Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
@ZigZag1115 Brat, vo red ti e klimata. Ostaj ja temperaturata na izduv, brkaj temperatura vo soba. ako 25 ne te zadovoluva, namesti ja na 27 klimata i ostaj ja. Ako osetis deka ne te topli, pojacaj jacina na izduv, ne ja cuvaj na Auto. Cim 50 stepeni si izmeril na izduv, vo red si e. Zapamti deka klimata go meri vozduhot gore kaj nea. Ako zadades 25 na dalinsko taa ke brka 25 gore kaj nea shto znachi kaj tebe kaj shto sedis ke e 23 stepeni. Apropo ova, gledam na merachot 25 stepeni ti odgovara da e sobna temperatura, znaci ke treba klimata da ja namestis na 27 na dalinskoto ako sakas kaj tebe da e 25 sobna temperatura. Se si e vo red, opushti se. Ist ko tebe bev, ti treba vreme da si ja naucis klimata, sekoja klima razlichno si tera vo razlichen prostor. I ushte ednas ti povtoruvam, najbitnoto, zadadenata temperatura na dalinskoto e temperaturata shto klimata ke ja meri gore kaj nea, a ne e to sobnata temperatura shto ke ja postignuva!
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Aj ne tuku kazuvaj prikaski Falicna e tvojata i negree, brkaj rabota zaedno so Klime Dualot.
Potvrdeno od monterot sto i @murto go znae, ako lazam ja lazel i on, ama negledam deka nesto se neckas deka e falicna....a i nevidov deka se potrudi so toa telefonot sto sekako ti ima kamera da ni dolovis dokaz deka duva so 62C. Lazes susis, Klime na kvadrat.
I ne tuku mi se obrakaj zali se tamu kaj sto te zafrknale
Toa 62 go pisav onaka koj svati svati ama ti si tolku intelegenten.Pisav 50 imam izmereno so zivin neam ja labaratorija kao tebe nego na kolku sobna temp. ti dade 58° na 22 zadadena i kolku ti trosese
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.933
Поени од реакции
8.096
@ZigZag1115 Brat, vo red ti e klimata. Ostaj ja temperaturata na izduv, brkaj temperatura vo soba. ako 25 ne te zadovoluva, namesti ja na 27 klimata i ostaj ja. Ako osetis deka ne te topli, pojacaj jacina na izduv, ne ja cuvaj na Auto. Cim 50 stepeni si izmeril na izduv, vo red si e. Zapamti deka klimata go meri vozduhot gore kaj nea. Ako zadades 25 na dalinsko taa ke brka 25 gore kaj nea shto znachi kaj tebe kaj shto sedis ke e 23 stepeni. Apropo ova, gledam na merachot 25 stepeni ti odgovara da e sobna temperatura, znaci ke treba klimata da ja namestis na 27 na dalinskoto ako sakas kaj tebe da e 25 sobna temperatura. Se si e vo red, opushti se. Ist ko tebe bev, ti treba vreme da si ja naucis klimata, sekoja klima razlichno si tera vo razlichen prostor. I ushte ednas ti povtoruvam, najbitnoto, zadadenata temperatura na dalinskoto e temperaturata shto klimata ke ja meri gore kaj nea, a ne e to sobnata temperatura shto ke ja postignuva!
Ова нека стои за сите што местат фх35 во 80м2 и викаат дека аутофан не работи :)
 
L

lleeoo

Гостин
https://streamable.com/ihjxx
@Strelec eve ja klimata shto mame mi eb* na mojata klima ,na dzamot a i na fasadata...
nekoj od tvoite a mozebi i ti ste i rekle na komshikata deka ova e normalno i deka bilo od kondenziranje na klimata... ako ne si ti te molam idi i sredi ja klimava zasto mame mi eb*...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Screenshot_2018-12-28-00-08-49.png
WTF bas monteri malku promasile drzaco kako li stoi (lebdi) klimava
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Мерев издув на даикинот 42 степени. Собна температура 22, надворешна -1. Наместена е на 25степени и аутофан.
Дали е добро??
Мене ко слабо ми се гледа
Na Autofan ne se meri, ama FTXFA50 ima golem izduv i na najslab Fan (i nemozes da go namalis) ama kapacitetot si e Ok po toa sto go kazuvas dava nad 5kw(Fan=Medium) ili nad 4Kw(Fan=Low).
Zimam 24 na usis zasto ako sobna kazuvas ti e 22 merena na 1m od pod ili na kolku si ja merel (bitni se ovie informacii) togas na tavan kaj klimata e sigurno +2C.
FTX0.jpg
FTX1.jpg FTX2.jpg [DOUBLEPOST=1545953311][/DOUBLEPOST]
Ова нека стои за сите што местат фх35 во 80м2 и викаат дека аутофан не работи :)
Mala ispravka, onie so FH35 sto great 80m2 si kazale deka im e na 4ta Fan crta ili maximum Fan celo vreme a ne na AutoFan.
Znaci ne manipuliraj.
Na Eurovent taa klima e merena isklucibvo na MAx Fan ama doma koga ke ja doneses i stavis na AutoFan ne mrda od 2ra i NEMA da dobies SCOP=5.
I si potvrdiva deka neraboti AutoFanot a za da raboti treba da se dokupi nesto za da raboti
sonda so kabelce za 30funti ili kolku bese.
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1494#post-8564750
Ako Najdobriot model e so Maaana....znaci li toa deka site ostanati se sekako so maana se slagas? Tvojata da ne bez maana ?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
Ова нека стои за сите што местат фх35 во 80м2 и викаат дека аутофан не работи :)
Mozea na pochetokot da me izlazat tie shto bea zlonamerni, ama sega ne, si vidov kolku e saatot. Auto fan e odlichna opcija kaj inverterite SAMO koga klimata e odlichno dimenzionirana, odnosno i malku predimenzionirana. Samo radi toa shto FH35kata e 63000 ne znachit deka e magichna i odednash ke stane 7,5ka. Taa si e 3,5ka, skapa 3,5ka ama si e za do 35m2 i toa e toa. I da imas ultra izolirana 45m2 soba, nema da stavis 3,5ka, ke si stavis 5,5ka i ke si kuliras TEK togas na AUTO FAN, vo site drugi slucaevi ke si shaltash sam so brzinite. Mnogu se lazit ovde na forumov i se gledat da se omalovazet tugjite klimi, ito to najmnogu gree lobivo go prajt. Mnogu e glupo.[DOUBLEPOST=1545953751][/DOUBLEPOST]
Na Autofan ne se meri, ama FTXFA50 ima golem izduv i na najslab Fan (i nemozes da go namalis) ama kapacitetot si e Ok po toa sto go kazuvas dava nad 5kw(Fan=Medium) ili nad 4Kw(Fan=Low).
Zimam 24 na usis zasto ako sobna kazuvas ti e 22 merena na 1m od pod ili na kolku si ja merel (bitni se ovie informacii) togas na tavan kaj klimata e sigurno +2C.
Прегледај го приврзокот 202106
Прегледај го приврзокот 202107 Прегледај го приврзокот 202105[DOUBLEPOST=1545953311][/DOUBLEPOST]
Mala ispravka, onie so FH35 sto great 80m2 si kazale deka im e na 4ta Fan crta ili maximum Fan celo vreme a ne na AutoFan.
Znaci ne manipuliraj.
Na Eurovent taa klima e merena isklucibvo na MAx Fan ama doma koga ke ja doneses i stavis na AutoFan ne mrda od 2ra i NEMA da dobies SCOP=5.
I si potvrdiva deka neraboti AutoFanot a za da raboti treba da se dokupi nesto za da raboti
sonda so kabelce za 30funti ili kolku bese.
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1494#post-8564750
Ako Najdobriot model e so Maaana....znaci li toa deka site ostanati se sekako so maana se slagas? Tvojata da ne bez maana ?
najgolemiot problem so tebe vo situacijava e sho ushte mislis deka Japoncive ja naprajle klimava so maana. Ama to ti sho go gledas kako mana, jas go gledam kako fantastichna rabota naoravena od Japoncite, klima, fenomenalna klima, napravena da raboti na perfekten nachin, so ultra komfor, da te zgree, evtino da te zgree, a da ne osetis deka greenjeto ti dogja so duvanje.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Sto pa gree lobito ti e krivo za nerabotenjeto na tvojot AutoFan na Mitsubisi ?
A AutoFanot go nemas nitu na FH nitu pa na WN i saltas daljinskoto, i 5,5ki da stavis isto ke nemaat AutoFan.
Baska opna 40k za 2 osnovni modeli WN35 koi defrostiraat sekoj saat i mozes kocki mraz da proizveduvas, edna spalna 20m2 nemozes da zgrees.
Ako mislis na mene jas mojata FH ja sitnav zaradi toa saltanje i sve fino sum objasnil zasto sum ja sitnal, ama neee ti gi slusase drugite a ne Lobito pa sega si imas problem so 3 takvi saltanja. Dali na 3ta Fan, dali na 27 da zadades, trcas sekoj den so razlicen setap zavisi kako e nadvor temperaturata.
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Mozea na pochetokot da me izlazat tie shto bea zlonamerni, ama sega ne, si vidov kolku e saatot. Auto fan e odlichna opcija kaj inverterite SAMO koga klimata e odlichno dimenzionirana, odnosno i malku predimenzionirana. Samo radi toa shto FH35kata e 63000 ne znachit deka e magichna i odednash ke stane 7,5ka. Taa si e 3,5ka, skapa 3,5ka ama si e za do 35m2 i toa e toa. I da imas ultra izolirana 45m2 soba, nema da stavis 3,5ka, ke si stavis 5,5ka i ke si kuliras TEK togas na AUTO FAN, vo site drugi slucaevi ke si shaltash sam so brzinite. Mnogu se lazit ovde na forumov i se gledat da se omalovazet tugjite klimi, ito to najmnogu gree lobivo go prajt. Mnogu e glupo.[DOUBLEPOST=1545953751][/DOUBLEPOST]
najgolemiot problem so tebe vo situacijava e sho ushte mislis deka Japoncive ja naprajle klimava so maana. Ama to ti sho go gledas kako mana, jas go gledam kako fantastichna rabota naoravena od Japoncite, klima, fenomenalna klima, napravena da raboti na perfekten nachin, so ultra komfor, da te zgree, evtino da te zgree, a da ne osetis deka greenjeto ti dogja so duvanje.
Potocno od ova zdravie kaj mene e na auto koga go gream samo dnevniot prostor so trpezarijata i kujnata. Dodeka koga ja otvoram vrata aa hodnikot za ostanatiot del od stanot ja staam na trojka i si tera i si raboti bes problem se razbira i si trosi poveke. Zadadena na 25 vo trlezarija kade sto e namestena e 24 vo dnevna 23 a koga e otvoren hodnikot vo detska 20/21. Denje noke ni nakacuvam ni namaluvam stan 64kv sendvic zid so pvc.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Sto pa gree lobito ti e krivo za nerabotenjeto na tvojot AutoFan na Mitsubisi ?
A AutoFanot go nemas nitu na FH nitu pa na WN i saltas daljinskoto, i 5,5ki da stavis isto ke nemaat AutoFan.
Ako mislis na mene jas mojata FH ja sitnav zaradi toa saltanje i sve fino sum objasnil zasto sum ja sitnal, ama neee ti gi slusase drugite a ne Lobito pa sega si imas problem so 3 takvi saltanja.
nemam nikakov problem so AutoFanot na bilo koja od trive klimk, niti nekogas sum kazal deka imam problem.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
nemam nikakov problem so AutoFanot na bilo koja od trive klimk, niti nekogas sum kazal deka imam problem.
Imal Vlavot problem so 3 FH pa si dokupil sto si dokupil, a za cudo samo ti nemas problem....a be aj Origjanec kazuj ti prikaski na drugi, da ne ti linkam postovi po drugi forumi kako se zalat na istoto....nekoi ovde ne sme od vcera, AMA ti si bas od vcera so prva zima na klimi za da ni kazuvas prikaski i ne ucis.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Imal Vlavot problem so 3 FH pa si dokupil sto si dokupil, a za cudo samo ti nemas problem....a be aj Origjanec kazuj ti prikaski na drugi, da ne ti linkam postovi po drugi forumi kako se zalat na istoto....nekoi ovde ne sme od vcera, AMA ti si bas od vcera so prva zima na klimi za da ni kazuvas prikaski i ne ucis.
A tebe ti e toa kako kec na desetka dojdeno bidejki e toa edinstvenata mozna rabota za koja shto mozes da se "fatis" za Mitsubishi klimite. Auto fucking Fanot. Pa jas od koga sum chlen na forumov nemam prochitano nekoj drug za neshto drugo da se pozalil od Mitsubishi klima, a za razlika od toa, mnogu pati se sluchilo da prochitam kaj shto se zalat za Gree klimite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Pa se utepavte falenje so SCOP=5,1 i mala potrosnja, se falite so mala potrosnja na +10C nadvor i togas setate po gakji doma....ama koa ke fati ladno cvrc i dzepmerite.
Epa sea e moeto vreme, na ladno da vi go vratam milo za drago i Euroventot i sve po spisok koa sami cvicite dali deka prvo negrejt ubo klimata, kriv bil trajko i petko so krovot i izolacijata....da beee... pa zadavas 27 a nepostiga ni 22 vnatre, defrosti prajt na sekoj saat(am ke prajt 25kg e), pa COPot vi padnal
Druze na ladno sekogas iskaca vistinata na videlo oti koga ke ti zastudi si kazuvas vistina....ti si nov pa ne si primetil kako se razlikuvaat postovite na edni isti pri ladno od onie postovi koga e Oktomvri so +10C nadvor.
Tvoja najgolema utka e WN35 i toa kupeni 2 komada, po 38.000den ili 40 kolku gi plati se tinja klimi so 25kg nadvoresna i kompresor od 7.000btu, za tie pari imase Hansol ama lobito tebe ne ti cinese i te lazese.....sea zali se kaj Energosistem i monterot sto te izlazale a ne kaj gree Lobito.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
nemam nikakov problem so AutoFanot na bilo koja od trive klimk, niti nekogas sum kazal deka imam problem.
Ako nemash nikakov problem so autofanot zosto davash soveti eve na @ZigZag1115 mu davash sovet da ne ja drzi na autofan tuku da zgolemi brzina. Pa ako klimata ne mozi da postigni temperatura a e na auto togash samata ke si ukluci pojaka brzina. E sega dali stvarno ili ne ima problem mitsu na autofan ne znam ama pak so tvoevo sovetuvanje nekako izgleda somnitelno. Kaj mene celo vreme e na autofan I smetam deka toa e najdobar nacin za rabota na klimata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Na nekoj mu se rasipalo motorceto za Tosiba Daieskai, najskapiot model na Toshiba po 70~90k za 3,5ka ....neli ovie gi reklamiraa deka se so Eurovent- sertifikat za "KVALITET" i ke traat po 150god bez da se rasipat?
@Lithium002 daj ne go lazite coekot koa u China ima isto motorce za tripl/upola cena :)
Dvojnikot tvoj @murto ako uopste pominal kurc za motori i podnaucil da smeni edno motorce prati go da go smeni kolku da se pofali ovoj coekot deka ima klima sto voopsto mu raboti a ne Defektna, baska da ne ve rezilime javno deka gi peljesite lugevo za sitnurija del a skapo platena "Japoncka' tehnologija sto ne se rasipuva, i toa so sertifikat "bozemski" ne se rasipuva :icon_lol:
CrkoMotoDaisekair.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom