Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Истиот LOOP со години се повторува овие чинат овие не. Неможе да викате за една цела фирма на клими нечини, може некои модел не е вред кај вас ама кај друг истиот модел се покажал. на крајот да речеш нечини GREE,Vivax,Haier ... Спомнав во предхониот мои пост за Хансолот од другарка моја не беше вред го срединија нов поставија кај нив сега супер муе да не бидам и јас ко тои климе од порано со цел град пријатели/роднини али мора да го спомнам братучед има Vivax 1,5g супер поминал зимово ето Прилеп ... поента не треба да плукање по СЕ
И што дека и поставиле нов климатизер? Климатизерот требал да чини уште пред да биде поставен, а не од кој ќе ти ги земат парите ти да се жалиш, да пријавуваш, да губиш нерви за тие да се смилуваат нова клима да ти стават.
Ете сеа може на твојата пријателка и се погодил Хансолот по втор пат.
Но дали за изгубеното време, нерви... другарите од ГРЕЕ го надокнадиле некако?
Очекувам одговорот дека е НЕ !Бидејќи тоа е нормално за нив а не ни знаат да се извинат туку само да солат памет и со тоа што ке ти сменат нов клима уред ти треба да им бидеш благодарен пошо можеле и да не ти го сменат..... ама битно парите ти ги зеле.[DOUBLEPOST=1551733901][/DOUBLEPOST]
Си купил веш машина (за алишта) СТ и сега ти се валкани гаќите недобро испрани, и некој ти вика продај ја и купи Горење или Самсунг?Е кој ќе ти купи употребена машина?Кој ќе ти купи употребена клима,макар и панасоникот на @dwa да му го поправат и реши да го продаде?Кој ќе го купи а да не изгуби мин 30%од вредноста..
Ти твоето Ломо го продаде? Јас Виваксот не го продадов си купив нова клима!!Може секој повторно нова клима да купи,или било што друго ако вече еднаш купил нов производ..Никој не се труди да помогне на форумот,само за подбивање е истиот!
Нема да го продадам Ломото.
За роденден ќе му го поклонам на пријателот, да не го именувам ќе почне одма со заканите па ќе ми се извалкаат гачичките од страв и ке треба и нова веш машина да со купам. Да не влегувам во дополнителни трошоци :D
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Тенка е границата измеѓу добра/лоша модулација и предимензионирана клима
Kako ke ja dimenzioniras klimata i za na -10 i za na +10 stepeni?
Na minus 10 imas potreba 4 kw na plus 10 1 kw
Na minus i treba 1.5 kw struja za 4kw toplina na plus 10 i treba 300w
Toa se dobiva so modulacija
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Kako ke ja dimenzioniras klimata i za na -10 i za na +10 stepeni?
Na minus 10 imas potreba 4 kw na plus 10 1 kw
Na minus i treba 1.5 kw struja za 4kw toplina na plus 10 i treba 300w
Toa se dobiva so modulacija
Претпоставувам, со клима која кошта над 60 000ден. Ние сакаме да купиме ефтини клими кои даваат и јака топлина и добро да модулира и да не троши многу за 30-40 000ден. Најчесто тука се прават грешки, се купуваат 5,5 клими од поевтини брендови за да дадат појака топлина (место да се купи 3,5ка од 50-60 000ден) и кога ќе дојдат вакви температури си гаснат многу нормално.
Немаштијата си го прави своето
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@BiKuul ne e do nemastija tuku do neznaenje.Ke zeme klima od 25000 mesto od 50000 den pa ke bide nezadovolen pa ke zeme pecka na peleti pa mnogu ke trosi pa ke stavi parno na struja i taka vo krug.
I ke se iznatrosi pari duplo od potrebnoto.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Стварно немие јасно зашто толку за лошо се сваќа пали/гаси на климиве на ова време +10 ??? BTW то EEV нели за оваа раб беше или јас не разбрав убо ако има климата ЕЕВ нонстоп треба да одржава или само пиши на спецификација и диаграми во пракса Тонч
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Дали мислиш дека сериозна помош е на некој да му речеш монтирај клима, пушти ја на 22 степени за да имаш 24, отсели се 3-4 дена кај роднини за да се стабилизира и не чепкај во неа цела сезона 6 месеци?

Дали мислиш дека тој производ има било каков квалитет?
Не,одговорот не беше таков како што го кажуваш...Да не беше климата Грее и да не беше одговорот од Стрелец,немаше да се извртува одговорот и да се оди во ваква насока..Беше советувано климата да не се гаси,да работи 24/7 шо сите го трубиме на форумот,да не се чепка 2-3 дена со далечинското и да се види како ќе се однесува.. @ElVi не гледам дека има проблем со загревањето туку се обидува да открие зошто понекогаш дува млак воздух и исклучува климата..Советот беше добронамерен а другото останато што се изврти за Грее беше злонамерно!
@ElVi каде ти е поставена климата во домашни услови или деловен простор?Дали дува директно во луѓе,дали е насочена вертикално надолу?
Дали работи 24/7?
Ако климата дува жешко на 30ц кога ќе зададеш е ок (во повеќето случаи)кога ќе ја намалиш исто така жешкиот воздух станува поладен..кога ќе ја намалиш под она што таа го регистрира на сензорот како зададена температура исклучува,ако зададеш пониско се разбира..На топло време кога задаваш приближна температура во простор имаш дома 22 сакаш 23 дува помлако..Работи ја со ифил далечинското поставено онаму каде што сакаш да ја имаш таа темпертура и насочено кон климата..фан постави ауто ,кога имаш поголем фан изгледа како да дува помлако но испоралува исто количина на енергија,смета дувањето, на поладно трена повисок фан..
некои работи треба да ги прочиташ видиш кај пријатели кои имаат инвертер..Ако не е нешто во ред повикај сервис..имаш гаранција...Не е секогаш до климата до нас е,особено и на форум ако прашаш незнаеш што одговор ќе добиеш,уште ако е и нпотполно поставено прашњето уште понепотполн одговор ќе добиеш..
Толку од мене,поз
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Znaci toa i bese prasanjeto,da nadvor e potoplo ama zasto klimive ne spustaat pod 600w nego isklicuvaat?
Значи и самиот кажуваш дека „модулира“. Ако исклучи 4 x 5 мин.тогаш климата потрошила 400W, а дува врел воздух. 100-пати ги прашав дотичните кога „модулира“ на 200-300W колку степени дава на издув и не добив одговор. Ве молам, не фаќам страна ама очекувам реалност да не се заебат луѓето и да знаат дека не е нешто идилично да се грееш на млак ветер.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Da modulira od 600w pa nagore,Eve doma mits raboti so 400w,nadvor mom 8stepeni i duva toplo.Celo vreme ovde se diskutira kolku trosat,kako modulirale klimive,koja ponisko ce spusti i raboti itn.I jas prasuvav kolku duva toplo so 200 w odgovor nemase,ama nemojte sega ne e vazno kolku spusta bitno e da duva toplo,da ne ja vrtime vodata kako nas ni odgovara nego kako treba.prasanjeto bese ednostavno dali treba klimive da spustat pod tie 600w ili ne treba.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Lomo ECO spusta do 300W, pa i 280W, ama vo 30m2.
Kaj tvojot prijatel mislam deka ne mu spusta pod 600W zasto mu se predimenzionirani za prostorot vo 16m2 mu se staveni.
Ednostavno nema vreme klimata da spusti pod tie 600, ke digne premnogu temperatura i poprvo ke ugasi otkolku da spusti do 300W.
So Ifeel i dalecinskoto staveno podaleku mozda i ke moze da dojde do tie 300W vo takva mala soba.
Inaku seuste ima Amber do -15 sto spustaat i do 160W....samo kostaat kolku 2 ECO, 36k komad.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Lomo ECO spusta do 300W, pa i 280W, ama vo 30m2.
Kaj tvojot prijatel mislam deka ne mu spusta pod 600W zasto mu se predimenzionirani za prostorot vo 16m2 mu se staveni.
Ednostavno nema vreme klimata da spusti pod tie 600, ke digne premnogu temperatura i poprvo ke ugasi otkolku da spusti do 300W.
So Ifeel i dalecinskoto staveno podaleku mozda i ke moze da dojde do tie 300W vo takva mala soba.
Inaku seuste ima Amber do -15 sto spustaat i do 160W....samo kostaat kolku 2 ECO, 36k komad.
Сее вред то али што толку лошо да се Гаси климава на +10 .. денес може таа 2 да се гали/пали може ич зависи изолација бла бла то беше моето прашање минатиот пост ако се гаси компресоро има неубај ефекти или ?? оти се направи ФАМА ако се гаси/пали крај на светот е :)))
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Jas imam Mirai 2.5 vo 16m2 soba i koga e ladno t.e pod 5 stepeni rab non stop no koga e vakvo vreme nad 7-8stepeni rab pa isklucuva i toa se spusta na 300 w ama pak isklucuva,
Ednostavno se prejaki za mali sobi i toa posebno koga e nadvor toplo.
Zatoa nad 7 stepeni ja isklucuvam skroz i prezema rab Suzumi-vo za cela kukja 75 m2.Eve 14 stepeni e nadvor namestena e na 22 rab so prosek 170 w/h i ne gasi.
Suzumito 16ka vo koja brzina fiksno ja rabotis i koja mu e momentalnata (najniskata ) potrosuvacka?
Miraito velis ispod 300w ne sleguva pomalku.na auto fan ili fiksno na koja brzina?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Pa zavisi od parite dadeni za klimata, od 20k klima na kapilara nemozes da ocekuvas deka ke raboti kako nekoja so EEV od 60k, ama ako taa od 60k gasi po 20puti u denot na +10 i raboti bezmalku kako kapilara togas neso ne ke da e vo red.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Pa zavisi od parite dadeni za klimata, od 20k klima na kapilara nemozes da ocekuvas deka ke raboti kako nekoja so EEV od 60k, ama ako taa od 60k gasi po 20puti u denot na +10 i raboti bezmalku kako kapilara togas neso ne ke da e vo red.
=Mitsu elektrik
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
DAIKIN FTXF50A
Vnatresna zadadena temperatura i momentalna potrosuvacka.
Nadvosresna temperatura.


Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Spored mene, od toa shto gi gledam moite klimi kako rabotat, nema nikakva vrska dali klimata ke pravi pali/gasi, posebno na vakvi nadvoreshni temperaturi. Stvarno e nebitno. Em sega gi cuvame na poniska temperatura na dalinskoto, em e toplo nadvor. Pa i da pravi sega on/off inverterot, kolku vo mesec dena ke se odrazi toa na potroshuvachkata? Najbitno e na minusni temperaturi klimata da modulira dobro i togas da ne raboti kako on-off. I moite klimi pocesto sega isklucuvaat, ama toa e normalno spored mene, FHto sega na ovie temperaturi spored Eurovent dava 4kw, a WNot 3,60kw, toa se 7,6kw vo prostor koj sega ima potreba od mozebi 1,5kw toplina.

I ushte da dodadam deka sega na 22 stepeni gi cuvam i dnevnata mi e od sabajle do vecher pod sonce, prozori na site strani.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom