Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Здраво. Ми треба мислење за овие две клими. Со цена се тука некаде, сакам да знам која е подобра за греење.

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/BOSCH-5000-24000BTU

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/SAMSUNG-AR-24-NSWXCWKNEU---AR-24-NSWXCWKXEU-WI-FI
ako ne e tajna za shto prostor bi ja zemal klimava?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
ako ne e tajna za shto prostor bi ja zemal klimava?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ми треба за деловен простор со 10 метарски излог. Знам дека не можам да очекувам многу топло да е, сакам да знам само кои од овие две е подобра. Ако не ми стигне една клима, одлучен сум да одам на две клими.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Ми треба за деловен простор со 10 метарски излог. Знам дека не можам да очекувам многу топло да е, сакам да знам само кои од овие две е подобра. Ако не ми стигне една клима, одлучен сум да одам на две клими.
a kolkava e celata prostorija?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
a kolkava e celata prostorija?


Sent from my iPhone using Tapatalk
150 м2. Знам дека не е доболно една клима, можеби ќе одам на две, ама сакам да се скрши мразот што се вика, да се освежи воздухот. Моментално имам само една мала клима инвертер која не прави ништо
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Има врска со оптеретувањето. Имено SCOP тестирање се врши под одредено СЕЗОНСКО оптеретување. Односно FH35VE при СЕЗОНСКО оптеретување од 3.6KW ќе извади СЕЗОНСКИ COP од 5.1. Истата клима кога е во FH35VEHZ верзија и кога се оптеретува сезонски на 4KW вади 4.7 или како беше. Ете конкретен пример за тоа што бараш.

Со други зборови COP е моментално SCOP е за сезона. За секоја клима е така.

Ако просторот бара помалку од 3.6KW сезонски, ќе порасне и SCOP за сезоната. Ако пак бараш повеќе од 3.6KW сезонски ќе падне SCOP. Нема врска со м2, туку има врска со загубите на просторот.

35м2 може да има потреби од 11KW на -10 ако е барака со трска кров и стари прозори и врата кон надвор без праг. Пришто ќе требаат 3 јаки клими како FH35VE за да го згреат.

35м2 може да има потреби од 2KW на -10 ако е стан со 1 надворешна страна, стан под него, над него и од страните, PVC прозори и термо фасада. Пришто една Lomo Eco 12 ќе го грее без проблем.
Еве @mdeni ако е расположен и отприлика некој оквир да ни даде како да пресметаме топлотни загуби на некојси имагинарен простор со помош на греалка и обичен термометар (да речеме ако може со некои основни помагала) би му биле заблагодарни.[DOUBLEPOST=1547129558][/DOUBLEPOST]
Здраво. Ми треба мислење за овие две клими. Со цена се тука некаде, сакам да знам која е подобра за греење.

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/BOSCH-5000-24000BTU

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/SAMSUNG-AR-24-NSWXCWKNEU---AR-24-NSWXCWKXEU-WI-FI
А мора ли овие две да се, ако мора самсунгот
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Се надевам по арно ме спомнувал кој и да е.... и уште повеќе дека темава помогна околу изборот на многумина за економично како и квалитетно греење... а зошто е на оваа тема (бизнис и економија), објаснив во првиот пост, затоа што греењето зафаќа добар дел од домашниот буџет (и може да се каже дека има врска со икономија - икономичност).... што е особено битно во вака сиромашна држава!.... Еве по арно воглавно ги спомнуваат, јас по не толку добро како пример ... комшијата кој грее 30-тина квадрати со таванско греење, минатиот месец за струја се опрси 8800, Јануари сигурно ќе оди и преку 10,000! И скоро секоја година е така кај него (летните го прашав, семејство од 1500-2000)... Значи тој троши цца 40К Ден. по сезона само за греење... и само за 30 квадрати! Јас претходно (кога ја почнав темава) греев со ТА 4кW + маслен радијатор 2.5kW, потоа со панел - конвектор Thermor + ОнОф Vivax 09ка (11 год) во предсезона за догревање.... исто така повисоки сметки! E сега еве веќе две години со инвертер. Икономично и квалитетно! Тоа е, некому доаѓа памет, порано или подоцна, некому па ич!... Ете затоа мислев темава ќе помогне ...за да се разменат искуства, слушнат идеи за избор на средство за греење, па и бренд.... за економично (квалитетно се подразбира нели) греење... па се продискутира многу за тоа, но доста и за загадувањето (многу битно греењето, за кое две експертизи покажаа дека е најголем причинител за загадувањето 38% па дури и до 50% ) па и за изолацијата, која е многу битна нели, за економично и квалитетно греење... BTW деновиве 10 години “економично греење“
Не знам како те спомнуваше не разбрав и јас.Знам дека јас по арно те спомнувам.
@Dr Zmigo
Сум го прочитал и твојот прв пост и многу други твои постови и темава ми помогнала во избор на клима.
Мислам дека и категоријата и темата све си е супер,исто така и твоите постови.
Да не ме разбере некој погрешно немам никакви забелешки на тоа.

Имам една клима фх 35ве и ја користам нон стоп без да ја гасам.
Иако дрва можам да набавам по 1800 ден.кубик,греењево со климава ми испаѓа многу поевтино.

Со примерот кој му го поставив на @rusrus сакав чисто да видиме дали најекономичното греење со клима
може да биде уште поекономично доколку климата се користи на друг начин.


Пример:
Во примеров јас имам две фх 35ве,од кои едната ќе ја користам во дневен престој од 14ч.до 23ч повеќето денови, бидејќи сите сме на работа до 16ч.
А пак другата фх 35ве, ќе ја користам за затоплување предсобје со две спални пример, вкупно све 35 квадрати, ќе ја користам од 22ч. до 08ч.наутро кога заминуваме на работа и дома нема никој.Јас би ги користел климите на овој начин бидејќи Dr. Zmigo кој го спомнуваш во твојот пост темава ја крстил ;најекономично греење и затоплување; и плус ја сместил во икономија и бизнис.

Е.. ај сега да видам како ти би ги користел твоите клими во истиов пример. Средна тарифа нека биди 6 ден.фкупно,а климиве на минусни ни трошеле по 1 киловат за полесна математика.

rusrus ќе направи сметка 8640 ден.
јас ќе направам сметка 4500 ден.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Има врска со оптеретувањето. Имено SCOP тестирање се врши под одредено СЕЗОНСКО оптеретување. Односно FH35VE при СЕЗОНСКО оптеретување од 3.6KW ќе извади СЕЗОНСКИ COP од 5.1. Истата клима кога е во FH35VEHZ верзија и кога се оптеретува сезонски на 4KW вади 4.7 или како беше. Ете конкретен пример за тоа што бараш.

Со други зборови COP е моментално SCOP е за сезона. За секоја клима е така.

Ако просторот бара помалку од 3.6KW сезонски, ќе порасне и SCOP за сезоната. Ако пак бараш повеќе од 3.6KW сезонски ќе падне SCOP. Нема врска со м2, туку има врска со загубите на просторот.

35м2 може да има потреби од 11KW на -10 ако е барака со трска кров и стари прозори и врата кон надвор без праг. Пришто ќе требаат 3 јаки клими како FH35VE за да го згреат.

35м2 може да има потреби од 2KW на -10 ако е стан со 1 надворешна страна, стан под него, над него и од страните, PVC прозори и термо фасада. Пришто една Lomo Eco 12 ќе го грее без проблем.
Да се забележи.
Одлично едноставно објаснето. На многу идни членови, како и на многу сегашни, ќе им користи при определувањето за греење со клима -инвертер. Едноставно и поучно за сите при купувањето на клима уред и неговото правилно димензионирање во однос на просторот за кој е наменет-за да нема разочарувања во очекувањата.
Деновиве прочитав дека град Скопје ќе дава субвенции ( покрај за печки за пелети, тротинети-велосипеди на струја, чистење на оџаци и сл ) и за набавка на клима уреди-инвертер преку целата година-се додека има средства-наскоро, како имаат најавено, ќе почне и огласувањето. Сите кои планираат да купат инвертер, а се од Скопје нека ги следат огласите за добивање субвенции-ќе можат да си повратат дел од потрошените средства. Штета што другите локални самоуправи во државава не го следат овој пример, можеби е симболичен, но во секој случај е за поздравување и е во функција во борбата против загадувањето.
Еден од членовите спомена лепење на внатрешен украсен 3Д стиропор на внатрешните ѕидови. Бидејќи немам можност ( сега за сега ) да ставам надоврешна изолација, се прашувам колку би чинело и колку би бил ефектот да се залепи таков стиропор на таванот и за дел од ѕидовите ( надворешните ). Би бил благодарен за секоја информација на поедуцираните, на паталците, во врска со тоа.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Не знам како те спомнуваше не разбрав и јас.Знам дека јас по арно те спомнувам.
@Dr Zmigo
Сум го прочитал и твојот прв пост и многу други твои постови и темава ми помогнала во избор на клима.
Мислам дека и категоријата и темата све си е супер,исто така и твоите постови.
Да не ме разбере некој погрешно немам никакви забелешки на тоа.

Имам една клима фх 35ве и ја користам нон стоп без да ја гасам.
Иако дрва можам да набавам по 1800 ден.кубик,греењево со климава ми испаѓа многу поевтино.

Со примерот кој му го поставив на @rusrus сакав чисто да видиме дали најекономичното греење со клима
може да биде уште поекономично доколку климата се користи на друг начин.


Пример:
Во примеров јас имам две фх 35ве,од кои едната ќе ја користам во дневен престој од 14ч.до 23ч повеќето денови, бидејќи сите сме на работа до 16ч.
А пак другата фх 35ве, ќе ја користам за затоплување предсобје со две спални пример, вкупно све 35 квадрати, ќе ја користам од 22ч. до 08ч.наутро кога заминуваме на работа и дома нема никој.Јас би ги користел климите на овој начин бидејќи Dr. Zmigo кој го спомнуваш во твојот пост темава ја крстил ;најекономично греење и затоплување; и плус ја сместил во икономија и бизнис.

Е.. ај сега да видам како ти би ги користел твоите клими во истиов пример. Средна тарифа нека биди 6 ден.фкупно,а климиве на минусни ни трошеле по 1 киловат за полесна математика.

rusrus ќе направи сметка 8640 ден.
јас ќе направам сметка 4500 ден.
И двајцата сте во право но не се разбирате:). Разликата е тоа што он кога ќе се врати од работа сака да седне на стоплен капак од вц шоља :D
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Еве @mdeni ако е расположен и отприлика некој оквир да ни даде како да пресметаме топлотни загуби на некојси имагинарен простор со помош на греалка и обичен термометар (да речеме ако може со некои основни помагала) би му биле заблагодарни.[DOUBLEPOST=1547129558][/DOUBLEPOST]
А мора ли овие две да се, ако мора самсунгот
Некој друг предлог имате? Како, што???
 
D

Deleted member 95595

Гостин
И двајцата сте во право но не се разбирате:). Разликата е тоа што он кога ќе се врати од работа сака да седне на стоплен капак од вц шоља :D
Ne razbiram kako moze da se raboti so klimi vkluchi-iskluchi. Jas taka da pram ke smrznam ko svinja. Eden saat struja da mi snema, temperaturata vo dnevna od 23 na 15 ke padne temperaturata.[DOUBLEPOST=1547131370][/DOUBLEPOST]
Некој друг предлог имате? Како, што???
brat, 150m2 deloven prostor 3 * 7ki klimi ke treba da go great, a ne pa ri shto sakas edna samo, ich ne zemaj poubo. A objasni malku podetalno za kakov prostor se raboti, detali nekoi za da mozat tuka da ti ponudat soodvetno reshenie.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
И двајцата сте во право но не се разбирате:). Разликата е тоа што он кога ќе се врати од работа сака да седне на стоплен капак од вц шоља :D
хахах е вецето тотално го заборавив:)
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Ne razbiram kako moze da se raboti so klimi vkluchi-iskluchi. Jas taka da pram ke smrznam ko svinja. Eden saat struja da mi snema, temperaturata vo dnevna od 23 na 15 ke padne temperaturata.[DOUBLEPOST=1547131370][/DOUBLEPOST]
brat, 150m2 deloven prostor 3 * 7ki klimi ke treba da go great, a ne pa ri shto sakas edna samo, ich ne zemaj poubo. A objasni malku podetalno za kakov prostor se raboti, detali nekoi za da mozat tuka da ti ponudat soodvetno reshenie.
Како што реков, не барам да е многу топло, туку да смекне малце внатре.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Ми треба за деловен простор со 10 метарски излог. Знам дека не можам да очекувам многу топло да е, сакам да знам само кои од овие две е подобра. Ако не ми стигне една клима, одлучен сум да одам на две клими.
Тешко со клими.Три 24ки на ова време нема да постигнат,и уште ако ти е 3.5+ метри висина...
Тајфун на струја или плин(или комбинација),и ако е дуќан/бутик нешто обавезно околу продавачките греалка па дури и печурка... ваљда поубаво знаеш одмене колку саата таму треба некој да работи(нели луѓе сме ;)).Ако е канцелариски простор со повеќе вработени,дури тогаш гледај клими.Јас ти препорачувам да ги баталиш овие предложениве и да гледаш амбер 5.5ка за некој 100€ повеќе.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Тешко со клими.Три 24ки на ова време нема да постигнат,и уште ако ти е 3.5+ метри висина...
Тајфун на струја или плин(или комбинација),и ако е дуќан/бутик нешто обавезно околу продавачките греалка па дури и печурка... ваљда поубаво знаеш одмене колку саата таму треба некој да работи(нели луѓе сме ;)).Ако е канцелариски простор со повеќе вработени,дури тогаш гледај клими.Јас ти препорачувам да ги баталиш овие предложениве и да гледаш амбер 5.5ка за некој 100€ повеќе.
Какви се тие амбер 5.5 и каде има такви?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
ДОКОЛКУ ИНСТАЛАЦИЈАТА МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ, што чисто се сомневам треба да гледаш 24ка 7кв клима.

Имено за прва клима треба да ја земеш оваа:
https://klimi.mk/product.php?id=302
Или оваа:
https://klimi.mk/product.php?id=162
Или оваа:
https://klimi.mk/product.php?id=257
Или оваа:
https://klimi.mk/product.php?id=209

Испод ова не гледај воопшто. Со тоа што секија од овие мора да е сама на бушон или ќе го паѓа. А последната ќе и треба посебна инсталација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom