Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Леле, @wot , не можам, немам сила. Ама само две работи ќе те прашам: сериозен си? Не тролаш?
pa ne, reziser koj lugje cekaat sekoj negov nov film, se makne po oskari
gluma od prekrasni 4-5 dami koi zadnive godini se najbarani, a-listeri
scenografija koja e primetliva, unikaten svoj stil so odlicna kamera
muzika izvan sveta, od bateto boginja thom yorke
prikazna so dosta golem lore, primamliva i misteriozna
a prikazana bez da se potpira filmot od nikoj aspekt na originalot

sto e tolku losoto za kec?
ne mora da navlagama, cisto me interesira sto ti go naprai olku los filmot... dosaden ti bese, vremetraenjeto?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
prikazna so dosta golem lore, primamliva i misteriozna
Воте што значи ова, цела вечер го мислам? Дај малку попросто, не мора струмички :(

Инаку Злате, чим го спомнал Том Јорк ради тоа му е оцената за филмот :icon_mrgr:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
sto e tolku losoto za kec?
Досаден, гаден, неинспиративен, на моменти смешно банален и сувишен... Плус, цело време се прашував: чуму ова, зашто не сфатив ни м од митологијата во филмот.

Само за да добиеш комплетна слика: Синедејс 2018, со @Anon го гледавме Ahlat Ağaçı, или Wild Pear Tree на Нури Билге Џејлан, турскиот кандидат за Оскар годинава, јас: импресиониран по Winter Sleep на Нури, а @Anon зашто јас го убедив и му дадов гратис карта за филмот (гратисите ги добив од Yunus Emre институтот, каде одам на курс по турски), иако го одвраќаше времетраењето: 3 саати и 15 минути. Филм со потпис на Џејлан: бавна драма во која нема акција, само дијалози, кој отвара или начнува 1001 тема, те става во позиција да размислуваш за истите, со прекрасна камера, прекрасно извајани ликови, и те остава со насмевка на усните, сјај во очите и убаво чувство на душата.Вредеше секоја секунда од тие 3 саати и 15 минути. И излегуваат луѓето од ни третина не-наполнетата сала, и кај сите се гледа истата импресија како кај нас двајца. Мене, btw, филмот ми е вториот најубав странски филм за 2018. Ти го препорачувам.

Но, како што по обичај тимот на Синедејс знае да ги утне работите (извонредни се, но немарни, кога станува збор за организирањето на термините за проекциите), го ставиле Suspiria за во 10:00, (или 11:00, не памтам, сеедно), а ние веќе имавме купено карти. Филмот почна дури по 11:30, нормално, зашто пред тоа Wild Pear Tree уште немаше завршено. Седевме некаде во предните редови, по редослед од десно кон лево: @Anon , јас, @Corvus и @dragonsky . Истите можат да ти потврдат се, иако, гледам, биле дарежливи за филмот. Почна целата какофонија од ужаси, крвишта, месишта и бесмислености, секоја сцена од грозна, погрозна, и само го чекавме моментот да заврши. Салата преполна, мислам дека празно место немаше, тотална спротивност од филмот пред тоа. И @dragonsky забележа по филмот: никој речиси не ја напушти салата. Па нормално, му викам, кога пола од нив спиеја. Во еден и пол заврши, побогу! Еден типац, седеше баш во редот пред нас, толку 'рчеше цел филм, што цело внимание ми беше насочено кон него, а не кон филмот. По серијата слаби 'рчења, кога ќе направеше едно силно "гррррррррррроооофт", цел блок се засмеваше. Искрено, неговото 'рчење беше единствено нешто што ме држеше мене буден, бидејќи толку бев уморен, а и веќе се ситнеа часовите по полноќ, што можев веднаш да заспијам. И најискрено: јас го гледав филмот токму заради Лука Гвадањино кој го величаш погоре и за кого и јас имав прекрасно мислење по Call Me By Your Name од 2017. Но овојпат видов тотална спротивност на тоа... Толку.[DOUBLEPOST=1550819916][/DOUBLEPOST]
Инаку Злате, чим го спомнал Том Јорк ради тоа му е оцената за филмот :icon_mrgr:
Знам, тоа единствено чинеше! ;) И Тилда.

За споредба: се сеќаваш на тој филмот на Ханеке што го гледавме со тебе во 2017, исто на Синедејс (дури мислам дека истата екипа бевме + ти)? Не му го помнам ни името. И се сеќаваш на нашите реакции кога излеговме од салата? Е ова беше исто, само со дупло појак интензитет. :)
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Инаку Злате, чим го спомнал Том Јорк ради тоа му е оцената за филмот :icon_mrgr:
Чек сега: сакате да кажете дека во филмот има музика на Рејдиохед а филмот е лош? Како е можно тоа?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
The Wife многу пријатно ме изненади. Една од најубавите драми за 2018, барем според мене. И филмот е многу повеќе од само Глен Клоуз. Тука се и одличните Џонатан Прајс, Макс Ајронс и Кристијан Слејтер - сечија изведба беше прекрасна. Плус, филмот не е само за неверство, за брак и за позицијата на жената во бракот, како што мислев дека е, и како што сугерираше трејлерот (трејлери не гледам, ама овој морав заради гифот за темата за Оскарите кој го правев со Глен Клоуз). Филмов е и за авторството, за книжевноста, за идеата vs. реализацијата и за тоа што е поважно од тие две. Филмов е и за семејството, за тајните и премолчените вистини, за жртвите во бракот... За уште мал милион работи. Прекрасен!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Воте што значи ова, цела вечер го мислам? Дај малку попросто, не мора струмички :(

Инаку Злате, чим го спомнал Том Јорк ради тоа му е оцената за филмот :icon_mrgr:
Imase edna daktilografka kaj nas u sud koa idev po slucai, Loreta izgleda se vikase, sudiite stalno ja vikaa: Ajde Lore popravi toa, ajde Lore napravi ova... pa taka i jas koga go napisav si se nasmeav na andoliranata kosa na Loreto so dolgite nokti.

Lore be, valda od folklore, prikazni od babine

https://www.vocabulary.com/dictionary/lore

Okej, fer... ama samo nabroja nadvoresni pricini koi pridonele ti da imaas loso iskustvo. Rekov nema da navleguvame, filmot e klasicen ili go sakas ili mrazis taka da ke nema poenta ako se nategame za tehnicki stvari, koa najbitno na kraj e so kakvo cuvstvo si ostaen.

Чек сега: сакате да кажете дека во филмот има музика на Рејдиохед а филмот е лош? Како е можно тоа?
Strasno...







--


Abe cekav lani eden film so Portman, Vox Lux mislam bese, da ne go ima negde, da ne go gleda nekoj po tie vasite festivali?
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Network (1976)- филмиште, одличен филм за тоа како работат телевизиски мрежи и што се не се спремни да направат за поголема гледаност. Какви само дијалози и монолози имаше филмов, а глумата беше врвна, на прсти можат да се бројат филмовите кои имале толку квалитетна глума како филмов. 10/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Imase edna daktilografka kaj nas u sud koa idev po slucai, Loreta izgleda se vikase, sudiite stalno ja vikaa: Ajde Lore popravi toa, ajde Lore napravi ova... pa taka i jas koga go napisav si se nasmeav na andoliranata kosa na Loreto so dolgite nokti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom