Најекономично греење и ладење

Член од
16 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Да не им бучи и новата па џабе да е?!??!

Пази со старци треба убедување до бескрај!!!!!!!!!!!!

Ќе ја гасат ќе ја гњават, маста ќе и ја вадат.
Ke si imam problem,znam ke probam da ja postavam nadvoresnata edinica na drugiot sid od hodnikot ako ne ako treba i na krov ke ja kacam
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne ti e malce krivo sto si dal 40k za WNto a si mozel da pominesh so 20k?
A interesno prashanje ti e ova. Jas pred 4 godini kupiv Ford Focus 2002 za 2400€, a kumot dva meseci posle mene kupi Mercedes 2002 C klasa za 5600€ i jas se chudev togas zoshto ne kupi duplo poevtina kola ko mojata, a drugite pari za neshto popametno da gi iskoristi.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.773
Toa ke da e istiot :))
Negovoto alter ego:)
Bitno e da imas lajk od kutro...so sreka.[DOUBLEPOST=1547836350][/DOUBLEPOST]
A interesno prashanje ti e ova. Jas pred 4 godini kupiv Ford Focus 2002 za 2400€, a kumot dva meseci posle mene kupi Mercedes 2002 C klasa za 5600€ i jas se chudev togas zoshto ne kupi duplo poevtina kola ko mojata, a drugite pari za neshto popametno da gi iskoristi.
Kupuvajte oldtimeri od Germany I ponatamu. Nema sto da se cudis,staro e staro, sto I da e. Od staro nema fajda. Samo truenje vo MK.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ke si imam problem,znam ke probam da ja postavam nadvoresnata edinica na drugiot sid od hodnikot ako ne ako treba i na krov ke ja kacam
Јас мислев за внатрешната дека кенкаат. Обично за таа. Надворешната многу лесно се средува со буфери и да не се монтира на ѕид од спална.

Порано Вурт продаваа, ама веќе немаат малопродажба. Ми имаат кажано дека Кодус нудат монтажа со буфери како што треба. Јас немам искуство со нив, ама ми ги пофалиле баш заради оваа работа.

Ако тишината е круцијална монтажа со буфери! И крај.


А за внатрешната тука дебати ќе си водиш... Маста ќе ти излезе. Ама после 3-4 стигнати сметки ќе се освестат малку од малку. Кога ги репа по џеб најбрзо сфаќаат. ;) ;) ;)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Dobro luge daj nekoj neka objasni zosto e tolkava razlika megu ista klima parapetna i zidna? Kaj e razlikata od razlika u cenata?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Dobro luge daj nekoj neka objasni zosto e tolkava razlika megu ista klima parapetna i zidna? Kaj e razlikata od razlika u cenata?
Едноставно нели ..... оти им се може :)
Шала настрана,ама така е.Зајрето е исто и ваму и таму.Е сега по мое (нека ме поправат продавачите тука) парапетната е попогодна(и попопуларна) за деловни простории и канцеларии.А фирма кога купува неколку стотини евра поскапо негледа ако тоа е тоа што и треба.Така да пазарот си ги одредува цените.
Ова е мое резонирање ;)
 
Член од
16 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Јас мислев за внатрешната дека кенкаат. Обично за таа. Надворешната многу лесно се средува со буфери и да не се монтира на ѕид од спална.

Порано Вурт продаваа, ама веќе немаат малопродажба. Ми имаат кажано дека Кодус нудат монтажа со буфери како што треба. Јас немам искуство со нив, ама ми ги пофалиле баш заради оваа работа.

Ако тишината е круцијална монтажа со буфери! И крај.


А за внатрешната тука дебати ќе си водиш... Маста ќе ти излезе. Ама после 3-4 стигнати сметки ќе се освестат малку од малку. Кога ги репа по џеб најбрзо сфаќаат. ;) ;) ;)
ne be brat vnatresnata ne se slusa ali ovaa nadvor toa fonkoto ko ke postigne temperatura i pocne da namalu vrtezi kompresorot mislis svinja se kole , pa duri i kaj mene preku pvc prozor me izludue, probav da ja zategnam , stavav gumi kaj lezi na nosacot ,dzabe
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
A interesno prashanje ti e ova. Jas pred 4 godini kupiv Ford Focus 2002 za 2400€, a kumot dva meseci posle mene kupi Mercedes 2002 C klasa za 5600€ i jas se chudev togas zoshto ne kupi duplo poevtina kola ko mojata, a drugite pari za neshto popametno da gi iskoristi.
Uste pointeresna sporedbava tvoja. So toa sto tvojot ford nema motor od mercedes a tundrata ima mitsubishi kompresor. Kako I da e jas ne bi sporeduval koli razlicna marka kako so klimive od razlicen brend. Mislam deka sosema e pogresno. Da ne navleguvam tolku zasto mnogu ima za pisuvanje.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.483
Поени од реакции
2.773
Едноставно нели ..... оти им се може :)
Шала настрана,ама така е.Зајрето е исто и ваму и таму.Е сега по мое (нека ме поправат продавачите тука) парапетната е попогодна(и попопуларна) за деловни простории и канцеларии.А фирма кога купува неколку стотини евра поскапо негледа ако тоа е тоа што и треба.Така да пазарот си ги одредува цените.
Ова е мое резонирање ;)
Ne e popoluarna za delovni, poskapa e, toa e pricinata zosto lugeto kupuvaat zidni edinici.
Konzolnata ima dve zoni na izduv, dole/gore vo isto vreme. Greenjeto e koncentrirano vo dolna zona, od pricina sto usisot e vo dolna zona. Jas koristam konzolna 18k, prostor 80m2, bez nikakov problem postignuva zadadena temperatura.[DOUBLEPOST=1547842276][/DOUBLEPOST]
i dvete klimi shto gi postira pogore imaat Eurovent, a za Tundrata ti postirav iskustvo deka mnogu cesto sum kaj baba mi i dedo mi i ja sledam klimata kako raboti. Topol izduv ima, ne im praveshe defrosti, vnatreshnata e mnkgu tivka toa go zaprimetiv. Mideata malku podobar Eurovent ima ama ete za iskustvo neka pishe nekoj tuka ako ima. Cisto da znaes, Tundrata ima Mitsubishi kompresor i 5 godini garancija na kompresorot.
Pak ovoj so baba mu / dedo mu, Eurovent, defrosti. Vie dremite nadvor i gledate koga ke napravi klimata defrost? Sto pacienti ke bevte ne mi e jasno. Defrost nema da napravi nikogas koga ja drndas na 20C. Koga ke ja pustis na 30C , nema klima sto nema da pravi defrost, zosto, jasno e. Ama na novopecenive strucanjaci izgleda ne im e jasno. Prestanete so pisuvanje gluposti.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
ne be brat vnatresnata ne se slusa ali ovaa nadvor toa fonkoto ko ke postigne temperatura i pocne da namalu vrtezi kompresorot mislis svinja se kole , pa duri i kaj mene preku pvc prozor me izludue, probav da ja zategnam , stavav gumi kaj lezi na nosacot ,dzabe
Го дала своето.


Ама со стари стално има проблеми, те им бучи, те им дува, те незнам што... Само изводат. Ама сметчињата одма ги ококоруваат. Само треба време. И да не ја гасат. Тоа нив им е најтешко. "Како тоа да не ја гасиме"? "Ни кога спиеме? Да работи?"
Парното го гасеше кога спиевте, котелот?

"Не"

Епа?

Ама тоа не го гледаат и не го слушаат и нека работи, ама ова дека ти е тука се тоа прстето накај ОФФ ги тера да притиснат. "Да не троши дур спијат" или некоја друга фикс идеја скроз погрешна.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vaka brat, i za karakter se raboti na krajot na kraishtata i za lichna filozofija. Jas si imam filozofija, posebno za tehnologija, deka koga mozis, plati poskapo, kupi brend. Taka i so klimite, pravev muabet so majstori, monteri na klimi, imame semeen prijatel koj 15 godini so razladna tehnika i montaza na klimi se zanimava i mi reche ako imas pari, zemaj Panasonic (prvo Panasonicot mi go spomna) ili Mitsubishi, ne zali pari za to, mashini se toa. I jas taka napraviv. Veruvam vo brendovi. I ushte 100 pati ke kupam Panasonic ili Mitsubishi ako gi imam parite za toa.

A konkretno da ti odgovoram na prashanjeto od pogore, edinstveno neshto shto zalam, e shto mesto WN ne ja kupiv SF, sega da go vratam vremeto nazad bez oko da mi trepne ke doplatev 20000 denari plus za dve SF35ki namesto dve WN35ki. Ama imaj predvid deka pak nemashe da e kako treba vo spalnata soba bidejki taa soba ima potreba od 4/4,5kw na minusnite temperaturi. Znam, merev so grealka.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Uste pointeresna sporedbava tvoja. So toa sto tvojot ford nema motor od mercedes a tundrata ima mitsubishi kompresor. Kako I da e jas ne bi sporeduval koli razlicna marka kako so klimive od razlicen brend. Mislam deka sosema e pogresno. Da ne navleguvam tolku zasto mnogu ima za pisuvanje.
Кога веќе правите глупави аналогии ете ги моторите со кој беше достапен тој Мерцедес:

https://www.auto-data.net/en/mercedes-benz-c-class-model-1368#C-class (W203)

C180 или C200 CDI или C220 CDI или C320 или AMG C32 исти мотори имаат? Со исти карактеристики?

Он топик тој Mitsubishi компресор со кој компресор во Mitsubishi серија се совпаѓа?
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Тоа значи дека овие климичина не се за температури под -10, без оглед што се декларирани до -30.
Измами имало и ќе има, имало безобразни понци шеми одсекогаш, па камо ли за клими да се лаже дека ќе греат подобро и од централно греење и ќумбе дури и на -30, е тоа ни на сон :). Затоа и немаат еуровент :). А досега еуровент до -15 тестирал најдубоко.
испод -10 по дома најпаметно е да се активираат други грејни тела. ;)
шо тропаш зелени кога немаш појма како изгледа да се грееш на клима, јас 5-та зима се греам со најобичен он-оф клима уред на надворешни Т до -7 -8с. без никаков проблем, имам и инвертер и знам убаво како грее и на -15с. Ако треба знае да повлече и 1600w на греење, ама кај мене во соба од 20м2 на -15с трошеше околу 500w. Сега ти размисли колку бил оптеретен кај мене и до која надворешна Т тој истиот Gree може да ме грее за да влече нон-стоп 1600w т.е да работи на Max.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom