91ви американски филмски награди (Оскари 2018)

Kој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    41
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Изгледа само мене не ми се допадна Green Book. Личен фаворит ми е The Favourite, а и не би ми било криво Roma да победи.

Против категоријата Popular Film сум, ама да постоеше годинава, Black Panther и Bohemian Rhapsody таму ќе беа номинирани, а If Beale Street Could Talk и можеби First Man за главна награда.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.643
se osekam vinovno sto mi se dopadna green book

sve sto prai e pogresno, ama go prai naivno i dopadlivno, kako navistina bez agenda i izgledase slatko i so srce, a i dvajca neverojatni akteri... ne sakam vakvi oscar baits da tepaat, ali nema da se bunam ako
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.362
se osekam vinovno sto mi se dopadna green book

sve sto prai e pogresno, ama go prai naivno i dopadlivno, kako navistina bez agenda i izgledase slatko i so srce, a i dvajca neverojatni akteri... ne sakam vakvi oscar baits da tepaat, ali nema da se bunam ako
Точно, кај сите игра на таа карта. Сите знаеме дека не треба да ни се свиѓа, а на сите ни се свиѓа. Затоа е одличен!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Значи имаме три главни кандидати за најбољи филм:
- филм за кралски лезбејки
- филм за ѕвезда-педер
- филм за ѕвезда-црнец-педер

Мене највише ми се допадна филмот за лезбејките, а исто и за црнецот-педер. Вчера го глеав, добар е стварно и мислам дека Виго Мортенсен требе да добие главна машка.
Али со лезбејките беше ипак бољи филмот.
Со ѕвезда-педер филмот, нит го глеав нит ќе го глеам.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
И така, јас на ден пред Оскари имам изгледано вкупно 2 категории целосно, ама вечерва некаде по полноќ ќе го гледам Рома, па ќе скокне бројот на категориите веројатно. Ќе почнам од најрелевантната па надолу.

Best Animated Feature Film

Incredibles 2 - Добар филм, добро продолжение не можам да кажам лош збор за цртанов, беше ептен забавен за гледање, но ништо различно од претходниот, и од анимираните што излегуваат постојано, ништо особено подобар од нив, ниту особено полош. Just good. Јас ако се прашувам сметам дека е малку overrated и overhyped зашто стварно ништо ново не понуди за оваа категорија. Не ми е еден од фаворитите и не би сакала да земе Оскар.

Isle of Dogs - Овој ми се допадна многу, не само што уживав додека го гледав, туку и далеку повпечатлив од некои други во категоријава. Многу смешен на моменти, уникатен хумор има, добар каст, интересна порака, добри нови ликови, не онакви какви што ги гледаме постојано во анимираните на кои quite frankly многу често малку им фали до ретардација. Објективно, и субјективно различен анимиран, дистанциран од клишеата и репетитивноста на Пиксар/Дизни. Не би имала никаков проблем кога би зел Оскар, меѓутоа не ми е во главните фаворити.

Mirai - На средина од листава, стигнавме до мојот фаворит. Јебига сакер сум за Мијазакиеск анимиња. Цртанчево малку завлекува на моменти и структурно би можело да се потсреди, и детето на моменти иритира ама се тоа му е простено на сметка на емоциите што ги буди. Го гледам, и не постои ништо на светов освен едно 4-годишно дете кое се соочува со промените во неговиот живот што ги носи неговата мала сестричка. Таткото ми беше апсолутно омилен лик, и секогаш се смеев кога беше во кадар, браво за тоа како го имаат напишано. Секако би сакала да земе Оскар овој bundle of joy, ама сите знаеме дека тоа нема да се случи. Во секој случај преубав филм.

Ralph Breaks the Internet - Добри се овие референца/кросовер/pop culture филмови, забавен беше, ми се допадна, голем дел од него заборавив. Горе доле, интересен но заборавлив филм, многу слично како оној првиот на листава. Се е тука исто, анимацијата, хуморот, ликовите, немам што многу да зборувам за овој, горе долу тоа е тоа, не знам зошто Оскарите форсираат секоја година со овие продукции се е веќе видено и доживеано, ништо ново не нудат. Одлични се за забава, ама не се за Оскари.

Spider-Man: Into the Spider-Verse - Дојдовме до филмот што ќе го земе Оскарот. И не ми е криво искрено, цртанов беше стварно супер, со Мираи но Мираи ми се двата фаворити и би се радувала било кој од нив да земе. Цртанов беше нешто ново не само во светот на анимацијата, туку и во целата индустрија на суперхеројски филмови. Засени многу live action филмови од овој жанр и се радувам што ќе му се acknowledge-не тоа, и уште повеќе се надевам дека конечно ќе го увидат овие што прават суперхеројски филмови, потенцијалот на анимацијата. Зашто ние што погледнуваме нешто од анимираниве серии на ДЦ/Марвел цело време збориме како анимацијата има далеку поголем потенцијал за изведба отколку live action пристапот, како тоа што на цртан изгледа возможно и breath taking на лајв екшн изгледа бледо, затоа никој не ја сака новата Teen Titans, зашто анимираната постави некои стандарди што е тешко да се следат. Се надевам на повеќе високобуџетни анимирани филмови со суперхерои во иднина, и уште повеќе мултиверзуми.


Best Costume Design

The Ballad of Buster Scruggs - Нема што многу да се дискутира за категоријава. Не ми остави никаков впечаток филмов во однос на костими.

Black Panther - Хахахахахахаха! Да имаше категорија на Оскариве Најдобар Белец, и тука ќе го номинираа, веќе нема каде не е номиниран. Не можам да ја дискутирам номинацијава зашто не ја ни разбирам. За што има филмов номинација у категоријава, за cgi queer костумот на пантерот, што светкаше? Очај, Toothless does it better.

The Favourite - Овој најверојатно ќе земе, и заслужено. Вообичаено и зимаат вакви period drama филмови за костими, а во категоријава има само два, од кои овој беше објективно подобар од тој аспект, и од секој друг аспект.

Mary Poppins Returnes - Овде исто така имаше убави костими, и не би се бунела да земе, ама сепак не сметам дека ќе биде заслужен колку погорниов. Убави костими во секој случај.

Mary Queen of Scots - И овде убави костими ама искрено, мислам дека не ги заслужува и овој и другиот Оскар каде што е номиниран, а тој го заслужува повеќе од овој. Така што во оваа категорија навивам за The Favourite, a во следната за овој.


Best Makeup and Hairstyling

Border - Не ми е гледан, меѓутоа немам намера ниту да го гледам, па решив и оваа категорија да ја покријам.

Mary Queen of Scots - Како што кажав погоре, два оскари му се многу, а оваа категорија многу повеќе дојде до израз од претходната, Марго на моменти не личи на себеси.

Vice - Ех, океј, I get it. Ама што знам, сакам Мери да земе, а и ништо посебно шминка нема тука. Дури други филмови може и повеќе да заслужуваат да се најдат овде.


Тоа би било тоа за денес, утре ако не ме мрзи ќе пишам за категориите што ќе ми ги комплетира Рома, за тие што ќе останат ќе видиме.
Инаку филмовите што ми се сеуште неизгледани а планирав/м да ги гледам се:

Solo: A Star Wars Story
Green Book
If Beale Street Could Talk
Can You Ever Forgive Me
Roma


Многу некако категории ми останаа некомплетирани, а релативно малку филмови неизгледани, всушност мислам дека изгледав оваа година повеќе оскаровски од ланската, ама тоа се наградиве годинава, 10 филма се вртат во 20+ категории и доаѓаме до ваква ситуација.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Best Director

Spike Lee, BlacKkKlansman - Филмов, ништо посебно. Од никој аспект па ни од режија. Типичен Спајк Ли, и ништо впечатлива режија ор ватевер. Претпоставувам стои тука за диверзитет, ништо повеќе. Бредли Купер не доби номинација на сметка на овој филм.

Pawel Pawlikowski, Cold War - Мене овој филм воопшто не ми се допадна, и всушност ми беше многу глупав. Сепак, за разлика од претходниот има повпечатлива режија и има смисла да се најде во категоријава. Но, во секој случај, не верувам дека ќе го земе Оскарот, па номинацијата му е заслужена.

Yorgos Lanthimos, The Favourite - Јас сум секогаш непристрасна со грков, ланската година го испоплукав за Еленот, зашто еленот ми беше глупав филм. Оваа година The Favourite ми е еден од фаворитите во повеќе категории, и искрено ми се допадна. Всушност овој филм ми е the favourite (gedit?) за категоријава. Немам големи очекувања да го земе, зашто сепак тешка конкуренција има во овде, ама ептен би ми било мило со оглед на тоа што останатите филмови и не ми се допаднаа баш многу.

Alfonso Cuaron, Roma - Очекувам Рома да го земе Оскарот за режија, и ќе му биде заслужен, иако мене филмот нешто особено и не ми остави впечаток, ни од режија ни од кинематографија, ни од well... речиси ништо, ама се гледа дека има основа за тоа и дека не е напразно форсиран.

Adam McKay, Vice - Филмов беше глупав. Ама режијата беше можеби највпечатлива од сите претходно наброени. Класичен Адам Мекеј е филмов, со кршење на 4тиот ѕид, со динамична нарација, се што имаше во The Big Short, имаше и тука. Во секој случај и покрај се ова, филмов многу завлекува и не го задржува вниманието.


Best Production Design

Black Panther - лмао.

The Favourite - Да, стојам 100% зад номинацијава и да не беше Попинс тука сигурно ќе ми беше силен фаворит, ама па сакам и Попинс да освои нешто на оскариве, а оваа категорија стварно доаѓа до израз таму.

First Man - Што знам, океј. Не ми остави ептен впечаток за сценографија филмов сепак.

Mary Poppins Returns - Еве сме кај Попинс, би ми било мило кој било од тие два да земе.

Roma - Не знам колку му е заслужена номинацијата на овој. Што имаше посебно во филмов од продукциски дизајн? Автентичноста на 70тите не може да се земе во предвид, не е некој предизвик да доловиш период во кој голем дел од луѓето кои живееле тогаш, се живи и денес и лесно сето тоа може да се реконструира. Од друга страна, со оглед на тоа што филмов беше црно-бел а и немаше некој особено впечатлив декор навистина не ја гледам основата за ном тука.


Best Sound Editing

Black Panther - Не.

Bohemian Rhapsody - Не.

First Man
- Не.

A Quiet Place - Да.

Roma - Не.


Best Sound Mixing

Black Panther - Никому не му е гајле за оваа категорија.

Bohemian Rhapsody - Никому не му е гајле за оваа категорија.

First Man - Никому не му е гајле за оваа категорија.

Roma - Никому не му е гајле за оваа категорија.

A Star is Born - Никому не му е гајле за оваа категорија.
 
Последно уредено:
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344
Дали некој знае дали ќе има пренос кај нас? Во колку ч. и на која програма?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.362
13. Best Animated Feature

Многу убави анимирани имаше годинава. Ете, штом еден Smallfoot, кој ми беше еден од најубавите и најоригиналните анимирани, не само во 2018, туку можеби во топ 10 од последните 5 години (па и The Grinch), го нема меѓу номинираните, значи дека навистина имало квалитетни остварувања. Мене Mirai, искрено, најмалку ми се допадна. Во последните неколку години немаше многу класични анимеа номинирани за Оскар, ете, последен мислам дека беше во 2016 When Marnie Was There. Но пред 2 години го имавме еден Your Name. кој беше преубав и на кој не можеше замерка да му се најде, и иако не доби номинација за Оскар, според мене беше подобар од Mirai. Очекував многу тука, затоа малку ме разочара. Мијазаки-like е, да, ми се допаѓа тоа што налик Totoro, на пример, нема буквално никаков негативец во филмов, има прекрасна порака, интересни карактери. Но ете, што да речам, ми фалеше динамика во филмот, и маааалце повеќе мистерија. Ова ми беше некако flat-y, и затоа меѓу овие 5, го ставам на последно место. Следен - Isle of Dogs - да, еден од најоригиналните анимирани од последнава деценија, но сепак, годинава имаше дури 3 подобри од него. Имам коментар за Isle of Dogs в клубот, може да го побарате таму, ако сакате да видите што мислам. Е од последниве 3, искрено, кој и да добие Оскар, нема ич да ми е жал и нема да е незаслужено: Ralph Breaks the Internet - како и Wreck It Ralph, една од моите омилени анимирани франшизи. Преубаво инкорпорирани референци од поп културата, навистина оригинално и креативно замислено, а низ сето тоа успева да вметне и интересни и важни теми, како ете, пријателството тука. Закон филмче. Incredibles 2 - ито, одлично продолжение на првиот дел, баш беше awesome да ги видиме Неверојатните повторно на екран. Особено Jack Jack, по Jack Jack Attack краткиот филм кој ми е еден од најомилените кратки филмови на сите времиња, едвај ја чекав неговата ролја во еден ваков голем филм. И не ме разочара, воопшто. Ова, воедно, и ми беше најзабавниот анимиран годинава, заедно со Smallfoot, зашто навистина најмногу се смеев. И за крај, Spider-Man: Into the Spider-Verse - најоригиналниот, најинвентивниот, најубаво обоениот од петте. Ми сметаше малку анимацијата на почеток, некако ми беше ептен stop-motion и некои од предметите пребрзо се движеа, но сфаќам дека е тоа намерно направено, да изгледа ко исечоци од стрип, и со тек на време се навикнав. Исто, и овој како и другите 2 носи убава порака која експлицитно дури и ни ја пишува на екранот на крај. Тоа е тоа, не знам што да додадам.

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Incredibles 2 или Spider-Man: Into the Spider-Verse
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: Ralph Breaks the Internet, Incredibles 2 или Spider-Man: Into the Spider-Verse
 
B

Beginner

Гостин
Дали некој знае дали ќе има пренос кај нас? Во колку ч. и на која програма?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.261
Дали некој знае дали ќе има пренос кај нас? Во колку ч. и на која програма?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
На Телма ќе има.

Не сум сигурен точно кога ќе почне и дали ќе има пренос и од тепихот или не, ама сврти си накај 11-12 прво...оскарите треба од 2 чинам да започнат
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Neka postira nekoj ili neka prati pp kaj da gledam telma na net. Ili stream nekoj.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.362
14. Best Animated Short

Годинава не е така силен изборот на номинирани како некои години пред тоа. Инаку, оваа ми е една од најомилените категории и речиси секогаш ги имам изгледано сите номинирани филмови. Годинава се навистина послаби од обично.

Animal Behaviour - Pointless филмче со чудна анимација и не многу добар визуелен стил за една група животни кои доаѓаат на терапија кај едно куче со цел да им помогне да се одвикнат од своите пороци. Освен што има цел да насмее, а не успева баш во тоа, не видов ништо друго кое е вредно да се спомене. 4/10

Bao - Последниве неколку години Пиксар како да се обидува да ни наметне филмчиња кои имаат за цел да играат со diversity темата, и мене тоа ми е пре-претенциозно. По Sanjay Super Team (Индија) и L.OU. лани (Мексико???), годинава имаме филм за некоја Азијатка која ќе „роди“ синче кнедла, па ќе го расне и чува, за на крај да го проголта. Мене ова ми беше глупаво, и се надевам дека нема да земе Оскар. Последниот добар филм на Пиксар беше Piper. По тоа се е смешно и досадно. 6/10

Weekends - Ова го гледав последно. Од латиноамерикански автор, Тревор Хименез, интересна анимација, убав визуелно, прекрасни бои, и налик треба да биде длабок, затоа што го прикажува животот на едно детенце од штотуку разведени родители, кое мора викендите да ги поминува со својот татко, сосема поинаку од остатокот од неделата. Но освен тоа што гледаме како минува времето, не постои сигнал низ мноштвото неразбирливи симболи кој ќе понуди нешто подлабоко и значајно. 6/10

Late Afternoon - Ова е првиот филм кој можам да го наречам убав. Една интересна и трогателна приказна за една старица која пати од деменција и во целата таа заборавеност и играта со пазли во мозокот, секогаш успева да се присети само на она што е најважно - семејството. 8/10

One Small Step - Pixar like филмче за една девојка чија цел од најмали нозе е да биде астронаут кога ќе порасне. Но покрај таа амбиција која се чини се понедостижна и понедостижна, заборава на нешто многу поважно од себеси - оние кои те сакаат и се секогаш тука за тебе. А кога веќе нема да бидат тука, што пеостанува, освен, не за себеси, туку за нив, да ја оствариш таа своја амбиција, зашто знаеш дека тие тоа би го сакале. Преубав филм, филм кој топли срца, кој покажува што е најважно во животот и за што вреди да се живее. Прекрасна, реков, pixar-like анимација, убави бои... Едноставно, соврешно! 9/10

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Bao
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: One Small Step[DOUBLEPOST=1551046813][/DOUBLEPOST]Во другите категории секаде ми фали барем по 1 неизгледан, но од тоа што ми е гледано, вака би играл:

15. Best Foreign Language Film

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Roma
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: Roma

16. Best Original Score

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: If Beale Street Could Talk
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: If Beale Street Could Talk

17. Best Original Song

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Shallow from A Star Is Born
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: Shallow from A Star Is Born

18. Best Production Design

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: The Favourite
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: The Favourite

19. Best Cinematography

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Roma
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: The Favourite

20. Best Makeup and Hairstyling

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Vice
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: Vice

21. Best Costume Design

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: The Favourite
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: The Favourite

22. Best Documentary – Short Subject

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Period. End of Sentence.
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: /

23. Best Live Action Short Film

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Marguerite
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: /

24. Best Documentary – Feature

ЌЕ ЗЕМЕ ОСКАР: Free Solo
САКАМ ДА ЗЕМЕ ОСКАР: /
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom