Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Dali nekoj moze da gi nabroi site klimi (modeli) shto vo Makedonija se nudat, a koi se na - 10 ona shto u stvari se drklarirani. Ako e 3,5ka da e 3,5ka i na - 7/-10 i slichno. Mene mi teknuvaat vaka na vrv na glava FH i LN od Mitsubishi i CS-Z od Panasonic. Bash me interesira eve dopishete tie shto znaete.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dali nekoj moze da gi nabroi site klimi (modeli) shto vo Makedonija se nudat, a koi se na - 10 ona shto u stvari se drklarirani. Ako e 3,5ka da e 3,5ka i na - 7/-10 i slichno. Mene mi teknuvaat vaka na vrv na glava FH i LN od Mitsubishi i CS-Z od Panasonic. Bash me interesira eve dopishete tie shto znaete.
Не се секирај, до година во Охрид нема да имаш температури до -10*С, :P просечните во Ох се Дек (0 и +7) во Јануари (-2 +6)....
годинава ептен ја утнаа AcuWeather... види што предвидоа за оваа зима за Балканот
upload_2019-1-11_13-1-38.png
што предвидоа во Декември за јануарските температури во СК... (слично е цела МКД)
upload_2019-1-11_12-57-54.png
а гледаме какви температури имаме....!? ТОТАЛНА УТКА!
upload_2019-1-11_13-5-15.png
сега за втората половина од Јануари или третина бар, велат околу просекот.... ама кој да им верува!
Околу списокот на клими со висок PdesignH, слободно додај ги и Fujitsu LMCA или LUCA, кои БТВ под други имиња те ознаки се продаваат кај нас.... затоа препорака за Fuji Грција и на две фактури, каков фреон-меон... донесоа десетина, можеби дваесет члена на форумов клими од Грција! Кој LG, друг Carier, трет Toshiba, Daikin.....
Мислам дека LMCA 3.5ka има Pdesign 3.2кW што е одлично со оглед на цената. Се важи ова нели? Или прашуеш за 3,5ки дизајнирани само над 3,3-3,4?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Dr Zmigo Ne se racuna 3,2 Pdesign :)
A inache prashav ova za klimive bidejki navistina, samo nekolku klimi se realno 3,5ki/5,5ki. I so ova ispagja deka ako nekoj koj zivee vo prostor bez termoizolacija, normalna fasada i saka da gree 30m2 soba ke mora da zeme ili 3,5ka od ovie so Pdesign 3,5 ili da si zeme 5,5ka od ostanstite modeli koi imaat 4 ili 4,30kw pDesign.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@Dr Zmigo Ne se racuna 3,2 Pdesign :)
A inache prashav ova za klimive bidejki navistina, samo nekolku klimi se realno 3,5ki/5,5ki. I so ova ispagja deka ako nekoj koj zivee vo prostor bez termoizolacija, normalna fasada i saka da gree 30m2 soba ke mora da zeme ili 3,5ka od ovie so Pdesign 3,5 ili da si zeme 5,5ka od ostanstite modeli koi imaat 4 ili 4,30kw pDesign.
Токму така, незнам зошто тоа ти делува чудно. Ама затоа постои Еуровент, и зошто го трубиме за Еуровент толку многу.

Ако просторот на -7 или -10 има загуби толку и толку, оваа клима дава толку и толку.

Рецимо просторот има на -10 потреба од 3KW, значи клима со над 3KW ќе врши работа. Во тој ранг има клими кои се релативно ефтини и не е којзнае коклу страшно. Со клима што дава 3.5KW на -10 просторот ќе си е супер.

Ако просторот има 4KW на -10 тогаш клима со под 4KW нема да заврши работа. Голема е веројатноста дека просторот има некој проблем кој треба да се проба да се реши за да му се симне потребата ако е возможно пред да се бара некоја екстремна клима. Бидејќи оние кои даваат над 4KW се поскапи и имаат издув над 800m3 кој не е многу пријатен во соба под 50м3.

А ако веќе е постоечки просторот и климата, тогаш само се земаат параметрите и се решава проблемот на друг начин. Вака:
Ако просторот на -10 бара 3KW а климата може да даде рецимо 2.6KW тогаш во најладниот дел од просторот може да се постави панелка НА ТЕРМОСТАТ. Термостатот треба да е подесен на 21Ц или 22Ц некаде грубо. И оставена панелката на раат со термостатот. И во секој момент кгоа климата ќе неможе да постигне во тој дел да има 21-22Ц ќе се вклучи панелката и ќе додаде некој киловат.

П.С. Да нема забуна исто е и за било кое грејно тело!!! Ако просторот има загуби од 4KW на -10, а дома имаш панелка од 3KW, таа ќе работи цело време, ама нема да успее да го стопли просторот. Едноставно загубите се премногу за неа. И толку. Дали се тие 3KW од клима или од панелка, или од дрва, или од гуми, или од пелети е потполно исто. Ако загубите на просторот не се надополнат нема да се загрее просторот. Крај.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Muabetot e kako grubo da se preracuna potrebata na prostorot spored materijal, isolacija prozori.. :)[DOUBLEPOST=1547213873][/DOUBLEPOST]Mada ima takvi onlinekal kulatori na eden na toshiba naletav pred nekoj den..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Da @mdeni Taka e kako shto kazuvas, samo toa treba prodavachite da go znaat ubavo za da ti go kazat, a ne klientot da treba da e ekspert za klimi. Vo red, Eurovent e relativno lesen da si go prochitas ama iskreno kolku lugje shto kupuvaat/kupile klimi slushnale za Eurovent ili kolku prodavachi znaat za Eurovent? Ako ne uspeam da stavam fasada, ako ne sum finansiski moken sega, togas sum vo plan da ja premestam WNot od spalna vo edna od detskite koi se 12 do 15m2 kade bi bila sosema dovolna i vo spalna taka da napravam, da kupam 5,5ka koja ke nema nekoj pregolem pDesign, recimo 3,9/4,2 kw i ke gledam da nema prejak izduv iako sega WNot vo spalna mi e na 3ta brzina i ne mi smeta voopshto, a treta brzina na WNot e mislam 450m3 pa ne znam na 5,5ka koja brzina e 450m3 ama ne mislam deka ke imam problem. Ama ovaa e krajnata opcija.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Многу подобро е да се потсредат најголемите загуби отколку да се оди на појака клима. А според мене 5.5KW клима во спална нема никаква логика.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Многу подобро е да се потсредат најголемите загуби отколку да се оди на појака клима. А според мене 5.5KW клима во спална нема никаква логика.
epa eve gi sreduvam. Ushte izolacija dobro da frlam nad zidot na klimata koga ke se stopli deka od nadvor ke moram da go pravam toa, a sega e ladno. Toa shto ti kazav e krajna opcija, tuka e i moznosta da ako ne uspeam nishto da napravam, da koristam nekoja back-up grealka vo najladnite denovi koja ke se ukluchuva samo navecher na evtina struja. Ama mislam deka ke uspeam izolacija da stavam.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
ај ке ве молам линкови и цени од Hansol I Amber 5,5 ki во пп/
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Aj edno prasanje. Vo odlicno izolirana dnevna od 45m2 (so greeni spalni sobi) poise ke trosi i podobro ke se snajde fh35ve ili sf50ve? Ili na kratko, podobro poddimenzioniran (na granica) flegship ili predimenzionirana sredna klasa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom