знае некој добар мајстор само со Renault што работи во врска со моторот ми е проблемот сакав ремонт да му направам, да не знае некој случајно каде можам да најдам комплет делови за ремонтот и кај кој мајстор би ми препорачале да одам.
Поздрав.
Татко ми е специјалист за ремонтирање мотори и составување според фабричките стандарди а сега е на пензија и такво тоа време беше , а денес тешко да најдеш мајстор да се нафати бидејќи таков мајстор за одржување на мотор и ремонт изумре па затоа повеќето купуваат цел мотор кај што растураат коли ама тоа е ризично и не знаеш дали е добар моторот и згора на тоа по менување на моторот пак треба да пријавиш за атест за нова сообраќајна книшка за да впише број на моторот и други заебанции, јас би можел да растурам мотор и составувам бидејќи таков занает завршив е арно ама веќе не работам тоа туку во приватна фирма за градежни работи значи за жал таков мајстор тешко да најдеш освен во официјален сервис Рено. А што му е на вашата кола односно моторот и зошто му треба ремонт????

Да правиш ремонт не е така едноставно , треба да имаш добро памтење и многу многу часови работа најмалку 2 недели или повеќе во зависност состојбата на главата и блокот

https://youtu.be/3SMxs5hrvUg
Sent from my iPad using Tapatalk
 
Последно уредено:

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Се работи за автоматик 7 брзини 1.4 тси 204 кс. Во возење ми излезе од брзина во неутрал на 30км/ч. Ја изгаснав и ја ставив на паркинг да ја запалам, мењачот не се мрда закочен е за паркинг. Не вергла не го чита мењачот и осигурачот од мењачот ала минут го гори. Ја ставив на компјутер ништо живо не го чита мењачот се друго кажува дека е во ред, на време сервис е секогаш направено. Дајте од Битола некој добар мајстор не ми се носи секаде.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Се работи за автоматик 7 брзини 1.4 тси 204 кс. Во возење ми излезе од брзина во неутрал на 30км/ч. Ја изгаснав и ја ставив на паркинг да ја запалам, мењачот не се мрда закочен е за паркинг. Не вергла не го чита мењачот и осигурачот од мењачот ала минут го гори. Ја ставив на компјутер ништо живо не го чита мењачот се друго кажува дека е во ред, на време сервис е секогаш направено. Дајте од Битола некој добар мајстор не ми се носи секаде.
Спрема текстот мислам дека се работи за голф или шкода. Оди во бис ауто кај кравари тие се најдобри за vw
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Спрема текстот мислам дека се работи за голф или шкода. Оди во бис ауто кај кравари тие се најдобри за vw
Заборавив да напишам се работи за Сеат
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Заборавив да напишам се работи за Сеат
Пробај вечерва исклучи го акумулаторот нека стои до утре, па пробај пак дијагностиката можи ќе проработи да знајш шо да бараш.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Zdravo koga ja vozam kolata na zbuncinja ili na lezecki policaec koga minam se slucha krckanje napred vo shal tablata t.e pred volanot a isto i koga e vo mesto i probam da vrtam na volanot levo ili desno i trgnuvam poleka se slusha struganje ( ghhkk ghhkk ) da ne znae nekoj do sto moze da bide,fala mn. inace vozilo ( golf )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom