Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Дури и 5000евра да ти стигне сметка евн нема да признаат дека е грешка тоа да го знаеш.
Климата нема шанси да има потрошено толку, да ја отепаш нема да потроши повеќе од 7000.
Тоа што не крева фазла од 22с собна температура значи дека климата не е соодветна за просторот.
Тоа што не сте стоплени и ви го суши воздухот не сте навикнати на грење со клима, и тоа тешко ќе се навикниш, зошто некои луѓе едноставно неможат да поднесат нешто цело време да му дува в глава.
Со парно ќе ти биде далеку далеку покомфорно дома, топло во сите соби со топлина која ќе ја поднесуваш. Само треба котелот да ти биде надвор во помошна просторија за да не ти се чади и валка низ дома.
Цена за парното не може да се определи точно зошто има повеќе фактори. Најмалку 3-ца мајстори ќе си прашаш и ќе ти дадат понуда.
Најбитно е да се пресмета колку метри радијатори ти се потребни во секоја соба. Според радијаторите се бира котелот кој ќе ги задоволува. Котелот според kw-тите треба да биде за 20-25% појак од вкупната количина на киловати кои радијаторите можат да ја дадат.

СПОРЕД КОТЕЛОТ ТРЕБА ДА СИ НАПРАВИШ ОЏАК ПРАВИЛНО ДИМЕНЗИНИРАН ЗА ТОЈ КОТЕЛ, ова ти е најважно за парното да ти биде најекономично и најдобро да работи.
Е сега повеќе ќе загадува од климата, ама не бива ти да неможеш да го стоплиш детето во зима, а да се грижиш за чадот.
Син ми има 4 години и кога грејам со парното раат е си трча-игра низ сите соби, а кога е уклучена климата само в дневна седи досадно му е и не будали сите по дома :-D.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ja prvo sto bi proveril e dali mi udiraat pausal smetki i dodavaat realno nepotroseni Kwh na smetka, i mnogu me kopka informacijata sto moze da ni ja dade samo @ivana19966 dali sega na broiloto ima pomalku Kwh odkolku sto ima Kwh na poslednata smetka?, odnosno dali i imaat pausalno dodavano Kwh od sto realno potrosila.Bi trebalo po sekoja logika sega da ima povejke Kwh na broiloto od poslednata smetka kako za skapa taka i za eftina tarifa ama sve e mozno.
I ne prasavme kolku stanari se vo toj objekt i dali nekoj drug moze da ima troseno struja za greenje, objektot e 150m2 a se kazuva samo za 60m2 kako se greele, a ostanatite 90m2?.
So malo dete mora i kupatiloto da se zagreva, baska bojlerot.
Vo celata prikaska nesto nestima i vkupnata smetka ne ke da e samo od klimata koja gree samo dnevna 60m2.
Sijalici vo 40m2 imam sve LED staveno a na broj se negde okolu 10 koi netrosat poveke od 60W ako site se vkluceni a nikogas ne se site vkluceni....za 60m2 bi bile verovatno i poveke od 10 sijalici (pretpostavuvam) i ako tie ne se LED ete kade lapa struja i do 600W poveke, da ne go spomnuvam tuka i moznoto bojlerce vo kujnata, najgolemiot kradec na struja. Peskirac vo kupatilo ako ima isto ke kreva na smetkata so okolnite zidovi od 90m2 drzeni ladni.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Јас се си мислам нонстоп броилото работи на скапа Т1 ко го менувале сатот може заборавиле да наместа тарифи .. думам ко се сменуваше евтината струја од 14 до 16 кај нас се блокира на првиот спрат нонтоп беше Т2 пријавме одма дојде типот што го чита сатот го поправи
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Јас се си мислам нонстоп броилото работи на скапа Т1 ко го менувале сатот може заборавиле да наместа тарифи .. думам ко се сменуваше евтината струја од 14 до 16 кај нас се блокира на првиот спрат нонтоп беше Т2 пријавме одма дојде типот што го чита сатот го поправи
A ti zatoa prasa kolku ima na skapa a kolku na eftina tarifa
Pa takvi "mali greski" mozno da im se desavaat ;)
Imase primeri i so netocen casovnik na broiloto, i ti gledas doslo 14:00 pustas bojler ili peralna a na broiloto bilo 13:00 i ti kuca na skapa tarifa mesto na eftina. I toa nikoj ne proveruva
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2017
Мислења
24
Поени од реакции
1
Не,одговорот не беше таков како што го кажуваш...Да не беше климата Грее и да не беше одговорот од Стрелец,немаше да се извртува одговорот и да се оди во ваква насока..Беше советувано климата да не се гаси,да работи 24/7 шо сите го трубиме на форумот,да не се чепка 2-3 дена со далечинското и да се види како ќе се однесува.. @ElVi не гледам дека има проблем со загревањето туку се обидува да открие зошто понекогаш дува млак воздух и исклучува климата..Советот беше добронамерен а другото останато што се изврти за Грее беше злонамерно!
@ElVi каде ти е поставена климата во домашни услови или деловен простор?Дали дува директно во луѓе,дали е насочена вертикално надолу?
Дали работи 24/7?
Ако климата дува жешко на 30ц кога ќе зададеш е ок (во повеќето случаи)кога ќе ја намалиш исто така жешкиот воздух станува поладен..кога ќе ја намалиш под она што таа го регистрира на сензорот како зададена температура исклучува,ако зададеш пониско се разбира..На топло време кога задаваш приближна температура во простор имаш дома 22 сакаш 23 дува помлако..Работи ја со ифил далечинското поставено онаму каде што сакаш да ја имаш таа темпертура и насочено кон климата..фан постави ауто ,кога имаш поголем фан изгледа како да дува помлако но испоралува исто количина на енергија,смета дувањето, на поладно трена повисок фан..
некои работи треба да ги прочиташ видиш кај пријатели кои имаат инвертер..Ако не е нешто во ред повикај сервис..имаш гаранција...Не е секогаш до климата до нас е,особено и на форум ако прашаш незнаеш што одговор ќе добиеш,уште ако е и нпотполно поставено прашњето уште понепотполн одговор ќе добиеш..
Толку од мене,поз
Климата е во домашни услови,насочена да дува надолу.Прашањето ми беше зошто на исто зададена температура понекогаш дува млак воздух и работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и климата си прави вклучи исклучи.Според мене со вториот начин на работа е поголема заштедата или сум грешка.Кога работи постојано троши околу 650-700 W.Поздрав.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Климата е во домашни услови,насочена да дува надолу.Прашањето ми беше зошто на исто зададена температура понекогаш дува млак воздух и работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и климата си прави вклучи исклучи.Според мене со вториот начин на работа е поголема заштедата или сум грешка.Кога работи постојано троши околу 650-700 W.Поздрав.
Види убаво дали ти продале инвертер :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Сите имаме инвертери скоро и јасно ни е колкава е сметката за греење со инвертер. А пола народ е со бебиња.

3600 месечно е максимум за најладниот месец, а 5000 за 18ка клима. Плус потрошувачи од домаќинството. За јануари значи. А за другите месеци ќе е помалку. (зборуваме од конструктивна гледна точка, едноставно толку влече компресорот, неможе и да сакаш повеќе ПРОСЕЧНО да повлече, толку му е и толку му дава контролерот, можеби ќе падне температурата на издув, ама ограничувањата се тие на скоро секоја клима)

Една фхтф50 троши 1600в ставена на 30ц и максимален фен. Тоа се 5700 денари за цел месец. И тоа нема да се седи во просторот. Повеќе неможе физички да потроши. Нема каде да оди струјата и да и ја дадеш.

Згора на тоа 3000 за домаќинство ете 8700

А инвертер има барем 3 цоп во најлош просечен случај на месечно ниво. Значи ако со инвертер е 5700, со било кое друго грејно тело ќе е околу 15000-20000. Што точно се поклопува со моето искуство.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Размислувам да ставам парно на дрва на спратот, Дали нелој знае отприлика колку би ме чинела инсталација на парно за 150 квадрати.
Можеби е поскапа, како првична инвестиција, но може да размислите за таков вид на греење, но наместо на дрва тоа да биде со топлинска пумпа.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Можеби е поскапа, како првична инвестиција, но може да размислите за таков вид на греење, но наместо на дрва тоа да биде со топлинска пумпа.
Ako nemaat dovolno stedstva za toplotna pumpa. Podobra varijanta od kotel na drva e kotel na peleti. So peletite pomala maka ke ima i moze da go sta i duri.i vo soba poso nema da chadi i da prlavi. A bashka nema treba da go pazat kotelot na peleti dali ima drva ili dali ke ugasi koga nema doma da bidat se se shteluva elektronski i nema da se zamaraat.
Edinstveno e sto ednash vo 2-3 dena me treba da go polnat so peleti i da go citatat od pepel na 5 dena.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Abe kakvi 13000 denari za smetka za struja za so edna inverter klima? Nema bukvalno nikakva logika muabetov.
Stvarno nema logika muabetov. Izgleda devojkata ima drugi potroshuvachi i zatoa tolkava e smetkata.
Za najrealno da si vidi kolku i troshi klimata neka si kupi merach i ke si znae. @ivana19966
Jas imam Daikin..... non sense e da potroshi tolku mnogu klimata.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Климата е во домашни услови,насочена да дува надолу.Прашањето ми беше зошто на исто зададена температура понекогаш дува млак воздух и работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и климата си прави вклучи исклучи.Според мене со вториот начин на работа е поголема заштедата или сум грешка.Кога работи постојано троши околу 650-700 W.Поздрав.
Климата само ја надокнадува топлинта која се губи за да се добие онаа која ја посакуваме..Ако е мала разликата во посакуваната(избрана)температура би требало да дува помлако(релативно е ова,со термометар е реално)..Кога дува потопло надокнадува повеќе би требало и повеќе да троши и не би требало тогаш да исклучи..Не троши постојано по 650-700 климата,оди и под и над...Мене ми личи како постојано да работите со далечинското и задавате температури како ви одговараат? Се остава една фиксна температура 22 или 23 или 24 ц и се остава да работи климата постојано 24/7..Кога од 28 ја намалиш на 23 а во просторијата е 24ц,нормално е да дува жешко климата тогаш и по намалувањето на темпертурата да изгасни?!Се остава на автоматски и се работи со ифил на далечинското поставено онаму каде што сакате да ја имате посакуваната(зададена)темпертура,нормално далечинското насочено кон климата за да може да го регистрира истата..
Поздрав
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Ako nemaat dovolno stedstva za toplotna pumpa. Podobra varijanta od kotel na drva e kotel na peleti. So peletite pomala maka ke ima i moze da go sta i duri.i vo soba poso nema da chadi i da prlavi. A bashka nema treba da go pazat kotelot na peleti dali ima drva ili dali ke ugasi koga nema doma da bidat se se shteluva elektronski i nema da se zamaraat.
Edinstveno e sto ednash vo 2-3 dena me treba da go polnat so peleti i da go citatat od pepel na 5 dena.
Има сега и котли на дрва кои сами се гасат кога ќе ја достигни котелот зададената температура. Ги гаси дрвата потоа пак ги пали. За неизолиран објект котелот на пелети многу повеќе ќе потроши(пари), 90% пелетите кои што ни ги продаваат не се добри правени се од разни смоли, книга... па премногу се затнува котелот и оџакот, и треба редовно чистење. Ако загреваат толкав простор ќе треба да го чистат секој ден од пепел. Да не споменувам колку луѓе познавам што им се зафркнал котелот зошто во пелетите има железа. Можеш да замислиш колку чини сервис.[DOUBLEPOST=1552689446][/DOUBLEPOST]
Климата само ја надокнадува топлинта која се губи за да се добие онаа која ја посакуваме..Ако е мала разликата во посакуваната(избрана)температура би требало да дува помлако(релативно е ова,со термометар е реално)..Кога дува потопло надокнадува повеќе би требало и повеќе да троши и не би требало тогаш да исклучи..Не троши постојано по 650-700 климата,оди и под и над...Мене ми личи како постојано да работите со далечинското и задавате температури како ви одговараат? Се остава една фиксна температура 22 или 23 или 24 ц и се остава да работи климата постојано 24/7..Кога од 28 ја намалиш на 23 а во просторијата е 24ц,нормално е да дува жешко климата тогаш и по намалувањето на темпертурата да изгасни?!Се остава на автоматски и се работи со ифил на далечинското поставено онаму каде што сакате да ја имате посакуваната(зададена)темпертура,нормално далечинското насочено кон климата за да може да го регистрира истата..
Поздрав
Нема врска дека некој цело време ја менува температурата од 22 па 28 , потоа по еден час, два ја симнува пак на 23, па тука демек е проблемот. Тоа никој не го прави, кој е тој што сака да му варира толку температурата во собата. И да смениш, креваш и спушташ степен-два.
И што е тоа, не требало да се чепка далечинското, кога ќе зададеш една температура и тераш. Незнам кој го измисли ова, ама 100% не е производителот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom