Ne e bas taka.
Kol. toplina se javuva kako proizvod od razlikata na temp., povrsinata i vkupniot koef. ma premin na toplina.
E ovoj vkupen koef. e vo zavisnost od koef, na toplosprovodlivosta na materijalite (stiropor, kamena volna, malter, cigla .....), kade sekoj materijal ima svoj koeficient a isto taka i debelinata koja e vgradena vo samiot zid igra golema uloga.
Uste ne treba da se zaboravi da se dodade i koef, na premin na toplina od vnatresniot vozduh kon vnatresniot zid i od nadvoresniot vozduh kon nadvoraesniot zid koj ima razlicni vrednosti vo zavisnost od samoto struenje na vozduhot (veter dali ima ili nema, i kolku ima)
Samo da ve potsetam deka vo masinstvoto ova e edna od najednostavnite proektni zadaci. Kako potvrda na ova vo bivsa YU, jas kako srednoskolec, vo sredno teh. uciliste, imav zavrsna diplomska rabota kompletna predmetka i dimenzioniranje na toplovodno greenje na individualen objekt so presmetka na toplinski zagubi, dimenzioniranje na kotel, pumpi,radijatori.... so crtanje na kompletni rabotilnicki crtezi za razvodnata mreza na cevki itn i toa vo doba koga nemase nitu digitroni i se racunase so pomos na tkn SIBERI.
Ete kolku e toa kompleksna presmetka i na ja zilavite ponataka.
Togas bese problem da se odredat sto potocni podatoci za koeficientite na toploprovodlivost, pa pak se dobivaa dobri i precizni predmetki za gubitocite na toplina. Sega vo erata na informatika, toa e mnogu poednostaveno bidejci sekoj proizvoditel, kako sto e na pr. KNAUF, ima obvrska da ispita i dava tocni koeficienti za sekoja kombinacija od materijali...
Inace dimenzioniranjeto e rasteglivo i "dozvoleno" e da bide i 20-30 procenti predimenzionirano "za sekoj slucaj", sto ne smee da se dozvoli na primer kaj celicnite konstrukcii koi se rusat od sopstvena tezina ako se predimenzionirani ili pak ako se raboti za masinski elementi koi se proizveduvaat masovno, ne smee da ima nikakvo predimenzioniranje, bidejci sekoj gram visok gubi profit...